Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

April 22/07 11:43 am - Houffalize World Cup: Men's Full XC results


Posted by Editoress on 04/22/07
 

Houffalize World Cup 2007 Belgium

Coverage sponsored by Maxxis, and Vélirium

Women - 36.6km

1. José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team2:04:22
2. Julien Absalon (Fra) Orbeaat 0:48
3. Christoph Sauser (Sui) Specialized1:48
4. Roel Paulissen (Bel) Cannondale-Vredestein2:15
5. Fredrik Kessiakoff (Swe) Cannondale-Vredestein2:51
6. Nino Schurter (Sui) Swisspower Mtb Team*3:35
7. Jakob Fuglsang (Den) Cannondale-Vredestein*3:42
8. Kashi Leuchs (NZl) Cannondale-Vredestein4:16
9. Jader Zoli (Ita) Ktm International Team4:51
10. Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea4:59
11. Cédric Ravanel (Fra) Team Lapierre Internation5:20
12. Geoff Kabush (Can) Maxxis5:32
13. Karl Platt (Ger) Team Bulls5:41
14. Filip Meirhaeghe (Bel) Versluys-Landbouwkrediet5:56
15. Torsten Marx (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike6:01
16. Hector Leonardo Paez Leon (Col) Full-Dynamix-R.S.M.6:14
17. Stefan Sahm (Ger) Team Bulls6:15
18. Thomas Frischknecht (Sui) Swisspower Mtb Team6:30
19. Marti Gispert Labarta (Esp) Spiuk-Tau Ceramica6:33
20. Lado Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International6:38
21. Marek Galinski (Pol)7:09
22. Jean-Christophe Peraud (Fra) Orbea7:32
23. Chris Jongewaard (Aus) Dolphin Bike Team7:36
24. Martin Gujan (Sui)7:40
25. Oliver Beckingsale (GBr) Giant7:54
26. Manuel Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International8:00
27. Bas Peters (Ned)8:15
28. Ruben Ruzafa Cueto (Esp) Orbea8:19
29. Gion Manetsch (Sui)8:33
30. Michael Weiss (Aut) Bikin'cyprus Int'l Mtb Team8:36
31. Stéphane Tempier (Fra) Gewiss Bianchi*8:39
32. Burry Stander (RSA) GT*8:59
33. Yury Trofimov (Rus)9:18
34. Mirko Pirazzoli (Ita)9:26
35. Lukas Flückiger (Sui)9:28
36. Todd Wells (USA) GT9:30
37. Massimo De Bertolis (Ita) Full-Dynamix-R.S.M.9:37
38. Jürg Graf (Sui)9:47
39. Ivan Alvarez Gutierrez (Esp) Ktm International Team9:59
40. Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team9:59
41. Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher10:19
42. Hannes Metzler (Aut)10:23
43. Tim Bohme (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike10:29
44. Sid Taberlay (Aus) Dolphin Bike Team10:30
45. Rudi Van Houts (Ned) Dolphin Bike Team10:59
46. Milan Spesny (Cze) Merida Biking Team11:19
47. Rene Tann (Ger)*11:19
48. Alban Lakata (Aut) Trek-VW11:42
49. Wolfram Kurschat (Ger)11:43
50. Balz Weber (Sui) Bikepark.Ch Tui11:45
51. Bart Brentjens (Ned) Dolphin Bike Team11:55
52. Maxim Gogolev (Rus)12:09
53. Silvio Bundi (Sui)12:11
54. Jiri Friedl (Cze) Merida Biking Team*12:23
55. Matthias Flückiger (Sui)*12:27
56. Giuseppe Lamastra (Ita)12:33
57. Bjorn Brems (Bel) Dolphin Bike Team*12:40
58. Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling12:54
59. Tony Longo (Ita)12:56
60. Jérome Chevallier (Fra)13:07
61. Pierre Geoffroy Plantet (Fra) Team Lapierre International13:16
62. Denis Vorontsov (Rus)*13:41
63. Daniel Mcconnell (Aus)*13:48
64. Marc Trayter Alemany (Esp) Spiuk-Tau Ceramica13:54
65. Jelmer Pietersma (Ned)14:29
66. Jan Skarnitzl (Cze)*14:46
67. Marc Colom (Fra)*15:02
68. Emil Lindgren (Swe) Gewiss Bianchi*15:20
69. Jochen Kass (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike15:53
70. Davy Coenen (Bel) 2mega-Saeco15:56
71. Nicolas Bazin (Fra) Bh-Sr. Suntour16:07
72. Samuel Schultz (USA) Subaru-Gary Fisher*16:27
73. Tim Wijnants (Bel) Dolphin Bike Team*16:51
74. Quincy Vens (Bel)*16:58
75. Kristian Hynek (Cze) Ceska Sporitelna Mtb17:08
76. Robert Gehbauer (Aut) Multivan Merida Biking Team*17:10
77. Lachlan Norris (Aus)*17:14
78. Ian Bibby (GBr)*17:21
79. Daniel Suter (Sui)17:24
80. Andreas Kugler (Sui) Fischer-Bmc17:31
81. Kris Sneddon (Can) Kona Les Gets17:34
82. Ivan Planzer (Sui)17:44
83. Klaus Nielsen (Den) Team Alb-Gold Mountainbike17:51
84. Miha Solar (Slo)17:58
85. Lukas Kaufmann (Sui)*18:04
86. Lukas Vlach (Cze) Merida Biking Team18:10
87. Mattias Wengelin (Swe)*18:17
88. Till Marx (Sui) Swisspower Mtb Team18:41
89. Joris Boillat (Sui)18:52
90. Axel Bult (Ned)18:59
91. Frank Schotman (Ned)19:15
92. Fabian Giger (Sui)*19:26
93. Filip Eberl (Cze)19:46
94. Rick Evers (Ned) Beone Mountainbiketeam19:57
95. Igor Bogdan (Ukr)20:03
96. Shaun Lewis (Aus)*20:07
97. Paolo Montoya (Crc) Macosta - Leecougan*20:10
98. Max Plaxton (Can) Rocky Mountain Haywood*20:29
99. Michael Broderick (USA)20:31
100. Ondrej Zeleny (Cze)20:45
101. Vivien Legastelois (Fra) Team Lapierre Internation*20:47
102. Maxime Marotte (Fra)*20:47
103. Ivan Seledkov (Rus)20:55
104. Robert Odink (Sui)21:01
105. Clinton Robert Avery (NZl)*21:13
106. Andi Weinhold (Ger)*21:16
107. Max Friedrich (Ger)22:16
108. Luka Kodra (Slo)*22:57
109. Adam Craig (USA) Giant Mountain Bike Team24:13
110. Sam Jurekovic (USA)*at 1Lap
111. Andras Melts (Hun)1Lap
112. Hans Becking (Ned) Beone Mountainbiketeam*1Lap
113. Jiri Novak (Cze)*1Lap
114. Andreas Moser (Sui)1Lap
115. Philip Spencer (GBr) Subaru-Gary Fisher1Lap
116. François Bailly Maitre (Fra) Scott Valloire Galibier*1Lap
117. Pierre Lebreton (Fra) Bh-Sr. Suntour1Lap
118. Jimmy Tielens (Bel) 2mega-Saeco1Lap
119. Bilal Akgul (Tur)1Lap
120. Pascal Meyer (Sui)*1Lap
121. Max Oste Macdonald (Swe)*1Lap
122. Frank Beemer (Ned) Dolphin Bike Team*1Lap
123. Daniel Braunsteins (Aus)*1Lap
124. Lee Williams (GBr)1Lap
125. Anton Gogolev (Rus)1Lap
126. Calle Friberg (Swe)1Lap
127. Israel Nunez Baticon (Esp) Massi1Lap
128. Ruud Rentmeester (Ned)1Lap
129. Joris Massaer (Bel)1Lap
130. Jiri Hudecek (Cze)*1Lap
131. Lars Bleckur (Swe)*1Lap
132. Vaclav Hlavac (Cze)*1Lap
133. Ludovic Mottet (Bel)*1Lap
134. Nicolas Vermeulen (Bel) Lingier-Versluys Team1Lap
135. Tim Heemskerk (Ned)1Lap
136. Tim Ottens (Ned) Beone Mountainbiketeam*1Lap
137. Sergiy Rysenko (Ukr)1Lap
138. Kevin Van Hoovels (Bel)*1Lap
139. Kristof Bomans (Bel)1Lap
140. Peter Coddens (Bel) Lingier-Versluys Team1Lap
141. Roland Plank (Aut)1Lap
142. Nieck Busser (Ned)*1Lap
143. Freddy Betremieux (Fra)*1Lap
144. Ole Christian Fagerli (Nor) Team Etto Hoydahl1Lap
145. Bogdan Czarnota (Pol)1Lap
146. Niels Wubben (Ned)*1Lap
147. Damian Mroncz (Pol)1Lap
148. Erik Nellen (Ned)*1Lap
149. Periklis Ilias (Gre)*1Lap
150. Jordy Luisman (Ned)*at 2Laps
151. Julio Humberto Caro Silva (Col) Full-Dynamix-R.S.M.2Laps
152. Hjalmar Bengtsson (Swe)*2Laps
153. Jelmer Jubbega (Ned) Cannondale-Vredestein*2Laps
154. Uwe Hochenwarter (Aut)*2Laps
155. Guillaume Vinit (Fra) Scott Valloire Galibier*2Laps
156. Gody Jacobs (Bel)2Laps
157. Oliver Aviles Gilabert (Esp) Spiuk-Tau Ceramica*2Laps
158. Patrik Gallati (Sui) Swisspower Mtb Team*2Laps
159. Alexander Wetterhall (Swe)*2Laps
160. Rob Vangenechten (Bel) 2mega-Saeco*2Laps
161. John Paul Pearton (RSA)2Laps
162. Martin Matrat (Fra) Bh-Sr. Suntour*2Laps
163. William Bjergfelt (GBr)2Laps
164. Oleksandr Yakymenko (Ukr)*2Laps
165. Jeff Hall (USA)2Laps
166. Dries Hollanders (Bel) 2mega-Saeco*2Laps
167. Bart Van Hecke (Bel) Lingier-Versluys Team*2Laps
168. Kamil Alev (Tur) Goldcity Alanya*2Laps
169. Rotem Ishai (Isr)*2Laps
170. Lukas Sablik (Cze)*2Laps
171. Jéröme Junker (Lux)at 3Laps
172. Truls Haugseth (Nor) Team Etto Hoydahl3Laps
173. Evgeny Krylov (Rus)*3Laps
174. Tom Last (GBr)*3Laps
175. Muammer Yildiz (Tur)3Laps
176. Mehmet Kurt (Tur)3Laps
177. Georgios Pattes-Toumanis (Gre)*3Laps
178. Jules Chabanon (Fra) Team New Cycling*3Laps
179. Dror Pekatch (Isr) Subaru-Gary Fisher3Laps
180. Ugur Hakki Tosun (Tur) Goldcity Alanya3Laps
181. Ian Creber (GBr)*3Laps
DNF. Florian Vogel (Sui) Swisspower Mtb Team
DNF. Ralph Näf (Sui) Multivan Merida Biking Team
DNF. Martin Kraler (Aut) Gewiss Bianchi
DNF. Carlos Coloma Nicolas (Esp) Spiuk-Tau Ceramica
DNF. Peter Riis Andersen (Den) Team Alb-Gold Mountainbike
DNF. Christoph Soukup (Aut)
DNF. Karl Markt (Aut)
DNF. Marco Aurelio Fontana (Ita)
DNF. Jeremiah Bishop (USA) Trek-VW
DNF. Nicolas Filippi (Fra) Scott Valloire Galibier
DNF. Christof Bischof (Sui) Bikin'cyprus Int'l Mtb Team
DNF. Dylan Cooper (Aus)
DNF. Jaroslav Kulhavy (Cze)*
DNF. John Jairo Botero Salazar (Col) Macosta - Leecougan
DNF. Andrea Tiberi (Ita) Asd Ktm International Tea*
DNF. Colin Cares (USA)*
DNF. Anders Hovdenes (Nor) Team Etto Hoydahl*
DNF. Dariusz Batek (Pol) Halls Professional Mtb*
DNF. Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Massi
DNF. Martino Fruet (Ita)
DNF. Evguen Petchenine (Rus) Format-Udmurtia
DNF. Marcin Karczynski (Pol) Halls Professional Mtb
DNF. Dario Alejandro Gasco (Arg) Massi*
DNF. Marios Athanasiades (Cyp) Bikin'cyprus Int'l Mtb Team*
DNF. Olivier Maignan (Fra) Bh-Sr. Suntour
DNF. Magnus Darvell (Swe)
DNF. Thijs Al (Ned) Beone Mountainbiketeam
DNF. Romain Lejeune (Fra) Team New Cycling*
DNF. Hannes Genze (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike
DNF. Halil Korkmaz (Tur) Goldcity Alanya
DNF. Paul Oldham (GBr)
DNF. Roman Rametsteiner (Aut)
DNF. Steffen Thum (Ger) Team Mayer Stevens
DNF. Peter Frohlich (Aut) Team Hotec / Rsp
DNF. Alexis Vuillermoz (Fra) Scott Valloire Galibier*
DNF. Oldrich Hakl (Cze) Merida Biking Team
DNF. Zdenek Mlynar (Cze) Max Cursor
DNF. Gerry Werckx (Bel) Lingier-Versluys Team
DNF. Juri Ragnoli (Ita) Macosta - Leecougan*
DNF. Alexey Medvedev (Rus)
DNF. Mathijs Wagenaar (Ned)
DNF. Severin Disch (Sui)*
DNF. Martin Fanger (Sui)*
DNF. Kryspin Pyrgies (Pol)*
DNF. Ivan Schalbetter (Sui)
DNF. Patrick Gaudy (Bel)
DNF. Michel Luginbuehl (Sui)*
DNF. Tobias Witzack (Ger)
DNF. Radim Korinek (Cze)
DNS. Tomas Vokrouhlik (Cze)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login