Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

April 6/07 5:30 am - Good Friday Preliminary Results & Photos


Posted by Editor on 04/6/07
 

Good Friday Road Race - Ontario

Preliminary results and some photos from a snowy Ontario season-opener!

Cadet Men - 38km
1. Andrew Lattimore (Ottawa Bicycle Club)1:01:59
2. Trevor Damen (Ottawa Bicycle Club)at 1:48
3. Bennet Winn (Impala)12:51
4. Jordan Kremblewski (Cycle Solutions/Angry Johnny's Racing)
5. Christopher Bradbury (Cyclissimo Cycling Club)both s.t.
Junior Women - 38km
1. Celeste Jones-Baumgardt (Independent)1:12:51
Cadet Women - 38km
1. Krista Ruby (La Bicicletta / J. Lindeberg)1:14:43
2. Stephanie Bester (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja)at 3:06
3. Robyn Mildren (Hamilton CC)
4. Laura Bietola (3 Rox Racing)
5. Natasha Oldcorn (HArdwood Hills)all s.t.
Senior 3 Women - 38km
1. AImee Allen (Maple Leaf)1:15:16
2. Kathryn Rozitis (Independent)at 2:34
3. Claire Michel (Queen's)
4. Carmen Diges (Independent)
5. Joanna Zdrojewska (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja)all s.t.
Master 2 Men-56km
1. Kees Louws (London Centennial Wheelers)1:42:39
2. Marten Mann (Reynold Cycle/Trek)
3. Stephen Ciazynski (St. Catharines Cycling Club)
4. Andy Leger (J & J Cycle)
5. Tom Fernandez (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja)all s.t.
Senior 3 & Junior Men - 56KM
1. Evan Mundy (Cyclissimo Cycling Club - RMJ)1:35:17
2. Andrew Bradbury (Cyclissimo Cycling Club - RME.3)at s.t.
3. Keir Plaice (Emd Serono Cycle Logik Racing - RME.3)0:02
4. Dave Byer (Independent - RME.3)s.t.
5. Devon Novakowski (Independent - RMJ)0:12
6. Mathew Stein (Maple Leaf - RMJ)0:22
7. Peter Mogg (The Hub Bicycle Club - RME.3)0:25
8. Jan Zak (Mazurcoaching.Com - RMJ)s.t.
9. Ian Young (St. Catharines Cycling Club - RME.3)0:35
10. Eric Box (Hub Bicycle - RME.3)0:38
Elite Women - 56km
1. Leigh Hobson (Cheerwine - RWE.1)1:42:39
2. Denise Ramsden (Team Ultralink - RWE.2)
3. Terri Gregotski (Fly Gurlz - RWE.2)0:10
4. Sue Trimble-Haviland (Independent - RWE.2)0:21
5. Naomi Cermak (Team Terry Precision - RWE.2)1:20


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login