Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

August 11/19 7:10 am - Lenzerheide World Cup: Elite and U23 Women's results


Posted by Editoress on 08/11/19
 

Results from the U23 and Elite women's XC races in Lenzerheide, Switzerland

 

U23 Women, 20.6 km (start loop + 4 laps)
1 Martina Berta (Ita) Torpado Ursus 1:09:29
2 Ronja Eibl (Ger) Corendon-Circus at 0:25
3 Haley Batten (USA) 1:09
4 Lisa Pasteiner (Aut) Ghost Factory Racing 1:09
5 Loana Lecomte (Fra) Massi 1:33
6 Nicole Koller (Sui) Moebel Maerki MTB Pro Team 1:54
7 Greta Seiwald (Ita) Santa Cruz Fsa MTB Pro Team 2:09
8 Giorgia Marchet (Ita) 2:30
9 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing XC 2:53
10 Nina Benz (Ger) 4:50
11 Helene Clauzel (Fra) KMC-Ekoi-Orbea 4:53
12 Laurie Arseneault (Can) 4:53
13 Lia Schrievers (Ger) 5:28
14 Tereza Saskova (Cze) Ceska Sporitelna Specialized J Mtb 5:40
15 Constance Valentin (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 5:45
16 Savilia Blunk (USA) 6:31
17 Regina Schmidel (Hun) Cube-Csomor MTB Team 6:36
18 Ida Jansson (Swe) 6:50
19 Rina Matsumoto (Jpn) 7:00
20 Mari-Liis Mottus (Est) 7:02
21 Kelsey Urban (USA) 7:02
22 Ramona Kupferschmied (Sui) Swiss MTB Pro Team Powered By Stoll 7:25
23 Giada Specia (Ita) 8:10
24 Isaure Medde (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 8:13
25 Gabriela Wojtyla (Pol) 8:39
26 Gwendalyn Gibson (USA) 9:31
27 Juliette Tetreault (Can) 9:45
28 Emeline Detilleux (Bel) Merida-Wallonie MTB Team 10:04
29 Anna Mirolyubova (Rus) 10:22
30 Anna Spielmann (Aut) 10:42
31 Emma Blomeke (Ger) 10:56
32 Tina Zuger (Sui) 11:16
33 Corina Druml (Aut) 11:20
34 Melanie Tresch (Sui) Strüby-Bixs Team 11:32
35 Charline Fragniere (Sui) 11:50
36 Kim Anika Ames (Ger) 11:50
37 Romana Carfora (Ned) -1 lap
38 Pauline Roy (Sui) RDR Italia Factory Team -1 lap
39 Alessia Verrando (Ita) Vallerbike -1 lap
40 Angela Campanari (Ita) -1 lap
41 Fiona Eichenberger (Sui) -1 lap
DNF Laura Stigger (Aut)
DNF Antonia Daubermann (Ger)
DNF Raquel Queiros (Por)
DNF Lara Krahemann (Sui) JB Brunex Felt Factory Team
DNF Sarina Marti (Sui)
 
Elite Women, 24.8 km (start loop + 5 laps)
1 Jenny Rissveds (Swe) 1:21:09
2 Anne Terpstra (Ned) Ghost Factory Racing at 0:25
3 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Canyon Factory Downhill Team 1:19
4 Sina Frei* (Sui) Ghost Factory Racing 2:03
5 Catharine Pendrel (Can) Clif Pro 2:12
6 Rebecca Ellen Mcconnell (Aus) Primaflor Mondraker Rotor 2:16
7 Kate Courtney (USA) Scott-SRAM MTB Racing 2:34
8 Jolanda Neff (Sui) Trek Factory Racing XC 2:48
9 Chloe Woodruff (USA) Team Usa 2:59
10 Rocio Del Alba Garcia Martinez* (Esp) Bh Templo Cafés Ucc 4:00
11 Anne Tauber (Ned) CST Sandd Bafang MTB Racing Team 4:07
12 Jitka Cabelicka (Cze) Gapp System-Cabtech MTB Racing 4:46
13 Annie Last (GBr) KMC-Ekoi-Orbea 4:58
14 Isla Short (GBr) 5:00
15 Candice Lill (RSA) Brujula Bike Racing Team 5:01
16 Githa Michiels (Bel) Primaflor Mondraker Rotor 5:10
17 Chiara Teocchi (Ita) Bianchi Countervail 5:23
18 Janika Loiv (Est) 5:25
19 Emily Batty (Can) Trek Factory Racing XC 5:37
20 Tanja Zakelj (Slo) Unior / Devinci Factory Racing 5:45
21 Lea Davison (USA) Team Usa 5:51
22 Sophie Von Berswordt (Ned) JB Brunex Felt Factory Team 5:56
23 Eva Lechner (Ita) 6:29
24 Alessandra Keller (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 6:49
25 Linda Indergand (Sui) Superior XC Team 7:00
26 Ramona Forchini (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 7:07
27 Julie Bresset (Fra) BMC Mountainbike Racing Team 7:47
28 Katarzyna Solus-Miskowicz (Pol) 7:50
29 Cindy Montambault (Can) 8:00
30 Irina Kalentyeva (Rus) Moebel Maerki MTB Pro Team 8:41
31 Mariske Strauss (RSA) 8:45
32 Paula Gorycka (Pol) Strüby-Bixs Team 8:47
33 Serena Calvetti (Ita) KTM Protek Dama 8:59
34 Haley Smith (Can) Norco Factory Team 9:09
35 Lotte Koopmans (Ned) 9:13
36 Cherie Redecker (RSA) 9:24
37 Annemarie Worst (Ned) 9:29
38 Jennifer Jackson (Can) Team Canada 9:38
39 Adelheid Morath (Ger) 9:40
40 Perrine Clauzel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 9:54
41 Elisabeth Osl (Aut) JB Brunex Felt Factory Team 10:09
42 Kathrin Stirnemann (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 10:19
43 Lucie Urruty (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 10:38
44 Corina Gantenbein (Sui) RDR Italia Factory Team 10:57
45 Aleksandra Podgorska (Pol) Volkswagen Samochody Uzytkowe MTB Team 11:18
46 Lena Gerault (Fra) SUNN-Beaumes de Venise 11:42
47 Sabrina Enaux (Fra) 12:14
48 Jovana Crnogorac (Srb) Bike Way Racing Team 12:25
49 Elisabeth Brandau (Ger) 12:27
50 Karla Stepanova (Cze) Superior XC Team 12:32
51 Chrystelle Baumann (Sui) 13:37
52 Emily Unterberger (Can) Pendrel Racing
-1 lap
53 Nadja Heigl (Aut) -1 lap
54 Luciana Roland (Arg) -1 lap
55 Jaqueline Mourao (Bra) Sense Factory Racing -1 lap
56 Faranak Partoazar (Iri) -2 laps
57 Alaina Casioppo (USA) -2 laps
58 Sara Oberg (Swe) -2 laps
59 Eliane Muggler (Sui) -2 laps
60 Sandra Walter (Can) Team Canada -2 laps
61 Janina Wust (Sui) -2 laps
62 Joana Monteiro (Por) -2 laps
63 Camille Devi (Fra) SUNN-Beaumes de Venise -2 laps
64 Amy-Jo Hansford (GBr) -3 laps
DNF Malene Degn (Den) KMC-Ekoi-Orbea
DNF Annika Langvad (Den) Specialized Racing
DNF Theresia Schwenk (Ger)
DNF Fairlee Frey (USA)
DNS Yana Belomoina (Ukr) CST Sandd Bafang MTB Racing Team

 

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.