Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

December 29/15 11:25 am - Hansgrohe Superprestige Diegem results


Posted by Editoress on 12/29/15
 

Results from the Hansgrohe Superprestige Diegem held in Belgium on December 27th

 

 

Elite Women
1 Ellen Van Loy (Bel) Young Telenet Fidea Cycling Team 0:42:50
2 Sanne Cant (Bel) Team Ciclismo Mundial 0:43:06
3 Eva Lechner (Ita) Team Colnago Sudtirol 0:43:07
4 Helen Wyman (GBr) Matrix Fitness Vulpine 0:43:07
5 Sabrina Stultiens (Ned) UCI 0:43:17
6 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:43:29
7 Jolien Verschueren (Bel) Young Telenet Fidea Cycling Team 0:43:43
8 Nikki Harris (GBr) Young Telenet Fidea Cycling Team 0:44:41
9 Loes Sels (Bel) Young Telenet Fidea Cycling Team 0:44:45
10 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 0:44:55
11 Elle Anderson (USA) SRAM Sherwood Pines RT 0:45:01
12 Elisabeth Brandau (Ger) RSC Schonaich 0:45:13
13 Joyce Vanderbeken (Bel) Wielerteam Decock-Van Eyck 0:45:24
14 Mical Dyck (Can) Naked Factory Racing 0:45:33
15 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:45:52
16 Hannah Payton (GBr) UCI 0:45:52
17 Meredith Miller (USA) Noosa Pro Cyclo Cross 0:45:58
18 Karen Verhestraeten (Bel) Kleur Op Maat - Nodrugs 0:46:11
19 Emma White (USA) Cyclocrossworld.Com Devo Team 0:46:19
20 Crystal Anthony (USA) Team USA 0:46:30
21 Asa Erlandsson (Swe) Varbergs Mtb/Haibike 0:46:39
22 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek Team 0:46:49
23 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek Team 0:46:50
24 Laure Bouteloup (Fra) Les Bleus De France 0:46:59
25 Bianca van den Hoek (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:47:06
26 Arley Kemmerer (USA) Level Eleven Racing 0:47:15
27 Floor Weerink (Ned) Wsv Emmen 0:47:18
28 Manon Bakker (Ned) Wv Giant Dt Benelux 0:47:21
29 Pauline Delhaye (Fra) Quick Mtb Racing Team 0:47:36
30 Esther Van Der Burg (Ned) Restore Cycling 0:47:43
31 Githa Michiels (Bel) Versluys Team 0:47:49
32 Cindy Bauwens (Bel) Morgan Blue C.T. Vzw 0:48:08
33 Lisa Jacobs (Aus) Carnegie Caulfield Cc 0:48:25
34 Allison Arensman (USA) Team Twenty 16 0:48:26
35 Hannah Arensman (USA) Team Twenty 16 0:48:33
36 Anna Schappert (Can) Canada 0:49:02
37 Emily Wadsworth (GBr) Beeline-Gener8 0:49:16
38 Katrien Thijs (Bel) Kleur Op Maat - Nodrugs 0:49:26
39 Maëva Calvez (Fra) Vs Quimper 0:49:28
40 Denisa Lukesova (Cze) Czech Republic 0:49:38
41 Evy Kuijpers (Ned) Lensworld Cycling Team 0:50:28
42 Elena Valentini (Ita) Team Sud Tirol Campana Imballaggi 0:50:39
43 Irene Trabazo Bragado (Esp) Spain -1 Lap
44 Yvonne Fiedler (Ger) Schoneberger Rv Iduna -1 Lap
45 Natalie Redmond (Aus) Port Adelaide Cycling Club -1 Lap
46 Senna Feron (Ned) WV Zeeuws Vlaanderen -1 Lap
47 Sabine Hey (Ned) WV Breda -1 Lap
48 Marlies Beckers (Bel) B-Cycle Team -1 Lap
49 Yenthe Boons (Bel) De Kastelse Durvers V.Z.W. -1 Lap
50 Meg De Bruyne (Bel) Vd Hauwe Ct - Gentse Vs -2 Laps
51 Kelly Greefs (Bel) Nodrugs Heroes Flanders -2 Laps
52 Brenda Kaczmarczyk (Bel) Kzlwc Heylen -2 Laps
53 Monica Carrascosa (Esp) Bikezona -2 Laps
54 Tine Verdeyen (Bel) Cycling Team Zemst Vzw -2 Laps
55 Jo Blanchaert (Bel) K.V.C. Deinze Vzw -2 Laps
56 Sandie Verriest (Bel) Napoleon Games - St Martinus Ct - Kerk -2 Laps
57 Jana Dobbelaere (Bel) Kon. Vc ´T Meetjesland - Knesselare -2 Laps
58 Anke Van Rompay (Bel) Kleur Op Maat - Nodrugs -3 Laps
59 Ruta Brakovvska (Lat) Latvia -3 Laps
60 Cindy Diericx (Bel) Individueel -3 Laps
61 Dagnija Auzane (Lat) Latvia -3 Laps
DNF Lucie Chainel-Lefevre (Fra)
DNF Nadja Heigl (Aut)
 
Elite Men, 28.4 km
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) BKCP-Corendon 0:59:06
2 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb Napoleon Games Cycling Team 0:59:06
3 Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant - Alpecin 0:59:09
4 Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 0:59:31
5 Laurens Sweeck (Bel) Era Real Estate-Murprotec 0:59:34
6 Sven Nys (Bel) Crelan AA Drink Team 0:59:39
7 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb Napoleon Games Cycling Team 0:59:50
8 Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Cycling Team 0:59:50
9 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Corendon 0:59:51
10 Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice Golden Palace Ct 0:59:56
11 Julien Taramarcaz (Sui) Era Real Estate-Murprotec 0:59:59
12 Tim Merlier (Bel) Vastgoedservice Golden Palace Ct 1:00:01
13 Michael Boros (Cze) BKCP-Corendon 1:00:08
14 Clément Venturini (Fra) Cofidis Solutions Credits 1:00:15
15 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb Napoleon Games Cycling Team 1:00:20
16 Diether Sweeck (Bel) Era Real Estate-Murprotec 1:00:39
17 Radomir Simunek (Cze) Era Real Estate-Murprotec 1:01:00
18 Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 1:01:10
19 Joeri Adams (Bel) Vastgoedservice Golden Palace Ct 1:01:15
20 Niels Wubben (Ned) Telenet Fidea Cycling Team 1:01:28
21 Stan Godrie (Ned) Rabobank Development Team 1:01:32
22 Thijs Van Amerongen (Ned) Telenet Fidea Cycling Team 1:01:32
23 Steve Chainel (Fra) Cross Team By G4 1:01:50
24 Marcel Meisen (Ger) Kuota Lotto 1:02:22
25 Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice Golden Palace Ct 1:02:33
26 David Van Der Poel (Ned) BKCP-Corendon 1:02:34
27 Sascha Weber (Ger) UCI 1:03:08
28 Kevin Cant (Bel) Era Real Estate-Murprotec 1:03:11
29 Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan AA Drink Team 1:03:11
30 Vincent Baestaens (Bel) BKCP-Corendon 1:03:24
31 Severin Saegesser (Sui) Schmid Velosport/ Rc Granichen 1:03:56
32 Ismael Esteban Aguando (Esp) Maestre Bikes 1:04:15
33 Dave De Cleyn (Bel) Cycling Team Zemst Vzw 1:04:40
34 Michael Van Den Ham (Can) Red Truck Garneau
1:04:55
35 Travis Livermon (USA) Team USA 1:05:40
36 Jeremy Martin (Can) Louis Garneau -1 Lap
37 Garry Millburn (Aus) Trek Sram Champion System -1 Lap
38 Niels Koyen (Bel) Bike Experience Cycling Team -1 Lap
39 Aaron Schooler (Can) Focus CX Team -1 Lap
40 Fabian Orbits (Sui) Veloplus -2 Laps
41 Martin Eriksson (Swe) Cykloteket Racing Team -2 Laps
42 Ulrich Theobald (Ger) Gunsha Kmc Team -2 Laps
43 Robert Marion (USA) American Classic -2 Laps
44 Edwin De Wit (Bel) Kon. W.C. De Rupelspurters Boom -2 Laps
45 Lorenzo Samparisi (Ita) Cx Selle Smp Dama Focus -2 Laps
46 Nicolas Samparisi (Ita) Cx Selle Smp Dama Focus -2 Laps
47 Christophe Cavazzana (Fra) Esseynod -3 laps
48 Mark Mcconnell (Can) Individueel -3 Laps
49 Gilles Tesserre (Fra) Esseynod -3 Laps
50 Jens Vandekinderen (Bel) Kalas-Noff -4 laps
51 Daniel Ania Gonzales (Esp) Nesta - Mmr -4 laps
52 Shinya Ikemoto (Jpn) Frieten -4 laps
53 Shintarou Nakama (Jpn) Frieten -4 laps
54 Raoul Poortvliet (Ned) Zrtc Theo Middelkamp -5 laps
55 Kenny Dehaes (Bel) Lotto - Soudal -5 laps
56 Florent Ligney (Fra) Lyon Sprint Evolution -6 laps
DNF Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing Team
DNF Yu Takenouchi (Jpn) Veranclassic-Ekoi
 
U23 Men
1 Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 0:52:44
2 Daan Hoeyberghs (Bel) BKCP-Corendon 0:52:54
3 Martijn Budding (Ned) Rabobank Development Team 0:53:06
4 Daan Soete (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 0:53:30
5 Nicolas Cleppe (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 0:53:50
6 Thijs Aerts (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 0:54:10
7 Logan Owen (USA) Team USA 0:54:16
8 Joris Nieuwenhuis (Ned) Rabobank Development Team 0:54:20
9 Braam Merlier (Bel) Baguet - M.I.B.A. - Indulek - Derito Cycli 0:54:24
10 Jelle Schuermans (Bel) Vastgoedservice Golden Palace Ct 0:54:29
11 Curtis White (USA) Cannondale Cyclocrossworld 0:54:34
12 Gosse Van Der Meer (Ned) Habitat Mountainbike Team 0:54:53
13 Andrew Dillman (USA) UCI 0:54:56
14 Mathieu Morichon (Fra) Creuse Oxygene 0:54:58
15 Tobin Ortenblad (USA) UCI 0:55:04
16 Maik Van Der Heijden (Ned) Rabobank Development Team 0:55:11
17 Sieben Wouters (Ned) Rabobank Development Team 0:55:35
18 Thomas Joseph (Bel) Sunweb Napoleon Games Cycling Team 0:55:50
19 Koen Van Dijke (Ned) Twc Het Snelle Wiel 0:56:34
20 Timon Rüegg (Sui) Swtizerland 0:56:37
21 Matthias Van De Velde Matthias (Bel) Autoglas Wetteren Cycling Team 0:56:39
22 Kyle De Proost (Bel) Individueel 0:56:48
23 Ward Van Laer (Bel) Baguet - M.I.B.A. - Indulek - Derito Cycli 0:56:56
24 Jenko Bonne (Bel) Baguet - M.I.B.A. - Indulek - Derito Cycli 0:57:11
25 Dylan Bouwmans (Ned) Guerciotti Selle Italia Cyclocross Team Nl Willeb 0:57:20
26 Grant Ellwood (USA) Team USA 0:57:26
27 Loïc Hennaux (Bel) Color Code- Aquality Protect 0:57:37
28 Dario Tielen (Bel) Individueel 0:57:48
29 Onno Verheyen (Bel) Cycling Team Zemst Vzw 0:57:49
30 Dennis Wahlqvist (Swe) Sweden 0:57:50
31 Gavin Haley (USA) Red Zone Cycling 0:58:06
32 Lukas Meiler (Ger) Cx Focus 0:58:23
33 David Montgomery (Irl) Team 3m 0:58:31
34 Adrian Sirek (Cze) Kooperativa 0:58:45
35 Dario Kloeck (Bel) Kalas Cycling Team 99 0:59:07
36 Wesley Floren (Ned) Ucm Cyclingteam 0:59:19
37 Liam Helsocht (Bel) Lotto Olympia Tienen -1 Lap
38 Mario Junquera (Esp) Spain -2 Laps
39 Stepan Schubert (Cze) Remerx-Merida Team Kolin -2 Laps
40 Nicholas Smith (Aus) Southern Highlands -2 Laps
41 Ola Jorde (Nor) Norway -2 Laps
42 Isaac Niles (Can) Team Canada -2 Laps
43 Daniel Mayer (Cze) Czech Cycling Federation -3 Laps
44 Thomas Van De Velde (Bel) Individueel -3 Laps
45 Mathieu Guyader (Fra) Vs Quimper -3 Laps
46 Henrik Lunder Aalrust (Nor) Asker Ck -3 Laps
47 Etienne E Roux (Fra) Vs Quimper -3 Laps
48 Trevor O'donnell (Can) UCI -4 Laps
49 Vincent Oger (Bel) Entente Cycliste De Wallonie -4 Laps
50 Bryan De Vogelaere (Bel) Bestbikes - Mathsalden Cycling Team -5 Laps
DNF Johan Jacobs (Sui) Lares-Doltcini Ct
DNF Yves Coolen (Bel) Rock Werchter-Toekomstvrienden Cy
DNF Lawrence Tibackx (Bel) Cycling.Be - Alphamotorhomes Ct
DNF Yorben Van Tichelt (Bel) Sunweb Napoleon Games Cycling Team
DNF Glenn Verbeeck (Bel) Kalas Cycling Team 99
DNF Roel Van Der Stegen (Ned) Mtb Baarlo
DNF Joffrey Degueurce (Fra) UCI
DNF Sébastien Havot (Fra) Cc Nogent
DNF Julien Kaise (Bel) Color Code- Aquality Protect
DNF Garcia Montes (Esp) Sprint Pena Ciclista
DNF Luis Junquera (Esp) Colloto C.C.
DNF David Eriksson (Swe) Goteborgs Cykelklubb
DNF Henrik Jansson (Swe) Team Bliz-Merida
 
Junior Men
1 Jappe Jaspers (Bel) Enertherm-Bkcp 0:39:07
2 Jens Dekker (Ned) Enertherm-Bkcp 0:39:09
3 Spencer Petrov (USA) Cxnetracing 0:39:29
4 Gage Hecht (USA) Alpha Bicycles Co./Subaru 0:39:42
5 Florian Vermeersch (Bel) Lares-Doltcini Ct 0:39:48
6 Reno Bauters (Bel) Acrog - Balen Bc 0:39:51
7 Thymen Arensman (Ned) Craft Ten Tusscher 0:39:52
8 Jarne Driesen (Bel) Young Telenet Fidea Cycling Team 0:40:19
9 Alessio Dhoore (Bel) Young Telenet Fidea Cycling Team 0:40:25
10 Thijs Wolsink (Ned) Lares-Doltcini Ct 0:40:36
11 Seppe Rombouts (Bel) Acrog - Balen Bc 0:40:43
12 Eric Brunner (USA) Boulder Junior Cycling 0:40:50
13 Jari De Clercq (Bel) Cycling.Be - Alphamotorhomes 0:41:11
14 Andreas Goeman (Bel) Young Telenet Fidea Cycling Team 0:41:12
15 Maximilian Mobis (Ger) Bsv Adw Berlin 0:41:21
16 Jofre Cullell Estape (Esp) Spain 0:41:23
17 Ben Turner (GBr) Paul Milnes Cycles 0:41:40
18 Maxime Gagnaire (Fra) France 0:41:46
19 Cameron Beard (USA) Cyclocrossworld.Com Devo Team 0:41:48
20 Denzel Stephenson (USA) Boulder Junior Cycling 0:41:49
21 Yentl Bekaert (Bel) Young Telenet Fidea Cycling Team 0:41:50
22 Daniel Tulett (GBr) Great Britain 0:41:53
23 Victor Vandebosch (Bel) Enertherm-Bkcp 0:41:58
24 Koen Van Helvoirt (Ned) Zzpr.Nl-Orange Babies 0:42:10
25 Jente Tielemans (Bel) Acrog - Balen Bc 0:42:12
26 Evan Clouse (USA) Team USA 0:42:16
27 Niklas Markl (Ger) Rsc Linden 0:42:17
28 Jan Gavenda (Cze) Czech Cycling Federation 0:42:17
29 Fabio Van Goethem (Bel) Cycling.Be - Alphamotorhomes 0:42:41
30 Paul Rudolph (Ger) Racheam 0:42:43
31 Juri Hollmann (Ger) Rsc Cottbus 0:42:46
32 Mathijs Wuyts (Bel) Kalas Cycling Team 99 0:42:57
33 David Honzak (Cze) Czech Cycling Federation 0:43:02
34 Vaclav Sirucek (Cze) Czech Cycling Federation 0:43:11
35 Hynek Palinka (Cze) Czech Cycling Federation 0:43:17
36 Noah Barrow (Aus) Australie 0:43:23
37 Stef Serre (Bel) Vzw De Demerspurters 0:43:26
38 Maxim Van Gils (Bel) W.A.C. Team Hoboken (Kon.) V.Z.W. 0:43:38
39 Brent Braes (Bel) Acrog - Balen Bc 0:43:42
40 Jonas Smet (Bel) Enertherm-Bkcp 0:43:56
41 Jarne De Meyer (Bel) Enertherm-Bkcp 0:43:57
42 Jelle Camps (Bel) Bollansee´S Bmx Shop/Epb Sports 0:43:58
43 Jack Kok (Swe) Sweden 0:43:59
44 Ted Pettersson (Swe) Sweden 0:44:15
45 Lander Tibackx (Bel) Cycling Team Vive Le Vélo Vzw 0:44:27
46 Tomas Szédelyi (Bel) Kalas Cycling Team 99 0:44:31
47 David Jary (Cze) Czech Cycling Federation 0:44:59
48 Brody Sanderson (Can) Team Canada 0:45:11
49 Niels De Vriendt (Bel) Patrick Development Team 0:45:45
50 Harry Lewis (GBr) Sram Sherwood Pines Rt 0:45:51
51 Orélien Nicaise (Bel) Verandas Willems - Crabbe Toitures 0:46:12
52 Ward Deschepper (Bel) Ksc Denderstreek Labiekes 0:46:16
53 Wannes Lembrechts (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan V. 0:46:18
54 Michael Owens (USA) Cyclocrossworld.Com Devo Team 0:46:24
55 Owen Valcke (Bel) Trek-Bioracer Mtb Team 0:47:10
56 Håkon Aalrust (Nor) Norway 0:47:34
57 Gunnar Holmgren (Can) Team Canada 0:49:33
58 Noah Van Horen (Ned) MTB Licht Verzet -1 Lap
59 Seppe Bekaert (Bel) Kon. Vc ´T Meetjesland - Knesselare -1 Lap
60 Jan Novak (Cze) Czech Cycling Federation -2 Laps
61 Grégory Careme (Bel) Blancs Gilets Brabant Wallon -2 Laps
62 Lenn Verdijck (Bel) Bmx Digitron Team -2 Laps
63 Roel Vandael (Bel) W.A.C. Team Hoboken (Kon.) V.Z.W. -2 Laps
64 Marvin De Bondt (Bel) Wk Noord-West-Brabant -2 Laps
65 Angelo Windels (Bel) Cycling Team Houtland-Westkust -2 Laps
66 Balder Allaert (Bel) Vzw Wielerteam Waregem -3 Laps
DNF Alex Colman (Bel) Lares-Doltcini Ct -3 Laps
DNF Gianni Siebens (Bel) Young Telenet Fidea Cycling Team

 

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.