Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

June 11/07 6:20 am - Saskatchewan MTB Cup #3


Posted by Editoress on 06/11/07
 

Saskatchewan MTB Cup #3 June 10th, Prince Albert SK
Courtesy Saskatchewan Cycling

Thanks to Fresh Air Experience, Rock'n'Road Cycle Club and the Horn family for hosting this race.

Senior Elite Men
1. Andrew Thomas (Lumsden)1:58:54
2. Cory Zetterstrom (NBR)at2:55
3. Jeremy Erdmann (ORS)12:09
Senior Elite Women
1. Andrea Bunnin (Cycledelia)2:06:15
2. Erica Musyj (NBR)at 1:10
Senior Expert Men
1. Kevin Williams (Cycledelia)1:47:28
2. Dave Bitschy (ORS)at 9:32
3. Nathan Sedgewick (NBR)15:21
4. Ryan Derksen (NBR)15:24
5. Scott McCaig (RockPile)15:38
6. Jay Van Ginneken (ORS)19:57
7. Jacques LaCock (RCC)21:30
8. Shane McNaughton (RCC)24:28
9. Eric Blair (RockPile)41:53
10. Brennon Martin (RnR)43:46
11. Joey Brassard (RNR)DNF
Junior Expert Men
1. Stephen Cooley (Cycled)1:54:56
2. Jason Cherney (Lums)at 2:40
3. Karl Harasyn (R n R)4:52
4. Morgan Jungwirth (NBR)9:08
5. Cuylar Conly (NBR)10:46
6. Adrian Orynik (R n R)16:19
7. Brad Clifford (RCC)26:09
Master Expert Men 30+
1. Kris Abrahamson (ORS)1:52:56
2. Jeremy Trask (ORS)at 3:54
3. Reyno LaCock (RCC)16:02
Master Expert Men 40+
1. Tom Wolf (NBR)1:42:23
2. Gerald Reshetnyk (RockPile)at 1:45
3. Garth Paterson (CYC)5:11
4. Wayne Jackson (ORS)6:41
5. Brett Waliduda (ORS)at 10:27
6. Ron Cooley (Horizon)14:25
Sr Expert Women
1. Kylie Morin (Cycl)2:04:36
U17 Expert Male
1. Axel Morin (NBR)1:43:11
2. Matt Johnson (EQC)at 0:02
3. Paul Harasyn (R n R)13:21
DNF Andre Coutu (NBR)
DNF Luke Patterson (NBR)
Junior Sport Male
1. Jordan Matheson (RnR)1:52:39
2. Brennan Jelinski (RnR)17:28
Master Sport Men 30-39
1. Brian Gurney (NBR)1:48:00
2. Albert Malan (NBR)at 8:04
3. Curt Bimson (NBR)15:48
Men Master Sport 40-49
1. Peter Burgesss (NBR)1:26:06
2. Carl Bunin (Cycledelia)at 5:18
3. Dave Weninger (NBR)6:32
4. Tom Schmidt (ORS)13:06
5. Juan Rodriguez (NBR)27:54
Men Master Sport 50+
1. Kim Wall (ORS)1:30:25
Mast Expert Wom
1. Kathryn Theede (NBR)2:01:24
Under 15 Male
1. Ragnar Robinson (RNR)57:54
2. Pieter Stoffel (NBR)at 6:38
3. Kris Wall (ORS)9:01
Under 15 Women
1. Hannah Cooley (NBR)47:50
2. Stephanie Debray (NBR)at 31:56
Master Sport Women 30-39
1. Carolyn Wensley (Rock Pile)39:04
Master Sport Women 40+
1. Carol Ann Patterson (NBR )1:08:41
2. Joanne Weninger (NBR)at 7:44
3. Regina Koenders (NBR)11:07
Under 17 Sport Male
1. Ben Gotts (NBR)1:08:33
2. Kelby Martin (R n Road)at 22:06
Citizen Male 1 lap
1. Thomas Laliberte (One Day)1:06:18
2. Thomas Brian (One Day)at 16:17
3. Rene Grimard (One Day)16:18
Citizen Male 2 lap
1. Devin Gorder (One day)34:00
2. Chad Nilson (One day)at 0:29
3. Ron Horn (R'n'R)1:04
4. James Young (One day)31:48
Under 13 Male
1. Braden Trapp (NBR)35:55
2. Evan Weninger (NBR)at 8:05
3. Eric Patterson (NBR)10:12
4. Cole Mcleod (NBR)10:44


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login