Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

July 15/15 9:25 am - UBC Grand Prix report and results


Posted by Editoress on 07/15/15
 

One year ago, Team UnitedHealthcare swept the podium at the UBC Grand Prix p/b Mahony & Sons. So with the UHC team returning this year, it's no surprise it had a major target on its back.

Just three days ago at the Boise Twilight Criterium in Idaho, Daniel Holloway was able to hold off three members of UnitedHealthcare to get the win there, and he was able to do the same at the 30-lap, 48 kilometre fifth edition of the UBC Grand Prix on Tuesday night.

 

PHOTO

 

 

"It's not just me, I've got AltoVelo-SeaSucker taking care of me all race and with equipment, and everything else. It's not just me who's participating in the adventure, it's my team that has set it up so I can be the face and today, it was super hard," the 28-year-old from Morgan Hill, California, explained. "I don't think anyone was able to get organized with six guys and I think today was just easier to have two of us - we could really move around, stay together, really save a lot of energy. The race was so hard, this is just a shock to the legs after travelling from Boise. I'm a little surprised, I just kind of wanted an opener for Gastown tomorrow, but I couldn't have had it any better."

 

PHOTO

 

 

PHOTO

Photo gallery


Coming second was Calgary's Kris Dahl of Team SmartStop, who won the 2014 U23 Canadian National Championships Individual Time Trial, while Sam Bassetti out of Santa Rosa, California, and riding with iRT Racing, finished third. Holloway and teammate Aldo Ino Illesic, who came in eighth, worked together perfectly to set up the win.

"He just said 'patient, patient, patient' and we sagged, then climbed about every other lap to save legs and then he just had the perfect line all the way around the course. I just trusted him on that and he delivered me perfect. He came into the final corner so fast - scared me a little - I had a gap, Kris came underneath me and it ended up being pretty perfect because it forced him to do a really long sprint and I could take about six pedal strokes, relax and then accelerate just out of the roundabout," said Holloway.

Dahl is the only member of Team SmartStop to start this year's UBC Grand Prix, and he was refreshingly honest about what he thought his chances were.

"With UHC and AltoVelo and all those guys, and me being by myself, I wasn't too sure of my chances in the sprint. I figured I might as well hit out and see what I could make happen," said Dahl, who is a multiple Top-10 finisher at BC Superweek in the past and a fan of the new course at UBC. "The course is not bad, I'm more of a power rider, I'm a little heavier, so a climb is nice that's just not too big and this is about perfect."

With a course that was markedly different from the previous four years of the UBC Grand Prix, it was an adjustment for those who didn't know what to expect. The course doesn't even really represent a typical criterium.

"I like this kind of course, something that's hard, and something that rewards fitness," said Bassetti, a sixth place finisher in Saturday's Brenco Criterium. "So for me, this kind of sprint suits me and good, hard course where the pure sprinters maybe aren't quite as good normally. That's the type of course that I like."

The race was forced to be restarted after a crash occurred just two laps in, which caused more than half the field to tumble less than 100 metres past the start/finish line. There were no serious injuries as a result of the crash.

Women
Sisters Samantha and Skylar Schneider train together, push each other, compete against each other, and work for each other on the ISCorp p/b Smart Choice MRI team - and both made an appearance on the podium at the 2015 UBC Grand Prix p/b Mahony & Sons.

24-year-old Samantha sprinted ahead of Ale-Cipollini's Shelley Olds, who posted a top-3 finish at BC Superweek for the fourth straight night. Olds, riding BC Superweek without any teammates, was third in Friday's MK Delta Lands Criterium, second in Saturday's Brenco Criterium, and won the White Spot | Delta Road Race on Sunday.

 

PHOTO

 

PHOTO

 

Photo gallery

 

The race saw a number of riders breakaway, but the peloton brought them back each and every time - and the new course for the UBC Grand Prix played a big role in that happening.

"After the climb, it's a bit of a headwind and a downhill, so it's a little harder in the break to ride, especially after the climb (at the start/finish line)," explained Olds. "Somebody attacks and then you have to close it, and then attack... it's not easy to ride after the top of the climb, so I think it wasn't ideal for the breakaway today."

The elder Schneider wasn't exceptionally prominent during the 25-lap, 40 kilometre race, but made it count on the final sprint.

"We just got in on Sunday, we came in from Boise, Idaho, and we did an US National Criterium Calendar crit there, so (we were) just testing out the legs today. We didn't know how it would feel in the sprint with this course... it was a really fun course," Schneider, who is an 11-time US National Champion, said. "I was here last year at UBC and it's a little bit different than last year, but very good crowd, very fun race and I'm really happy to be able to get the win today."

16-year-old Skylar, a 7-time US National Champion in her own right, took her sister's lead in the final lap.

"It was a really hectic last lap, I was on my sister's wheel and she ended up winning. I had a lot of faith in her and followed her lines through the field. Once it came down to about 100 metres out, it was pretty clear who was going to get it," she said.

On the final sprint to the finish line, the Schneider sisters, who finished 1-2 in the East Tosa Gran Prix series last month, were able to push Olds.

"Shelley is a world-class sprinter, so I stayed behind her up until a couple hundred metres to go and was able to come around her," Samantha said. "Shelley's incredibly fast and deserves congrats on the second place finish."

Much like she did in Saturday's Brenco Criterium in the Tour de Delta, Olds was dominant in claiming primes, maybe almost too much so as it looked like she left a little out on the road in the last lap and didn't have the reserves to push to be first to the finish line - but it didn't bother the 34-year-old from Gilroy, California.

"I think I just get excited and go for everything. For me, this is all training and it's really good sprint training, every sprint is different in the primes, so I'm just training my mind and my body how to sprint right now... that's why I'm going for all the primes," said a smiling Olds after the race.

Press release (edited)

 

Results

Pro/1/2/3 Women
1 Samantha Schneider (USA) ISCorp p/b Smart Choice MRI 0:59:12.40
2 Shelley Olds (USA) Ale-Cipollini
3 Skylar Schneider (USA) ISCorp p/b Smart Choice MRI
4 Sara Bergen (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
5 Joanne Kiesanowski (NZl) Team TIBCO-SVB
6 Tina Pic (USA) Pepper Palace p/b The Happy Tooth
7 Lauretta Hanson (Aus) Fearless Femme p/b Haute Wheels Racing
8 Alison Jackson (Can) TWENTY16 p/b Sho-Air
9 Jamie Gilgen (Can) Rise Racing p/b Cyclepath Woodbridge all s.t.
10 Mandy Heintz (USA) Fearless Femme p/b Haute Wheels Racing 0:59:15.30
11 Liza Rachetto (USA) BMW p/b Happy Tooth Dental
12 Tiffany Pezzulo (USA) DNA Cycling p/b K4
13 Catherine Ouellette (Can) independent
14 Denise Ramsden (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
15 Maggie Coles-Lyster (Can) Local Ride Racing
16 Lenore Pipes (Gum) Team TIBCO-SVB
17 Jessica Uebelhart (Sui) BMW p/b Happy Tooth Dental
18 Marie-Soleil Blais (Can) The Cyclery - Opus
19 Irena Ossola (USA) independent
20 Ellen Watters (Can) The Cyclery - Opus
21 Erica Zaveta (USA) BMW p/b Happy Tooth Dental
22 Kimberley Johnson (USA) Naked Women's Racing
23 Diane Moug (Can) independent
24 Stephanie Roorda (Can) independent
25 Jennifer Whalen (USA) SPY Giant RIDE p/b GQ-6
26 Mary Maroon (USA) ACADEMY all s.t.
27 Erin Attwell (Can) Triple Shot Cycling 0:59:20.70
28 Laura Jorgensen (USA) Pepper Palace p/b The Happy Tooth
29 Lex Albrecht (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
30 Amy Charity (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
31 Carolyn Russell (Can) independent
32 Annie Foreman-Mackey (Can) The Cyclery - Opus
33 Jannalyn Luttrell (USA) Roosters Bikers Edge
34 Ashley Barson (Can) Rise Racing p/b Cyclepath Woodbridge
35 Alice Georgia Simmerling (Can) independent
36 Anika Todd (Can) Team TIBCO-SVB
37 Amy Phillips (USA) Pepper Palace p/b The Happy Tooth
38 Ariane Bonhomme (Can) The Cyclery - Opus
39 Lexie Millard (USA) ISCorp p/b Smart Choice MRI
40 Sabrina David (USA) Groove Subaru - Excel Sports all s.t.
41 UNKNOWN
42 Laura Jorgensen (USA) Pepper Palace p/b The Happy Tooth 0:59:25.10
43 Michele Schaeffer (USA) EV/DEVO pb Catalyst Kinetics s.t.
44 Joanie Caron (Can) DNA Cycling p/b K4 0:59:28.20
45 Emily Flynn (Can) The Cyclery - Opus 0:59:35.40
46 Leah Guloien (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 0:59:36.40
47 Patricia Schwager (Sui) Team TIBCO-SVB 0:59:56.80
48 Courteney Lowe (NZl) Pepper Palace p/b The Happy Tooth 1:00:01.60
49 Michelle Khare (USA) BMW p/b Happy Tooth Dental 1:00:08.10
50 Lindsay Bayer (USA) BMW p/b Happy Tooth Dental
51 Amalie Bruneau (Can) The Cyclery - Opus
52 Sarah Coney (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
53 Kinley Gibson (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
54 Suzanna Dupee (USA) Pepper Palace p/b The Happy Tooth
55 Laura Van Gilder (USA) Fearless Femme p/b Haute Wheels Racing
56 Anne Lena Ouellet (Can) EV/DEVO pb Catalyst Kinetics
57 Meghan Grant (Can) Alete-FLC
58 Natalie Koncz (USA) Nemesis Racing
59 Breanne Nalder (USA) DNA Cycling p/b K4
60 Catherine Fegan-Kim (GBr) DNA Cycling p/b K4 all s.t.
Nicole Mertz (USA) ISCorp p/b Smart Choice MRI 0:00:00.00
Carrie Cartmill (Can) The Cyclery - Opus
Tara Whitten (Can) The Cyclery - Opus
Gillian Ellsay (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
Suzanne Hamilton (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
Sara Poidevin (Can) Glotman Simpson Cycling
Christy Keely (USA) Fearless Femme p/b Haute Wheels Racing
Jennifer Vollmer (USA) Roosters Bikers Edge
Genevieve Krahn (Can) Holiday Inn Calgary Northwest / P-K Express
Gabrielle Pilote-Fortin (Can) DNA Cycling p/b K4
 
Pro/1/2 Men
1 Daniel Holloway (USA) Altovelo-SeaSucker 0:57:00.30
2 Kristofer Dahl (Can) Team SmartStop
3 Sam Bassetti (USA) iRT Racing
4 Elliott Doyle (Can) Silber Pro Cycling
5 Ken Hanson (USA) UnitedHealthcare
6 Tobin Ortenblad (USA) California Giant/Specialized
7 Jason Lowndes (Aus) Garneau Quebecor
8 Aldo Illesic (Slo) Altovelo-SeaSucker
9 Luke Keough (USA) UnitedHealthcare
10 Andrew Dahlheim (USA) Canyon Bicycles - Shimano
11 Lars Teutenberg (Ger) Team Lexxi Speedbike 
12 Alexander Ray (NZl) Silber Pro Cycling
13 Curtis White (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
14 Brandon Etzl (Can) Team NCCH p/b Dec Express
15 Brandon Feehery (USA) Astellas Cycling Team
16 Isaac Leblanc (Can) Team NCCH p/b Dec Express
17 Michael Sheehan (USA) Elbowz Racing
18 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
19 Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling Team all s.t.
20 Florenz Knauer (Ger) H&R Block Pro Cycling Team 0:57:05.00
21 Emile Abraham (Tri) Texas Roadhouse P/b Stradalli s.t.
22 Cortlan Brown (USA) Astellas Cycling Team 0:57:06.30
23 Bailey Mcknight (Can) H&R Block Pro Cycling Team 0:57:09.20
24 Mat Stephens (USA) Canyon Bicycles - Shimano
25 Steve Fisher (USA) Jelly Belly pb Maxxis
26 Kevin Massicotte (Can) Jet Fuel Coffee
27 Nicholas Torraca (USA) Elevate Elite Cycling Team
28 Danick Vandale (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
29 Nolan Tankersley (USA) Team Finish Strong Elite Cycling
30 Chris Prendergast (Can) Jet Fuel Coffee
31 Michael Van Den Ham (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
32 Jeffrey Werner (Can) Langlois Brown Racing
33 Matt Moosa (USA) Team Finish Strong Elite Cycling
34 Johnny Mitchell (USA) Team Finish Strong Elite Cycling all s.t.
35 Anton Varabei (Can) Garneau Quebecor 0:57:15.00
36 William Myers (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Strava 0:57:16.20
37 Jack Burke (Can) Team NCCH p/b Dec Express s.t.
38 Joshua Carling (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Strava 0:57:17.60
39 Walton Brush (USA) iRT Racing
40 Torey Phillipp (USA) California Giant/Specialized
41 Derrick St-John (Can) Silber Pro Cycling
42 Jay Lamoureux (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
43 Olivier Brisebois (Can) Garneau Quebecor
44 Connor Toppings (Can) Synergy Racing
45 Coty Greenberg (USA) iRT Racing all s.t.
46 Alexander Cowan (Can) CycleMeisters-Bow Cycle 0:57:22.10
47 Tony Baca (Mex) Elbowz Racing
48 Garrett Mcleod (Can) H&R Block Pro Cycling Team
49 Robert Hargrove (Can) Sante Universalle // Marin Bikes
50 Pat Casey (USA) Canyon Bicycles - Shimano
51 Arturo Suarez (Mex) Langlois Brown Racing
52 Brett Wakefield (Can) Team Giant Vancouver
53 Adam De Vos (Can) H&R Block Pro Cycling Team
54 Clay Murfet (Aus) Astellas Cycling Team
55 Mason Burtnik (Can) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project
56 Matt Chatlaong (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Strava
57 Sherwood Plant (Can) Langlois Brown Racing
58 Dan Gardner (GBr) Astellas Cycling Team all s.t.
59 Hendrik Werner (Ger) RRG Porz 1987 0:57:26.40
60 Mackenzie Champlin (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Strava
61 Nathan Elliott (Aus) H&R Block Pro Cycling Team
62 Stefan Rothe (USA) Elbowz Racing
63 Chris Harland-Dunaway (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Strava all s.t.
64 Cody Canning (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team 0:57:29.60
65 Marc-Antoine Soucy (Can) Garneau Quebecor
66 Matteo Dal-Cin (Can) Silber Pro Cycling
67 Jacob Schwingboth (Can) H&R Block Pro Cycling Team
68 Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling
69 Alex Cataford (Can) Silber Pro Cycling all s.t.
70 Jan Niklas Droste (Ger) Team Gießen u. Weiseck 0:57:32.70
71 Christoph Schweizer (Ger) Team Bike Aid s.t.
72 Rene Corella (Mex) iRT Racing 0:57:33.70
73 Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare 0:57:38.50
74 Ariel Herrmann (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Strava 0:57:43.70
75 Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare 0:57:48.30
76 Hilton Clarke (USA) UnitedHealthcare 0:57:52.40
77 Brad White (USA) UnitedHealthcare 0:57:57.20
78 Joshua Kropf (Can) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project 0:57:59.80
79 Edward Walsh (Can) Team NCCH p/b Dec Express 0:58:21.10
80 Max Jenkins (USA) Astellas Cycling Team 0:58:23.40
81 Geordie Morrison (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
82 Ryan Roth (Can) Silber Pro Cycling
83 Nate Freed (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Strava all s.t.
84 Gevan Samuel (Tto) Ride with Rendall 0:58:33.10
85 Eamon Lucas (USA) iRT Racing 0:58:34.70
86 James Laberge (USA) Champion Systems - Stan's NoTubes 0:58:39.40
DNF Felix Cote Bouvette (Can) H&R Block Pro Cycling Team
DNF Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling Team
DNF Chris D'arcy (Can) Langlois Brown Racing
DNF Jonathan Wood (Can) Langlois Brown Racing
DNF Ty Andrews (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
DNF Simon-Pierre Gauthier (Can) Garneau Quebecor
DNF Nick Schaffner (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Strava
DNF Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling
DNF Lukas Adomonis (Can) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project
DNF Noah Epp (Can) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project
DNF Jacob Howard (Can) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project
DNF Teddy Kozlowski (USA) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project
DNF Adam Myerson (USA) Astellas Cycling Team
DNF Willem Boersma (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
DNF Trevor Stothard (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
DNF Joel Taylor (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
DNF Luke Vanlauwe (Can) Jet Fuel Coffee
DNF Ben Renkema (USA) Team Finish Strong Elite Cycling
DNF Chad Hartley (USA) Altovelo-SeaSucker
DNF Amiel Flett-Brown (Can) TaG Cycling
DNF Christian Shubart-Knapton (Can) TaG Cycling
DNF Travis Lyons (USA) Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
DNF Steve M Cullen (USA) Métier Racing and Coffee
DNF Mark Faas (Can) independent
DNF James Mowatt (Aus) Data#3 Symantec
DNS James Mowatt (Aus) Data#3 Symantec
DNS Emile De Rosnay (Can) Langlois Brown Racing
DNS David Gerth (Can) Langlois Brown Racing
DNS Nigel Kinney (USA) Langlois Brown Racing
DNS Jackson Pickell (Can) Langlois Brown Racing
DNS Normand Richard (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
DNS Curtis Dearden (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
DNS Dylan Cunningham (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
DNS Raphael Lalumiere (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
DNS Jordan Landolt (Can) Russ Hays Accent Inns Cycling Team
DNS Julien Gagne (Can) Garneau Quebecor
DNS Bruno Langlois (Can) Garneau Quebecor
DNS Brad Neagos (USA) SMARTSAVVY+ p/b IRIS Cycling Project
DNS Jacob Albrecht (USA) California Giant/Specialized
DNS Stefano Barberi (USA) California Giant/Specialized
DNS Zeke Mostov (USA) California Giant/Specialized
DNS Ben Wolfe (USA) California Giant/Specialized
DNS Frayre Eder (Mex) iRT Racing
DNS Coulton Hartrich (USA) iRT Racing
DNS Nic Hamilton (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
DNS Jesse Keough (Dom) CRCA/Foundation
DNS Rafael Meran (Dom) CRCA/Foundation
DNS Anthony Rodriguez (Dom) CRCA/Foundation
DNS Norlandy Tavera (Dom) CRCA/Foundation
DNS Quinten Winkel (Ned) CRCA/Foundation
DNS Michael Pincus (USA) Super Squadra p/b Austin Bikes
DNS Max Korus (USA) Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
DNS Austin Arguello (USA) Thereputic Associates Racing Team
DNS Andrew Attwell (Can) independent
DNS Craig Richey (Can) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes
 
Cat 3/4 Men
1 William Lewis (Fra) Amical Cycliste Bisontine 0:40:36.90
2 Brendan Armstrong (Can) TaG Cycling
3 Riley Pickrell (Can) Tripleshot Youth
4 Steve Savage (Can) Steed Cycles
5 Neil Davies (Can) Jubilee Racing
6 Rowan Morris (Can) TaG Cycling all s.t.
7 Conor Martin (Can) Norco/Kelowna Cycle/Red Devils 0:40:40.00
8 Brendan Cowley (Can) Jubilee Racing
9 Craig Holden (Can) Glotman Simpson Cycling
10 Christian Frandsen (Can) Fulgas all s.t.
11 Julian Base (Can) Team Giant Vancouver 0:40:42.30
12 Wai-Ben Wong (Can) Glotman Simpson Cycling
13 Alan Zoller (Can) independent both s.t.
14 Dan Gronross (Can) Steed Cycles 0:40:44.70
15 Hunter Lowden (Can) Steed Cycles 0:40:46.10
16 Thomas Wallace (Can) Glotman Simpson Cycling
17 Eric Hung (Can) Steed Cycles both s.t.
18 Kellen Viznaugh (Can) Revelstoke Cycling Association 0:40:51.10
19 Emil Marcetta (Can) EV/DEVO pb Catalyst Kinetics s.t.
20 Greg Inkster (Can) V02 Min 0:40:53.30
21 Adam Holcombe (Can) Gastown Cycling
22 Michael Wegner (Can) Langlois Brown Racing
23 Ben Auxier (Can) UBC Cycling Team
24 Anthony Zackery (Can) Echelon Racing
25 Kendrick Wong (Can) Glotman Simpson Cycling all s.t.
26 Matthew Cooper Williams (Can) Glotman Simpson Cycling 0:40:55.20
27 Jake Cullen (Can) Steed Cycles 0:40:56.20
28 Maxwell Kelsch (Can) TaG Cycling 0:40:59.20
29 Jem Arnold (Can) Glotman Simpson Cycling 0:41:03.70
30 Max Duso (Can) TaG Cycling 0:41:11.50
31 Matan Guttmann (Can) TaG Cycling 0:41:16.30
32 Steve Bouvette (Can) Veloselect 0:41:21.80
33 Cameron Fitzmaurice (Can) TaG Cycling 0:41:48.00
DNF Ian Hilts (Can) Glotman Simpson Cycling
DNF Ted Matson (Can) Glotman Simpson Cycling
DNF Kurt Withers (Can) Glotman Simpson Cycling
DNF Emile Vogel-Nakamura (Can) TaG Cycling
DNF Chris Walls (Can) Gastown Cycling
DNF James Kirker (Can) UBC Cycling Team
DNF Mark Mathew (Can) UBC Cycling Team
DNF James Macgregor (Can) CrossRoad Racing
DNF Billy Fung (Can) independent
DNF Jesse Klassen (Can) independent
DNF John Warnock (Can) independent
DNF Steven Hewick (Can) EV/DEVO pb Catalyst Kinetics
DNF Kevin Atkinson (Can) independant
DNS Tom Birk (Can) Glotman Simpson Cycling
DNS Scott Mcgregor (Can) Steed Cycles
DNS John White (Can) Gastown Cycling
DNS Athanasios Caramanolis (Can) CrossRoad Racing
DNS Cordell Dickie (Can) independent
DNS Oisin John O'keane (Can) independent
DNS Jeroen Rijken (Can) CRC Coastal Race Club
DNS Eric Inkster (Can) EV/DEVO pb Catalyst Kinetics

 

 


Related Photo Galleries


BC Superweek July 10/15 - July 19/15, Vancouver area

Tour de Delta - Stage 1
Tour de Delta - Stage 2
Delta 3-4 Men Crit
Tour de Delta - Stage 3
UBC Gran Prix
Gastown GP
Giro di Burnaby

Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.