Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

July 1/07 6:05 am - St-Félicien World Cup: Men's XC Results


Posted by Editoress on 07/1/07
 

St-Félicien World Cup

Coverage sponsored by Maxxis, and Vélirium

1. Julien Absalon (Fra) Orbea2:07:56
2. José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Teamat 1:18
3. Fredrik Kessiakoff (Swe) Cannondale-Vredestein1:55
4. Ralph Näf (Sui) Multivan Merida Biking Team2:50
5. Jakob Fuglsang* (Den) Cannondale-Vredestein3:00
6. Nino Schurter* (Sui) Swisspower Mtb Team4:37
7. Balz Weber (Sui) Bikepark.Ch Tui4:41
8. Wolfram Kurschat (Ger) MBC Bochum4:53
9. Lado Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International5:15
10. Adam Craig (USA) Giant Mountain Bike Team5:39
11. Roel Paulissen (Bel) Cannondale-Vredestein5:55
12. Florian Vogel (Sui) Swisspower Mtb Team6:03
13. Filip Meirhaeghe (Bel) Versluys-Landbouwkrediet6:06
14. Cédric Ravanel (Fra) Team Lapierre Internation6:16
15. Christoph Sauser (Sui) Specialized6:32
16. Ruben Ruzafa Cueto (Esp) Orbea6:41
17. Christoph Soukup (Aut) Fuji6:52
18. Seamus McGrath (Can) Rocky Mountain Haywood7:04
19. Jader Zoli (Ita) Asd Ktm International Tea7:07
20. Geoff Kabush (Can) Maxxis7:26
21. Ricky Federau (Can)7:40
22. Bas Peters (Ned)7:53
23. Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea7:53
24. Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher8:16
25. Milan Spesny (Cze) Merida Biking Team8:33
26. Valeriano Rubens Donizeti (Bra)8:34
27. Karl Platt (Ger) Team Bulls8:48
28. Stefan Sahm (Ger) Team Bulls8:48
29. Emil Lindgren* (Swe) Gewiss Bianchi9:01
30. Manuel Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International9:14
31. Marco Aurelio Fontana (Ita)9:50
32. Jochen Kass (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike9:55
33. Ricardo Pscheidt (Bra)10:12
34. Nicolas Bazin (Fra) Bh-Sr. Suntour10:46
35. Rudi Van Houts (Ned) Dolphin Bike Team10:57
36. Peter Riis Andersen (Den) Team Alb-Gold Mountainbike11:02
37. Robin Seymour (Irl)11:16
38. Kashi Leuchs (NZl) Cannondale-Vredestein11:20
39. Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team11:28
40. Max Plaxton* (Can) Rocky Mountain Haywood11:41
41. Jiri Friedl* (Cze) Merida Biking Team11:52
42. Carlos Coloma Nicolas (Esp) Spiuk-Tau Ceramica12:07
43. Burry Stander* (RSA) GT12:13
44. Hannes Metzler (Aut)12:36
45. Klaus Nielsen (Den) Team Alb-Gold Mountainbike12:59
46. Derek Zandstra (Can) 3 Rox Racing / Scott13:04
47. Carl Decker (USA) Giant Mountain Bike Team13:16
48. Michael Broderick (USA) Kenda Seven13:17
49. Neal Kindree* (Can) Kona Les Gets13:18
50. Marti Gispert Labarta (Esp) Spiuk-Tau Ceramica13:27
51. Olivier Maignan (Fra) Bh-Sr. Suntour13:30
52. Miha Solar (Slo)13:44
53. Edivando Cruz (Bra)13:53
54. Tim Heemskerk (Ned)14:02
55. Kris Sneddon (Can) Kona Les Gets14:09
56. Filip Eberl (Cze)14:16
57. Oleksandr Yakymenko* (Ukr)14:17
58. Kenji Takeya (Jpn)14:57
59. Chris Jongewaard (Aus) Dolphin Bike Team14:57
60. Todd Wells (USA) GT16:00
61. Andrew Watson (Can) TEAM R.A.C.E.16:49
62. Sid Taberlay (Aus) Dolphin Bike Team17:22
63. Christof Bischof (Sui) Bikin'cyprus Int'l Mtb Team17:38
64. Cristobal Silva (Chi)17:51
65. Sergiy Rysenko (Ukr)18:03
66. Michael Weiss (Aut) Bikin'cyprus Int'l Mtb Team18:12
67. Raphael Gagne* (Can) Rocky Mountain Haywood18:49
68. Niall Davis* (Irl)19:21
69. Jelmer Pietersma (Ned) Beone Mountainbiketeam20:35
70. Lee Williams (GBr)21:42
71. Andreas Kugler (Sui) Fischer-Bmc31:58
72. Samuel Schultz* (USA) Subaru-Gary Fisher-1Lap
73. Benoit Simard (Can) Specialized Canada-1Lap
74. Maxim Gogolev (Rus)-1Lap
75. Frederic Bussieres (Can)-1Lap
76. Roddi Lega (Can) United Cycle-1Lap
77. Stuart Houltham (NZl)-1Lap
78. Colin Cares* (USA)-1Lap
79. Martin Lazarski (Can) Rocky Mountain Haywood-1Lap
80. Pierre Lebreton (Fra) Bh-Sr. Suntour-2Laps
81. Dror Pekatch (Isr) Subaru-Gary Fisher-3Laps
82. Justin Price (NZl)-3Laps
83. Sam Jurekovic* (USA)-4Laps
DNF. Jean-Christophe Peraud (Fra) Orbea
DNF. Torsten Marx (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike
DNF. Jan Skarnitzl* (Cze)
DNF. Mathieu Toulouse (Can) Maxxis
DNF. Conor Mcconvey* (Irl)
DNF. Jeff Hall (USA)
DNF. Alexandre Moos (Sui) Bmc Racing
DNF. Eric Drower (NZl)
DNF. Giuseppe Lamastra (Ita)
DNF. Matthew Hadley (Can) Rocky Mountain Haywood


*=U23

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login