Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

December 29/17 10:49 am - Bredene Cyclocross results


Posted by Editoress on 12/29/17
 

Results from Bredene Cyclocross in Bredene, Belgium

Women, 15 km
1 Alice Maria Arzuffi (Ita) Steylaerts-Betfirst 0:45:37
2 Helen Wyman (GBr) Kona Factory Team at 0:21
3 Loes Sels (Bel) Crelan - Charles 1:23
4 Elle Anderson (USA) Cycling.be - Alphamotorhomes CT 1:41
5 Eva Lechner (Ita) Clif Pro Team 2:28
6 Jolien Verschueren (Bel) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice 2:45
7 Karen Verhestraeten (Bel) Donen/Vondelmolen CX-Team 3:01
8 Inge Van Der Heijden (Ned) Orange Babies Cycling Team 3:23
9 Nikola Noskova (Cze) Donen-Vondelmolen CX Team 3:34
10 Fleur Nagengast (Ned) Telenet Fidea Lions 3:43
11 Bethany Crumpton (Ivb) Storey Racing 3:49
12 Sunny Gilbert (USA) Independent 4:24
13 Amira Mellor (GBr) Paul Milnes Cycles Yorkshire 4:39
14 Adela Safarova (Cze) Nutrend Specialized Racing 4:52
15 Suzanne Verhoeven (Bel) Cycling.be - Alphamotorhomes CT 5:07
16 Alessia Bulleri (Ita) Trentino Cross Giant SMP 5:27
17 Ida Erngren (Swe) Upsala CK s.t.
18 Sophie Thackray (GBr) Oldfield/Paul Milnes Ert 5:42
19 Joyce Vanderbeken (Bel) Team Mahieu - Kona - Vandermeeren 6:03
20 Shana Maes (Bel) Donen/Vondelmolen CX-Team 6:10
21 Lindy Van Anrooij (Ned) Cycling.be - Alpha Motorhomes 6:17
22 Magdeleine Vallieres Mill (Can) Canadian National Team 6:25
23 Axelle Bellaert (Bel) Donen/Vondelmolen CX-Team 6:39
24 Emily Wadsworth (GBr) Gbr National Team 6:59
25 Pauline Delhaye (Fra) Quick Mtb Racing Team 7:28
26 Tereza Vanícková (Cze) Ivar CS Author Team 8:14
27 Jo Blanchaert (Bel) Independent -2 Laps
28 Karen De Keulenaer (Bel) Independent -2 Laps
29 Katleen Fraeye (Bel) Alu Decock-Litubel-Wielerteam Waregem -2 Laps
30 Erin Mitchell (Aus) Independent -2 Laps
31 Pepe Phillips (Ger) Vc Darmstadt 1899 -2 Laps
32 Eva Vermeersch (Bel) Zannata-Galloo Cyclingteam Menen VZW -3 Laps
33 Xan Crees (GBr) Empella Cyclo Cross.com -3 Laps
34 Siobhan Kelly (Can) Canadian National Team -3 Laps
35 Mieke Docx (Bel) Lares-Waowdeals Women Cycling Team -3 Laps
36 Meg De Bruyne (Bel) Kleur Op Maat - Bns Technics -4 Laps
37 Natalie Tapias (USA) Jam / NCC -4 Laps
38 Laure Michels (Bel) Cycling.be - Alphamotorhomes CT -4 Laps
39 Irene Trabazo Bragado (Esp) C.C.Marin-Ottoman -4 Laps
40 Kamila Janu (Cze) Cez Cyklo Team Tabor -4 Laps
41 Alderney Baker (GBr) Team Empella Cyclo-Cross.com -4 Laps
42 Aurelie Vermeir (Bel) Bike Advice CT -4 Laps
43 Gaia Realini (Ita) Team Masciarelli -4 Laps
44 Fiona Morris (Aus) MAAP -4 Laps
45 Giorgia Fraiegari (Ita) Team Masciarelli -5 Laps
46 Linda Ter Beek (Ned) Zwiep Fietsen -5 Laps
47 Asia Zontone (Ita) Trentino Cross Giant Smp -5 Laps
DNF Katherine Compton (USA) KFC Racing p/b Trek/Knight Composites
DNF Helena Coney (Can) Canadian National Team
DNF Audrey Menut (Fra) Creuse Oxygene
 
Junior Men, 17.5 km
1 Gerben Kuypers (Bel) Lares-Doltcini CT 0:44:37
2 Filippo Fontana (Ita) Trentino Cross Giant Smp at 0:47
3 Jelle Vermoote (Bel) Team Mahieu - Kona - Vandermeeren 1:12
4 Vladimir Miksanik (Cze) Ack Stara Ves Nad Ondrejnici 1:34
5 Yente Peirens (Bel) Lares-Doltcini CT 2:13
6 Joran Wyseure (Bel) Team Mahieu - Kona - Vandermeeren 2:35
7 Jakub Schierl (Cze) Expres CZ Scott Team Kolin 2:46
8 Baptiste Rivet (Fra) UC Condat 2:56
9 Tomas Jezek (Cze) Ivar CS Author Team 2:59
10 Jakub Toupalik (Cze) Cycling Academy Team s.t.
11 Andres Verdonck (Bel) VZW WP De Molenspurters Meulebeke 3:21
12 Callum Macleod (GBr) Pedalon.co.uk 3:36
13 Euan Cameron (GBr) Paul Milnes / Oldfield Ert 3:51
14 Jenson Young (GBr) Paul Milnes/Oldfield 3:56
15 Hugo Peyroux (Fra) Creuse Oxygene 4:05
16 Jasper Dejaegher (Bel) Vzw Jong Wielertalent 4:10
17 Tyler Clark (Can) Canadian National Team 4:12
18 Jakub Riman (Cze) Cyclo Team Kolarna 4:19
19 Arno Brouwers (Bel) Acrog - Balen BC 4:53
20 Alvin Tomasek (Cze) Expres CZ Scott 4:54
21 Tom Mainguenaud (Fra) P.St Florent Niort 4:58
22 Conor Martin (Can) Garneau-Easton p/b Transitions Lifecare 5:06
23 François Hyon (Fra) Team Grand Est VTT CX 5:20
24 Wannes Vanden Bussche (Bel) Cycling.Be - Alphamotorhomes CT 5:25
25 Josef Hladik (Cze) Ivar CS - Author Team s.t.
26 Jacob Knight (GBr) Independent -1 Lap
27 Brice Dujardin (Fra) Creuse Oxygene -1 Lap
28 Callum Wilson (GBr) Independent -1 Lap
29 Koutarou Murakami (Jpn) Matsuyama Technical High School -2 Laps
30 Dylan Kerr (Can) Canadian National Team -2 Laps
31 Leander Verheyde (Bel) Cycling Vlijtingen -2 Laps
32 Harrison Knight (GBr) -2 Laps
33 Elias Nilsson (Swe) Cykloteket Racing Team -2 Laps
34 Jenno Berckmoes (Bel) Wielerclub "Onder Ons - Parike" VZW -2 Laps
35 Guillian Demeyer (Bel) Cycling Team Houtland-Westkust -3 Laps
36 Joe Coukham (GBr) Independent -3 Laps
37 Tjorven Vanparijs (Bel) Vzw Wp De Molenspurters Meulebeke -3 Laps
38 Ydris Salomez (Bel) Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT -3 Laps
39 William Thackray (GBr) Paul Milnes / Bradford Olympic RT -3 Laps
40 Colton Woods (Can) Canadian National Team -3 Laps
41 Matthew Lister (GBr) Paul Milnes / Bradford Olympic RT -3 Laps
42 Tom Whitworth (GBr) Hudersfield Star Wheelers -4 Laps
43 Lewis Archie (GBr) East Midlands Region -4 Laps
44 Jasper Van Acker (Bel) Cycling Team Houtland-Westkust -5 Laps
DNF Ben Tulett (GBr) Beeline Bicycles RT
DNF Lewis Akey (GBr) Team Backstedt/Hotchilli
DNF Stijn Cas (Bel) Young Cycling Talent D&D
DNF Louis Decoster (Bel) Cycling.Be - Alphamotorhomes CT
DNF Arne Santy (Bel) Ct Spider King-Efc-L&R-Trek
 
Elite/U23 Men, 25 km
1 Wout van Aert (Bel) Crelan - Charles 1:05:15
2 Mathieu van der Poel (Ned) Beobank-Corendon - U23 at 1:27
3 Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea Lions - U23 1:40
4 Tim Merlier (Bel) Crelan - Charles 2:02
5 David van der Poel (Ned) Beobank-Corendon 2:08
6 Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux - Napoleon Games Cycling Team 2:50
7 Daan Soete (Bel) Telenet Fidea Lions 3:06
8 Nicolas Cleppe (Bel) Telenet Fidea Lions - U23 3:30
9 Joeri Adams (Bel) Kalas - H.Essers Cycling Team 3:43
10 Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions 4:40
11 Rob Peeters (Bel) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice 5:25
12 Wietse Bosmans (Bel) Era Real Estate - Circus 5:40
13 Klaas Vantornout (Bel) Marlux - Napoleon Games Cycling Team -2 Laps
14 Laurens Sweeck (Bel) Era Real Estate - Circus -2 Laps
15 Johan Jacobs (Sui) Pauwels Sauzen-Vastgoedservice - U23 -2 Laps
16 Thomas Joseph (Bel) Marlux - Napoleon Games Cycling Team - U23 -3 Laps
17 Jonas Degroote (Bel) Team Mahieu - Kona - Vandermeeren - U23 -3 Laps
18 Jakub Toupalik (Cze) Cycling Academy Team - U23 -3 Laps
19 Gianni Vermeersch (Bel) Steylaerts-Betfirst -3 Laps
20 Diether Sweeck (Bel) Era Real Estate - Circus -4 Laps
21 Arno Debeir (Bel) Lares-Doltcini CT Junior -4 Laps
22 Kenneth Van Compernolle (Bel) Tarteletto - Isorex Superano Ham (Team B) -4 Laps
23 Garry Millburn (Aus) Speedvagen X MAAP -4 Laps
24 Stijn Huys (Bel) Bruynooghe Cycling Team -4 Laps
25 Robin Alderweireld (Bel) Team Mahieu - Kona - Vandermeeren - U23 -4 Laps
26 Hendrik Sweeck (Bel) Era Real Estate - Circus
-4 Laps
27 Severin Sägesser (Sui) Focus E.Floccari Cyclocross Team -4 Laps
28 David Menut (Fra) Creuse Oxygene -5 Laps
29 Josef Jelinek (Cze) Sram Mitas Trek - U23 -5 Laps
30 Daniel Tulett (GBr) Specialized Racing - U23 -5 Laps
31 Jakub Sulc (Cze) Bike & Ski Bakajda Spolek - U23 -5 Laps
32 Stefano Museeuw (Bel) Tarteletto - Isorex - U23 -6 Laps
33 Brody Sanderson (Can) Canadian National Team - U23 -6 Laps
34 Daniel Mayer (Cze) KC Hlinsko -6 Laps
35 Ulrich Theobald (Ger) Gunsha-KMC Team -6 Laps
36 Nicholas Diniz (Can) Canadian National Team - U23 -6 Laps
37 Mathias Declerck (Bel) Bike Advice CT - U23 -6 Laps
38 Stepan Schubert (Cze) Cez Cyklo Team Tabor - U23 -6 Laps
39 Maxime Carriou (Fra) Uc Quimperloise - U23 -6 Laps
40 Finlay Robertson (GBr) Derwentside CC - U23 -6 Laps
41 David Jary (Cze) Johnson Controls AS MB
-6 Laps
42 Michael Butler (GBr) Hargroves Cycles Ridley RT -6 Laps
43 Trevor O'Donnell (Can) Canadian National Team - U23 -6 Laps
44 Hijiri Oda (Jpn) Japan Cycling Federation- - U23 -7 Laps
45 George Fox (GBr) Paul Milnes Cycles Yorkshire - U23 -7 Laps
46 Eric Meyers (Lux) Lc Tetange - U23 -7 Laps
47 Kohei Maeda (Jpn) Japan Cycling Federation -7 Laps
48 Jonas Hablitzel (Ger) RV Pfeil Magstadt -7 Laps
49 Albert Poblet Dot (Esp) Cicles Vic Club Ciclista - U23 -7 Laps
50 Tyla Loftus (GBr) Wheelbase Altura MGD - U23 -8 Laps
51 Ryan Middlemiss (GBr) All Terrain Cycles - U23 -8 Laps



 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.