Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

May 2/06 8:23 am - Ontario MTB Cup #1


Posted by Editoress on 05/2/06
 

Plastiglas MTB Ontario Cup #1 Mansfield Outdoor Centre, April 30th

Senior Elite Female
1. Amanda Sin (3 Rox Racing)1:51:17
2. Catherine Vipond (The Urban Athlete /Sport Swap)at 1:03
3. Heather Morrissey (3 Rox Racing)2:06
4. Sue Trimble-Haviland (Haviland KHS Bicycles Canada/Keswick)6:59
5. Kylie Case (The Urban Athlete /Sport Swap)8:36
6. Zoe Merrick (Cyclepath Markham)9:38
7. Monilee Lloy (Fresh Air Experience Racing)10:41
8. Kate Scallion (The Cyclery)11:35
9. Susan Stephens (Caboto Velo Club)12:28
10. Heather Gray (CoachChris.ca / Ted Velikonja)21:23
11. Sarah Coney (Serono Cycle Logik Racing)22:34
DNF. Emily Batty (Team R.A.C.E. from Brooklin)
Senior Elite & Espoir Men
1. Andrew Watson (Gears Racing.com : Team R.A.C.E.)1:56:57
2. Mike Garrigan (HB Cycling Club)at 1:26
3. Derek Zandstra (3 Rox Racing)2:07
4. Adam Morka (The Urban Athlete /Sport Swap)4:34
5. Ben Dawson (Impala Bicycles)5:38
6. Danny Souter (Cycle Cambridge.com - 107.5 Dave)7:24
7. Peter Glassford (from Mansfield)7:30
8. Graydon Raymer (CoachChris.ca )8:02
9. Kyle Douglas (3 Rox Racing)8:54
10. Timothy Carleton (Sport Swap Racing)9:21
11. Jason Duffy (Barrie Cycling Club)10:44
12. Stuart Alp (Caboto Velo Club)11:19
13. Wai-Ben Wong (Franks Red Hot)12:30
14. Michael Dennis (speedriver.com / Speed River CC)13:09
15. Neil Schiemann (Ottawa Bicycle Club)13:19
16. Shane Hollingshead (Barrie Cycling Club)13:56
17. Erich Baumhard (Aquila Racing/Racer Sportif)14:07
18. Jason Rody (Arrow Racing)14:31
19. Kevan Cranmer (from Dundas)14:47
20. Dan Marshall (Cyclepath Markham)15:23
21. Luc Mahler (Wallace Precision Cycles)17:09
22. John van Arragon (The Hub Bicycle Shop)17:24
23. Ed Veal (Cyclissimo Cycling Club)17:45
24. Adam Lucas (Sweet Pete`s)18:04
25. Robert Pinet (from Bolton)18:25
26. Scott Holmes (HB Cycling Club)21:45
27. Andrew Willing (J & J Cycle / Tabasco)22:38
28. Cameron Jette (HB Cycling Club)23:49
29. Allan Bennetto (Reynold / Trek)25:18
30. Jason Hilimire (Bontrager - New York)26:24
31. Jerome Samson (from Toronto)26:24
32. Robert Halpin (Owen Sound CC)33:07
DNF. Tristan Galbraith (Team DropMachine/Commencal)
DNF. Doug Devine (Reynold / Trek)
DNF. Kevin Calhoun
DNF. Matthew Fawcett (Race / Momentum)
DNF. Mark Batty (Team R.A.C.E.)
DNF. Steven Smith (CoachChris.ca Ted Velikonja)
Junior Expert Men
1. Jon Kinsie (Arrow Racing)1:42:44
2. Haydn Boucher (3 Rox Racing)at 4:04
3. Evan Mundy (Cyclissimo Cycling Club)4:36
4. Matthias Purdon (Arrow Racing)5:01
5. Zachary Winn (Impala Bicycles)6:23
6. David Farnell (J & J Cycle / Tabasco/Inverary)6:40
7. Jacob McClelland (Team Hardwood Cycling & Ski Club)8:19
8. Joseph Cox 10:29
9. Len Valjas (CoachChris.ca / Ted Velikonja)10:34
10. Cory Hancock (3 Rox Racing)11:05
11. David Wright 11:45
12. Iain MacKenzie 13:49
13. Andrew Laviolette (Team Hardwood Cycling & Ski Club)20:49
14. Matthew McCartney (J & J Cycle / Tabasco/Kingston)21:12
15. Michael Mitchnick (The Urban Athlete /Sport Swap)32:03
16. Kyle Fry (Team Hardwood Cycling & Ski Club)38:21
DNF. Timothy Crosby (CoachChris.ca / Ted Velikonja)
DNF. Marc St. John
DNF. Matthew Stein (Caboto Velo Club)
Cadet & Junior Expert Women
1. Kaitlin Michener (Arrow Racing)1:31:33
2. Meghan Dixon (3 Rox Racing)at 6:34
3. Charlotte Batty (cadet) (The Urban Athlete /Sport Swap)15:58
DNF. Laura Cazzola (Sporting Life)

Full Results

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login