Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

July 9/06 10:38 am - Tour de France: Stage 8 results & photos


Posted by Editoress on 07/9/06
 

Tour de France - ProTour France

Stage 8: Saint-Méen-le-Grand to Lorient, 181 km

Photos

1 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                            4:13:182 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas                                   at 2:053 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                               s.t.4 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                 2:155 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                                   6 Erik Zabel (Ger) Milram                                                 7 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                                 8 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                             9 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                                  10 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                          11 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                     12 Marco Velo (Ita) Milram                                                13 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                  14 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                                15 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                            16 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis                                             17 Miguel Angel Martin Perdiguero (Esp) Phonak                            18 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                                   19 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                            20 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi                                    21 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                  22 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                        23 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                        24 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                25 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                                  26 Michael Albasini (Ita) Liquigas                                        27 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                           28 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                              29 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                      30 George Hincapie (USA) Discovery Channel                                31 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic                             32 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                                 33 Iker Camano (Esp) Euskaltel-Euskadi                                    34 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                        35 Patxi Vila (Esp) Lampre-Fondital                                       36 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                       37 Floyd Landis (USA) Phonak                                              38 Victor Hugo Pena (Col) Phonak                                          39 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                     40 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                     41 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                             42 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis                                          43 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                       44 Carlos Sastre (Esp) Team CSC                                           45 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                 46 Christian Vandevelde (USA) Team CSC                                    47 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic                            48 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                              49 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                                50 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital                               51 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile                                          52 Michael Rogers (Aus) T-Mobile                                          53 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile                                        54 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                         55 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance                                56 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic                         57 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                          58 Juan Manuel Garate (Esp) Quick-Step-Innergetic                         59 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi                                60 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                      61 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                              62 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic                               63 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                                 64 Patrick Calcagni (Sui) Liquigas                                        65 Axel Merckx (Bel) Phonak                                               66 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel                             67 Jose Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic                                68 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                                69 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                 70 Bert Grabsch (Ger) Phonak                                              71 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                          72 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                      73 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    74 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                     75 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi                                      76 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic                            77 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile                                          78 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                                79 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux                                80 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux                                   81 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                               82 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval                                    83 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                 84 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                     85 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                           86 Christian Knees (Ger) Milram                                           87 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                           88 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                                  89 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                           90 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                       91 Ralf Grabsch (Ger) Milram                                              92 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                                93 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                     94 Cedric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic                             95 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                   96 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel                                   97 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                     98 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                   99 Mikel Astarloza (Esp) AG2R-Prevoyance                                  100 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile                                        101 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel                                      102 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                    103 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance                                   104 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                          105 Mirko Celestino (Ita) Milram                                          106 Benjamin Noval (Esp) Discovery Channel                                107 David Zabriskie (USA) Team CSC                                        108 Oscar Pereiro (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    109 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                             110 Koos Moerenhout (Ned) Phonak                                          111 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                               112 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                               113 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 114 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis                                       115 Robert Hunter (RSA) Phonak                                            116 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                117 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                            118 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak                                         119 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                                 120 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel                              121 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                           122 Stephane Auge (Fra) Cofidis                                           123 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance                                124 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                         125 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    126 Jose Luis Rubiera (Esp) Discovery Channel                             127 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux                            128 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   129 Moises Duenas (Esp) Agritubel                                         130 Juan Miguel Mercado (Esp) Agritubel                                   131 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                  132 Manuel Calvente (Esp) Agritubel                                       133 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                       134 Sebastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux                               135 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                       136 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                         137 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis                                          138 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                              139 David Millar (GBr) Saunier Duval                                      140 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                      141 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                                142 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel                                 143 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                       144 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux                               145 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                     146 Beat Zberg (Sui) Gerolsteiner                                         147 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                        148 Jose Angel Gomez (Esp) Saunier Duval                                  149 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                         150 Jose Vicente Garcia Acosta (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears       151 Gorka Verdugo (Esp) Euskaltel-Euskadi                                 152 Alexandre Moos (Sui) Phonak                                           153 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile                                       154 Ruben Lobato (Esp) Saunier Duval                                      155 Xabier Zandio (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    156 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                               157 Isaac Galvez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     158 David Canada (Esp) Saunier Duval                                      159 David Arroyo (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     160 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                 161 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                               162 Inigo Landaluze (Esp) Euskaltel-Euskadi                               163 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                                164 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                     165 David Moncoutie (Fra) Cofidis                                         166 Jimmy Casper (Fra) Cofidis                                            167 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance                                 168 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                       169 Jose Alberto Martinez (Esp) Agritubel                         all s.t.170 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                               3:10 GC 1 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile                                  34:38:532 Floyd Landis (USA) Phonak                                        at 1:003 Michael Rogers (Aus) T-Mobile                                       1:084 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile                                     1:455 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                    1:506 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile                                       s.t.7 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears               1:528 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                   s.t.9 David Zabriskie (USA) Team CSC                                      1:5310 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                       2:0011 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                    2:0312 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance                            2:0713 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel                           2:1014 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile                                      2:1415 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                  2:2216 Carlos Sastre (Esp) Team CSC                                       2:2717 George Hincapie (USA) Discovery Channel                            2:3018 Oscar Pereiro (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 2:5719 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                           3:0120 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                 3:1521 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                             s.t.22 Christian Vandevelde (USA) Team CSC                                3:2523 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel                         3:2724 Jose Luis Rubiera (Esp) Discovery Channel                          3:3425 David Millar (GBr) Saunier Duval                                   3:3826 Mikel Astarloza (Esp) AG2R-Prevoyance                              3:4627 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi                            3:4728 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                 3:5029 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                             3:5630 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                     s.t.31 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                         3:5832 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux                               4:0733 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel                               4:0934 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                            s.t.35 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile                                    4:1036 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                              4:3337 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                              s.t.38 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                 s.t.39 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel                              4:4240 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                         4:4441 Xabier Zandio (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 4:4642 Axel Merckx (Bel) Phonak                                           s.t.43 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                             5:0044 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                      5:0545 Christian Knees (Ger) Milram                                       5:1946 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                 5:2547 Jose Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic                            5:2648 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                     5:2949 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval                                5:3450 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                    s.t.51 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                             5:3552 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                    5:3953 Patxi Vila (Esp) Lampre-Fondital                                   5:4254 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                                55 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                       both s.t.56 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                               5:4457 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis                                    s.t.58 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                6:0259 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi                                  6:1160 Juan Miguel Mercado (Esp) Agritubel                                6:1261 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                            6:1562 Koos Moerenhout (Ned) Phonak                                       6:1663 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                 6:1764 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak                                      s.t.65 Bert Grabsch (Ger) Phonak                                          6:1966 Iker Camano (Esp) Euskaltel-Euskadi                                6:2467 Miguel Angel Martin Perdiguero (Esp) Phonak                        6:2568 Mirko Celestino (Ita) Milram                                       s.t.69 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                       6:2770 David Canada (Esp) Saunier Duval                                   6:2871 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance                                6:3072 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                          6:3673 Inigo Landaluze (Esp) Euskaltel-Euskadi                            6:5574 Erik Zabel (Ger) Milram                                            6:5875 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                        s.t.76 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                               7:0677 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                            7:1478 Cedric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic                         s.t.79 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                              7:1580 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                              7:1681 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                        7:1882 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                   7:2083 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                 7:2184 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                             7:2485 Benjamin Noval (Esp) Discovery Channel                             s.t.86 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                      7:3487 Moises Duenas (Esp) Agritubel                                      7:4588 Jose Vicente Garcia Acosta (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears    7.5489 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                       7:5890 Gorka Verdugo (Esp) Euskaltel-Euskadi                              7:5991 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                      8:1192 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                            8:1893 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance                             8:1994 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                            s.t.95 Jose Angel Gomez (Esp) Saunier Duval                               8:2096 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                      8:2297 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                  8:2798 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                              8:2899 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                               8:31100 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                         8:32101 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                     8:34102 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                             8:42103 Marco Velo (Ita) Milram                                           8:43104 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                             8:46105 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                       8:48106 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                s.t.107 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                            8:51108 Alexandre Moos (Sui) Phonak                                       9:04109 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                             9:16110 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                   9:26111 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                9:31112 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                               s.t.113 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                 9:52114 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux                           9:59115 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel                                 10:17116 Michael Albasini (Ita) Liquigas                                  10:20117 Robert Hunter (RSA) Phonak                                       10:42118 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                  10:59119 Patrick Calcagni (Sui) Liquigas                                  11:14120 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                        11:21121 Beat Zberg (Sui) Gerolsteiner                                    11:23122 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital                         11:49123 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis                                     11:57124 Jose Alberto Martinez (Esp) Agritubel                            12:11125 David Moncoutie (Fra) Cofidis                                    12:15126 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                         12:19127 Juan Manuel Garate (Esp) Quick-Step-Innergetic                   12:23128 Ruben Lobato (Esp) Saunier Duval                                 12:42129 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux                          13:00130 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic                      13:09131 Manuel Calvente (Esp) Agritubel                                  13:21132 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                        13:35133 Victor Hugo Pena (Col) Phonak                                    13:40134 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                          14:01135 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance                            14:05136 David Arroyo (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                14:11137 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                 14:27138 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux                       14:31139 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                      14:34140 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                          14:57141 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                15:07142 Ralf Grabsch (Ger) Milram                                        15:23143 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears               16:08144 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi                              16:18145 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic                         16:21146 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears              17:50147 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis                                    17:55148 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                 17:59149 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis                                       18:11150 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                     18:53151 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                     19:17152 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic                       19:24153 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                             19:36154 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                    19:39155 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                  20:10156 Isaac Galvez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                20:58157 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                          21:17158 Wilfried Cretskens (Bel) Quick-Step-Innergetic                   24:38159 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas                                   24:46160 Stephane Auge (Fra) Cofidis                                      24:54161 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                              27:32162 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                           28:16163 Jimmy Casper (Fra) Cofidis                                       32:30164 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                           33:37165 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic                      35:32166 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                            35:42167 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                  35:58168 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                          36:23169 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                           38:23170 Sebastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux                          43:25 Points GC 1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                  181 pts2 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                               1643 Oscar Freire (Esp) Rabobank                                          1464 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                                1385 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                   1186 Erik Zabel (Ger) Milram                                              1157 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                              1128 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                          1089 Jimmy Casper (Fra) Cofidis                                            7710 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                        7711 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi                                  7612 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                                7413 Isaac Galvez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    6014 Michael Rogers (Aus) T-Mobile                                        5915 George Hincapie (USA) Discovery Channel                              4416 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                        4317 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                              4018 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                                3919 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                3820 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                        3621 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis                                           3322 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                     3223 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                                 3224 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas                                       3225 Michael Albasini (Ita) Liquigas                                      3126 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile                                        2827 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile                                        2728 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                2629 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                      2530 Marco Velo (Ita) Milram                                              2531 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance                                2432 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                            2333 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                            2134 David Zabriskie (USA) Team CSC                                       2035 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                              2036 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                    2037 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                          1938 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                               1839 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                            1840 Floyd Landis (USA) Phonak                                            1841 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                    1842 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                                1743 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                           1644 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                               1645 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                              1646 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile                                       1547 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                    1548 Yaroslav Popovyvch (Ukr) Discovery Channel                           1549 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                              1550 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                              1451 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                   1452 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                      1353 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic                          1354 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                      1355 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                   1256 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                   1257 Robert Hunter (RSA) Phonak                                           1158 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile                                      1059 Oscar Pereiro (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                   1060 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                               1061 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                      962 Jose Luis Rubiera (Esp) Discovery Channel                             963 Miguel Angel Martin Perdiguero (Esp) Phonak                           964 Mirko Celestino (Ita) Milram                                          965 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                  966 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                     867 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank                                    868 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux                               869 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux                               670 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux                            671 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                               672 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                                673 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                574 David Millar (GBr) Saunier Duval                                      475 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                    476 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                          477 David Canada (Esp) Saunier Duval                                      478 Jose Vicente Garcia Acosta (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears       479 Stephane Auge (Fra) Cofidis                                           480 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel                              381 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                       382 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                          383 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                          284 Carlos Sastre (Esp) Team CSC                                          285 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak                                         286 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                287 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                               288 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                       289 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 190 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                    191 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                        192 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                         193 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                                 1 Mountains GC 1 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                  28 pts2 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                                173 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                     154 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                                 135 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                               106 Bjorn Schroder (Ger) Milram                                            97 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                                78 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile                                        69 Jose Luis Arrieta (Esp) AG2R-Prevoyance                                610 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                    611 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance                                 612 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                             613 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                514 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                     515 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile                                       416 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                             317 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                   318 David Zabriskie (USA) Team CSC                                        319 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                               320 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                 321 Egoi Martinez (Esp) Discovery Channel                                 222 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                        223 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                224 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas                                        225 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic                                126 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                 127 Juan Manuel Garate (Esp) Quick-Step-Innergetic                        128 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                       1 Young Rider GC 1 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                34:40:432 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux                         at 1:113 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                          2:084 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux                          2:545 Christian Knees (Ger) Milram                                        3:296 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                  3:357 Jose Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic                             3:368 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram                                        4:379 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                5:1610 Francisco Ventoso (Esp) Saunier Duval                              5:2511 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                      5:4412 Moises Duenas (Esp) Agritubel                                      5:5513 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux                            6:2914 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                          6:4215 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                      6:4416 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                             7:0117 Eduardo Gonzalo (Esp) Agritubel                                    7:3618 David Lopez (Esp) Euskaltel-Euskadi                                7:4119 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                      17.2720 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                           19.2721 David De La Fuente (Esp) Saunier Duval                            31.4722 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic                       33.4223 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi                           34.33 Teams GC 1 T-Mobile Team                                                  103.59.392 Phonak Hearing Systems                                           at 3:093 Gerolsteiner                                                        3:564 Team CSC                                                            4:185 AG2R Prevoyance                                                     4:286 Discovery Channel Team                                              4:297 Francaise Des Jeux                                                  5:368 Caisse D’Epargne-Illes Balears                                      6:009 Rabobank                                                            6:0110 Bouygues Telecom                                                   9:1911 Cofidis Credit Par Telephone                                       9:2012 Davitamon - Lotto                                                  s.t.13 Lampre-Fondital                                                    9:2814 Saunier Duval - Prodir                                            10:5915 Team Milram                                                       11:1716 Euskaltel - Euskadi                                               13:1417 Quick Step - Innergetic                                           13:3018 Liquigas                                                          13:3519 Credit Agricole                                                   16:2620 Agritubel                                                         16:38

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login