Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 14/07 12:07 pm - Tour de France Stage 7


Posted by Editoress on 07/14/07
 

Tour de France

Photos

Stage 7 - Bourg-en-Bresse to Le-Grand-Bornand 197.5 km 1 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team                                   4:53:132 Inigo Landaluze Intxaurraga (Esp) Euskaltel - Euskadi                 at 0:403 David De La Fuente Rasilla (Esp) Saunier Duval - Prodir                  1:394 Mauricio Soler (Col) Barloworld                                          2:145 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                   2:216 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                        3:327 Juan Manuel Garate (Esp) Quickstep - Innergetic                          3:388 Xavier Florencio Cabre (Esp) Bouygues Telecom                                9 Christophe Moreau (Fra) AG2r Prevoyance                                      10 Alejandro Valverde Belmonte (Esp) Caisse d'Epargne                          11 Oscar Pereiro Sio (Esp) Caisse d'Epargne                                    12 Tadej Valjavec (Slo) Lampre - Fondital                                      13 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team                  14 Levi Leipheimer (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team                    15 Martin Elmiger (Sui) AG2r Prevoyance                                        16 Manuel Beltran Martinez (Esp) Liquigas                                      17 Iban Mayo Diez (Esp) Saunier Duval - Prodir                                 18 Alberto Contador Velasco (Esp) Discovery Channel Pro Cycling Team           19 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                                20 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                              21 Mikel Astarloza Chaurreau (Esp) Euskaltel - Euskadi                         22 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team                                             23 Cadel Evans (Aus) Predictor - Lotto                                         24 Juan Miguel Mercado Martin (Esp) Agritubel                                  25 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team                     26 Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Euskaltel - Euskadi                            27 Kanstantin Siutsou (Blr) Barloworld                                         28 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis - Le Credit par Telephone             29 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                                30 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                                   31 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne                                     32 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                            33 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana                                              34 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                                35 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team                                          36 Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Saunier Duval - Prodir                           37 Carlos Sastre Candil (Esp) Team CSC                                         38 Andreas Kloden (Ger) Astana                                                 39 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana                                           40 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole                                       41 Chris Horner (USA) Predictor - Lotto                                        42 David Arroyo Duran (Esp) Caisse d'Epargne                           all s.t.43 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                        3:5944 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                                            45 Jose Ivan Gutierrez Palacios (Esp) Caisse d'Epargne                         46 Bram Tankink (Ned) Quickstep - Innergetic                                   47 Charles Wegelius (GBr) Liquigas                                     all s.t.48 John Gadret (Fra) AG2r Prevoyance                                       4:4449 Moises Duenas Nevado (Esp) Agritubel                                    5:2550 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                                   51 Sandy Casar (Fra) Francaise des Jeux                                        52 Sylvain Calzati (Fra) AG2r Prevoyance                                       53 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis - Le Credit par Telephone                    54 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                        55 Carlos Barredo Llamazales (Esp) Quickstep - Innergetic              all s.t.56 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre - Fondital                                7:0457 Christian Vande Velde (USA) Team CSC                                        58 Amets Txurruka (Esp) Euskaltel - Euskadi                                    59 Dario David Cioni (Ita) Predictor - Lotto                                   60 David Millar (GBr) Saunier Duval - Prodir                                   61 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team            all s.t.62 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                    8:0163 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas                                          8:0364 Cedric Vasseur (Fra) Quickstep - Innergetic                                 65 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                      66 Francisco Javier Vila Errandonea (Esp) Lampre - Fondital                    67 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana                                                68 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team                                all s.t.69 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise des Jeux                               10:1470 Igor Anton Hernandez (Esp) Euskaltel - Euskadi                              71 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval - Prodir                              72 Paolo Savoldelli (Ita) Astana                                               73 Antonio Colom Mas (Esp) Astana                                              74 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld                                          75 Egoi Martinez De Esteban (Esp) Discovery Channel Pro Cycling Team           76 Christian Knees (Ger) Team Milram                                   all s.t.77 Mario Aerts (Bel) Predictor - Lotto                                    11:5478 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                       79 Stephane Goubert (Fra) AG2r Prevoyance                             both s.t.80 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise des Jeux                             12:0181 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                    13:0782 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                            83 Iker Camano Ortuzar (Esp) Saunier Duval - Prodir                            84 Jose Luis Arrieta Lujambio (Esp) AG2r Prevoyance                            85 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                                   86 Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel - Euskadi                                87 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Esp) Team CSC                                 88 Andry Grivko (Ukr) Team Milram                                              89 Cristian Moreni (Ita) Cofidis - Le Credit par Telephone                     90 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Rabobank                         all s.t.91 Filippo Pozzato (Ita) Liquigas                                         13:2292 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                             93 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                                       94 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                             95 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                                             96 Philippe Gilbert (Bel) Francaise des Jeux                                   97 Ludovic Turpin (Fra) AG2r Prevoyance                                all s.t.98 Inaki Isasi Flores (Esp) Euskaltel - Euskadi                           18:4299 Gorka Verdugo Marcotegui (Esp) Euskaltel - Euskadi                          100 Jorge Azanza Soto (Esp) Euskaltel - Euskadi                                101 Felix Rafael Cardenas Ravalo (Col) Barloworld                      all s.t.102 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile Team                                      19:45103 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                               104 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                       105 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                                    106 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram                                             107 Mathieu Ladagnous (Fra) Francaise des Jeux                                 108 Axel Merckx (Bel) T-Mobile Team                                            109 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel                                           110 Cyril Dessel (Fra) AG2r Prevoyance                                         111 David Canada Gracia (Esp) Saunier Duval - Prodir                           112 Serguei Ivanov (Rus) Astana                                                113 Gregory Rast (Sui) Astana                                                  114 Frederik Willems (Bel) Liquigas                                            115 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                      116 Daniel Navarro Garcia (Esp) Astana                                         117 Aleksandr Kuchynski (Blr) Liquigas                                         118 Cedric Herve (Fra) Agritubel                                               119 Mickael Delage (Fra) Francaise des Jeux                                    120 Lilian Jegou (Fra) Francaise des Jeux                                      121 Francisco Perez Sanchez (Esp) Caisse d'Epargne                             122 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                     123 Daniele Bennati (Ita) Lampre - Fondital                                    124 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team    125 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                      all s.t.126 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram                               21:10127 Paolo Bossoni (Ita) Lampre - Fondital                                      128 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner                                       129 Robert Hunter (RSA) Barloworld                                             130 Marcel Sieberg (Ger) Team Milram                                           131 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld                                      132 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram                                         133 Simon Gerrans (Aus) AG2r Prevoyance                                        134 Michael Albasini (Sui) Liquigas                                            135 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                              136 Benjamin Noval Gonzalez (Esp) Discovery Channel Pro Cycling Team           137 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                               138 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                          139 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                           140 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                            141 Murilo Fischer (Bra) Liquigas                                              142 Johann Tschopp (Sui) Bouygues Telecom                                      143 Jose Vicente Garcia Acosta (Esp) Caisse d'Epargne                          144 David Zabriskie (USA) Team CSC                                             145 Freddy Bichot (Fra) Agritubel                                      all s.t.146 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                         22:47147 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                         148 Fabian Cancellara (Sui) Team CSC                                           149 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile Team                                         150 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team                                       151 Matteo Tosatto (Ita) Quickstep - Innergetic                                152 Stephane Auge (Fra) Cofidis - Le Credit par Telephone                      153 Alessandro Ballan (Ita) Lampre - Fondital                                  154 Steven De Jongh (Ned) Quickstep - Innergetic                               155 Sebastien Rosseler (Bel) Quickstep - Innergetic                            156 Tom Boonen (Bel) Quickstep - Innergetic                                    157 Romain Feillu (Fra) Agritubel                                              158 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis - Le Credit par Telephone                  159 Francisco Jose Ventoso Alberdi (Esp) Saunier Duval - Prodir                160 Claudio Corioni (Ita) Lampre - Fondital                                    161 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                                    162 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                                     163 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                         164 Nick Nuyens (Bel) Cofidis - Le Credit par Telephone                        165 Mark Cavendish (GBr) T-Mobile Team                                         166 Gert Steegmans (Bel) Quickstep - Innergetic                                167 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis - Le Credit par Telephone                     168 Geraint Thomas (GBr) Barloworld                                            169 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld                                          170 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis - Le Credit par Telephone                    171 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                             172 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                                          173 Danilo Napolitano (Ita) Lampre - Fondital                                  174 Daniele Righi (Ita) Lampre - Fondital                              all s.t.175 Johan Van Summeren (Bel) Predictor - Lotto                            24:16176 Wim Vansevenant (Bel) Predictor - Lotto                                    177 Fred Rodriguez (USA) Predictor - Lotto                                     178 Leif Hoste (Bel) Predictor - Lotto                                 all s.t.179 Sebastien Chavanel (Fra) Francaise des Jeux                           24:19180 Robbie McEwen (Aus) Predictor - Lotto                                 s.t. GC 1 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team                                  10:43:402 Inigo Landaluze Intxaurraga (Esp) Euskaltel - Euskadi                 at 1:243 David De La Fuente Rasilla (Esp) Saunier Duval - Prodir                  2:454 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                   2:555 Mauricio Soler (Col) Barloworld                                          3:056 Andreas Kloden (Ger) Astana                                              3:397 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team                  3:518 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne                                  3:529 Mikel Astarloza Chaurreau (Esp) Euskaltel - Euskadi                      3:5510 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                            3:5711 Alberto Contador Velasco (Esp) Discovery Channel Pro Cycling Team       4:0112 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana                                          s.t.13 Cadel Evans (Aus) Predictor - Lotto                                     4:0214 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team                                      4:0315 Oscar Pereiro Sio (Esp) Caisse d'Epargne                                s.t.16 Levi Leipheimer (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team                4:0617 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                            s.t.18 Alejandro Valverde Belmonte (Esp) Caisse d'Epargne                      4:0919 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team              4:1420 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team                                         s.t.21 Christophe Moreau (Fra) AG2r Prevoyance                                 4:1522 Juan Manuel Garate (Esp) Quickstep - Innergetic                         s.t.23 Chris Horner (USA) Predictor - Lotto                                    4:1924 Martin Elmiger (Sui) AG2r Prevoyance                                    s.t.25 Jose Ivan Gutierrez Palacios (Esp) Caisse d'Epargne                     4:2026 Tadej Valjavec (Slo) Lampre - Fondital                                  s.t.27 Carlos Sastre Candil (Esp) Team CSC                                     4:2228 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                            4:2329 Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Euskaltel - Euskadi                            30 Xavier Florencio Cabre (Esp) Bouygues Telecom                      both s.t.31 Iban Mayo Diez (Esp) Saunier Duval - Prodir                             4:2632 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole                                   4:2733 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                          4:2834 Manuel Beltran Martinez (Esp) Liquigas                                  s.t.35 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                        4:3036 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                                        4:3137 Juan Miguel Mercado Martin (Esp) Agritubel                              4:3238 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                               s.t.39 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                        4:4240 Bram Tankink (Ned) Quickstep - Innergetic                               4:4341 David Arroyo Duran (Esp) Caisse d'Epargne                               4:4442 Kanstantin Siutsou (Blr) Barloworld                                     4:5343 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis - Le Credit par Telephone         4:5444 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana                                       5:1645 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                       5:3346 John Gadret (Fra) AG2r Prevoyance                                       5:5047 Carlos Barredo Llamazales (Esp) Quickstep - Innergetic                  6:0048 Sandy Casar (Fra) Francaise des Jeux                                    6:0449 Sylvain Calzati (Fra) AG2r Prevoyance                                   6:1950 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                        51 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                               6:2052 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis - Le Credit par Telephone                6:4953 David Millar (GBr) Saunier Duval - Prodir                               7:1354 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team                7:1555 Moises Duenas Nevado (Esp) Agritubel                                    7:3356 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre - Fondital                                7:4357 Dario David Cioni (Ita) Predictor - Lotto                               7:4958 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                    8:3459 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team                                    8:4560 Francisco Javier Vila Errandonea (Esp) Lampre - Fondital                9:0361 Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Saunier Duval - Prodir                       9:1462 Amets Txurruka (Esp) Euskaltel - Euskadi                                9:2063 Cedric Vasseur (Fra) Quickstep - Innergetic                            10:0464 Egoi Martinez De Esteban (Esp) Discovery Channel Pro Cycling Team      10:4965 Thomas Lovkvist (Swe) Francaise des Jeux                               10:5066 Igor Anton Hernandez (Esp) Euskaltel - Euskadi                         12:1567 Christian Knees (Ger) Team Milram                                      12:2068 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise des Jeux                             12:2169 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval - Prodir                         12:4370 Mario Aerts (Bel) Predictor - Lotto                                    12:4871 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                  13:0572 Stephane Goubert (Fra) AG2r Prevoyance                                 13:1273 Filippo Pozzato (Ita) Liquigas                                         13:2574 Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel - Euskadi                           13:2775 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Rabobank                            13:3576 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana                                           13:3677 Cristian Moreni (Ita) Cofidis - Le Credit par Telephone                13:4078 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                              13:4379 Jose Luis Arrieta Lujambio (Esp) AG2r Prevoyance                       13:5680 Ludovic Turpin (Fra) AG2r Prevoyance                                   14:2881 Andry Grivko (Ukr) Team Milram                                         14:4882 Iker Camano Ortuzar (Esp) Saunier Duval - Prodir                       15:1083 Charles Wegelius (GBr) Liquigas                                        15:5884 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                 16:1485 Paolo Savoldelli (Ita) Astana                                          17:4486 Antonio Colom Mas (Esp) Astana                                         17:4987 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                    18:1188 Philippe Gilbert (Bel) Francaise des Jeux                               s.t.89 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld                                     18:1790 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                        18:2491 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                                        18:4592 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                                  18:5193 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                           19:5794 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas                                         20:0795 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                 20:2596 Axel Merckx (Bel) T-Mobile Team                                        20:2797 Inaki Isasi Flores (Esp) Euskaltel - Euskadi                           21:0698 Jorge Azanza Soto (Esp) Euskaltel - Euskadi                             s.t.99 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                        21:15100 Daniele Bennati (Ita) Lampre - Fondital                               21:16101 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Esp) Team CSC                           21:32102 Christian Vande Velde (USA) Team CSC                                  21:41103 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel                                      21:42104 Francisco Perez Sanchez (Esp) Caisse d'Epargne                        21:45105 Lilian Jegou (Fra) Francaise des Jeux                                 21:56106 Paolo Bossoni (Ita) Lampre - Fondital                                 22:02107 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                 22:03108 Fabian Cancellara (Sui) Team CSC                                      22:15109 David Canada Gracia (Esp) Saunier Duval - Prodir                      22:49110 Johann Tschopp (Sui) Bouygues Telecom                                 23:03111 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                          s.t.112 Alessandro Ballan (Ita) Lampre - Fondital                             23:30113 Tom Boonen (Bel) Quickstep - Innergetic                               23:47114 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                               24:06115 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                       s.t.116 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile Team                                    24:50117 Matteo Tosatto (Ita) Quickstep - Innergetic                           25:07118 Mickael Delage (Fra) Francaise des Jeux                               25:15119 Mathieu Ladagnous (Fra) Francaise des Jeux                            25:21120 Serguei Ivanov (Rus) Astana                                           25:25121 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                         25:40122 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                     26:28123 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner                                  26:55124 Gorka Verdugo Marcotegui (Esp) Euskaltel - Euskadi                    26:57125 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                  27:01126 Simon Gerrans (Aus) AG2r Prevoyance                                    s.t.127 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram                                    27:05128 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld                                 27:21129 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team s.t.130 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile Team                                      27:30131 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram                                        27:43132 Cedric Herve (Fra) Agritubel                                          28:03133 Sebastien Rosseler (Bel) Quickstep - Innergetic                       28:11134 Felix Rafael Cardenas Ravalo (Col) Barloworld                         28:22135 Robert Hunter (RSA) Barloworld                                        28:37136 Murilo Fischer (Bra) Liquigas                                         28:41137 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis - Le Credit par Telephone             28:45138 Claudio Corioni (Ita) Lampre - Fondital                               28:51139 Marcel Sieberg (Ger) Team Milram                                      28:57140 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram                               29:11141 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                      29:27142 Daniel Navarro Garcia (Esp) Astana                                    30:06143 Francisco Jose Ventoso Alberdi (Esp) Saunier Duval - Prodir           30:30144 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team                                  30:36145 Steven De Jongh (Ned) Quickstep - Innergetic                          30:45146 Benjamin Noval Gonzalez (Esp) Discovery Channel Pro Cycling Team      30:55147 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis - Le Credit par Telephone               31:19148 Jose Vicente Garcia Acosta (Esp) Caisse d'Epargne                     31:29149 Frederik Willems (Bel) Liquigas                                       31:43150 Gregory Rast (Sui) Astana                                             31:54151 Cyril Dessel (Fra) AG2r Prevoyance                                    31:56152 Fred Rodriguez (USA) Predictor - Lotto                                32:13153 Sebastien Chavanel (Fra) Francaise des Jeux                           32:14154 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                                     32:28155 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                       32:45156 Daniele Righi (Ita) Lampre - Fondital                                 33:04157 Michael Albasini (Sui) Liquigas                                       33:09158 Freddy Bichot (Fra) Agritubel                                         33:17159 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis - Le Credit par Telephone                34:29160 Gert Steegmans (Bel) Quickstep - Innergetic                           34:32161 Geraint Thomas (GBr) Barloworld                                       34:37162 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                        34:40163 Nick Nuyens (Bel) Cofidis - Le Credit par Telephone                   35:31164 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                               35:40165 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                         36:10166 Robbie McEwen (Aus) Predictor - Lotto                                 36:11167 Johan Van Summeren (Bel) Predictor - Lotto                             s.t.168 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                    36:14169 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                          36:40170 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                    36:50171 Romain Feillu (Fra) Agritubel                                         37:53172 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld                                     38:09173 Stephane Auge (Fra) Cofidis - Le Credit par Telephone                 38:34174 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                                38:52175 Leif Hoste (Bel) Predictor - Lotto                                    39:01176 Aleksandr Kuchynski (Blr) Liquigas                                    39:29177 David Zabriskie (USA) Team CSC                                        39:55178 Wim Vansevenant (Bel) Predictor - Lotto                               42:29179 Danilo Napolitano (Ita) Lampre - Fondital                             42:48180 Mark Cavendish (GBr) T-Mobile Team                                    44:44 Points Classification 1 Tom Boonen (Bel) Quickstep - Innergetic                                   147 points2 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                              1343 Robert Hunter (RSA) Barloworld                                            1034 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                        1015 Robbie McEwen (Aus) Predictor - Lotto                                      97 Mountains Classification 1 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis - Le Credit par Telephone                   42 points2 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team                                        303 David De La Fuente Rasilla (Esp) Saunier Duval - Prodir                    304 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                     275 Inigo Landaluze Intxaurraga (Esp) Euskaltel - Euskadi                      26 Young Rider Classification 1 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team                                  10:43:402 Mauricio Soler (Col) Barloworld                                       at 3:053 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team                  3:514 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                             3:575 Alberto Contador Velasco (Esp) Discovery Channel Pro Cycling Team        4:01

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login