Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

July 22/07 10:00 am - Tour de Delta: Stage 2 report, photos and full results


Posted by Editoress on 07/22/07
 

Tour de Delta
By Matt Hansen

Stage 2: Lehigh Cement Criterium

Photos by Greg Descantes



Women

At 6pm, women started the action, taking to the line in downtown Lander under grey, misty weather-which quickly became relentless rain.

The women raced race 40 laps for 36km. Eager for a win, the GIANT team was aggressive from the get-go-sending rider after rider up the road to try and sneak away for a win. However, the JAZZ Apple team made sure to tag every move-and over and over, nothing would stick.

The uber-strong Leah Goldstein (Symmetrics Cycling) was omnipresent as well-constantly in the top-5, but the day was one for the sprinters. As the race came to a close, it was Rushlee Buchanan (JAZZ Apple) that took the win in front of Alberta's Jenny Trew and team-mate Lisa Howard. Goldstein just missed the podium, coming in fourth. "It was a fast, wet course tonight!" Goldstein said afterwards. "I tried my best to get away but JAZZ was too strong-they just reeled in all the moves."

Men

The men lined up for 60 laps for a total of 54km. From the first lap, it was clear that some riders were eager to race-and others were not so keen on the rain. With slippery corners and high speeds, the pack quickly splintered so that by the first third, nearly half the field was out of contention, and quickly quit.

The Symmetrics team, eager to avenge its loss at Burnaby and Gastown, was extraordinarily eager-sending rider after rider to soften the field and try to stick a breakaway. Particularly active were Andrew Randell and Eric Wohlberg-both taking flyers solo several times, or initiating moves with others. However, each time a danger man would get into a move-a Health Net or Navigators rider, specifically-the S-Team would shut down the move and set up for another.

"The plan tonight was to be aggressive and shatter the field, and hopefully get up the road," Kevin Cunningham, Symmetrics Cycling co-owner said. "We know Kirk O'Bee is virtually unbeatable in the sprint-and the only way we could take him in the finale was to soften him up."

Soften him up was exactly what the Symmetrics squad did. With one lap to go, Randell took another flyer but was caught, leading to a bunch sprint.

Forcing O'Bee to be on the offensive caused the Health Net man to visibly suffer by the end of the race, so that when the final gallop to the line began, the Vancouver resident didn't have the same kick as normal. O'Bee led from the final corner, with Symmetrics Zach Bell coming up on him hard on the left side as Pinner flanked O'Bee on his left. At the line, it was Bell victorious followed by a disappointed O'Bee, with Pinfold in third. Bell solidified his lead in the overall for Tour of Delta, with one stage remaining.

"We had a great night tonight and it's great to see us win again," Bell said. "We rode great tonight and when we got to the finish I knew that Pinner or I just had to finish off well for the team. I'm really happy with the win, and the way we rode."

The Tour of Delta finishes tomorrow with the grueling road race...

Women
1. Rushlee Buchanan (NZl) JAZZ Apple Cycling Team58:22.4
2. Jenny Trew (Can) Giant Bicycles Canada58:22.6
3. Lisa Howard (Can) Giant Bicycles Canada58:22.6
4. Leah Goldstein (Isr) Symmetrics Cycling58:23.0
5. Leah Guloien (Can) Team Giant58:23.3
6. Malindills Maclean (NZl) JAZZ Apple Cycling Team58:23.9
7. Sarah Stewart (Can) Symmetrics Cycling58:25.0
8. Jennifer Schultz (Can) Total Restoration Cycling Team58:25.8
9. Laura Brown (Can) Giant Bicycles Canada58:26.6
10. Alena Radomsky (Can) Giant Bicycles Canada58:27.4
11. Heather Kay (Can) ERTC/redbike58:27.7
12. Gillian Kornell (Can) Total Restoration Cycling Team58:28.3
13. Marie-Claude Gagnon (Can) Team Integrale58:28.3
14. Claire Cameron (Can) Giant Bicycles Canada58:28.5
15. Lisa Tasa (Can) TREK - Red Truck Ale58:28.7
16. Kristine Brynjolfson (Can) Team Coastal58:29.7
17. Karen Watson (Can) Team Integrale58:30.1
18. Lisa Dorian (Can) Chicks Cycling Club58:31.1
19. Sarah Kerlin (USA) Velo Bella-Kona58:37.5
20. Susy Pryde (NZl) JAZZ Apple Cycling Team59:08.7
21. Stephanie Roorda (Can) Giant Bicycles Canada59:21.1
DNF. Alison Shanks (NZl) JAZZ Apple Cycling Team
DNF. Sarah Murdoch (NZl) JAZZ Apple Cycling Team
DNF. Anna Webb (USA) A E Sport Devolpment
DNF. Stella Carey (USA) Velo Bella-Kona
DNF. Fiona MacLeod (Can) TREK - Red Truck Ale
DNF. Monica Nelson (Can) Total Restoration Cycling Team
DNF. Marian Hunting (USA) Velo Bella-Kona
DNF. Jenelle Cassidy (Can) Giant Bicycles Canada Women
DNF. Chelsea Bilsbarrow (Can) Giant Bicycles Canada Women
DNF. Leslie Vice (Can) Chicks Cycling Club
DNF. Sarah Nathan (Can) Chicks Cycling Club
DNF. Courtney Albert (Can) TREK - Red Truck Ale
DNF. Megan Rathwell (Can) Independent
DNF. Sara Laliberte (Can) Team Integrale
DNF. Olga Ast (Can) Independent
DNF. Shoshauna Laxson (Can) Team Whistler
DNS. Marni Hambleton (Can) Symmetrics Cycling
DNS. Stephanie Ossenbrink (Can) Team Glotman Simpson
DNS. Barbara Zimich (Can) Team Integrale
DNS. Lee Darling (Can) Team Integrale
DNS. Natasha Kuzmak (Can) Synergy Racing Cycle Club
DNS. Anne-Marie Lefrancois (Can) Team Integrale
DNS. Heather Gerth (Can) Chicks Cycling Club
DNS. Margaret Pugh (Can) Chicks Cycling Club
DNS. Carmen Diges (Can) Independent
DNS. Jaymie McGowan (Can) Oak Bay Bikes
Pro 1/2 Men
1. Zach Bell (Can) Symmetrics Cycling1:18:39.2
2. Kirk O'Bee (USA) Health Net1:18:39.5
3. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics Cycling1:18:39.6
4. Hilton Clarke (Aus) Navigators Insurance1:18:40.0
5. Evan Elken (USA) Jittery Joe's Pro Cycling Team1:18:40.1
6. Gord Fraser (Can) Carmichael Training1:18:40.4
7. Kirk Carlsen (USA) Team Rubicon - ORBEA1:18:40.5
8. Ryan Anderson (Can) TREK - Red Truck Ale1:18:40.6
9. Scott Laliberte (Can) Team Intregrale1:18:40.7
10. Aaron Tuckerman (NZl) Team Rubicon - ORBEA1:18:41.1
11. Nick Rowe (Can) Volkswagen - Trek1:18:41.2
12. Tim Sherstobitoff (Can) Total Restoration Cycling Team1:18:41.5
13. David Veilleux (Can) Jittery Joe's Pro Cycling Team1:18:41.6
14. David Richter (USA) Ital Pasta / Transport Belmire1:18:41.9
15. Will Routley (Can) Symmetrics Cycling1:18:42.1
16. Cory Forrest (Can) Total Restoration Cycling Team1:18:42.7
17. Daniel MacDonald (Can) Masi-Adobe1:18:43.1
18. Tyler Trace (Can) La-Z-Boy Cycling Team1:18:44.2
19. Tim Abercrombie (Can) Escape Velocity 011:18:44.5
20. Eric Wohlberg (Can) Symmetrics Cycling1:18:44.6
21. Josh James (Can) TREK - Red Truck Ale1:18:45.0
22. Marcel Aarden (Can) independent1:18:45.1
23. Owen Harrison (Can) Total Restoration Cycling Team1:18:45.2
24. Stephen Ferris (Can) ERTC redbike1:18:45.6
25. Peter Sanowar (Can) Ital Pasta / Transport Belmire1:18:45.8
26. Maurice Worsfold (Can) Team Glotman Simpson1:18:47.9
27. Chris Worsfold (Can) Team Glotman Simpson1:18:48.5
28. Jonathan Gormick (Can) Masi-Adobe1:18:49.4
29. Jamie Sparling (Can) La-Z-Boy Cycling Team1:18:56.3
30. Robin White (Can) Aviawest - Rocky Mountain Bicyc1:18:56.3
31. Kevin Noiles (Can) TREK - Red Truck Ale1:18:57.5
32. Zachery Garland (Can) Masi-Adobe1:18:57.5
33. Jacob Erker (Can) Symmetrics Cycling1:18:58.4
34. Brandon Crichton (Can) Symmetrics Cycling1:18:58.5
35. Jackson Buehler (Can) TREK - Red Truck Ale1:18:58.9
36. Logan Hunn (NZl) Team Rubicon - ORBEA1:18:59.3
37. David O'Loughlin (Irl) Navigators Insurance1:19:04.5
38. Doug Ollerenshaw (USA) Health Net1:19:07.1
39. Matt Shriver (USA) Jittery Joe's Pro Cycling Team1:19:11.2
40. Andrew Randell (Can) Symmetrics Cycling1:19:25.9
DNF. Roman Kilun (USA) Health Net
DNF. Oleg Grishkin (Rus) Navigators Insurance
DNF. Kristian House (GBr) Navigators Insurance
DNF. Ciaran Power (Irl) Navigators Insurance
DNF. Kyle Wamsley (USA) Navigators Insurance
DNF. Austin King (USA) Jittery Joe's Pro Cycling Team
DNF. Cameron Evans (Can) Symmetrics Cycling
DNF. Alistair Howard (Can) Masi-Adobe
DNF. Chris Reid (Can) Masi-Adobe
DNF. Brad Payne (Aus) Team Rubicon - ORBEA
DNF. Dan Harm (USA) Team Rubicon - ORBEA
DNF. Dave Vukets (Can) TREK - Red Truck Ale
DNF. Bjorn Ossenbrink (Ger) Team Glotman Simpson
DNF. John Perkins (Can) Team Glotman Simpson
DNF. Murray Solem (Can) Team Integrale
DNF. Jay Hawranik (Can) Team Integrale
DNF. William Goodfellow (Can) Volkswagen - Trek
DNF. Kenneth Johnson (USA) Harley-Davidson/Baselines Pub
DNF. Thorben Wieditz (Can) Ital Pasta / Transport Belmire
DNF. Stefan Rothe (Ger) MERCY Cycling Team
DNF. Shane Savage (Can) Mighty Cycling
DNF. Simon Craig (Can) Spoke N Motion
DNF. Bradley Fairall (Can) SuperSport 35 ACNC
DNF. Jim Tsilemos (Can) Team Coastal
DNF. Chris Squire (Can) Escape Velocity 01
DNF. Damien Waugh (Can) Escape Velocity 01
DNF. Jason Thompson (Can) Escape Velocity 01
DNF. Jeff Ain (Can) Escape Velocity 01
DNF. Jonathan Page (Can) Escape Velocity 01
DNF. Paul Beard (Can) Escape Velocity 01
DNF. Brad Kerr (Can) Total Restoration Cycling Team
DNF. Carlos Capela (Can) Total Restoration Cycling Team
DNF. Dan Skinner (Can) Total Restoration Cycling Team
DNF. Gary Wade (Can) Total Restoration Cycling Team
DNF. Sean Williams (Can) Total Restoration Cycling Team
DNF. Attila Hajdu (Can) Independent
DNF. Cyrus Kangarloo (Can) Team H&R Block
DNF. Matthew Martyniuk (Can) Boh's Cycle/Moose Jaw Pavers
DNF. Teron Singh (Can) Ciclowerks
DNF. Chris Reynolds (Can) CVC - Central Vancouver Cycling
DNF. Steve Kraetzer (Can) Fresh Air Experience
DNF. Shaun Adamson (Can) Juventus/RVC/Kona
DNF. James Larmer (Can) Sudbury Cycling Club
DNF. Craig DeBellefeuille (Can) Synergy Racing
DNF. Ryan Olson (Can) Team BH/Integrale
DNF. Marco Sabatino (Can) La-Z-Boy Cycling Team
DNF. Jeff Castenmiller (Can) TREK - Red Truck Ale
DNF. Nathan MacDonald (Can) TREK - Red Truck Ale
DNF. Anthony Steenbergen (Can) Team H&R Block
DNF. Rob Britton (Can) La-Z-Boy Cycling Team
DNF. Philippe Abbott (Can) Ital Pasta / Transport Belmire
DNF. Mike Elliston (Can) CVC - Central Vancouver Cycling
DNF. Jesse James Collins (Can) Bicisport Gruppo Sportivo Campione
DNF. Dave Brooks (Can) La-Z-Boy Cycling Team
DNF. Owen Sturgess (Can) Escape Velocity 02
DNF. Mike Scheske (Can) Escape Velocity 02
DNF. Mike Bidniak (Can) TREK - Red Truck Ale
DNF. Ryan Hopping (Can) La-Z-Boy Furniture Galleries
DNF. Nic Hamilton (Can) Aviawest/Rocky Mountain Bicycles
DNF. Matt Potma (Can) Team Integrale
DNF. Hunter Anderson (Can) FloraGlo-Norco-StreetHawkExpress
DNF. Ryan McNamara (Can) La-Z-Boy Cycling Team
DNF. Jack Okuniewicz (Can) CVC - Central Vancouver Cycling
DNF. John Tolkamp (Can) Escape Velocity 01
DNF. Evan Flater (Can) Aviawest/Rocky Mountain Bicycles
DNS. Svein Tuft (Can) Symmetrics Cycling
DNS. Jeff Sherstobitoff (Can) Symmetrics Cycling
DNS. Christian Meier (Can) Symmetrics Cycling
DNS. Allan Prazsky (Can) Team Glotman Simpson
DNS. Hugh Trenchard (Can) Island Racing Club
Warning: Brandon Chrichton for using physical contact against another rider.
3/4 Men
1. Julian Base (Can) Team Whistler33:06.9
2. Austin Macdougall (Can) Escape Velocity / DEVO33:07.0
3. Kevin Thorpe (Can) Escape Velocity / DEVO33:07.2
4. Bob Welbourn (Can) Independant33:07.3
5. Roy McBeth (Can) Local Ride-Maple Ridge33:07.6
6. Anselmo Rossiello (Can) Team Coastal33:07.8
7. Kurtis Vallee (Can) Aviawest/Rocky Mountain Bicycle33:07.8
8. Vaughn Hildebrand (Can) IRC p/b R.W.Cameron Law33:08.0
9. Mark Dormer (Can) Escape Velocity / DEVO33:08.0
10. Jakub Wasiela (Can) Escape Velocity / DEVO33:08.2
11. Wendell Challenger (Can) Mighty Cycling33:09.8
12. Bruce Denis (Can) Independant33:12.1
13. Russell Stead (Can) Escape Velocity / DEVO33:14.3
14. Daniel Owsiany (Can) Independant33:15.3
15. Mike Laxdal (Can) Team Integrale33:44.8
16. Scott Vigliotti (Can) CVC - Central Vancouver Cycling33:50.0
17. Michael Rothengatter (Can) Escape Velocity / DEVO33:51.7
18. Maurizio Giraldi (Can) Mighty Cyclist33:52.5
19. Owen Sampson (Can) CVC - Central Vancouver Cycling33:53.0
20. Brian Wong (Can) CVC - Central Vancouver Cycling34:01.5
21. James Thompson (Can) CVC - Central Vancouver Cycling34:01.8
22. Horacio Chaves (Can) Mighty Cyclist34:04.2
23. Johnson Jung (Can) Escape Velocity / DEVO34:04.4
24. Brian Griffin (Can) Independant34:14.8
DNF. Jason Manning (Can) Escape Velocity / DEVO
DNF. Guy Biggar (Can) Escape Velocity / DEVO
DNF. Tim Harman (Aus) Coburg Cycling Club
DNF. Tom Birk (Can) Steed Cycles
DNF. Doug Preston (Can) Escape Velocity / DEVO
DNF. Cameron Thorpe (Can) Escape Velocity / DEVO
DNF. Alexander Pope (Can) Escape Velocity / DEVO
DNF. Curtis Jung (Can) Escape Velocity / DEVO
DNF. Tony Zackery (USA) CVC - Central Vancouver Cycling
DNF. Kyle Chura (Can) Independant
DNF. Colin Reddin (Can) Independant
DNF. Gavin Day (Can) Lazboy Cycling
DNF. Ian Fingler (Can) Masi Adobe
DNF. Derek Sakamoto (Can) Masi Adobe
DNF. Roger Bing-Wo (Can) Atomic Racing Club
DNF. David Nelson (Can) Gerick Cycle
DNF. Clayton Sansbury (Can) Masi Adobe
DNF. Bill Yearwood (Can) Mighty Cyclist
DNF. David Kosick (Can) Escape Velocity / DEVO
DNF. Rod Siudut (Can) Independant
DNF. Eric Van veen (Can) Team Coastal
DNF. Tyler Dumont (Can) FloraGlo-Norco-StreetHawkExpress
DNF. Savy Spada (Can) CVC - Central Vancouver Cycling
DNF. Riley Milavsky (Can) Escape Velocity / DEVO
DNF. Erich Zwick (Can) Independant
DNF. Darrin Grund (Can) Team Coastal
DNF. Gerry Van Gaans (Can) Independant
DNF. Anthony King (Can) Team Glotman Simpson
DNF. Trevor Young (Can) Independant
DNS. Joseph Piscitello (Can) Philadelphia Ciclismo
DNS. Neil Perry (Can) B.C. Masters Cycling/td>




 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login