Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

February 17/19 9:06 am - Valley of the Sun Stage: Stage 2 results


Posted by Editoress on 02/17/19
 

Results from Stage 2 of the 27th Annual Valley of the Sun Stage Race in Phoenix, AZ

 

Stage 2 (February 16th) Road Race
 
Pro Women, 99.78 km
1 Megan Jastrab (USA) Rally UHC Cycling 2:40:42
2 Jasmine Duehring (Can) Sho-Air TWENTY20
3 Sofia Arreola Navarro (Mex) Sho-Air TWENTY20
4 Holly Breck (USA) Go Fast Incycle
5 Simone Boilard (Can) Sho-Air TWENTY20
6 Maddy Ward (USA) SDBC/Spinergy p/b UC Cyclery
7 Lily Williams (USA) Hagens Berman | Supermint
8 Gabrielle Lehnert (USA) LUX/Stradling p/b Specialized
9 Whitney Allison (USA) Hagens Berman | Supermint
10 Josefine Dreier (Ger) CMU Cycling
11 Michele Schaeffer (Can) Instafund La Prima Elite Women's
12 Dafne Theroux Izquierdo (Can) CMU Cycling
13 Sara Youmans (USA) Therapeutic Associates cycling
14 Amy Chandos (USA) DEAN Factory Racing
15 Chloe Welch (USA) DEAN Factory Racing
16 Rachel Langdon (USA) Fast Chance p/b Happy Tooth Fou
17 Emma Grant (GBr) Sho-Air TWENTY20
18 Christina Hashimoto (USA) Bicycle Haus Racing
19 Lisa Cordova (USA) Levine Law Group Elite Cycling T
20 Irena Ossola (USA) SERVETTO PIUMATE BELTRA
21 Allie Dragoo (USA) Sho-Air TWENTY20
22 Marianna Urrea (Mex) Podium Finish
23 Holly Mathews (USA) Independent
24 Ava Hachmann (USA) Breakaway Cycling Team
25 Jennifer Luebke (USA) Sho-Air TWENTY20
26 Aimee Vasse (USA) Hagens Berman | Supermint
27 Anna Christian (USA) Belori
28 Ava Sykes (USA) LUX/Sideshow p/b Specialized
29 Lindsay Goldman (USA) Hagens Berman | Supermint
30 Liza Rachetto (USA) Hagens Berman | Supermint
31 Luise Ollick (Ger) Colorado Mesa University Cycling
32 Melanie Wong (USA) Sho-Air TWENTY20
33 Jess Cerra (USA) Hagens Berman | Supermint
34 Ayesha McGowan (USA) A Quick Brown Fox
35 Hayley Bates (USA) Levine Law Group p/b Huseby.co
36 Marilyn Chychota (USA) Independent
37 Shelby Reynolds (USA) Monster Media Elite Women
38 Janelle Cole (USA) Landis/TREK
39 Isabella Bertold (Can) Instafund La Prima Elite Women's
40 Emma Lujan (Can) Landis/TREK
41 Jane Tullis (USA) LUX/Sideshow p/b Specialized
42 Emelie Persson (USA) CMU Cycling
43 Beth Ann Orton (Can) Instafund La Prima Elite Women's
44 Julie Kuliecza (USA) Hagens Berman | Supermint
45 Zoe Ta-Perez (USA) LUX/Stradling p/b Specialized
46 Maddie Woolley (USA) LUX/Stradling p/b Specialized
47 Kasey Mcevoy (USA) Landis/TREK
48 Harriet Owen (GBr) Hagens Berman | Supermint
49 Shayna Powless (USA) Sho-Air TWENTY20
50 Starla Teddergreen (USA) Hagens Berman | Supermint
51 Erica Clevenger (USA) Sho-Air TWENTY20 all s.t.
52 LeighAnn Ganzar (USA) Hagens Berman | Supermint 17:04
53 Esta Bovill (Can) Instafund La Prima Elite Women's s.t.
DNF Hailey Gill (Can) Instafund La Prima Elite Women's
DNS Charlayne Barger (USA) DEAN Factory Racing
DNS Aurela Nerlo (POL) TKK "PACIFIC" TORUN NESTLE
 
Men, 151.28 km
1 Tyler Stites (USA) Aevolo Cycling 3:30:58
2 Tim Savre (USA) Project Echelon Racing
3 Laurent Gervais (Can) Aevolo Cycling
4 Luke Lamperti (USA) LUX/Stradling p/b Specialized
5 Matt Zimmer (USA) Project Echelon Racing
6 Diego Binatena (USA) Legion of Los Angeles
7 Miguel Santillanez (Mex) Joyerias Meza
8 Zach Nehr (USA) Project Echelon Racing
9 Tim Mcbirney (USA) Team California
10 Scott Mcgill (USA) Gateway Devo Cycling
11 Justin Poulson (USA) Semper Porro
12 Alex Fraser-Maraun (Can) Trek Red Truck Racing P/B Mosai
13 Evan Bausbacher (USA) Gateway Devo Cycling
14 Virgilio Pigliucci (USA) Dolce Vita Cycling p/b SL2
15 Omar Aguilera Garcia (USA) Pacific Premier Bank all s.t.
16 James Hilyer (USA) Pacific Premier Bank 0:05
17 Rene Corella (Mex) Start Cycling Team
18 Andrew Vollmer (USA) Aevolo Cycling
19 Alex Driscoll (USA) Otterhaus/K&F Construction
20 Chaz Hogenauer (USA) Team Rio Grande
21 Robert Schell (USA) Dolce Vita Cycling p/b SL2
22 Conor Schunck (USA) Gateway Devo Cycling
23 Quinn Simmons (USA) LUX/Sideshow p/b Specialized
24 Nickolas Zukowsky (Can) Floyd's Pro Cycling
25 Lewis Elliot (USA) CZ Racing
26 Chris Riekert (USA) Team Mike's Bikes p/b Equator Co
27 Wouter Zwart (USA) Landis/TREK
28 Stephen Vogel (USA) Team Mike's Bikes p/b Equator Co
29 Cory Lockwood (USA) Semper Porro
30 Camden Vodicka (USA) Wildlife Generation p/b Maxxis
31 Sean Gardner (USA) Gateway Devo Cycling
32 Christopher Ernst (Can) Hewdog Racing all s.t.
33 Evan Hartig (USA) Project Echelon Racing 0:09
34 Joel Yates (NZl) Gateway Devo Cycling 0:37
35 Matthew Holecko (USA) Carlos O'Brien s.t.
36 Zachary Morris (Can) Independent 1:09
37 Austin Arguello (USA) Velobody p/b Slocum 1:13
38 Innokenty Zavyalov (USA) Semper Porro 1:30
39 Adam Bryfogle (USA) Landis/ TREK
40 Richard Arnopol (USA) Project Echelon Racing
41 Johnny Corcoran (USA) Bicycle Haus Racing all s.t.
42 Cory Williams (USA) Legion of Los Angeles 1:31
43 David Greif (USA) Project Echelon Racing s.t.
44 Joseph Bacala (USA) Semper Porro 2:04
45 Ian Anderson (USA) Team CCR Roofing 2:37
46 Trevor O'Donnell (Can) Gateway Devo Cycling 3:00
47 Michael Hernandez (USA) Aevolo Cycling 5:35
48 Isaac Bryant (USA) Gateway Devo Cycling s.t.
49 Michael Garrison (USA) LUX/Stradling p/b Specialized 6:46
50 Justin Williams (USA) Legion of Los Angeles
51 Henry Lutz (USA) Project Echelon Racing both s.t.
52 Dante Young (USA) Legion of Los Angeles 6:57
53 Hunter Grove (USA) Legion of Los Angeles 7:23
54 Rex Roberts (USA) Semper Porro 9:56
55 Stephen Pedone (USA) Landis/TREK 11:22
56 Jos Aguilera Garcia (USA) Pacific Premier Bank s.t.
57 Brett Wachtendorf (USA) Team Rio Grande 17:30
58 Hugo Scala Jr. (USA) Gateway Devo Cycling 22:31
59 John Noonan (USA) Landis/TREK
60 Tyrel Fuchs (USA) Team Rio Grande
61 Jordan Miller (USA) Olathe Subaru Cycling
62 Cyrus Pearo (USA) Team Rio Grande
63 Eric Hill (USA) Project Echelon Racing
64 Ian Holt (USA) Pacific Premier Bank
65 Austin Gomes (USA) Gateway Devo Cycling
66 John Garbo (USA) Pacific Premier Bank all s.t.
67 Michael Dutczak (USA) Landis/TREK 25:26
68 Peter Behm (USA) Landis/TREK 27:06
69 Tim Speciale (USA) Primal Audi-Denver 40:59
70 Raul Arias (USA) Semper Porro
71 Griffin Park (USA) Independent both s.t.
DNF Robert Pasco (USA) SAFEWAY Cycling
DNS Benjamin Laforce (USA) Primal Audi-Denver
DNS Maxl Freeman (USA) Team Rio Grande
DNS Simon Jones (USA) Interpro Cycling Academy UCI
DNS Danny Finneran (USA) Independent
DNS Noah Schlosser (USA) Pacific Premier Bank
DNS Thomas Wavrin (USA) PRF Bicycles
 
GC
 
Women
1 Allie Dragoo (USA) Sho-Air TWENTY20 3:12:04
2 Jasmine Duehring (Can) Sho-Air TWENTY20 0:13
3 Whitney Allison (USA) Hagens Berman | Supermint 0:25
4 Beth Ann Orton (Can) Instafund La Prima Elite Women's 0:31
5 Simone Boilard (Can) Sho-Air TWENTY20 0:34
6 Jennifer Luebke (USA) Sho-Air TWENTY20 0:38
7 Shayna Powless (USA) Sho-Air TWENTY20 0:46
8 Sara Youmans (USA) Therapeutic Associates cycling 0:51
9 Lindsay Goldman (USA) Hagens Berman | Supermint 1:01
10 Lily Williams (USA) Hagens Berman | Supermint 1:02
11 Megan Jastrab (USA) Rally UHC Cycling 1:11
12 Emma Grant (GBr) Sho-Air TWENTY20 1:16
13 Sofia Arreola Navarro (Mex) Sho-Air TWENTY20 1:27
14 Melanie Wong (USA) Sho-Air TWENTY20 1:35
15 Holly Mathews (USA) Independent 1:37
16 Zoe Ta-Perez (USA) LUX/Stradling p/b Specialized 1:38
17 Jess Cerra (USA) Hagens Berman | Supermint 1:45
18 Erica Clevenger (USA) Sho-Air TWENTY20 2:02
19 Emma Lujan (Can) Landis/TREK 2:10
20 Irena Ossola (USA) SERVETTO PIUMATE BELTRA 2:24
21 Janelle Cole (USA) Landis/TREK 2:32
22 Rachel Langdon (USA) Fast Chance p/b Happy Tooth Fou 2:38
23 Amy Chandos (USA) DEAN Factory Racing 2:42
24 Dafne Theroux Izquierdo (Can) CMU Cycling 2:53
25 Isabella Bertold (Can) Instafund La Prima Elite Women's 3:00
26 Shelby Reynolds (USA) Monster Media Elite Women 3:06
27 Liza Rachetto (USA) Hagens Berman | Supermint 3:21
28 Lisa Cordova (USA) Levine Law Group Elite Cycling T 3:21
29 Marilyn Chychota (USA) Independent s.t.
30 Holly Breck (USA) Go Fast Incycle 3:31
31 Starla Teddergreen (USA) Hagens Berman | Supermint 3:33
32 Kasey Mcevoy (USA) Landis/TREK 3:41
33 Aimee Vasse (USA) Hagens Berman | Supermint 3:43
34 Gabrielle Lehnert (USA) LUX/Stradling p/b Specialized 3:45
35 Julie Kuliecza (USA) Hagens Berman | Supermint 3:51
36 Ava Sykes (USA) LUX/Sideshow p/b Specialized 3:55
37 Ayesha Mcgowan (USA) A Quick Brown Fox 4:03
38 Hayley Bates (USA) Levine Law Group p/b Huseby.co 4:10
39 Maddy Ward (USA) SDBC/Spinergy p/b UC Cyclery 4:22
40 Maddie Woolley (USA) LUX/Stradling p/b Specialized 4:30
41 Michele Schaeffer (Can) Instafund La Prima Elite Women's 5:05
42 Emelie Persson (USA) CMU Cycling 5:12
43 Harriet Owen (GBr) Hagens Berman | Supermint 5:21
44 Luise Ollick (Ger) Colorado Mesa University Cycling 5:36
45 Josefine Dreier (Ger) CMU Cycling s.t.
46 Ava Hachmann (USA) Breakaway Cycling Team 5:47
47 Chloe Welch (USA) DEAN Factory Racing 6:03
48 Jane Tullis (USA) LUX/Sideshow p/b Specialized 6:30
49 anna Christian (USA) Belori 6:34
50 Marianna Urrea (Mex) Podium Finish 6:47
51 Christina Hashimoto (USA) Bicycle Haus Racing 7:14
52 LeighAnn Ganzar (USA) Hagens Berman | Supermint 19:39
53 Esta Bovill (Can) Instafund La Prima Elite Women's 20:50
 
Men
1 Cory Lockwood (USA) Semper Porro 3:59:00
2 Stephen Vogel (USA) Team Mike's Bikes p/b Equator Co 0:37
3 Matt Zimmer (USA) Project Echelon Racing 0:39
4 Quinn Simmons (USA) LUX/Sideshow p/b Specialized 0:54
5 Tim Mcbirney (USA) Team California 0:57
6 Nickolas Zukowsky (Can) Floyd's Pro Cycling 1:03
7 Zach Nehr (USA) Project Echelon Racing 1:08
8 Conor Schunck (USA) Gateway Devo Cycling 1:19
9 Tyler Stites (USA) Aevolo Cycling 1:22
10 Tim Savre (USA) Project Echelon Racing 1:30
11 Chris Riekert (USA) Team Mike's Bikes p/b Equator Co 1:42
12 Wouter Zwart (USA) Landis/TREK 1:43
13 Evan Hartig (USA) Project Echelon Racing 1:53
14 Andrew Vollmer (USA) Aevolo Cycling 1:54
15 Chaz Hogenauer (USA) Team Rio Grande 2:01
16 Alex Driscoll (USA) Otterhaus/K&F Construction s.t.
17 Sean Gardner (USA) Gateway Devo Cycling 2:09
18 Joel Yates (NZl) Gateway Devo Cycling 2:11
19 Diego Binatena (USA) Legion of Los Angeles 2:14
20 Omar Aguilera Garcia (USA) Pacific Premier Bank 2:26
21 Scott Mcgill (USA) Gateway Devo Cycling 2:28
22 Laurent Gervais (Can) Aevolo Cycling 2:31
23 Rene Corella (Mex) Start Cycling Team 2:38
24 Robert Schell (USA) Dolce Vita Cycling p/b SL2 2:52
25 Evan Bausbacher (USA) Gateway Devo Cycling 3:04
26 Justin Poulson (USA) Semper Porro 3:12
27 Luke Lamperti (USA) LUX/Stradling p/b Specialized 3:13
28 James Hilyer (USA) Pacific Premier Bank 3:19
29 Richard Arnopol (USA) Project Echelon Racing 3:22
30 Alex Fraser-Maraun (Can) Trek Red Truck Racing P/B Mosai 3:27
31 Lewis Elliot (USA) CZ Racing 3:33
32 Zachary Morris (Can) Independent 3:36
33 Joseph Bacala (USA) Semper Porro 3:37
34 Camden Vodicka (USA) Wildlife Generation p/b Maxxis 4:07
35 David Greif (USA) Project Echelon Racing 4:25
36 Cory Williams (USA) Legion of Los Angeles 4:28
37 Matthew Holecko (USA) Carlos O'Brien 5:05
38 Miguel Santillanez (Mex) Joyerias Meza 5:08
39 Ian Anderson (USA) Team CCR Roofing 5:12
40 Adam Bryfogle (USA) Landis/ TREK 5:25
41 Innokenty Zavyalov (USA) Semper Porro 5:53
42 Virgilio Pigliucci (USA) Dolce Vita Cycling p/b SL2 6:03
43 Johnny Corcoran (USA) Bicycle Haus Racing 7:14
44 Michael Hernandez (USA) Aevolo Cycling 7:27
45 Trevor O'Donnell (Can) Gateway Devo Cycling 8:15
46 Michael Garrison (USA) LUX/Stradling p/b Specialized 8:21
47 Isaac Bryant (USA) Gateway Devo Cycling 8:54
48 Christopher Ernst (Can) Hewdog Racing 10:04
49 Henry Lutz (USA) Project Echelon Racing 10:41
50 Austin Arguello (USA) Velobody p/b Slocum 11:12
51 Dante Young (USA) Legion of Los Angeles 12:07
52 Hunter Grove (USA) Legion of Los Angeles 12:41
53 Rex Roberts (USA) Semper Porro 12:53
54 Justin Williams (USA) Legion of Los Angeles 13:03
55 Stephen Pedone (USA) Landis/TREK 14:47
56 Jos Aguilera Garcia (USA) Pacific Premier Bank 16:38
57 Brett Wachtendorf (USA) Team Rio Grande 19:44
58 Eric Hill (USA) Project Echelon Racing 24:38
59 Cyrus Pearo (USA) Team Rio Grande 24:49
60 Tyrel Fuchs (USA) Team Rio Grande 25:21
61 Jordan Miller (USA) Olathe Subaru Cycling 25:30
62 Hugo Scala Jr. (USA) Gateway Devo Cycling 25:35
63 John Noonan (USA) Landis/TREK 26:29
64 Ian Holt (USA) Pacific Premier Bank 26:45
65 John Garbo (USA) Pacific Premier Bank 29:20
66 Michael Dutczak (USA) Landis/TREK 29:40
67 Austin Gomes (USA) Gateway Devo Cycling 32:30
68 Peter Behm (USA) Landis/TREK 32:36
69 Raul Arias (USA) Semper Porro 45:43
70 Tim Speciale (USA) Primal Audi-Denver 45:53
71 Griffin Park (USA) Independent 47:20

 

Valley of the Sun Stage: Stage 1 results

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.