Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

February 21/07 8:36 am - Vuelta a Cuba: Stage 9


Posted by Editoress on 02/21/07
 

Vuelta a Cuba Cuba

Stage 9: Santa Clara to Cienfuegos, 140 km

1. Anthony Brea (Ven) Venezuela3:09:25
2. Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka-OPD
3. Freddy Parra (Col) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
4. Pedro Pablo Perez (Cub) Cuba
5. Jorge Rojas (Cub) Sancti Spiritus
6. Noslen Funes (Cub) C.T Cienfuegos
7. Marsh Cooper (Can) Symmetrics Cycling Team
8. Bernardo Colex (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
9. Francisco Matamoros (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
10. Yosvani Barea (Cub) Holguin
11. Martin Mata (Esp) Viña Magna Cropus
12. Jan Carlos Arias (Cub) ISCF Manuel Fajardo
13. Marcelino Esparza (Mex) Mexico
14. Rodolfo Fernandez (Mex) Mexico
15. Svein Tuft (Can) Symmetrics Cycling Team
16. David Salomon (Mex) Mexico
17. Vicente Zanabria (Cub) Matanzas
18. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus
19. Yordenis Crespo (Cub) Matanzas
20. Nicolai Schwarz (Ger) Alemania
21. Carlos Ochoa (Ven) Venezuela
22. Yoandry Freire (Cub) C.T Cienfuegos
23. Guillermo Miranda (Pan) Rali Panama
24. Adonis Cardoso (Cub) Cuba
25. Christian Meier (Can) Symmetrics Cycling Team
26. Geoff Kabush (Can) Symmetrics Cycling Team
27. Arnold Alcolea (Cub) Cuba
28. Luis Macias (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
29. Antonio Cosme (Esp) Viña Magna Cropus
30. Alien Garcia (Cub) ISCF Manuel Fajardo
31. Jose Contreras (Ven) Venezuela
32. Juan Magallanes (Mex) Mexico
33. Jesus Zarate (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
34. Reinier Vazquez (Cub) Matanzas
35. Carlos Hernandez (Mex) Mexico
36. Rodolfo Avila (Mex) Mexico
37. Jose Mojica (Cub) Habana
38. Oleksandr Kvachuk (Ukr) Cinelli-Endeka-OPD
39. Yasmani Martinez (Cub) Cuba
40. Sergio Padilla (Esp) Viña Magna Cropus
41. Raul Granjel (Cub) ISCF Manuel Fajardo
42. Gianluca Cavalli (Ita) Cinelli-Endeka-OPD
43. Stefan Poll (Aut) Denzel Cliff Wien
44. Pedro Sibila (Cub) ISCF Manuel Fajardo
45. Eliodis Griñan (Cub) Guantanamo
46. Carlos Arias (Cub) Ciudad Habana
47. Dayron Mendez (Cub) Ciudad Habana
48. Reinier Cardoso (Cub) Ciudad Habana
49. Alberto Grana (Cub) Holguin
50. Eduardo Treto (Cub) C.T Cienfuegos
51. Ernesto Cano (Cub) ISCF Manuel Fajardo
52. Yunier Alonso (Cub) Habana
53. Roberto Menendez (Cub) Ciudad Habana
54. Lizardo Benitez (Cub) Cuba
55. Alexey Shchebelin (Rus) Cinelli-Endeka-OPDall s.t.
56. Fredy Buergos (Cub) Ciego de Avila0:23
57. Yenier Lopez (Cub) Cuba
58. Hector Yamay (Cub) Santiago De Cuba
59. Juan Padron (Cub) Pinar Del Rio
60. Cuitlahuac Ayala (Mex) Viña Magna Cropus
61. Jose Medina (Ven) Venezuelaall s.t.
62. Igor Pugaci (Mda) Cinelli-Endeka-OPD1:00
63. Yovani Caceres (Cub) C.T Cienfuegos1:11
64. Salvador Aranda (Cub) Santiago De Cuba
65. Wilmen Bravo (Ven) Venezuelaboth s.t.
66. Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus1:18
67. Odel Caballero (Cub) Holguin1:47
68. Jair Suira (Pan) Rali Panama1:56
69. Lisuandy Alonso (Cub) C.T Cienfuegos
70. Marcelo Leiva (Cub) Rali Panama
71. Roilan Sena (Cub) Pinar Del Rio
72. Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo
73. Osniel Duarte (Cub) Pinar Del Rio
74. Yoerlan Marrero (Cub) Matanzas
75. Jose Rodriguez (Cub) Villa Clara
76. Dayren Lagrana (Cub) Matanzas
77. Mario Couso (Cub) Santiago De Cubaall s.t.
78. Seranis Gallardo (Cub) Guantanamo2:14
79. Roberto Fernandez (Cub) Ciego de Avila
80. Emilio Barreras (Cub) Ciego de Avila
81. Reldy Perez (Cub) ISCF Manuel Fajardo
82. Danger Angulo (Cub) Sancti Spiritus
83. Yulien Rodriguez (Cub) Habana
84. Angel Castillo (Cub) Ciudad Habanaall s.t.
85. Lazaro Moreno (Cub) Pinar Del Rio2:46
86. Victor Gomez (Esp) Viña Magna Cropus3:41
87. Nico Graf (Ger) Alemania
88. Bruno Antero (Por) Viña Magna Cropus
89. Wilmer Rodriguez (Cub) C.T Cienfuegos
90. Vladimir Smirnov (Ltu) Cinelli-Endeka-OPD
91. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics Cycling Teamall s.t.
92. Michel Suarez (Cub) Ciudad Habana4:30
93. Eduardo Morejon (Cub) Matanzas5:41
94. Neorlan Ramos (Cub) Habana5:56
95. Jose Carballo (Cub) Habana
96. Javier Rodriguez (Cub) Holguinboth s.t.
97. Agustin Martinez (Cub) Villa Clara10:10
98. Hinolt Hidalgo (Pan) Rali Panama10:45
99. Duany Rivero (Cub) Villa Clara
100. Roger Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio
101. Leinier Padilla (Cub) Habana
102. Jose Rodriguez (Cub) Ciego de Avilaall s.t.
103. Eduard Fucks (Aut) Denzel Cliff Wien21:31
104. Maikel Trujillo (Cub) Rali Panama
105. Yosvani Carrasco (Cub) Villa Claraboth s.t.
106. Michael Gaubiteer (Aut) Denzel Cliff Wien27:55
GC
1. Pedro Pablo Perez (Cub) Cuba31:01:36
2. Carlos Ochoa (Ven) Venezuelaat0:35
3. Marcelino Esparza (Mex) Mexico0:36
4. Adonis Cardoso (Cub) Cubas.t.
5. Gianluca Cavalli (Ita) Cinelli-Endeka-OPD0:49
6. Jesus Zarate (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara1:34
7. Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka-OPD1:37
8. Bernardo Colex (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara1:40
9. Jose Contreras (Ven) Venezuela1:42
10. Arnold Alcolea (Cub) Cubas.t.
11. Lizardo Benitez (Cub) Cuba1:44
12. Antonio Cosme (Esp) Viña Magna Cropus1:45
13. Vicente Zanabria (Cub) Matanzas1:46
14. Sergio Padilla (Esp) Viña Magna Cropus1:48
15. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus1:49
16. Svein Tuft (Can) Symmetrics Cycling Team
17. Francisco Matamoros (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
18. Oleksandr Kvachuk (Ukr) Cinelli-Endeka-OPD
19. Pedro Sibila (Cub) ISCF Manuel Fajardoall s.t.
20. Yoandry Freire (Cub) C.T Cienfuegos2:49
21. Yordenis Crespo (Cub) Matanzas5:17
22. Christian Meier (Can) Symmetrics Cycling Team5:18
23. Stefan Poll (Aut) Denzel Cliff Wiens.t.
24. Geoff Kabush (Can) Symmetrics Cycling Team5:40
25. Raul Granjel (Cub) ISCF Manuel Fajardo5:41
26. David Salomon (Mex) Mexico7:14
27. Nicolai Schwarz (Ger) Alemania10:25
28. Luis Macias (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara14:05
29. Juan Magallanes (Mex) Mexico15:16
30. Alexey Shchebelin (Rus) Cinelli-Endeka-OPD15:34
31. Yasmani Martinez (Cub) Cuba15:36
32. Fredy Buergos (Cub) Ciego de Avila15:59
33. Rodolfo Fernandez (Mex) Mexico16:12
34. Alien Garcia (Cub) ISCF Manuel Fajardo17:28
35. Reldy Perez (Cub) ISCF Manuel Fajardo17:47
36. Jan Carlos Arias (Cub) ISCF Manuel Fajardo19:52
37. Eliodis Griñan (Cub) Guantanamo21:00
38. Lisuandy Alonso (Cub) C.T Cienfuegos22:55
39. Yoerlan Marrero (Cub) Matanzas22:57
40. Yosvani Barea (Cub) Holguin24:11
41. Freddy Parra (Col) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara24:17
42. Jorge Rojas (Cub) Sancti Spiritus24:58
43. Yenier Lopez (Cub) Cuba25:03
44. Vladimir Smirnov (Ltu) Cinelli-Endeka-OPD25:34
45. Anthony Brea (Ven) Venezuela26:29
46. Victor Gomez (Esp) Viña Magna Cropus27:42
47. Ernesto Cano (Cub) ISCF Manuel Fajardo29:18
48. Wilmer Rodriguez (Cub) C.T Cienfuegos29:25
49. Jose Medina (Ven) Venezuela31:13
50. Yovani Caceres (Cub) C.T Cienfuegos31:51
51. Carlos Hernandez (Mex) Mexico37:18
52. Reinier Vazquez (Cub) Matanzas38:31
53. Rodolfo Avila (Mex) Mexico
54. Roberto Menendez (Cub) Ciudad Habana
55. Mario Couso (Cub) Santiago De Cubaall s.t.
56. Eduardo Treto (Cub) C.T Cienfuegos39:12
57. Noslen Funes (Cub) C.T Cienfuegos40:02
58. Igor Pugaci (Mda) Cinelli-Endeka-OPD40:27
59. Marsh Cooper (Can) Symmetrics Cycling Team41:25
60. Seranis Gallardo (Cub) Guantanamo43:51
61. Dayron Mendez (Cub) Ciudad Habana44:05
62. Hector Yamay (Cub) Santiago De Cuba45:36
63. Jose Mojica (Cub) Habana47:22
64. Marcelo Leiva (Cub) Rali Panama48:03
65. Emilio Barreras (Cub) Ciego de Avila48:25
66. Reinier Cardoso (Cub) Ciudad Habana49:14
67. Nico Graf (Ger) Alemania50:14
68. Martin Mata (Esp) Viña Magna Cropus50:35
69. Wilmen Bravo (Ven) Venezuela51:19
70. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics Cycling Team52:19
71. Bruno Antero (Por) Viña Magna Cropus53:41
72. Cuitlahuac Ayala (Mex) Viña Magna Cropus54:10
73. Neorlan Ramos (Cub) Habana57:26
74. Lazaro Moreno (Cub) Pinar Del Rio57:56
75. Alberto Grana (Cub) Holguin58:20
76. Salvador Aranda (Cub) Santiago De Cuba58:43
77. Guillermo Miranda (Pan) Rali Panama59:28
78. Carlos Arias (Cub) Ciudad Habana1:00:18
79. Hinolt Hidalgo (Pan) Rali Panama1:01:03
80. Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana1:01:28
81. Osniel Duarte (Cub) Pinar Del Rio1:02:38
82. Eduardo Morejon (Cub) Matanzas1:03:33
83. Michael Gaubiteer (Aut) Denzel Cliff Wien1:04:37
84. Juan Padron (Cub) Pinar Del Rio1:05:30
85. Odel Caballero (Cub) Holguin1:07:38
86. Yunier Alonso (Cub) Habana1:09:48
87. Jose Rodriguez (Cub) Ciego de Avila1:09:55
88. Jair Suira (Pan) Rali Panama1:11:17
89. Leinier Padilla (Cub) Habana1:14:05
90. Dayren Lagrana (Cub) Matanzas1:14:10
91. Roberto Fernandez (Cub) Ciego de Avila1:16:26
92. Roilan Sena (Cub) Pinar Del Rio1:18:15
93. Agustin Martinez (Cub) Villa Clara1:20:40
94. Yulien Rodriguez (Cub) Habana1:21:44
95. Jose Rodriguez (Cub) Villa Clara1:23:28
96. Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus1:23:50
97. Michel Suarez (Cub) Ciudad Habana1:26:07
98. Jose Carballo (Cub) Habana1:29:18
99. Duany Rivero (Cub) Villa Clara1:31:42
100. Yosvani Carrasco (Cub) Villa Clara1:35:22
101. Roger Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio1:39:14
102. Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo1:40:15
103. Javier Rodriguez (Cub) Holguin1:43:42
104. Danger Angulo (Cub) Sancti Spiritus1:45:44
105. Maikel Trujillo (Cub) Rali Panama1:52:36
106. Eduard Fucks (Aut) Denzel Cliff Wien2:45:16
U23
1. Yoandry Freire - C.T Cienfuegos31:04:25
2. Yordenis Crespo - Matanzasat 2:28
3. Christian Meier - Symmetrics Cycling Team2:29
4. Stefan Poll - Denzel Cliff Wiens.t.
5. Raul Granjel - ISCF Manuel Fajardo2:52
6. Nicolai Schwarz - Alemania7:36
7. Yasmani Martinez - Cuba12:47
8. Fredy Buergos - Ciego de Avila13:10
9. Jan Carlos Arias - ISCF Manuel Fajardo17:03
10. Lisuandy Alonso - C.T Cienfuegos20:06
22. Marsh Cooper - Symmetrics Cycling Team38:36
Points
1. Pedro Pablo Perez - Cuba86pts
2. Anthony Brea - Venezuela80
3. Juan Magallanes - Mexico58
4. Victor Gomez - Viña Magna Cropus47
5. Gianluca Coletta - Cinelli-Endeka-OPD44
6. Bruno Antero - Viña Magna Cropus40
7. Luis Macias - Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara39
8. Andrew Pinfold - Symmetrics Cycling Team35
9. Jan Carlos Arias - ISCF Manuel Fajardo32
10. Alien Garcia - ISCF Manuel Fajardo22
32. Christian Meier - Symmetrics Cycling Team6
39. Marsh Cooper - Symmetrics Cycling Team2
51. Svein Tuft - Symmetrics Cycling Team
Team GC
1. Cuba93:07:49
2. Cinelli-Endeka-Opdat 1:13
2. Tecos Uag
2. Symmetricsboth s.t.
5. Mexico14:25
6. Iscf Manuel Fajardo15:23
7. Viña Magna Cropus24:59
8. Matanzas25:07
9. Venezuela26:26
10. C.T Cienfuegos39:26
11. Pinar Del Rio1:22:59
12. Ciudad Habana1:27:37
13. Sancti Spiritus1:38:58
14. Santiago De Cuba1:41:05
15. Habana1:44:47
16. Ciego De Avila1:52:08
17. Guantanamo1:54:38
18. Rali Panama2:17:53
19. Holguin2:19:27
20. Denzel Cliff Wien3:00:54
21. Villa Clara3:15:36

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login