Posted by Editoress on 02/24/10
Results from today's first day of racing in New Zealand
Stage 1: Martinborough to Masterton, 132 | |
1 Shelley Evans (USA) US National Team | 2:49:19 |
2 Ruth Corset (Aus) Nashua Ladies Pro Cycling Team | at 0:04 |
3 Cherise Taylor (RSA) Nashua Ladies Pro Cycling Team | 0:06 |
4 Joanne Kiesanowski (NZl) New Zealand National Team | 0:10 |
5 Amanda Spratt (Aus) Australian Institute of Sport | |
6 Karen Fulton (NZl) Litespeed Team | |
7 Tiffany Cromwell (Aus) Australian Institute of Sport | |
8 Xin Liu (Chn) Giant Racing Team | |
9 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK | |
10 Rie Katayama (Jpn) Japanese National Team | |
11 Amber Neben (USA) US National Team | |
12 Amber Halliday (Aus) Nashua Ladies Pro Cycling Team | |
13 Masami Morita (Jpn) Japanese National Team | |
14 Janel Holcomb (USA) US National Team | |
15 Linda Villumsen (NZl) New Zealand National Team | |
16 Serena Sheridan (NZl) Cyclosport Team | |
17 Toni Bradshaw (NZl) Litespeed Team | all s.t. |
18 Min Gao (Chn) Giant Racing Team | 0:16 |
19 Rushlee Buchanan (NZl) New Zealand National Team | |
20 Lisa Jacobs (Aus) Australia NTID Team | |
21 Catherine Cheatley (NZl) New Zealand National Team | |
22 Alexandra Carle (Aus) Australia NTID Team | all s.t. |
23 Courteney Lowe (NZl) New Zealand National Team | 0:20 |
24 Kaytee Boyd (NZl) New Zealand National Team | 0:28 |
25 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Ladies Team | 1:50 |
26 Lang Meng (Chn) Giant Racing Team | |
27 Emily Collins (NZl) Cyclosport Team | |
28 Mel Burke (NZl) Penny Cycling Team | |
29 Liza Rachetto (USA) R.A.C.E. Team | |
30 Kirsty Broun (Aus) Australian Institute of Sport | |
31 Kristine Saastad (Nor) Hitec Products UCK | |
32 Sarah Roy (Aus) Australia NTID Team | |
33 Nimesha Smith (NZl) Lotto Ladies Team | |
34 Yiu Wong Wan (HKg) Giant Racing Team | |
35 Carly Light (Aus) Australian Institute of Sport | |
36 Gayle Brownlee (NZl) Handy Rentals Team | |
37 Xiaoling Luo (Chn) Giant Racing Team | |
38 Nicole Whitburn (Aus) Prime Estate Team | |
39 Lana King (NZl) Mercedes Benz Team | |
41 Laura Luxford (Aus) Australia NTID Team | |
42 Rachel Mercer (NZl) Handy Rentals Team | |
43 Lauren Kitchen (Aus) Australian Institute of Sport | |
44 Rebecca Locke (Aus) Prime Estate Team | |
45 Emma Crum (NZl) Cyclosport Team | |
46 Shara Gillow (Aus) Australian Institute of Sport | |
48 Laura Medley (Aus) Mercedes Benz Team | |
49 Naila Hassan (NZl) Handy Rentals Team | |
50 Sia Svendsen (NZl) Handy Rentals Team | |
51 Josephine Tomic (Aus) Lotto Ladies Team | |
52 Bronwyn Ryan (Aus) Australia NTID Team | all s.t. |
47 Irene Digenis (Aus) Prime Estate Team | 2:10 |
40 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team | s.t. |
53 Felicity Wilson (Aus) R.A.C.E. Team 13:09 | |
54 Yvette Hill-Willis (NZl) Litespeed Team | |
55 Kate Chilcott (NZl) BP Team | |
56 Charlotte Van De Merwe (RSA) Nashua Ladies Pro Cycling Team | |
57 Rebecca Domange (Aus) R.A.C.E. Team | |
58 Genevieve Whitson (NZl) BP Team | |
59 Tracy Best (NZl) Cyclosport Team | |
60 Jessica Phillips (USA) US National Team | |
61 Chubby Hale (NZl) Penny Cycling Team | |
62 Alison Starnes (USA) US National Team | |
63 Rebecca Halliday (Aus) Australia NTID Team | |
64 Ayako Toyooka (Jpn) Japanese National Team | |
65 Jeannie Kuhajek (NZl) Cyclosport Team | |
66 Jessica Jolly (NZl) Cyclosport Team | |
67 Jessie Maclean (Aus) Nashua Ladies Pro Cycling Team | |
68 Tone Hatteland (Nor) Hitec Products UCK | |
69 Nathalie Lamborelle (Lux) Hitec Products UCK | |
70 Tracy Clark (NZl) Penny Cycling Team | all s.t. |
72 Emma Lawson (Aus) R.A.C.E. Team 14:31 | |
73 Anna Kauffmann (Aus) Mercedes Benz Team | |
74 Kanako Nishi (Jpn) Japanese National Team | |
75 Davina Summers (RSA) Nashua Ladies Pro Cycling Team | all s.t. |
71 Carma Watson (NZl) Prime Estate Team 14:51 | |
76 Emma Petersen (NZl) Litespeed Team 14:59 | |
77 Anna Stevenson (NZl) Penny Cycling Team 17:52 | |
78 Yukiyo Hori (Jpn) Ready Go Japan | |
79 Mayuko Hagiwara (Jpn) Japanese National Team | |
80 Huili Gu (Chn) Giant Racing Team 19:02 | |
81 Sakiko Sato (Jpn) Ready Go Japan | |
82 Kazumi Yoneda (Jpn) Ready Go Japan | |
83 Josephine Giddens (NZl) Litespeed Team | all s.t. |
84 Janine Copp (NZl) Mercedes Benz Team 23:51 | |
85 Waka Takeda (Jpn) Ready Go Japan 28:20 | |
86 Eyelien Bekkering (Ned) BP Team 29:46 | |
87 Kerri-Anne Torckler (NZl) BP Team | |
88 Kendelle Hodges (Aus) R.A.C.E. Team | both s.t. |
DNF Ashleigh Moolman (Rsa) Lotto Ladies Team |
Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |