Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

May 9/06 2:24 am - Giro Stage 4


Posted by Editoress on 05/9/06
 

Giro d'Italia Italy

Stage 4: Wanze to Hotton, 193 km

1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                4:38:51
2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic                                 
3 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni                 
4 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare                  
5 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team                                          
6 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                        
7 Philippe Gilbert (Bel) Francaise des Jeux                                 
8 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance                                       
9 Koldo Fernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   
10 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                                
11 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                     
12 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto                                        
13 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone                    
14 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                              
15 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital                                    
16 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                     
17 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                                        
18 Arnaud Gerard (Fra) Francaise des Jeux                                   
19 Gregory Rast (Sui) Phonak Hearing Systems                                
20 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                    
21 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                        
22 Martin Elmiger (Sui) Phonak Hearing Systems                              
23 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank                              
24 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                                  
25 Jose Cayetano Julia Cegarra (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears         
26 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                              
27 Josep Jufre Pou (Esp) Davitamon-Lotto                                    
28 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare                          
29 Cyrille Monnerais (Fra) Francaise des Jeux                               
30 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto                                         
31 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance                                        
32 Jose Luis Carrasco Gamiz (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears            
33 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                         
34 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    
35 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni           
36 Marc De Maar (Ned) Rabobank                                              
37 Mikel Pradera Rodriguez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears             
38 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance                                     
39 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                                
40 Francisco J. Vila Errandonea (Esp) Lampre-Fondital                       
41 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom                                      
42 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                                
43 Jose Ivan Gutierrez Palacios (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears        
44 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Wurth Team                            
45 Jose E. Gutierrez Cataluna (Esp) Phonak Hearing Systems                  
46 David Lopez Garcia (Esp) Euskaltel-Euskadi                               
47 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                       
48 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                     
49 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                      
50 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                                 
51 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team              
52 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital                                      
53 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team                                       
54 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance                                       
55 Daniel Navarro Garcia (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team                   
56 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                       
57 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                     
58 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram                                  
59 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                            
60 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom                                   
61 Juan Manuel Garate (Esp) Quick Step-Innergetic                           
62 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team                
63 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team                   
64 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare              
65 Unai Osa Eizaguirre (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team                     
66 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                        
67 Francisco Perez Sanchez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears             
68 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                        
69 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                 
70 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                    
71 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                                 
72 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                             
73 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                         
74 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                                
75 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas                                       
76 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                         
77 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Wurth Team                        
78 Roberto Laiseka Jaio (Esp) Euskaltel-Euskadi                             
79 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                                  
80 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto                                       
81 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital                                   
82 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole                                     
83 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                                    
84 Manuel Beltran Martinez (Esp) Discovery Channel Pro Cycling Team         
85 Bradley McGee (Aus) Francaise des Jeux                                   
86 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic                                  
87 Marcos A. Serrano Rodriguez (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team             
88 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                            
89 Javier Ramirez Abeja (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team                    
90 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                               
91 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team                                        
92 Bobby Julich (USA) Team CSC                                              
93 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir                               
94 Angel Gomez Gomez (Esp) Saunier Duval-Prodir                             
95 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                                     
96 Ivan Mayoz (Esp) Euskaltel-Euskadi                                       
97 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                                 
98 Benat Albizuri Aransolo (Esp) Euskaltel-Euskadi                          
99 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni               
100 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom                                      
101 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems                  
102 Andrea Noe' (Ita) Liquigas                                              
103 Inigo Chaurreau Bernardez (Esp) AG2R Prevoyance                         
104 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic                                
105 Dario Andriotto (Ita) Liquigas                                          
106 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni                  
107 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team                                     
108 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team                                         
109 Andre Korff (Ger) T-Mobile Team                                         
110 Steve Zampieri (Sui) Phonak Hearing Systems                             
111 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                          
112 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom                              
113 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                          
114 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                         
115 Dario David Cioni (Ita) Liquigas                                        
116 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare             
117 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise des Jeux                                 
118 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                         
119 Iker Flores Galarza (Esp) Euskaltel-Euskadi                             
120 Christian Knees (Ger) Team Milram                                       
121 Mickael Delage (Fra) Francaise des Jeux                                 
122 Jussi Veikkanen (Fin) Francaise des Jeux                                
123 Joan Horrach Rippoll (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears               
124 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                  
125 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team                  
126 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni                 
127 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                           
128 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir                                
129 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                   
130 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital                                   
131 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                                    
132 Imanol Erviti (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                      
133 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    
134 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                    
135 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic                              
136 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare                    
137 Jose Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni         
138 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic                         
139 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team                                         
140 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni        
141 Jose Luis Rubiera Vigil (Esp) Discovery Channel Pro Cycling Team        
142 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni              
143 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                          
144 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team                                     
145 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team                  
146 Remi Pauriol (Fra) Credit Agricole                                      
147 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone          
148 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance                                       
149 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic                            
150 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole                               
151 Jose Antonio Garrido Lima (Esp) Quick Step-Innergetic                   
152 Markel Irizar Aranburu (Esp) Euskaltel-Euskadi                          
153 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic                          
154 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                       
155 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole                                   
156 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team                 
157 Johann Tschopp (Sui) Phonak Hearing Systems                             
158 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance                                     
159 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Wurth Team                     
160 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                             
161 Anton Luengo Celaya (Esp) Euskaltel-Euskadi                             
162 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                                      
163 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                         
164 Gustav Erik Larsson (Swe) Francaise des Jeux                            
165 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir                                
166 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto                                        
167 Patrick Calcagni (Sui) Liquigas                                         
168 Charles Wegelius (GBr) Liquigas                                         
169 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                    
170 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance                                   
171 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                 
172 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner                                        
173 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram                                          
174 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni            
175 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                             
176 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team                
177 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas                                   
178 Sandy Casar (Fra) Francaise des Jeux                                    
179 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Esp) Team CSC                             
180 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems                  
181 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                  
182 Ruben Lobato Elvira (Esp) Saunier Duval-Prodir                          
183 Carlos Sastre Candil (Esp) Team CSC                                     
184 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                         
185 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir                                  
186 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare              
187 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram                                    
188 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                        
189 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval-Prodir                                  
190 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom                               
191 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto                                  
192 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner                               all s.t.
193 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance                                    4:37
194 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone              7:19
195 Andoni Aranaga Azkune (Esp) Euskaltel-Euskadi                        s.t.
DNF  Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone            
DNS  Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                                
DNS  Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                        

 
GC
 
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                              14:52:55
2 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team          at 0:13
3 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                    0:23
4 Jose Ivan Gutierrez Palacios (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears     0:29
5 Jose Luis Rubiera Vigil (Esp) Discovery Channel Pro Cycling Team      0:31
6 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team                                       
7 Bradley McGee (Aus) Francaise des Jeux                              all s.t.
8 Francisco Perez Sanchez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears          0:32
9 Jose E. Gutierrez Cataluna (Esp) Phonak Hearing Systems               0:33
10 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic                            0:35
11 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team                                   0:37
12 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team               s.t. 
13 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                            0:38
14 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                        0:39
15 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                               0:40
16 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team                                     0:41
17 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                            0:43
18 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                 0:45
19 Dario David Cioni (Ita) Liquigas                                     0:46
20 Joan Horrach Rippoll (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears            0:49
21 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                             0:51
22 Philippe Gilbert (Bel) Francaise des Jeux                             0:52
23 Francisco J. Vila Errandonea (Esp) Lampre-Fondital                   s.t.
24 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance                                  0:55
25 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital                                    
26 Juan Manuel Garate (Esp) Quick Step-Innergetic                       0:56
27 Imanol Erviti (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                   s.t.
28 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems               0:58
29 Andrea Noe' (Ita) Liquigas                                           0:59
30 Jussi Veikkanen (Fin) Francaise des Jeux                               s.t.
31 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital                                  1:00
32 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                        1:01
33 Roberto Laiseka Jaio (Esp) Euskaltel-Euskadi                         1:02
34 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone                    
35 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                         
36 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir                          all s.t.
37 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                             1:04
38 Bobby Julich (USA) Team CSC                                          1:05
39 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                                   1:06
40 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                    1:07
41 Angel Gomez Gomez (Esp) Saunier Duval-Prodir                         1:08
42 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                                
43 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank                        both s.t.
44 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                    1:10
45 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                       1:11
46 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                      s.t.
47 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic                             1:12
48 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance                                    s.t.
49 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                1:14
50 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas                                   1:15
51 Josep Jufre Pou (Esp) Davitamon-Lotto                                    
52 Unai Osa Eizaguirre (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team                 s.t.
53 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team               1:17
54 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                              1:18
55 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital                                1:21
56 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni           s.t.
57 Christian Knees (Ger) Team Milram                                    1:22
58 Gregory Rast (Sui) Phonak Hearing Systems                            s.t.
59 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                1:28
60 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                    s.t.
61 Mikel Pradera Rodriguez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears         1:29
62 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic                             
63 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                1:30
64 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team               s.t.
65 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic                      1:32
66 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic                                  
67 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                          
68 Ivan Mayoz (Esp) Euskaltel-Euskadi                                  all s.t.
69 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                        1:33
70 Marc De Maar (Ned) Rabobank                                          1:35
71 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                      
72 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears              both s.t.
73 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                             1:36
74 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                 s.t.
75 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Wurth Team                    1:37
76 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir                             s.t.
77 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto                                   1:38
78 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                       s.t.
79 Sandy Casar (Fra) Francaise des Jeux                                  1:39
80 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team                                          
81 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone       
82 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir                            all s.t.
83 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                           1:41
84 Jose Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni        
85 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram                                     both s.t.
86 Remi Pauriol (Fra) Credit Agricole                                   1:43
87 Gustav Erik Larsson (Swe) Francaise des Jeux                           s.t.
88 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                      1:44
89 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                                 s.t. 
90 Jose Luis Carrasco Gamiz (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears        1:45
91 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team             1:46
92 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare              
93 Daniel Navarro Garcia (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team             both s.t.
94 Tadej Valjav

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login