Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

July 12/07 10:25 am - Junior Track Nationals Day 1


Posted by Editor on 07/12/07
 

Canadian Junior Track Nationals - Bromont, Quebec

Day 1

The Junior Track Nationals opened today in Bromont, Quebec. Besides the awarding of national titles, the individual pursuits were of interest for riders who had been named to the Worlds team after the Road Nationals (see Daily News, July 9/07 8:30am EDT - Team for Junior World Championships in Mexico). The named riders had to meet a time standard for their selections to be confirmed.

All riders met the standard with the exception of the Junior Women's national road champion - Denise Ramsden of Ontario. Ramsden suffered a very unfortunate crash in training before the race, when she crashed in the rain and went into a ditch, breaking her arm.

According to Kris Westwood, Director of High Performance Programs at the CCA, the selection committee will wait to hear about the prognosis for Ramsden's recovery before making a final decision about her status for the Worlds.

Junior Women Pursuit 2000m
Qualifying
1. Laurie-Anne Dupont-Renaud Équipe du Québec)2:43.517
2. Ivanie Blondin (Team Ontario)2:44.074
3. Danielle Kenny (Team H&R block)2:44.467
4. Raphaelle Chrétien (Équipe du Québec)2:44.799
5. Jessica Kisell (Team Alberta)2:45.637
6. Shanie Bergeron (Équipe du Québec)2:49.633
7. Stéphanie Bester (Team Ontario)2:56.084
8. Émilie Ainsley-Perron (Cascades)2:56.232
9. Lindsay Argue (Team Manitoba)2:56.705
10. Catherine Couture (Équipe Cascade)3:00.137
Final
Gold medal ride
1. Laurie-Anne Dupont-Renaud (Équipe du Québec)2:42.490
2. Ivanie Blondin (Team Ontario)2:42.715
Bronze Medal ride
1. Raphaelle Chrétien (Équipe du Québec)2:44.038
2. Danielle Kenny (Team H&R block)2:47.345
Junior Men Pursuit 3000m
Qualifying
1. Matthew Potma (Team BC)3:36.504
2. Cody Campbell (Team BC)3:39.341
3. Stéphane Cossette (Équipe du Québec)3:41.226
4. Simon Lambert-Lemay (Équipe du Québec)3:42.405
5. Spencer Smitheman (Team Alberta)3:42.433
6. Guillaume Boivin (Équipe du Québec)3:42.610
7. Stephen Meyer (TeamOntario)3:44.687
8. Jamie Riggs (TeamOntario)3:45.713
9. Andrew Lattimore (TeamOntario)3:46.639
10. Kevin Thorpe (TeamBC)3:46.860
11. Neal Gregory (TeamAlberta)3:47.234
12. Guillaume Blais-Dufour (Équipe du Québec)3:48.934
13. Garrett Mcleod (Atlantic Cycling Cen)3:49.615
14. Francois Chabot (Équipe du Québec)3:51.070
15. Michael Rothengatter (TeamBC)3:54.089
16. Trevor Damen (TeamOntario)3:57.040
17. Sherwood Plant (TeamAlberta)3:57.181
18. Logan Cornel (TeamOntario)3:57.253
19. Dustin Andrews (TeamAlberta)4:00.510
20. Kyle Harris (TeamAlberta)4:01.452
21. Jonathan Daigle (Atlantic Cycling Cen)4:01.706
22. Marshall Verbrugge (TeamManitoba)4:03.522
23. Stephen Andrichuk (Cyclemeisters/Bow Cy)4:04.343
24. Kyle Fry (TeamOntario)4:04.976
25. Jason Doverspike (Teammanitoba)4:06.210
26. Matteo Dal-Cin (TeamOntario)4:11.916
Final
Gold medal ride
1. Matthew Potma (Team BC)3:44.243
2. Cody Campbell (Team BC)3:46.512
Bronze Medal ride
1. Stéphane Cossette (Équipe du Québec)3:45.071
2. Simon Lambert-Lemay (Équipe du Québec)3:45.551
Team Sprint
Qualifying
1. Équipe Du Québec (Francois Chabot/Stéphane Cossette/Guillaume Boivin)51.343
2. Team Ontario (William Lampe/Ryan Crawford/Joseph Veloce)52.494
3. Team Ontario White (Kyle Fry/Trevor Damen/Logan Cornel)56.240
4. Team Ontario Black (Jamie Riggs/Andrew Lattimore/Matteo Dal-Cin)56.393
DNS. Team Alberta (Kyle Harris/Sherwood Plant/Stephen Andrichuk)
Final
Gold medal ride
1. Équipe Du Québec (Francois Chabot/Stéphane Cossette/Guillaume Boivin)51.259
2. Team Ontario (William Lampe/Ryan Crawford/Joseph Veloce)51.699
Bronze Medal ride
1. Team Ontario Black (Jamie Riggs/Andrew Lattimore/Matteo Dal-Cin)56.114
2. Team Ontario White (Kyle Fry/Trevor Damen/Logan Cornel)56.649
Team Pursuit
Qualifying
1. Team BC (Matthew Potma/Cody Campbell/Kevin Thorpe/Michael Rothengatter)4:43.078
2. Équipe Du Québec (Guillaume Boivin/Simon Lambert-Lemay/Guillaume Blais-Dufour/Stéphane Cossette)4:48.634
3. Team Ontario Red (Jamie Riggs/Stephen Meyer/Ryan Crawford/Andrew Lattimore)4:50.091
4. Team Ontario White (Kyle Fry/Logan Cornel/Trevor Damen/Matteo Dal-Cin)5:13.061
DNS. Team Alberta (Kyle Harris/Sherwood Plant/Stephen Andrichuk/Jonathan Daigle)
Final
Gold medal ride
1. Team BC (Matthew Potma/Cody Campbell/Kevin Thorpe/Michael Rothengatter)4:41.763
2. Équipe Du Québec (Guillaume Boivin/Simon Lambert-Lemay/Guillaume Blais-Dufour/Stéphane Cossette)OVR
Bronze Medal ride
1. Team Ontario Red (Jamie Riggs/Stephen Meyer/Ryan Crawford/Andrew Lattimore)
DNF. Team Ontario White (Kyle Fry/Logan Cornel/Trevor Damen/Matteo Dal-Cin)


Other Results from today (PDF format)
Tandem Ind. Pursuit - Men, Qualifying
Tandem Ind. Pursuit - Men, Final
Tandem Ind. Pursuit - Women
CP Ind. Pursuit - Men
LC Ind. Pursuit - Women
LC 1-2 Ind. Pursuit - Men

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login