Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

October 20/07 7:18 am - Masters Track Worlds: Day 4


Posted by Editoress on 10/20/07
 

Masters Track Worlds - Sydney, Australia



Day 4
Women - 55+ 200m Sprint Qualification
1 Desrae Cameron (Aus)14.019
2 Charlene Smith (Aus)15.347
3 Linda Miller (USA)15.447
4 Fran Watson (Aus)15.754
5 Gai Monahan (Aus)15.827
Women - 45 to 54 200m Sprint Qualification
1 Ann Marie Love (USA)13.479
2 Donna Smith (USA)13.48
3 Emi Wachi (Jpn)13.496
4 Donna Meehan (Aus)13.646
5 Tanya Bosch (Aus)14.022
Women - 40 to 44 200m Sprint Qualification
1 Michelle King (Aus)12.729
2 Megan Blatchford-Peck (NZl)12.776
3 Julie Barnett (Aus)13.136
4 Linda Foti (USA)13.312
5 Makiko Hamada (Jpn)13.564
Women - 30 to 39 200m Sprint Qualification
1 Michelle Ferris (Aus)12.462
2 Michelle Crawford (Aus)12.807
3 Trudy Van Der Straaten (Aus)13.543
4 Jessica Laws (Aus)13.647
5 Sonya Keay (Aus)13.818
Men - 70+ 200m Sprint Qualification
1 Delroy Walters (USA)13.452
2 Otto Altweck (Ger)13.887
3 Neil Wray (Aus)13.889
4 Alan Sandford (Aus)13.911
5 Des Kidd (Aus)14.258
6 Denis Robinson (Aus)14.271
7 Donald Talintyre (Aus)14.675
8 Bill Neville (Aus)14.676
9 Derek Smith (GBr)14.877
10 Patrick O'brien (Aus)15.013
11 Peter Hull (Aus)15.259
12 Brian Kennedy (Aus)15.398
13 Owen Duffy (NZl)15.885
DNS Mark Nicholls (Aus)
Men - 65 to 69 200m Sprint Qualification
1 Victor Copeland (USA)12.379
2 Keith Oliver (Aus)12.421
3 Martin Peeters (Aus)13.082
4 Brian Dew (Aus)13.119
5 Guido Lupo (Ita)13.213
6 Ron Grant (Aus)13.922
7 Colin Rossiter (Aus)13.984
8 John Lewis (Aus)14.008
9 Barry Roberts (Aus)14.343
DNS Rod Wagner (Aus)
Men - 65 to 69 200m Sprint Qualification
1 Victor Copeland (USA)12.379
2 Keith Oliver (Aus)12.421
3 Martin Peeters (Aus)13.082
4 Brian Dew (Aus)13.119
5 Guido Lupo (Ita)13.213
6 Ron Grant (Aus)13.922
7 Colin Rossiter (Aus)13.984
8 John Lewis (Aus)14.008
9 Barry Roberts (Aus)14.343
DNS Rod Wagner (Aus)
Men - 60 to 64 200m Sprint Qualification
1 Ron Boyle (Aus)11.689
2 Geoff Cooke (GBr)12.156
3 Graham Mcclymont (Aus)12.389
4 Graziano Pantosti (Ita)12.468
5 Michael Goldie (Aus)12.600
6 Robert Wilson (RSA)12.847
7 Kevin Mccomb (NZl)13.071
8 Hugh Gray (Aus)13.184
9 Karl Erik Jensen (Den)13.187
10 Michel Briat (Fra)13.314
11 Angus Hume (Aus)13.494
12 Stephen Reed (Aus)13.567
13 Terry Skinner (Aus)13.839
14 Hugh Davis (Irl)13.947
15 Ferdy Hamers (Aus)14.070
16 Geoffrey Worthington (Aus)15.190
DNS Stephen Spinks (Aus)
DNS Jeff Smith (Aus)
Men - 50 to 54 200m Sprint Qualification
1 John Arthur Kennedy (Aus)11.489
2 David Le Grys (GBr)11.610
3 David Willmott (Aus)11.707
4 Steve Cronshaw (GBr)11.836
5 Rich Voss (USA)11.912
6 Koji Takahashi (Jpn)11.915
7 Aron Seiken (USA)12.253
8 Theo Theol (Aus)12.323
9 Alan Dudderidge (Aus)12.341
10 Stephen Chapman (Aus)12.576
11 Hiroshi Hatori (Jpn)12.611
12 Malcolm Hayes (Aus)12.773
13 Peter Ganss (Aus)12.847
14 Michael Thomson (RSA)12.865
15 James Gray (Aus)12.915
16 Steven Moran (Aus)13.011
17 Claudio Scabbia (Ita)13.069
18 Howard Galloway (Qat)13.169
19 Robin O'Rorke (USA)13.441
20 Graham Tierney (Aus)13.560
21 Graham Charlton (GBr)13.653
22 David Toland (Aus)13.831
23 Mikihiko Hasegawa (Jpn)14.080
DNS Bill Crawford (Aus)
DNS Scott Butler (USA)
Men - 50 to 54 Sprint, Round 1
1 John Arthur Kennedy (Aus)
2 bye
1 David Le Grys (GBr)NA
2 Mikihiko Hasegawa (Jpn)
1 David Willmott (Aus)13.231
2 David Toland (Aus)
1 Steve Cronshaw (GBr)
2 Graham Charlton (GBr)
1 Rich Voss (USA)14.033
2 Graham Tierney (Aus)
1 Koji Takahashi (Jpn)12.330
2 Robin O'Rorke (USA)
1 Aron Seiken (USA)13.006
2 Howard Galloway (Qat)
1 Theo Theol (Aus)12.657
2 Claudio Scabbia (Ita)
1 Steven Moran (Aus)NA
2 Alan Dudderidge (Aus)
1 Stephen Chapman (Aus)13.275
2 James Gray (Aus)
1 Michael Thomson (RSA)12.990
2 Hiroshi Hatori (Jpn)
1 Malcolm Hayes (Aus)13.320
2 Peter Ganss (Aus)
Men - 55 to 59 Sprint, Round 1
1 Patrick Gellineau (USA)13.582
2 Alex Verdi (Aus)
1 Steve Davies (GBr)13.040
2 Gordon Bradshaw (Aus)
1 Marc Dangleterre (Fra)12.719
2 Charles Dalrymple-Hay (Aus)
1 John Hunt (Aus)13.409
2 Kelvin McAnulty (NZl)
1 Christopher J. Anstey (Can)13.640
2 Douglas Cameron (Can)
1 Terry Cromer (Irl)13.557
2 James Larcombe (Aus)
1 Billy Thompson (USA)13.248
2 Brian Radcliffe (Aus)
1 Jim Veal (Aus)12.834
2 Rene Grignon (Fra)
1 Leon Sims (Aus)12.949
2 Malcolm Cochrane (RSA)
1 Christian Muselet (Fra)13.032
2 Norm Kalmanovitch (Can)
Men - 50 to 54 Sprint, Round 1 Heats
1 John Arthur Kennedy (Aus)
2 bye
1 David Le Grys (GBr)NA
2 Mikihiko Hasegawa (Jpn)
1 David Willmott (Aus)13.231
2 David Toland (Aus)
1 Steve Cronshaw (GBr)NA
2 Graham Charlton (GBr)
1 Rich Voss (USA)14.033
2 Graham Tierney (Aus)
1 Koji Takahashi (Jpn)12.330
2 Robin O'Rorke (USA)
1 Aron Seiken (USA)13.006
2 Howard Galloway (Qat)
1 Theo Theol (Aus)12.657
2 Claudio Scabbia (Ita)
1 Steven Moran (Aus)NA
2 Alan Dudderidge (Aus)
1 Stephen Chapman (Aus)13.275
2 James Gray (Aus)
1 Hiroshi Hatori (Jpn)12.990
2 Michael Thomson (RSA)
1 Malcolm Hayes (Aus)13.32
2 Peter Ganss (Aus)
Men - 45 to 49 200m Sprint Qualification
1 Peter Barnard (Aus)11.117
2 Philippe Vernet (Fra)11.254
3 Gerard O'Connell (Aus)11.506
4 Michael Popplewell (Aus)11.523
5 Ivor Reid (GBr)11.620
6 Sepp Hribar (NZl)11.779
7 Paul Jackson (Aus)11.816
8 Mark Pelletier (USA)11.918
9 Dominique Sioul (Fra)11.936
10 Roberto Mattei (Ita)12.039
11 Gary Mandy (Aus)12.102
12 Stephane Le Beau (Can)12.123
13 Ian Atkin (Aus)12.132
14 Matthew Guggisberg (Aus)12.392
15 Robert Thompson (Aus)12.507
16 Wal Mullany (Aus)12.526
17 Wayne Kreunen (RSA)12.676
18 Claus Christiansen (Den)12.687
19 Glen Heuvel (RSA)12.823
20 Phillip Mcneill (Aus)12.845
21 Stephen Joyce (Aus)13.128
22 Geoffrey Shaw (NZl)13.140
23 Raymond Gorrell (Aus)13.383
DNS Warren Bennett (Aus)
DNS Peter Holley (Aus)
Fastest 24 riders to 1/16 finals
Men - 40 to 44 200m Sprint Qualification
1 Stephen Hill (USA)11.050
2 Matthew Diefenbach (USA)11.205
3 Wikus Esterhuizen (RSA)11.215
4 Grant Law (Aus)11.357
5 Fabio Alberti (Ita)11.503
6 Yuki Kusaka (Jpn)11.597
7 Bert Glennon (USA)11.648
8 Alan Townsend (Aus)11.670
9 Martin Stephens (GBr)11.733
10 Stuart Vaughan (Aus)11.817
11 Jesper Schack (Den)11.830
12 David Stevens (Aus)11.832
13 Peter Townley (Aus)11.990
14 Carl Skillern (Aus)12.039
15 Ross Harding (Aus)12.156
16 Chris Murray (Aus)12.180
17 John Colette (Aus)12.215
18 Michael Paulin (USA)12.217
19 Gary Aisbitt (Aus)12.220
20 Tony Simonelli (Aus)12.242
21 Tim Rice (Aus)12.341
22 Paul Worby (Aus)12.370
23 Philip Seibel (Aus)12.424
24 Neil Leifels (Aus)12.453
25 Garrath Styles (Aus)12.532
26 Crispin Arnall (Aus)12.547
27 Grant Wilson (NZl)12.553
28 Owen Lloyd (RSA)12.604
29 John Murray (Aus)12.685
30 Griff Davies (Aus)12.686
31 Philip Nicholls (Aus)13.087
32 Alastair Mccausland (Aus)13.528
33 Andrea Savini (Ita)14.861
DNS Antony Bishop (Aus)
DNS Peter Tutty (Aus)
Fastest 24 riders to 1/16 finals.
Men - 35 to 39 200m Sprint Qualification
1 Michael Aisbitt (Aus)11.062
2 Edgardo Giovanini (Arg)11.166
3 Robert Darley (Aus)11.337
4 Andrew Burne (Aus)11.382
5 Matt Poyner (Aus)11.497
6 Gavin White (Aus)11.506
7 Gary Jackson (Aus)11.585
8 Mario Nell (RSA)11.636
9 Aderito Da Cruz (Fra)11.649
10 Stewart Thomas (NZl)11.855
11 Andrew Mclean (Aus)11.859
12 David Mcmaster (Aus)12.216
13 Tadashi Tanuma (Jpn)12.226
14 Brett James Hansen (Aus)12.776
15 Jonathan Guthrie (NZl)12.987
16 Mathew Hynes (Aus)13.486
DNS Anthony Cole (Aus)
DNS Ian Gardiner (Aus)
DNS Grant Fraser (Aus)
Fastest 16 riders to 1/8 Final
Men - 30 to 34 200m Sprint Qualification
1 Steven Sansonetti (Aus)11.065
2 Keith Thorarinson (Can)11.282
3 Randy Mclain (USA)11.3
4 Gael Gautier (Fra)11.381
5 Jamie Bate (NZl)11.604
6 Damian Harris (Aus)11.667
7 Cristian Bettinelli (Ita)11.818
8 Juan Martin Ferrari (Arg)11.881
9 Giuseppe Mascherpa (Ita)12.1
10 Phill Hough (GBr)12.121
11 Glen Elton (Aus)12.196
12 Ettiene Retief (RSA)12.367
13 Russel Palm (RSA)12.42
14 Andrew Mills (Aus)12.429
15 Paul Shaw (Aus)12.45
16 Morne Van Greuning (RSA)12.569
17 Ryan Catzel (Aus)12.661
18 Cyrille Santerre (Fra)12.693
19 Luke Hurdman (Aus)12.834
20 Abdul Quayum Davids (RSA)13.128
DNS David Browne (Aus)
Fastest 16 riders to 1/8 Final
Men - 45 to 49 Sprint, Round 1 Heats
1 Peter Barnard (Aus)
2 bye
1 Philippe Vernet (Fra)12.195
2 Raymond Gorrell (Aus)
1 Gerard O'Connell (Aus)13.048
2 Geoffrey Shaw (NZl)
1 Michael Popplewell (Aus)12.408
2 Stephen Joyce (Aus)
1 Ivor Reid (GBr)12.359
2 Phillip Mcneill (Aus)
1 Sepp Hribar (NZl)12.299
2 Glen Heuvel (RSA)
1 Claus Christiansen (Den)
2 Paul Jackson (Aus)
1 Mark Pelletier (USA)12.397
2 Wayne Kreunen (RSA)
1 Dominique Sioul (Fra)12.572
2 Wal Mullany (Aus)
1 Roberto Mattei (Ita)12.621
2 Robert Thompson (Aus)
1 Gary Mandy (Aus)13.39
2 Matthew Guggisberg (Aus)
1 Ian Atkin (Aus)12.548
2 Stephane Le Beau (Can)
Winners to 1/8 finals
Men - 40 to 44 Sprint, Round 1 Heats
1 Stephen Hill (USA)12.917
2 Garrath Styles (Aus)
1 Matthew Diefenbach (USA)13.603
2 Neil Leifels (Aus)
1 Wikus Esterhuizen (RSA)14.078
2 Philip Seibel (Aus)
1 Grant Law (Aus)12.973
2 Paul Worby (Aus)
1 Fabio Alberti (Ita)12.204
2 Tim Rice (Aus)
1 Yuki Kusaka (Jpn)11.945
2 Tony Simonelli (Aus)
1 Bert Glennon (USA)12.327
2 Michael Paulin (USA)
1 Alan Townsend (Aus)12.443
2 John Colette (Aus)
1 Chris Murray (Aus)12.152
2 Martin Stephens (GBr)
1 Stuart Vaughan (Aus)12.675
2 Ross Harding (Aus)
1 Jesper Schack (Den)11.961
2 Carl Skillern (Aus)
1 David Stevens (Aus)12.431
2 Peter Townley (Aus)
Winners to 1/8 Finals
Men - 30 to 34 Sprint, Round 1 Heats
1 Steven Sansonetti (Aus)
2 Cyrille Santerre (Fra)
1 Keith Thorarinson (Can)13.041
2 Ryan Catzel (Aus)
1 Gael Gautier (Fra)12.275
2 Morne Van Greuning (RSA)
1 Randy McLain (USA)12.193
2 Paul Shaw (Aus)
1 Jamie Bate (NZl)12.23
2 Andrew Mills (Aus)
1 Damian Harris (Aus)12.835
2 Russel Palm (RSA)
1 Cristian Bettinelli (Ita)12.363
2 Ettiene Retief (RSA)
1 Juan Martin Ferrari (Arg)12.184
2 Glen Elton (Aus)
1 Giuseppe Mascherpa (Ita)13.488
2 Phill Hough (GBr)
Winners to 1/8 Finals, losers to Repechage
Men - 30 to 34 Sprint, Round 1 Repechage
Heat 1
1 Phill Hough (GBr)12.639
2 Russel Palm (RSA)
3 Cyrille Santerre (Fra)
Heat 2
1 Andrew Mills (Aus)12.938
2 Ettiene Retief (RSA)
3 Ryan Catzel (Aus)
Heat 3
1 Glen Elton (Aus)12.038
2 Paul Shaw (Aus)
3 Morne Van Greuning (RSA)
Men - 70+ Sprint, Round 1 Heats
1 Delroy Walters (USA)16.086
2 Brian Kennedy (Aus)
1 Otto Altweck (Ger)14.839
2 Peter Hull (Aus)
1 Neil Wray (Aus)14.236
2 Patrick O'brien (Aus)
1 Alan Sandford (Aus)14.657
2 Derek Smith (GBr)
1 Des Kidd (Aus)14.225
2 Bill Neville (Aus)
1 Donald Talintyre (Aus)14.256
2 Denis Robinson (Aus)
Winners to 1/4 Finals
Men - 60 to 64 Sprint, Round 1 Heats
1 Ron Boyle (Aus)
2 Geoffrey Worthington (Aus)
1 Geoff Cooke (GBr)12.522
2 Ferdy Hamers (Aus)
1 Graham McClymont (Aus)13.278
2 Hugh Davis (Irl)
1 Graziano Pantosti (Ita)13.503
2 Terry Skinner (Aus)
1 Michael Goldie (Aus)12.973
2 Stephen Reed (Aus)
1 Robert Wilson (RSA)15.136
2 Angus Hume (Aus)
1 Kevin McComb (NZl)14.056
3 Michel Briat (Fra)
1 Karl Erik Jensen (Den)13.42
2 Hugh Gray (Aus)
Winners to 1/4 Finals
Men - 55 to 59 Sprint, Round 2 Heats
1 Peter Gumbley (Aus)12.951
2 Christian Muselet (Fra)
1Chip Berezny (USA)12.618
2 Leon Sims (Aus)
1 Patrick Gellineau (USA)13.124
2 Jim Veal (Aus)
1 Steve Davies (GBr)13.251
2 Billy Thompson (USA)
1 Marc Dangleterre (Fra)12.557
2 Terry Cromer (Irl)
1 John Hunt (Aus)13.146
2 Christopher J. Anstey (Can)
Winners to 1/4 Finals, losers to Repechage
Men - 45 to 49 Sprint, Round 2 Heats
1 Peter Barnard (Aus)12.464
2 Ian Atkin (Aus)
1 Philippe Vernet (Fra)12.515
2 Gary Mandy (Aus)
1 Gerard O'Connell (Aus)13.035
2 Roberto Mattei (Ita)
1 Michael Popplewell (Aus)12.305
2 Dominique Sioul (Fra)
1 Ivor Reid (GBr)12.454
2 Mark Pelletier (USA)
1 Sepp Hribar (NZl)12.459
2 Claus Christiansen (Den)
Winners to 1/4 Finals, losers to Repechage
Men - 50 to 54 Sprint, Round 2 Heats
1 John Arthur Kennedy (Aus)12.969
2 Malcolm Hayes (Aus)
1 David Le Grys (GBr)12.911
2 Michael Thomson (RSA)
1 David Willmott (Aus)13.177
2 Stephen Chapman (Aus)
1 Steve Cronshaw (GBr)13.207
2 Steven Moran (Aus)
1 Theo Theol (Aus)12.847
2 Rich Voss (USA)
1 Koji Takahashi (Jpn)12.511
2 Aron Seiken (USA)
Winners to 1/4 Finals, losers to Repechage
Men - 40 to 44 Sprint, Round 2
1 Stephen Hill (USA)12.406
2 David Stevens (Aus)
1 Matthew Diefenbach (USA)12.040
2 Jesper Schack (Den)
1 Wikus Esterhuizen (RSA)11.609
2 Stuart Vaughan (Aus)
1 Grant Law (Aus)12.193
2 Chris Murray (Aus)
1 Fabio Alberti (Ita)12.282
2 Alan Townsend (Aus)
1 Yuki Kusaka (Jpn)11.887
2 Bert Glennon (USA)
Winners to 1/4 Finals, losers to Repechage
Men - 35 to 39 Sprint, Round 1 Heats
1 Michael Aisbitt (Aus)12.935
2 Mathew Hynes (Aus)
1 Edgardo Giovanini (Arg)12.556
2 Jonathan Guthrie (NZl)
1 Robert Darley (Aus)14.148
2 Brett James Hansen (Aus)
1 Andrew Burne (Aus)11.751
2 Tadashi Tanuma (Jpn)
1 Matt Poyner (Aus)12.321
2 David Mcmaster (Aus)
1 Gavin White (Aus)12.307
2 Andrew McLean (Aus)
1 Gary Jackson (Aus)11.970
2 Stewart Thomas (NZl)
1 Aderito Da Cruz (Fra)12.197
2 Mario Nell (RSA)
Men - 30 to 34 Sprint, Round 2 Heats
1 Steven Sansonetti (Aus)12.164
2 Glen Elton (Aus)
1 Keith Thorarinson (Can)13.119
2 Andrew Mills (Aus)
1 Gael Gautier (Fra)12.414
2 Phill Hough (GBr)
1 Randy McLain (USA)11.971
2 Giuseppe Mascherpa (Ita)
1 Jamie Bate (NZl)12.330
2 Juan Martin Ferrari (Arg)
1 Damian Harris (Aus)12.395
2 Cristian Bettinelli (Ita)
Winners to 1/4 Finals, losers to Repechage
Men - 70+ Sprint, Round 1 Repechage
Heat 1
1 Denis Robinson (Aus)15.600
2 Brian Kennedy (Aus)
3 Derek Smith (GBr)
Heat 2
1 Patrick O'Brien (Aus)15.160
2 Peter Hull (Aus)
DNS Bill Neville (Aus)
Winner of each heat to 1/4 Finals
Men - 55 to 59 Sprint, Round 2 Repechage
Heat 1
1 Christopher J. Anstey (Can)13.544
2 Christian Muselet (Fra)
3 Billy Thompson (USA)
Heat 2
1 Leon Sims (Aus)13.565
2 Jim Veal (Aus)
3 Terry Cromer (Irl)
Winner of each heat to 1/4 Finals
Men - 45 to 49 Sprint, Round 2 Repechage
Heat 1
1 Ian Atkin (Aus)12.443
2 Dominique Sioul (Fra)
3 Claus Christiansen (Den)
Heat 2
1 Gary Mandy (Aus)NA
2 Mark Pelletier (USA)
DNS Roberto Mattei (Ita)
Winner of each heat to 1/4 Finals
Men - 50 to 54 Sprint, Round 2 Repechage
Heat 1
1 Aron Seiken (USA)13.001
2 Malcolm Hayes (Aus)
3 Steven Moran (Aus)
Heat 2
1 Michael Thomson (RSA)12.523
2 Stephen Chapman (Aus)
DNS Rich Voss (USA)
Winner of each heat to 1/4 Finals
Men - 40 to 44 Sprint, Round 2 Repechage
Heat 1
1 David Stevens (Aus)12.538
2 Bert Glennon (USA)
3 Chris Murray (Aus)
Heat 2
1 Jesper Schack (Den)12.038
2 Alan Townsend (Aus)
DNS Stuart Vaughan (Aus)
Winner of each heat to 1/4 Finals
Men - 30 to 34 Sprint, Round 2 Repechage
Heat 1
1 Cristian Bettinelli (Ita)12.521
2 Glen Elton (Aus)
3 Giuseppe Mascherpa (Ita)
Heat 2
1 Phill Hough (GBr)12.798
2 Andrew Mills (Aus)
DNS Juan Martin Ferrari (Arg)
Winner of each heat to 1/4 Finals



 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login