Posted by Editoress on 06/12/10
Strong uphill time trialling by HTC-Columbia's Judith Arndt on Saturday has seen the German move into the lead of the Bira stage race in Spain. In the first sector of stage three of the race, a viciously steep uphill time trial finishing in the town of Elgeta, Arndt finished second, 15 seconds behind Great Britain's Nicole Cooke. Arndt's impressive performance on the 5.9-kilometre race against the clock has given her a 12-second advantage over previous leader Claudia Hausler.
"Judith won this short uphill time trial stage in last year's Bira so she was feeling confident, but she had to change tactics this time because the course was very different," said HTC-Columbia team manager Ronny Lauke. "It was much steeper for the first two kilometres compared with last year's climb. She decided to go all out early on and then try and hold her pace for the second part of the ascent. Her strategy worked out well, and now we've got the lead."
Lauke says the HTC-Columbia riders will give their utmost to ensure Arndt wins the Bira for a second year running, but warns that there are two difficult stages left to race. "Sunday is by far the hardest challenge. It's 130 kilometres long and has four classified climbs. Plus the weather isn't getting any better. Hausler's closest so she's the biggest threat in theory. But Judith has good form at the moment and the whole team is very motivated. We'll be giving it 100 percent."
Stage 3: Elorrio to Elgueta ITT, 5.9 km | |
1 Nicole Cooke (GBr) British National Team | 0:15:09 |
2 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women | at 0:15 |
3 Marianne Vos (Ned) Netherland Bloeit | 0:25 |
4 Claudia Hausler (Ger) Cervelo Test Team | 0:27 |
5 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team | 0:34 |
6 Annemiek V. Vleuten (Ned) Netherland Bloeit | 0:37 |
7 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto-Ladies Team | 0:39 |
8 Valentina Carretta (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | 0:55 |
9 Loes Gunnewijk (Ned) Netherland Bloeit | 1:05 |
10 Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team | 1:06 |
11 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara | 1:09 |
12 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto-Ladies Team | 1:10 |
13 Jessie Daams (Bel) Topsport-Vlaanderen | 1:12 |
14 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team | 1:14 |
15 Andrea Bosman (Ned) Dutch National Team | 1:15 |
16 Marta Vilajosana (Esp) Team Valdarno | 1:15 |
17 Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | 1:18 |
18 Susana Zorzi (Ita) S.N. Italia | 1:19 |
19 Lisa Brennauer (Ger) German National Team. | 1:20 |
20 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women | 1:20 |
21 Lucinda Brand (Ned) Dutch National Team | 1:21 |
22 Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team | 1:23 |
23 Chantal Blaak (Ned) Dutch National Team | 1:24 |
24 Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team | 1:25 |
25 Silvia Valescchi (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | 1:27 |
26 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team | 1:32 |
27 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team | 1:32 |
28 Irene Van Den Broek (Ned) Dutch National Team | 1:33 |
29 Amy Pieters (Ned) Dutch National Team | 1:34 |
30 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu | 1:37 |
31 Katie Colclough (GBr) British National Team | 1:47 |
32 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women | 1:49 |
33 Viviana Gatto (Ita) S.N. Italia | 1:49 |
34 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team | 1:52 |
35 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu | 1:52 |
36 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team | 1:53 |
37 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara | 1:55 |
38 Catherine Williamson (GBr) British National Team | 1:57 |
39 Vilija Sereikaite (Ltu) Safi-Pasta Zara | 1:57 |
40 Kelly Druyts (Bel) Topsport-Vlaanderen | 1:58 |
41 Sigrid Corneo (Slo) Fassa Bortolo-Ghezzi | 1:58 |
42 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Rerco | 1:59 |
43 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno | 2:00 |
44 Ausrine Trebaite (Ltu) Safi-Pasta Zara | 2:01 |
45 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara | 2:01 |
46 Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team | 2:08 |
47 Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara | 2:10 |
48 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team | 2:13 |
49 Anna V. Der Breggen (Ned) Dutch National Team | 2:14 |
50 Ana Belen Garcia (Esp) Bizkaia-Durango | 2:16 |
51 Elena Kuchiskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu | 2:16 |
52 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Rerco | 2:17 |
53 Leire Olaberria (Esp) Debabarrena-Kirolgi | 2:18 |
54 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team | 2:21 |
55 Ester Alves (Por) Lointek | 2:21 |
56 Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | 2:21 |
57 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu | 2:22 |
58 Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling | 2:23 |
59 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women | 2:24 |
60 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu | 2:27 |
61 Sjouke Dufoer (Bel) Topsport-Vlaanderen | 2:29 |
62 Nina Ovcharenko (Ukr) Michela Fanini Rerco | 2:31 |
63 Laura Dittmann (Ger) German National Team. | 2:31 |
64 Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team | 2:33 |
65 Cristina Alcalde (Esp) Bizkaia-Durango | 2:34 |
66 Luisa Tamanini (Ita) S.N. Italia | 2:38 |
67 Martina Corazza (Ita) Team Valdarno | 2:42 |
68 Ane Santesteban (Esp) Debabarrena-Kirolgi | 2:43 |
69 Giulia Ronchi (Ita) S.N. Italia | 2:48 |
70 Ellen Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women | 2:50 |
71 Ine Beyen (Bel) Topsport-Vlaanderen | 2:53 |
72 Leticia Gil (Esp) Lointek | 2:59 |
73 Gloria Presti (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | 2:31 |
74 Mireia Epelde (Esp) Lointek | 3:02 |
75 Josephine Tomic (Aus) Lotto-Ladies Team | 3:05 |
76 Lucia Gonzalez (Esp) Lointek | 3:11 |
77 Janneke Kanis (Ned) Netherland Bloeit | 3:12 |
78 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team. | 3:15 |
79 Lucy Martin (GBr) British National Team | 3:23 |
80 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu | 3:28 |
81 Alice Marmorini (Ita) Michela Fanini Rerco | 3:34 |
82 Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling | 3:36 |
83 Anna B. Schnitzmeier (Ger) German National Team. | 3:37 |
84 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno | 3:41 |
85 Dorleta Zorrilla (Esp) Bizkaia-Durango | 3:46 |
86 Elena Cecchini (Ita) S.N. Italia | 3:50 |
87 Lynette Burger (RSA) Lotto-Ladies Team | 3:55 |
88 Isabella Arman (Ita) S.N. Italia | 4:13 |
89 Judith Masdeu (Esp) Lointek | 4:16 |
90 Veronia Andreasson (Swe) Lotto-Ladies Team | 4:17 |
91 Joana Eslava (Esp) Tolosa C.F. | 4:20 |
92 Franziska Merten (Ger) German National Team. | 4:47 |
93 Carly M Hibberd (Aus) Michela Fanini Rerco | 4:47 |
94 Barbara Guarischi (Ita) Michela Fanini Rerco | 4:52 |
95 Loes Markerink (Ned) Netherland Bloeit | 5:02 |
DNF Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team | |
DNF Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team | |
GC | |
1 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women | 5:44:37 |
2 Claudia Hausler (Ger) Cervelo Test Team | at 0:12 |
3 Marianne Vos (Ned) Netherland Bloeit | 1:57 |
4 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team | 2:06 |
5 Annemiek V. Vleuten (Ned) Netherland Bloeit | 2:11 |
6 Nicole Cooke (GBr) British National Team | 2:13 |
7 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara | 2:41 |
8 Loes Gunnewijk (Ned) Netherland Bloeit | 2:42 |
9 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto-Ladies Team | 2:42 |
10 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu | 3:09 |
11 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara | 8:27 |
12 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto-Ladies Team | 9:29 |
13 Valentina Carretta (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | 9:45 |
14 Jessie Daams (Bel) Topsport-Vlaanderen | 10:02 |
15 Chantal Blaak (Ned) Dutch National Team | 10:14 |
16 Charlotte Becker (Ger) Cervelo Test Team | 10:15 |
17 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women | 10:39 |
18 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team | 10:42 |
19 Vilija Sereikaite (Ltu) Safi-Pasta Zara | 10:46 |
20 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno | 10:50 |
21 Alona Andruk (Ukr) Safi-Pasta Zara | 11:00 |
22 Elena Kuchiskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu | 11:06 |
23 Edwige Pitel (Fra) Michela Fanini Rerco | 11:07 |
24 Marta Vilajosana (Esp) Team Valdarno | 13:55 |
25 Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | 13:58 |
26 Susana Zorzi (Ita) S.N. Italia | 16:51 |
27 Martina Ruzickova (Cze) Michela Fanini Rerco | 16:57 |
28 Lucinda Brand (Ned) Dutch National Team | 16:59 |
29 Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team | 17:32 |
30 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara | 17:33 |
31 Lisa Brennauer (Ger) German National Team. | 17:44 |
32 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team | 17:45 |
33 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women | 17:46 |
34 Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team | 17:49 |
35 Silvia Valescchi (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | 17:53 |
36 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team | 17:58 |
37 Irene Van Den Broek (Ned) Dutch National Team | 17:59 |
38 Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu | 17:59 |
39 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu | 18:00 |
40 Amy Pieters (Ned) Dutch National Team | 18:00 |
41 Katie Colclough (GBr) British National Team | 18:13 |
42 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu | 18:18 |
43 Kelly Druyts (Bel) Topsport-Vlaanderen | 18:22 |
44 Catherine Williamson (GBr) British National Team | 18:23 |
45 Sigrid Corneo (Slo) Fassa Bortolo-Ghezzi | 18:24 |
46 Ausrine Trebaite (Ltu) Safi-Pasta Zara | 18:27 |
47 Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team | 18:34 |
48 Anna V. Der Breggen (Ned) Dutch National Team | 18:40 |
49 Leire Olaberria (Esp) Debabarrena-Kirolgi | 18:42 |
50 Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women | 18:50 |
51 Sjouke Dufoer (Bel) Topsport-Vlaanderen | 18:55 |
52 Nina Ovcharenko (Ukr) Michela Fanini Rerco | 18:57 |
53 Cristina Alcalde (Esp) Bizkaia-Durango | 19:00 |
54 Ane Santesteban (Esp) Debabarrena-Kirolgi | 19:09 |
55 Gloria Presti (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | 19:26 |
56 Mireia Epelde (Esp) Lointek | 19:28 |
57 Janneke Kanis (Ned) Netherland Bloeit | 19:38 |
58 Lucy Martin (GBr) British National Team | 19:47 |
59 Alice Marmorini (Ita) Michela Fanini Rerco | 20:00 |
60 Laura Dittmann (Ger) German National Team. | 21:38 |
61 Ellen Van Dijk (Ned) HTC Columbia Women | 21:57 |
62 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team. | 24:31 |
63 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu | 24:44 |
64 Anna B. Schnitzmeier (Ger) German National Team. | 24:53 |
65 Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling | 25:19 |
66 Leticia Gil (Esp) Lointek | 25:55 |
67 Mascha Pijnenborg (Ned) Redsun Cycling Team | 27:29 |
68 Luisa Tamanini (Ita) S.N. Italia | 27:34 |
69 Giulia Ronchi (Ita) S.N. Italia | 28:13 |
70 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team | 28:58 |
71 Andrea Bosman (Ned) Dutch National Team | 28:59 |
72 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team | 29:16 |
73 Viviana Gatto (Ita) S.N. Italia | 29:33 |
74 Franziska Merten (Ger) German National Team. | 29:43 |
75 Judith Masdeu (Esp) Lointek | 29:53 |
76 Loes Markerink (Ned) Netherland Bloeit | 29:58 |
77 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team | 30:05 |
78 Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo-Ghezzi | 30:05 |
79 Martina Corazza (Ita) Team Valdarno | 30:26 |
80 Ine Beyen (Bel) Topsport-Vlaanderen | 30:37 |
81 Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling | 31:20 |
82 Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno | 31:25 |
83 Dorleta Zorrilla (Esp) Bizkaia-Durango | 31:30 |
84 Ana Belen Garcia (Esp) Bizkaia-Durango | 31:32 |
85 Elena Cecchini (Ita) S.N. Italia | 31:54 |
86 Veronia Andreasson (Swe) Lotto-Ladies Team | 32:01 |
87 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team | 32:52 |
88 Barbara Guarischi (Ita) Michela Fanini Rerco | 33:55 |
89 Lucia Gonzalez (Esp) Lointek | 34:37 |
90 Isabella Arman (Ita) S.N. Italia | 36:48 |
91 Josephine Tomic (Aus) Lotto-Ladies Team | 37:19 |
92 Joana Eslava (Esp) Tolosa C.F. | 38:34 |
93 Lynette Burger (RSA) Lotto-Ladies Team | 39:28 |
94 Carly M Hibberd (Aus) Michela Fanini Rerco | 41:30 |
95 Ester Alves (Por) Lointek | 47:11 |
Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |