Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

May 21/06 12:36 pm - Victoria Trackfest #1


Posted by Editoress on 05/21/06
 

Victoria Trackfest 1 May 20th, Juan de Fuca Velodrome Victoria BC
Courtesy Dr. Wayne Walker

It was a perfect day for Track Racing in Victoria , as riders from Vancouver Island and Vancouver competed on the Juan de Fuca Velodrome for cash and prizes. All categories of racing were contested, with the elite Team Fast Twitch dominating the Group A with Derek McMaster of Italpasta cracking the sweep by winning the silver in the Points Race.

With sponsors LIghthouse Breweries and Ali Baba's Pizza providing nourishment for the crowds (the afternoon and evening races had a European flavour. Trackfests 2 & 3 in July and August respectively (may be held later in the evenings (under the lights to enhance the excitement.)

Our thanks to organizer Marcus Hadley of the Greater Victoria Velodrome Association and to all the local sponsors.


Scratch Races: (first to finish line wins):

Group A)
1. Vinko Poldugrovac (Team Fast Twitch)
2. Matt Chater ( Team Fast Twitch)
3. Charles Durrant (Team Fast Twitch)

Group B
1. Ryan Arbuckle (Russ Hays/Fast Twitch)
2. David Mercer ( Dr. Walker Sports Chiropractor / GVVA)
3. Jim Holtz (Dr. Walker)

Group C
1. David Richardson (Dr. Walker)
2. Harry Ladds (Dr. Walker)
3. James Graham (Dr. Walker)

Points Races (sprints every 6 laps (5 pts first (3 second (1 third)

Group A: 60 laps
1. Matt Chater (Fast Twitch)
2. Derek McMaster ( Italpasta)
3. Andy George (Fast Twitch)

Group B: 42 laps
1. David Mercer (Dr. Walker)
2. Wayne Walker ( Dr. Walker)
3. Jim Holtz (Dr. Walker)

Group C: 30 laps)
1. David Richardson (Dr. Walker)
2. Harry Ladds ( Dr. Walker)
3. James Graham (Dr. Walker)

Chariot Races: 1 lap from a standing start

Group A
1. Matt Chater (Fast Twitch)
2. Keith Bruneau (Fast Twitch)
3. Vinko Poldugrovac (Fast Twitch)

Group B)
1. Ryan Arbuckle (Russ Hay's/Fast Twitch)
2. Malcolm Faulkner (Dr. Walker)
3. David Mercer (Dr. Walker)
4. Jim Holtz ( Dr. Walker)

Group C
1. David Richardson (Dr. Walker)
2. Harry Ladds (Dr. Walker)
3. James Graham (Dr. Walker)

Keirin)
motorcycle paced for 4 laps (sprint 2 laps to finish)

Group A)
1. Matt Chater (Fast Twitch)
2. Keith Bruneau (Fast Twitch)
3. Charles Durrant (Fast Twitch

Group B
1. Wayne Walker (Dr. Walker)
2. Dave Mercer (Dr. Walker )
3. Malcolm Faulkner (Dr. Walker)

Group C
1. David Richardson (Dr. Walker)
2. Harry Ladds (Dr. Walker)
3. James Graham (Dr. Walker)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login