Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

March 21/99 3:34 am - More Sea Otter Results


Posted by Editor on 03/21/99
 

More Sea Otter Results

We have finally managed to get our hands on some official Sea Otter results. The road results are the final standings for the 3 stage race. The mountain bike ones are the standings going into today‚s cross-country.

Sue Palmer-Komar receives the ŒIron Woman‚ award for competing in both the road and mountain stage races!

Road

Men‚s Final GC

1. Frank McCormack USA Saturn 6:05:39
2. Gord Fraser CAN Mercury at 0:22
3. Levi Leipheimer USA Saturn 0:42
4. David Clinger USA Mercury 0:51
5. Scott Moninger USA Mercury 0:56

7. Matt Anand CAN American Eagle 0:59
13. Czeslaw Lukaszewicz CAN American Eagle 3:20
20. Eric Wohlberg CAN Shaklee/Marin 6:36
25. Dominique Perras CAN Nutra-Fig 8:32
33. Brian Walton CAN Saturn 14:24
34. Sylvain Beauchamp CAN Shaklee/Marin 14:35
41. Antoine Varghese CAN Kissena 16:32
57. Mark Hlady CAN Alto Velo 32:27
63. Mark Walters CAN Navigators 41:44
65. Joe Giuliano CAN Jet Fuel 42:13


Women

1. Anna Wilson AUS Saturn 4:38:09
2. Lyne Bessette CAN Saturn at 0:44
3. Emily Robbins USA Saturn 0:45
4. Karen Dunne USA Team Voler 1:05
5. Kimberly Bruckner USA Cox Atlanta Velo 1:11

12. Anne Samplonius CAN Team Voler 1:36
20. Odessa Gunn CAN Rect Kendall 1:51
21. Sue Palmer-Komar CAN Jane Cosmetics 1:53
23. Annie Gariepy CAN Team Elita 1:55
31. Melanie Dorion CAN Team Elita 2:10
32. Cybil DiGuistini CAN Team Elita 2:21
37. Andrea Hannos CAN Shaklee/Marin 7:20
39. Kim Langton CAN Team Elita 7:54
46. Leigh Hobson CAN Rect Kendall 16:55
53. Sophie St. Jacques CAN Team Elita 29:13


Mountain Bike - Downhill

Men

1. Jurgen Beneke Giant 1:55.88
2. Brian Lopes Volvo-Cannondale 1:56.18
3. John Kirkcaldie Schwinn-Toyota Rav4 1:56.32
4. Cedric Gracia Volvo-Cannondale 1:56.88
5. Oscar Saiz Mt Dew-Specialized 1:59.57

17. Dave Watson CAN Rocky Mountain 2:02.12
39. Andrew Shandro CAN K2 Bike 2:11.84


Women

1. Marla Streb Yeti 2:15.11
2. Tara Llanes Mt Dew-Specialized 2:22.08
3. Sari Jorgensen Tomac/Manitou 2:26.51
4. Missy Giove Foes/Azonic 2:29.85
5. Cheri Elliot Maxxis 2:30.03

10. Daamiann Skelton CAN Rocky Mountain 2:40.46

Cross-Country (after 2 stages)

Men

1. Jerome Chiotti GT 42:21.20
2. Cadel Evans Volvo-Cannondale at 0:01.77
3. Andres Brenes Ritchey/Yahoo! 0:12.19
4. Thomas Frischknecht Ritchey/Yahoo! 0:13.63
5. Gregory Vollet Bianchi 0:29.21

7. Chris Sheppard CAN Team Catera 0:58.32
13. Seamus McGrath CAN Haro 1:51.31
17. Roland Green CAN GT 1:57.55
28. Andreas Hestler CAN Polo Sport 3:13.85
37. Neil Grover CAN Rocky Mountain 3:50.95
40. Ryder Hesjdahl CAN Fisher 3:56.18
51. Adam Walker CAN Rocky Mountain 4:28.75
54. Mathieu Toulouse CAN Ford-Devinci 4:41.97
56. Geoff Kabush CAN Kona 4:44.32
63. Peter Wedge CAN Mapei-Kona 5:01.41
69. Ruedi Schnyder CAN Deep Cove 5:16.61
76. George Visser CAN Xenacom/OGC 5:30.47
80. Eric Tourville CAN Oryx 5:40.61

98. Kirk Molday USA Trek-VW 6:35.67
Matthew Osborne CAN Oryx DNF

Women

1. Chrissy Redden CAN Ritchey/Yahoo! 48:33.93
2. Gunn Rita Dahle DBS at 0:00.92
3. Caroline Alexander American Eagle 0:27.99
4. Alison Dunlap GT 0:28.38
5. Alison Sydor CAN Volvo-Cannondale 1:00.59

13. Sue Palmer-Komar CAN Schwinn/Jane Cosmetics 3:34.24
19. Melanie McQuaid CAN Rocky Mountain 4:22.64
27. Lesley Tomlinson CAN Polo Sport 6:16.66
29. Christine Platt CAN Rocky Mountain 6:30.06
40. Trish Sinclair CAN Marin 8:55.26
42. Marg Fedyna CAN ERTC 9:00.54
Linda Robichaud CAN DNF

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login