Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

February 24/07 11:07 am - Tuft Takes Lead at Vuelta a Cuba


Posted by Editoress on 02/24/07
 

Vuelta a Cuba Cuba

February 23rd

Stage 11a: Varadero to Matanzas ITT, 30 km
1. Svein Tuft (Can) Symmetrics Cycling Team33:39.746
2. Oleksandr Kvachuk (Ukr) Cinelli-Endeka-OPDat 1:22
3. Arnold Alcolea (Cub) Cuba2:11
4. Carlos Ochoa (Ven) Venezuela2:18
5. Pedro Pablo Perez (Cub) Cuba2:22
6. Marcelino Esparza (Mex) Mexico2:42
7. Christian Meier (Can) Symmetrics Cycling Team2:49
8. Sergio Padilla (Esp) Viña Magna Cropus3:05
9. Bernardo Colex (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara3:20
10. Alien Garcia (Cub) ISCF Manuel Fajardo3:25
11. Yenier Lopez (Cub) Cuba3:28
12. Geoff Kabush (Can) Symmetrics Cycling Team3:31
13. Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka-OPD3:33
14. Eliodis Griñan (Cub) Guantanamo3:33
15. Adonis Cardoso (Cub) Cuba3:41
16. Antonio Cosme (Esp) Viña Magna Cropus3:43
17. Lizardo Benitez (Cub) Cuba3:45
18. Gianluca Cavalli (Ita) Cinelli-Endeka-OPD3:51
19. Yasmani Martinez (Cub) Cuba3:52
20. Raul Granjel (Cub) ISCF Manuel Fajardo3:57
21. Freddy Parra (Col) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara3:59
22. Neorlan Ramos (Cub) Habana4:02
23. Jose Contreras (Ven) Venezuela4:11
24. David Salomon (Mex) Mexico4:13
25. Pedro Sibila (Cub) ISCF Manuel Fajardo4:13
26. Yunier Alonso (Cub) Habana4:20
27. Yordenis Crespo (Cub) Matanzas4:21
28. Jesus Zarate (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara4:29
29. Jorge Rojas (Cub) Sancti Spiritus4:34
30. Reldy Perez (Cub) ISCF Manuel Fajardo4:35
31. Yosvani Barea (Cub) Holguin4:38
32. Yoandry Freire (Cub) C.T Cienfuegos4:49
33. Reinier Cardoso (Cub) Ciudad Habana4:49
34. Luis Macias (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara4:51
35. Duany Rivero (Cub) Villa Clara4:53
36. Lazaro Moreno (Cub) Pinar Del Rio5:07
37. Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba5:10
38. Wilmer Rodriguez (Cub) C.T Cienfuegos5:12
39. Maikel Trujillo (Cub) Rali Panama5:12
40. Vicente Zanabria (Cub) Matanzas5:13
41. Jan Carlos Arias (Cub) ISCF Manuel Fajardo5:14
42. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus5:17
43. Yulien Rodriguez (Cub) Habana5:20
44. Michael Gaubiteer (Aut) Denzel Cliff Wien5:21
45. Anthony Brea (Ven) Venezuela5:29
46. Carlos Hernandez (Mex) Mexico5:36
47. Dayren Lagrana (Cub) Matanzas5:41
48. Alexey Shchebelin (Rus) Cinelli-Endeka-OPD5:42
49. Emilio Barreras (Cub) Ciego de Avila5:49
50. Seranis Gallardo (Cub) Guantanamo5:53
51. Victor Gomez (Esp) Viña Magna Cropus5:56
52. Hector Yamay (Cub) Santiago De Cuba5:56
53. Francisco Matamoros (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara6:02
54. Yoerlan Marrero (Cub) Matanzas6:07
55. Roger Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio6:09
56. Fredy Buergos (Cub) Ciego de Avila6:10
57. Jose Medina (Ven) Venezuela6:11
58. Jose Mojica (Cub) Habana6:12
59. Rodolfo Avila (Mex) Mexico6:13
60. Eduardo Treto (Cub) C.T Cienfuegos6:19
61. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics Cycling Team6:19
62. Ernesto Cano (Cub) ISCF Manuel Fajardo6:19
63. Cuitlahuac Ayala (Mex) Viña Magna Cropus6:31
64. Hinolt Hidalgo (Pan) Rali Panama6:33
65. Wilmen Bravo (Ven) Venezuela6:35
66. Carlos Arias (Cub) Ciudad Habana6:38
67. Lisuandy Alonso (Cub) C.T Cienfuegos6:38
68. Eduardo Morejon (Cub) Matanzas6:39
69. Nicolai Schwarz (Ger) Alemania6:40
70. Vladimir Smirnov (Ltu) Cinelli-Endeka-OPD6:42
71. Martin Mata (Esp) Viña Magna Cropus6:42
72. Agustin Martinez (Cub) Villa Clara6:43
73. Bruno Antero (Por) Viña Magna Cropus6:44
74. Dayron Mendez (Cub) Ciudad Habana6:45
75. Alberto Grana (Cub) Holguin6:46
76. Reinier Vazquez (Cub) Matanzas6:50
77. Guillermo Miranda (Pan) Rali Panama6:50
78. Jair Suira (Pan) Rali Panama6:51
79. Yovani Caceres (Cub) C.T Cienfuegos6:56
80. Marsh Cooper (Can) Symmetrics Cycling Team7:02
81. Rodolfo Fernandez (Mex) Mexico7:05
82. Salvador Aranda (Cub) Santiago De Cuba7:09
83. Osniel Duarte (Cub) Pinar Del Rio7:13
84. Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus7:15
85. Yosvani Carrasco (Cub) Villa Clara7:15
86. Roilan Sena (Cub) Pinar Del Rio7:34
87. Noslen Funes (Cub) C.T Cienfuegos7:38
88. Stefan Poll (Aut) Denzel Cliff Wien7:38
89. Igor Pugaci (Mda) Cinelli-Endeka-OPD7:47
90. Nico Graf (Ger) Alemania7:51
91. Roberto Menendez (Cub) Ciudad Habana8:03
92. Danger Angulo (Cub) Sancti Spiritus8:04
93. Marcelo Leiva (Cub) Rali Panama8:08
94. Victor Tellez (Cub) Holguin8:10
95. Odel Caballero (Cub) Holguin8:11
96. Roberto Fernandez (Cub) Ciego de Avila8:14
97. Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana8:22
98. Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo8:23
99. Jose Carballo (Cub) Habana8:28
100. Leinier Padilla (Cub) Habana8:31
101. Juan Magallanes (Mex) Mexico8:45
102. Jose Rodriguez (Cub) Villa Clara8:47
103. Michel Suarez (Cub) Ciudad Habana9:00
104. Juan Padron (Cub) Pinar Del Rio9:05
Stage 11b: Matanzas to Guanajay, 148 km
1. Luis Macias (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara3:31:02
2. Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka-OPDat 0:02
3. Oleksandr Kvachuk (Ukr) Cinelli-Endeka-OPD0:04
4. Marcelino Esparza (Mex) Mexico0:13
5. Yunier Alonso (Cub) Habana
6. Sergio Padilla (Esp) Viña Magna Cropus
7. Arnold Alcolea (Cub) Cuba
8. Alien Garcia (Cub) ISCF Manuel Fajardo
9. Ernesto Cano (Cub) ISCF Manuel Fajardo
10. Fredy Buergos (Cub) Ciego de Avila
11. Bernardo Colex (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
12. Raul Granjel (Cub) ISCF Manuel Fajardo
13. Svein Tuft (Can) Symmetrics Cycling Team
14. Pedro Pablo Perez (Cub) Cuba
15. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus
16. Carlos Ochoa (Ven) Venezuela
17. Neorlan Ramos (Cub) Habana
18. David Salomon (Mex) Mexico
19. Freddy Parra (Col) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
20. Anthony Brea (Ven) Venezuela
21. Wilmer Rodriguez (Cub) C.T Cienfuegosall s.t.
22. Jan Carlos Arias (Cub) ISCF Manuel Fajardo0:28
23. Yoandry Freire (Cub) C.T Cienfuegos1:10
24. Yovani Caceres (Cub) C.T Cienfuegos
25. Yosvani Barea (Cub) Holguin
26. Reinier Vazquez (Cub) Matanzas
27. Eduardo Treto (Cub) C.T Cienfuegos
28. Yordenis Crespo (Cub) Matanzas
29. Noslen Funes (Cub) C.T Cienfuegos
30. Roger Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio
31. Jose Carballo (Cub) Habana
32. Seranis Gallardo (Cub) Guantanamo
33. Yoerlan Marrero (Cub) Matanzas
34. Alberto Grana (Cub) Holguin
35. Dayren Lagrana (Cub) Matanzas
36. Dayron Mendez (Cub) Ciudad Habana
37. Roberto Menendez (Cub) Ciudad Habana
38. Rodolfo Avila (Mex) Mexico
39. Lizardo Benitez (Cub) Cuba
40. Vicente Zanabria (Cub) Matanzas
41. Cuitlahuac Ayala (Mex) Viña Magna Cropus
42. Nicolai Schwarz (Ger) Alemania
43. Antonio Cosme (Esp) Viña Magna Cropus
44. Adonis Cardoso (Cub) Cuba
45. Reinier Cardoso (Cub) Ciudad Habana
46. Jesus Zarate (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara
47. Juan Magallanes (Mex) Mexico
48. Pedro Sibila (Cub) ISCF Manuel Fajardo
49. Jose Contreras (Ven) Venezuelaall s.t.
50. Jorge Rojas (Cub) Sancti Spiritus2:10
51. Francisco Matamoros (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara1:10
52. Christian Meier (Can) Symmetrics Cycling Team
53. Reldy Perez (Cub) ISCF Manuel Fajardo
54. Nico Graf (Ger) Alemania
55. Gianluca Cavalli (Ita) Cinelli-Endeka-OPD
56. Roilan Sena (Cub) Pinar Del Rio
57. Hector Yamay (Cub) Santiago De Cuba
58. Eliodis Griñan (Cub) Guantanamo
59. Marsh Cooper (Can) Symmetrics Cycling Team
60. Roberto Fernandez (Cub) Ciego de Avila
61. Yenier Lopez (Cub) Cuba
62. Odel Caballero (Cub) Holguinall s.t.
63. Yasmani Martinez (Cub) Cuba2:27
64. Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana
65. Hinolt Hidalgo (Pan) Rali Panamabotj s.t.
66. Wilmen Bravo (Ven) Venezuela2:46
67. Marcelo Leiva (Cub) Rali Panama3:13
68. Osniel Duarte (Cub) Pinar Del Rio3:58
69. Lisuandy Alonso (Cub) C.T Cienfuegoss.t.
70. Bruno Antero (Por) Viña Magna Cropus4:29
71. Victor Gomez (Esp) Viña Magna Cropus
72. Martin Mata (Esp) Viña Magna Cropusboth s.t.
73. Lazaro Moreno (Cub) Pinar Del Rio5:42
74. Yulien Rodriguez (Cub) Habana
75. Eduardo Morejon (Cub) Matanzasboth s.t.
76. Igor Pugaci (Mda) Cinelli-Endeka-OPD5:57
77. Carlos Arias (Cub) Ciudad Habana7:02
78. Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamos.t.
79. Agustin Martinez (Cub) Villa Clara8:53
80. Jair Suira (Pan) Rali Panamas.t.
81. Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus9:01
82. Yosvani Carrasco (Cub) Villa Clara
83. Carlos Hernandez (Mex) Mexico
84. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics Cycling Team
85. Geoff Kabush (Can) Symmetrics Cycling Team
86. Michel Suarez (Cub) Ciudad Habanaall s.t.
87. Jose Rodriguez (Cub) Villa Clara11:29
88. Emilio Barreras (Cub) Ciego de Avila
89. Juan Padron (Cub) Pinar Del Rioboth s.t.
90. Leinier Padilla (Cub) Habana11:45
91. Jose Mojica (Cub) Habana11:53
92. Victor Tellez (Cub) Holguin
93. Salvador Aranda (Cub) Santiago De Cuba
94. Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba
95. Guillermo Miranda (Pan) Rali Panama
96. Vladimir Smirnov (Ltu) Cinelli-Endeka-OPD
97. Alexey Shchebelin (Rus) Cinelli-Endeka-OPD
98. Rodolfo Fernandez (Mex) Mexicoall s.t.
99. Michael Gaubiteer (Aut) Denzel Cliff Wien12:06
100. Jose Medina (Ven) Venezuela13:57
101. Stefan Poll (Aut) Denzel Cliff Wien23:59
102. Maikel Trujillo (Cub) Rali Panamas.t.
103. Duany Rivero (Cub) Villa Clara27:13
104. Danger Angulo (Cub) Sancti Spirituss.t.
GC
1. Svein Tuft (Can) Symmetrics Cycling Team39:29:35
2. Pedro Pablo Perez (Cub) Cuba0:33
3. Carlos Ochoa (Ven) Venezuela1:04
4. Oleksandr Kvachuk (Ukr) Cinelli-Endeka-OPD1:11
5. Marcelino Esparza (Mex) Mexico1:29
6. Arnold Alcolea (Cub) Cuba2:04
7. Sergio Padilla (Esp) Viña Magna Cropus3:04
8. Bernardo Colex (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara3:11
9. Adonis Cardoso (Cub) Cuba3:25
10. Gianluca Cavalli (Ita) Cinelli-Endeka-OPD3:48
11. Antonio Cosme (Esp) Viña Magna Cropus4:36
12. Lizardo Benitez (Cub) Cuba4:37
13. Jose Contreras (Ven) Venezuela5:01
14. Pedro Sibila (Cub) ISCF Manuel Fajardo5:10
15. Jesus Zarate (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara5:11
16. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus5:17
17. Vicente Zanabria (Cub) Matanzas6:07
18. Yoandry Freire (Cub) C.T Cienfuegos6:46
19. Francisco Matamoros (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara6:59
20. Christian Meier (Can) Symmetrics Cycling Team7:15
21. Raul Granjel (Cub) ISCF Manuel Fajardo7:49
22. Yordenis Crespo (Cub) Matanzas8:46
23. David Salomon (Mex) Mexico9:20
24. Geoff Kabush (Can) Symmetrics Cycling Team16:10
25. Nicolai Schwarz (Ger) Alemania16:13
26. Luis Macias (Mex) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara16:48
27. Alien Garcia (Cub) ISCF Manuel Fajardo19:04
28. Yasmani Martinez (Cub) Cuba19:53
29. Fredy Buergos (Cub) Ciego de Avila20:20
30. Reldy Perez (Cub) ISCF Manuel Fajardo22:27
31. Jan Carlos Arias (Cub) ISCF Manuel Fajardo23:02
32. Juan Magallanes (Mex) Mexico23:09
33. Eliodis Griñan (Cub) Guantanamo23:41
34. Freddy Parra (Col) Tecos de la Universidad Autonoma de Guadalajara26:04
35. Gianluca Coletta (Ita) Cinelli-Endeka-OPD26:18
36. Yenier Lopez (Cub) Cuba27:39
37. Yosvani Barea (Cub) Holguin27:57
38. Yoerlan Marrero (Cub) Matanzas28:12
39. Jorge Rojas (Cub) Sancti Spiritus29:40
40. Anthony Brea (Ven) Venezuela30:09
41. Alexey Shchebelin (Rus) Cinelli-Endeka-OPD31:07
42. Lisuandy Alonso (Cub) C.T Cienfuegos31:29
43. Wilmer Rodriguez (Cub) C.T Cienfuegos32:48
44. Rodolfo Fernandez (Mex) Mexico33:08
45. Ernesto Cano (Cub) ISCF Manuel Fajardo33:48
46. Stefan Poll (Aut) Denzel Cliff Wien34:53
47. Victor Gomez (Esp) Viña Magna Cropus36:05
48. Yovani Caceres (Cub) C.T Cienfuegos38:52
49. Vladimir Smirnov (Ltu) Cinelli-Endeka-OPD41:46
50. Rodolfo Avila (Mex) Mexico43:52
51. Reinier Vazquez (Cub) Matanzas44:29
52. Eduardo Treto (Cub) C.T Cienfuegos44:39
53. Roberto Menendez (Cub) Ciudad Habana45:42
54. Noslen Funes (Cub) C.T Cienfuegos46:48
55. Marsh Cooper (Can) Symmetrics Cycling Team47:18
56. Seranis Gallardo (Cub) Guantanamo48:52
57. Jose Medina (Ven) Venezuela49:19
58. Carlos Hernandez (Mex) Mexico49:52
59. Dayron Mendez (Cub) Ciudad Habana49:58
60. Hector Yamay (Cub) Santiago De Cuba50:40
61. Reinier Cardoso (Cub) Ciudad Habana52:50
62. Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba53:32
63. Nico Graf (Ger) Alemania57:13
64. Marcelo Leiva (Cub) Rali Panama57:22
65. Wilmen Bravo (Ven) Venezuela58:38
66. Neorlan Ramos (Cub) Habana59:39
67. Martin Mata (Esp) Viña Magna Cropus59:44
68. Cuitlahuac Ayala (Mex) Viña Magna Cropus59:49
69. Bruno Antero (Por) Viña Magna Cropus1:02:52
70. Jose Mojica (Cub) Habana1:03:25
71. Emilio Barreras (Cub) Ciego de Avila1:03:41
72. Alberto Grana (Cub) Holguin1:04:14
73. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics Cycling Team1:05:37
74. Lazaro Moreno (Cub) Pinar Del Rio1:06:40
75. Hinolt Hidalgo (Pan) Rali Panama1:08:01
76. Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana1:10:15
77. Osniel Duarte (Cub) Pinar Del Rio1:11:47
78. Carlos Arias (Cub) Ciudad Habana1:11:56
79. Yunier Alonso (Cub) Habana1:12:19
80. Eduardo Morejon (Cub) Matanzas1:13:52
81. Odel Caballero (Cub) Holguin1:14:57
82. Igor Pugaci (Mda) Cinelli-Endeka-OPD1:15:19
83. Salvador Aranda (Cub) Santiago De Cuba1:15:43
84. Guillermo Miranda (Pan) Rali Panama1:16:09
85. Dayren Lagrana (Cub) Matanzas1:18:38
86. Michael Gaubiteer (Aut) Denzel Cliff Wien1:20:02
87. Roberto Fernandez (Cub) Ciego de Avila1:23:48
88. Juan Padron (Cub) Pinar Del Rio1:24:02
89. Roilan Sena (Cub) Pinar Del Rio1:25:17
90. Jair Suira (Pan) Rali Panama1:25:56
91. Yulien Rodriguez (Cub) Habana1:30:44
92. Leinier Padilla (Cub) Habana1:32:19
93. Agustin Martinez (Cub) Villa Clara1:34:14
94. Jose Carballo (Cub) Habana1:36:54
95. Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus1:38:04
96. Jose Rodriguez (Cub) Villa Clara1:41:42
97. Michel Suarez (Cub) Ciudad Habana1:42:06
98. Roger Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio1:46:54
99. Yosvani Carrasco (Cub) Villa Clara1:49:36
100. Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo1:53:38
101. Duany Rivero (Cub) Villa Clara2:01:46
102. Victor Tellez (Cub) Holguin2:12:02
103. Danger Angulo (Cub) Sancti Spiritus2:18:59
104. Maikel Trujillo (Cub) Rali Panama2:23:01
U23 GC
1. Yoandry Freire - C.T Cienfuegos39:36:21
2. Christian Meier - Symmetrics Cycling Teamat 0:29
3. Raul Granjel - ISCF Manuel Fajardo1:03
4. Yordenis Crespo - Matanzas2:00
5. Nicolai Schwarz - Alemania9:27
6. Yasmani Martinez - Cuba13:07
7. Fredy Buergos - Ciego de Avila13:34
8. Jan Carlos Arias - ISCF Manuel Fajardo16:16
9. Yosvani Barea - Holguin21:11
10. Yoerlan Marrero - Matanzas21:26
21. Marsh Cooper - Symmetrics Cycling Team40:32
Team GC
1. Cuba118:35:17
2. Symmetricsat 0:12
3. Cinelli-Endeka-1:21
4. Tecos Uag3:33
5. ISCF Manuel17:43
6. Mexico18:38
7. Venezuela30:23
8. Viña Magna Cropus30:39
9. Matanzas33:58
10. C.T Cienfuegos48:42
11. Pinar Del Rio1:38:09
12. Ciudad Habana1:39:25
13. Habana1:50:28
14. Sancti Spiritus1:56:51
15. Guantanamo2:12:12
16. Santiago De2:14:39
17. Ciego De Avila2:15:36
18. Holguin2:32:54
19. Rali Panama2:41:24
20. Villa Clara3:54:13

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login