Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

October 17/06 12:36 pm - Valley Park Cyclo-Cross


Posted by Editoress on 10/17/06
 

Valley Park Cyclo-Cross Oct 15th, Stoney Creek ON
Courtesy of Hamilton Cycling Club

Excellent day sunny with breeze moderate tem 8C.


Master B/C/D - 9 laps
1. David Dermott (True North - B)49:13
2. Adrien Jackson (Wheels of Bloor - B)50:05
3. Peter Hennessy (Ind - B)51:29
4. Mark Pagell (Ind - B)51:40
5. Stuart Green (St Catharines - B)51:58
6. Rob Cheskey (Hamilton CC - C)52:13
7. Roy Andrigo (H&R Block - B)52:28
8. Garnett Abbey (D'Ornellas - B)52:47
9. Terry Rice (Ind - B)52:49
10. Bolby Mrjelj (Wheels of Bloor - B)52:59
11. Hugh Hill (HB Cycling - B)54:00
12. Richard Wade (Newmarket - C)-1 Lap
13. Len Harris (Ind - B)-1 Lap
14. Rudy Ziegler (Randonneurs - B)-1 Lap
15. David Flatman (Cycle Solutions - B)-1 Lap
16. Mouton Kohn (Ind - C)-1 Lap
17. John Wallton (Ind - C)-1 Lap
18. John David (Ind - B)-1 Lap
19. Ron Spencer (Ind - B)-1 Lap
20. Elmore Brenton (Newmarket - D)-1 Lap
21. Rob Galbraith (Ind - D)-1 Lap
22. Don Perry (Newmarket - C)-1 Lap
23. Frank Morrow (Ind - C)-1 Lap
24. Rick Meloff (La Bicicletta - B)-1 Lap
25. Anthony Whetham (Impala - B)-1 Lap
26. Dorek Sidney (Ind - C)-1 Lap
27. Will Winn (Impala - C)-1 Lap
28. Bill Buckley (Midweek - C)-1 Lap
29. Uit Vaculik (Ind - B)-2 Laps
30. Ed Kolodziejski (Ind - C)-2 Laps
31. Jeff Keilley (Brampton - C)-2 Laps
32. Eric Sanders (Ind - B)-2 Laps
33. Murrey Wickham (Ind - B)-2 Laps
34. John Farr (Ind - C)-3 Laps
35. Phil Renauld (Hamilton CC - B)-3 Laps
36. Phil Robinson (Hub United - B)-3 Laps
Under 15 Men - 9 Laps
1. Jake St Pierre (Hamilton CC)51:52
2. Luke Winn (Impala)58:20
Women - 9 Laps
1. Tara Ross (Team Diet CheerWine - S)50:50
2. Amanda Sin (3 Rox Racing - S)54:00
3. Karen Watson (Ind - S)-1 Lap
4. Carolyn Hall (Chain Reaction - MB)-1 Lap
5. Holland Gidney (Ind - S)-1 Lap
6. Maogosha Pyjor (Cycle 4MS - S)-1 Lap
7. Andrea Bacik (Mississauga - MB)-2 Laps
8. Celline Dennis (Mississauga - S)-2 Laps
9. Charlotte Batty (Urlene Atlete - Cad)-2 Laps
10. Kelly Kavanagh (Mississauga - MA)-2 Laps
11. Heidi Nixdorf (True North - MA)-2 Laps
12. Rhonda Hall-Couch (Coach Chris - MA)-2 Laps
13. Briana Illingworth (Ind - S)-2 Laps
14. Colleen Golding (Ind - MB)-2 Laps
15. Lisa Sharpe (Cyclissimo - MA)-2 Laps
16. Prisca Natterer (True North - MA)-3 Laps
17. Mary Clare-Haley (Hamilton CC - MB)-3 Laps
Junior & Cadets - 11 Laps
1. Jared Stafford (Cyclissimo - Cad)1:03:00
2. Bennett Winn (Impala - Cad)1:08:20
Master A Men - 11 Laps
1. Steve Heck (Sport Swap)58:40
2. Matt Berridge (Ind)59:41
3. Jon Barnes (Sport Swap)-1 Lap
4. Peter Mogg (Hub)-1 Lap
5. Andrew Croutch (True North)-1 Lap
6. Pavle Standjevic (Bikezone)-1 Lap
7. Rodney Merchant (Ind)-1 Lap
8. Brent Fargo (Neworld)-1 Lap
9. Zachary Steinman (True North)-1 Lap
10. Andrew Nicholas (WCC)-1 Lap
11. John McCormick (Hub)-1 Lap
12. Blair Purvism (Coach Chris)-1 Lap
13. Greg Palmer (Coach Chris)-1 Lap
14. Andrew Stewart (Ind)-1 Lap
15. Gary Serra (Bikezone)-1 Lap
16. Jayson Baillie (Ind)-1 Lap
17. Mike Foster (Hub)-1 Lap
18. Scott Doel (Team Race)-2 Laps
19. Darko Antic (Open Access)-2 Laps
20. Dave Scott (Waterloo)-2 Laps
21. Donald Smith (Pieriks)-2 Laps
22. Yohan Chung (BikeZone)-2 Laps
23. Rory McDonagh (Pieriks)-2 Laps
24. Sam Babe (Open Access)-2 Laps
25. Alex Sanna (Waterloo)-2 Laps
26. John Lamsey (Ind)-2 Laps
27. Moh Berridge (La Bicicletta)-2 Laps
28. Roderick Oliver (Open Access)-2 Laps
29. Richard Strong (King St Cycle)-2 Laps
30. Joel Rose (Waterloo)-2 Laps
31. Sean Wheldrake (Ind)-2 Laps
32. Mark Harvey (Hamilton CC)-2 Laps
33. Mike Mandel (Ind)-2 Laps
34. Jason May (Cyclissimo)-3 Laps
35. Brian Haum (Pieriks)-3 Laps
36. Norman Young (St Catharines)-4 Laps
37. John Bersford (Ind)-4 Laps
Elite Men - 11 LapsTime
1. Peter Morse (Jet Fuel)54:57
2. Mike Garrigan (HBCC)55:37
3. Andrew Watson (Team Race)57:10
4. David Couglin (Ind)58:37
5. Brooke Boocock (Calyon/Litespeed)59:10
6. Alex Fulton (Ottawa)59:11
7. John Roden (Shickluna (USA)-1 Lap
8. Barrie Marshall (Barrie CC)-1 Lap
9. Zachary Winn (Impala)-1 Lap
10. Scott Kelly (Ind)-1 Lap
11. Shawn Clarke (Cyclery)-1 Lap
12. Dave Brown (Bikeshorts)-1 Lap
13. Mike McCaughey (Pieriks)-1 Lap
14. Stephane Marcotte (Cycle Solutions)-1 Lap
15. Shane Hollingshead (Barrie CC)-1 Lap
16. Charlie Bryer (Neworld)-1 Lap
17. Badih Schoveri (Ind)-2 Laps
18. Greg Leskien (Hub)-2 Laps
19. Sean Sinclair (True North)-2 Laps
20. Rob Sidhu (Ind)-2 Laps
21. Benjamin Moore (King St Cycle)-3 Laps

127 Entrants

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login