Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 1 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC1 - April 16
 

Daily News


 

March 4/06 9:44 am - Track World Cup Final Day 2


Posted by Editor on 03/4/06
 

Track World Cup Final - Sydney, Australia

Day 2

Men's Sprint

Flying 200M Qualifier

1 Lukasz Kwiatkowski (Poland) 10.248
2 Gregory Bauge (France) 10.330
3 Arnaud Tournant (France) 10.390
4 Jamie Staff (Great Britain) Science in Sport 10.440
5 Damian Zielinski (Poland) 10.441
6 Jose Antonio Villanueva Trinidad (Spain) 10.476
7 Teun Mulder (Netherlands) 10.494
8 Michael Blatchford (USA) 10.510
9 Josiah Ng On Lam (Malaysia) 10.551
10 Ricardo Lynch (Jamaica) 10.553
11 Travis Smith (Canada) 10.596
12 Takashi Kaneko (Japan) 10.609
13 Kiyofumi Nagai (Japan) 10.620
14 Qiming Wang (China) 10.635
15 Christian Stahl (USA) 10.660
16 Lin Feng (China) 10.696
17 Kasper Jessen (Denmark) 10.699
18 Alfredo Moreno Cano (Spain) 10.789
19 Mohamed Rizal Tisin (Malaysia) 10.805
20 Cedric Stoller (Switzerland) 10.811
21 Shane Perkins (Australia) 10.823
22 Hee Chun Yang (Korea) 10.955
23 Justin Grace (New Zealand) 10.957
24 Kin Chung Wong (Hong-Kong) 10.982
25 Kostantinos Pentarakis (Greece) 11.006
26 Yeong Gyu Jeon (Korea) 11.104
27 Jan Van Eijden (Germany) 11.112
28 Adam Stewart (New Zealand) 11.178
29 Wilson Meneses Gutierrez (Colombia) 11.217
30 Luis Carlos Toussaint (Mexico) 11.242

* Smith qualified fourth among Commonwealth riders

1/8 Finals

Heat 1
1 Lukasz Kwiatkowski (Poland) 10.972
2 Lin Feng (China)

Heat 2
1 Gregory Bauge (France) 11.370
2 Christian Stahl (USA)

Heat 3
1 Arnaud Tournant (France) 11.052
2 Qiming Wang (China)

Heat 4
1 Jamie Staff (Great Britain) Science in Sport 11.043
2 Kiyofumi Nagai (Japan)

Heat 5
1 Damian Zielinski (Poland) 11.014
2 Takashi Kaneko (Japan)

Heat 6
1 Travis Smith (Canada) 11.460
2 Jose Antonio Villanueva Trinidad (Spain)

Heat 7
1 Teun Mulder (Netherlands) 10.956
2 Ricardo Lynch (Jamaica)

Heat 8
1 Josiah Ng On Lam (Malaysia) 10.884
2 Michael Blatchford (USA)

Quarterfinals

Heat 1
1 Josiah Ng On Lam (Malaysia) 2-1
2 Lukasz Kwiatkowski (Poland)

Heat 2
1 Gregory Bauge (France) 2-0
2 Teun Mulder (Netherlands)

Heat 3
1 Arnaud Tournant (France) 2-0
2 Travis Smith (Canada)

Heat 4
1 Damian Zielinski (Poland) 2-0
2 Jamie Staff (Great Britain) Science in Sport

(Note: 'B' schedule for riders who lose in the 1/8 finals)

B Quarterfinals

Heat 1
1 Michael Blatchford (USA) 30.742
REL Lin Feng (China)

Heat 2
1 Ricardo Lynch (Jamaica) 11.372
2 Christian Stahl (USA)

Heat 3
1 Qiming Wang (China)
DNS Jose Antonio Villanueva Trinidad (Spain)

Heat 4
1 Kiyofumi Nagai (Japan) 12.327
2 Takashi Kaneko (Japan)

B Semifinals

Heat 1
1 Kiyofumi Nagai (Japan) 11.070
2 Michael Blatchford (USA)

Heat 2
1 Ricardo Lynch (Jamaica) 11.240
2 Qiming Wang (China)

B Finals

Heat 1
9 Kiyofumi Nagai (Japan) 11.082
10 Ricardo Lynch (Jamaica)

Heat 2
11 Michael Blatchford (USA) 11.662
12 Qiming Wang (China)

Semifinals

Heat 1
1 Damian Zielinski (Poland) 2-0
2 Josiah Ng On Lam (Malaysia)

Heat 2
1 Gregory Bauge (France) 2-0
2 Arnaud Tournant (France)

5th-8th Final
5 Teun Mulder (Netherlands) 11.055
6 Lukasz Kwiatkowski (Poland)
7 Travis Smith (Canada)
8 Jamie Staff (Great Britain) Science in Sport

Gold Medal Final
1 Gregory Bauge (France) 2-0
2 Damian Zielinski (Poland)

Bronze Medal Final
1 Arnaud Tournant (France) 2-1
2 Josiah Ng On Lam (Malaysia)

* Smith finished second overall among Commonwealth riders


Men's Team Pursuit

Qualifying
1 Ukraine 4:09.477
2 Denmark 4:11.781
3 Great Britain 4:11.936
4 Australia 4:13.674
5 Poland 4:17.588
6 Italy 4:21.995
7 Malaysia 4:27.713
DSQ Netherlands

Gold Medal Final
1 Denmark 4:08.140
2 Ukraine 4:08.586

Bronze Medal Final
1 Great Britain 4:09.673
2 Australia 4:13.457


Women's Individual Pursuit

Qualifying

1 Wendy Houvenaghel (Great Britain) 3:42.453
2 Li Wang (China) 3:45.216
3 Kristin Armstrong (USA) 3:45.232
4 Elizaveta Bochkaryova (Ukraine) 3:47.075
5 Adrie Visser (Netherlands) 3:48.607
6 Olaberria Dorronsoro L. (Spain) 3:49.040
7 Jarmila Machacova (Czech Republic) 3:50.801
8 Lisa Gatto (Italy) 3:51.389
9 Pascale Schnider (Switzerland) 3:51.973
10 Yulia Aroustamova (Russia) 3:52.116
11 Vilija Sereikaite (Lithuania) 3:53.723
12 Katarzyna Jagusiak (Poland) 3:56.424
13 Tess Downing (Australia) 3:56.744
14 Songee Han (Korea) 3:58.630
15 Uracca Leow Hoay Sim (Malaysia) 3:59.585
16 Mandy Poitras (Canada) 4:01.202
17 Iona Wynter Parks (Jamaica) 4:03.788

Gold Medal Final
1 Wendy Houvenaghel (Great Britain) 3.41.316
2 Li Wang (China) 3.45.524

Bronze Medal Final
1 Kristin Armstrong (USA) 3.42.652
2 Elizaveta Bochkaryova (Ukraine) 3.45.705


Women's 500m Time Trial

1 Yvonne Hijgenaar (Netherlands) 35.138
2 Elisa Frisoni (Italy) 35.326
3 Tamilia Abassova (Russia) 35.803
4 Kristine Bayley (Australia) 35.805
5 Magdalena Sara (Poland) 35.940
6 Nancy Contreras (Mexico) 35.959
7 Elisabeth Williams (New Zealand) 36.130
8 Jin A You (Korea) 37.094
9 Viktorija Lomsargyte (Lithuania) 38.916


Men's Points Race

1 Niki Terpstra (Netherlands) 34 points
2 Kazuhiro Mori (Japan) 31
3 Chris Newton (Great Britain) Recycling.co.uk 28
4 Daniel Kreutzfeld (Denmark) 26
5 Rafal Ratajczyk (Poland) 13
6 Sergey Kolesnikov (Russia) 13
7 Mark Cavendish (Great Britain) 12
8 Robert Lea (USA) 10
9 Angelo Ciccone (Italy) 8
10 Martin Gilbert (Canada) 8
11 Rob Hayles (Great Britain) Science in Sport 7
12 Sean Finning (Australia) 2
13 Jose F. Antogna (Argentina) 1
14 Carlos Manuel Hernandez (Mexico) -15
15 Unai Elorriaga Zubiaur (Spain) -15
16 Roman Kononenko (Ukraine) -15
17 Sung Baek Park (Korea) -17
DNF Mohd Sayuti Mohd Zahit (Malaysia) 0
DNF Davy Tuytens (Belgium) 0
DNF Siarhei Daubniuk (Belarus) 0
DNF Tristan Marguet (Switzerland) 0
DNF Kam Po Wong (Hong-Kong) 0
DNF Christian Lademann (Germany) 0

* Gilbert third among Commonwealth riders

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login