Posted by Editoress on 06/11/10
Results from the first stage of the Iurreta-Emakumeen Bira in Spain, won by Marianne Vos
Stage 1 (June 10th): Iurretta to Iurretta, 88.4 km | |
1 Marianne Vos (Ned) Netherland Bloeit | 2:14:07 |
2 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu | |
3 Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team | |
4 Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara | |
5 Kelly Druyts (Bel) Topsport-Vlaanderen | |
6 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno | |
7 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu | |
8 Claudia Hausler (Ger) Cervelo Test Team | |
9 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team | |
10 Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team | |
11 Ellen Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women | |
12 Elena Cecchini (Ita) S.N. Italia | |
13 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team. | |
14 Martina Corazza (Ita) Team Valdarno | |
15 Lucy Martin (GBr) British National Team | |
16 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu | |
17 Alice Marmorini (Ita) Michela Fanini Rerco | |
18 Barbara Guarischi (Ita) Michela Fanini Rerco | |
19 Lisa Brennauer (Ger) German National Team. | |
20 Dorleta Zorrilla (Esp) Bizkaia-Durango | |
21 Leire Olaberria (Esp) Debabarrena-Kirolgi | |
22 Vilija Sereikaite (Ltu) Safi-Pasta Zara | |
23 Chantal Blaak (Ned) Dutch National Team | |
24 Annemiek V. Vleuten (Ned) Netherland Bloeit | |
25 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team | |
26 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto-Ladies Team | |
27 Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | |
28 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara | |
29 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team. | |
30 Lucinda Brand (Ned) Dutch National Team | |
31 Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team | |
32 Anna B. Schnitzmeier (Ger) German National Team. | |
33 Ane Santesteban (Esp) Debabarrena-Kirolgi | |
34 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women | |
35 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara | |
36 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno | |
37 Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | |
38 Catherine Williamson (GBr) British National Team | |
39 Anna V. Der Breggen (Ned) Dutch National Team | |
40 Elena Kuchiskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu | |
41 Cristina Alcalde (Esp) Bizkaia-Durango | |
42 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team | |
43 Sjouke Dufoer (Bel) Topsport-Vlaanderen | |
44 Mireia Epelde (Esp) Lointek | |
45 Loes Markerink (Ned) Netherland Bloeit | |
46 Sigrid Corneo (Slo) Fassa Bortolo-Ghezzi | |
47 Xin Liu (Chn) Giant Pro Cycling | |
48 Janneke Kanis (Ned) Netherland Bloeit | |
49 Franziska Merten (Ger) German National Team. | |
50 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team | |
51 Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team | |
52 Gloria Presti (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | |
53 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara | |
54 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto-Ladies Team | |
55 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team | |
56 Ine Beyen (Bel) Topsport-Vlaanderen | |
57 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Rerco | |
58 Veronia Andreasson (Swe) Lotto-Ladies Team | |
59 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu | |
60 Ariadna Tudel (And) Bizkaia-Durango | |
61 Ausrine Trebaite (Ltu) Safi-Pasta Zara | |
62 Marta Vilajosana (Esp) Team Valdarno | |
63 Loes Gunnewijk (Ned) Netherland Bloeit | |
64 Laura Dittmann (Ger) German National Team. | |
65 Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team | |
66 Nicole Cooke (GBr) British National Team | |
67 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team | |
68 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu | |
69 Nina Ovcharenko (Ukr) Michela Fanini Rerco | |
70 Katie Colclough (GBr) British National Team | |
71 Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team | |
72 Silvia Valescchi (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | |
73 Valentina Carretta (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | |
74 Viviana Gatto (Ita) S.N. Italia | |
75 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women | |
76 Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling | |
77 Irene Van Den Broek (Ned) Dutch National Team | |
78 Amy Pieters (Ned) Dutch National Team | |
79 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team | |
80 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women | |
81 Susana Zorzi (Ita) S.N. Italia | |
82 Jessie Daams (Bel) Topsport-Vlaanderen | |
83 Luisa Tamanini (Ita) S.N. Italia | |
84 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women | |
85 Andrea Bosman (Ned) Dutch National Team | |
86 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Rerco | all s.t. |
87 Ana Belen Garcia (Esp) Bizkaia-Durango | 1:32 |
88 Na Zhao (Chn) Giant Pro Cycling | 2:20 |
89 Lisa Jacobs (Aus) Australian National Team | 2:30 |
90 Isabella Arman (Ita) S.N. Italia | 4:51 |
91 Bridie O'donnell (Aus) Team Valdarno | 6:30 |
92 Debora Galvez (Esp) Lointek | |
93 Ester Alves (Por) Lointek | |
94 Judith Masdeu (Esp) Lointek | |
95 Shen Fan Li (Chn) Giant Pro Cycling | |
96 Josephine Tomic (Aus) Lotto-Ladies Team | |
97 Lynette Burger (RSA) Lotto-Ladies Team | |
98 Katrien Van Looy (Bel) Topsport-Vlaanderen | |
99 Joana Eslava (Esp) Tolosa C.F. | |
100 Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling | |
101 Leticia Gil (Esp) Lointek | |
102 Alessia Massaccesi (Ita) Team Valdarno | |
103 Lucia Gonzalez (Esp) Lointek | all s.t. |
104 Carly M Hibberd (Aus) Michela Fanini Rerco | 8:59 |
105 Giulia Ronchi (Ita) S.N. Italia | s.t. |
106 Ana Yunta (Esp) Debabarrena-Kirolgi | 9:20 |
107 Inmaculada Pereiro (Esp) Debabarrena-Kirolgi | s.t. |
108 Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling | 14:33 |
109 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team | s.t. |
110 Sara Ortiz (Esp) Bizkaia-Durango | 16:58 |
111 Agnieta Francke (Ned) Netherland Bloeit | |
112 Lide Larrañaga (Esp) Tolosa C.F. | |
113 Amaia Martioda (Esp) Bizkaia-Durango | |
114 Izaro Lasa (Esp) Debabarrena-Kirolgi | |
115 Maria J. Gomez (Esp) Tolosa C.F. | |
116 Inma Rafael (Esp) Debabarrena-Kirolgi | all s.t. |
Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |