Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

December 8/07 5:46 am - Beijing Track World Cup #2 Day 1


Posted by Editor on 12/8/07
 

 


Men's Individual Pursuit
Qualifying
1 Bradley Wiggins (Great Britain) T-Mobile Track Team4:22.69
2 Volodymyr Dyudya (Ukraine)4:22.99
3 Alexander Serov (Russia)4:23.34
4 Taylor Phinney (United States)4:24.36
5 Marc Ryan (New Zealand)4:24.44
6 Jenning Huizenga (Netherlands)4:24.68
7 David O'loughlin (Ireland)4:25.31
8 Vitaliy Popkov (Ukraine) Isd-Sport Donetsk4:26.46
9 Phillip Thuaux (Australia)4:26.81
10 Toni Tauler Llull (Spain) Illes Balears4:28.14
11 Stephen Cummings (Great Britain)4:29.65
12 Robert Bartko (Germany)4:30.64
13 Artur Ershov (Russia) Lokomotiv4:30.77
14 Vladimir Tuychiev (Uzbekistan)4:31.09
15 Ingmar De Poortere (Belgium)4:31.55
16 Robert Bengsch (Germany) Team Focus4:32.01
17 Damien Gaudin (France)4:32.42
18 Enzo Cesario Farias (Chile)4:32.96
19 Sergi Escobar Roure (Spain)4:33.72
20 Mark Jamieson (Australia) Team Toshiba4:33.93
21 Matti Pajari (Finland)4:34.03
22 Sun Jae Jang (Korea)4:35.40
23 Sergiy Lagkuti (Lithuania)4:36.00
24 Nikita Novikov (Russia) Scow4:36.63
25 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Colombia)4:37.96
26 Daniel Kreutzfeldt (Denmark)4:39.74
27 Ho Ting Kwok (Hong Kong)4:43.57
28 Chun Kai Feng (Chinese Taipei)4:49.59
29 Behnam Khalilikhosroshahi (I. R. Iran)4:50.29
30 Mahammad Alakbarov (Azerbaijan)4:53.84
Final
1 Bradley Wiggins (Great Britain) T-Mobile Track Team4:25.32
2 Volodymyr Dyudya (Ukraine)4:25.85
3 Alexander Serov (Russia)4:26.24
4 Taylor Phinney (United States)4:26.35
Men's Points Pace
Qualifying - Top 8 advance from each heat
Heat One
1 Keisse Lljo (Belgium)12 points
2 Greg Henderson (New Zealand)10
3 Makoto Iijima (Japan)9
4 Chris Newton (Great Britain) Recycling.co.uk9
5 Joan Llaneras Rossello (Spain)8
6 Vadim Shaekhov (Uzbekistan)3
7 Kam-Po Wong (Hong-Kong)3
8 Juan Pablo Forero Carreno (Colombia)2
9 Zach Bell (Canada)1
10 Volodymyry Rybin (Ukraine)
11 David Mccook PRO-17
12 Leonid Krasnov (Russia) Lokomotiv-19
13 Andrey Bozhko (Kazakhstan)-20
14 Mahammad Alakbarov (Azerbaijan)-20
15 Andris Jose Hernandez (Venezualia)-20
DNF Chun Kai Feng (Taiwan)
DNF Emile Abraham (Trinidad)
DNS Leif Lampater (Germany)
Heat Two
1 Ben Swift (Great Britain) Team 100% me10 points
2 Peter Schep (Netherlands)9
3 Michael Morkov (Denmark)8
4 Marco Antonio Arriagada (Chile)8
5 Roger Kluge (Germany) Focus7
6 Mark Renshaw (Australia)7
7 Juan Esteban Curuchet (Argentina)7
8 Ivan Kovalev (Russia) Moscow4
9 Morgan Fox (United States) Pezula racing3
10 Milton Wynants Vazquez (Uruguay)2
1 Colby Pearce (United States)1
12 Vasyl Yakovlev (Ukraine) Arda Nutura Pinarello Ukraina
13 Tamouridis Loannis (Greece)
14 Toni Tauler Llull (Spain) Illes Balears
15 Matti Pajari (Finland)
16 Carlos Hernandez Santana (Mexico)
17 Kenneth Williams (United States) Cody racing team-20
DNF Jozef Zabka (Slovakia)
DNF Petr Lazar (Czech Republic)
Heat Three
1 Cameron Meyer (Australia) Team Toshiba32 points
2 Vasili Kiryienka (Belarus)27
3 Mehdi Sohrabi (Iran)26
4 Mikhail Ignatiev (Russia)25
5 Unai Elorriaga Zubiaur (Spain) Euskadi25
6 Alexander Aeschbach (Switzerland)23
7 Rafal Ratajczyk (Poland)6
8 Robert Hayles (Great Britain)5
9 Milan Kadlec (Czech Republic) Asc Dukla Praha5
10 King Wai Cheung HKP3
1 Nicolas Rousseau (France)3
12 Martino Marcotto (Italy)3
13 Oleksandr Martynenko (Ukraine) Isd-Sport Donetsk2
14 David O'loughlin (Ireland)1
15 Vladimir Tuychiev (Uzbekistan)
16 Andreas Graf (Austria)0
17 Bobby Lea (United States) Momentum Cycling0
18 Chan Jae Jang (Korea)
19 Carlos Herrero (Catalunya)-20
Final
1 Joan Llaneras Rossello (Spain)60 pts
2 Chris Newton (Great Britain) Recycling.co.uk54
3 Cameron Meyer (Australia) Team Toshiba53
4 Mikhail Ignatiev (Russia)49
5 Iljo Keisse (Belgium)47
6 Kam-Po Wong (Hong-Kong)43
7 Ivan Kovalev (Russia) Moscow32
9 Marco Antonio Arriagada (Chile)27
9 Makoto Iijima (Japan)25
10 Greg Henderson (New Zealand)25
11 Vasili Kiryienka (Belarus)25
12 Peter Schep (Netherlands)24
13 Alexander Aeschbach (Switzerland)21
14 Rafal Ratajczyk (Poland)11
15 Juan Esteban Curuchet (Argentina)5
16 Michael Morkov (Denmark)3
17 Roger Kluge (Germany) Focus2
18 Unai Elorriaga Zubiaur (Spain) Euskadi1
19 Vadim Shaekhov (Uzbekistan)
20 Mark Renshaw (Australia)
21 Robert Hayles (Great Britain)19
22 Ben Swift (Great Britain) Team 100% me20
DNF Mehdi Sohrabi (Iran)
DNF Juan Pablo Forero Carreno (Colombia)
Team Sprint
Qualifying
1 France (Gregory Bauge/Francois Pervis/Arnaud Tournant)0:44.221
2 The Netherland (Theo Bos/Teun Mulder/Tim Veldt)0:44.346
3 Great Britain (Chris Hoy/Craig Maclean/Jason Queally)0:44.512
4 Team Toshiba (Daniel Ellis Team Toshiba/Shane John Kelly Team Toshiba/Scott Sunderland)0:44.698
5 Cofidis (Mickael Bourgain Cofidis/Didier Henriette Cofidis/Kevin Sireau Cofidis)0:44.717
6 www.rad-net.de (Robert Forstemann/Stefan Nimke/Michael Seidenbecher)0:44.826
7 Australia (Ben Kersten/Jason Niblett/Shane Perkins)0:44.837
8 Germany (Carsten Bergemann/Rene Enders/Matthias John)0:44.923
9 China (Yong Feng/Feng Lin/Zhang Lei)0:45.142
10 Scinence In Sport (Matthew Crampton/Ross Edgar/Jamie Staff)0:45.182
11 Japan (Tsubasa Kitatsuru/Kiyofumi Nagai/Kazunari Watanabe)0:45.295
12 Greece (Athanasios Mantzouranis/Christos Volikakis/Panagiotis Voukelatos)0:45.418
13 Malaysia (Muhammad Edrus Md Yunos/Josiah Ng Onn Lam/Rizal Tisin)0:45.511
14 Russia (Sergey Borisov/Sergey Kucherov/Sergey Polynskiy)0:45.671
15 Poland (Kamil Kuczynski/Lukasz Kwiatkowski/Damian Zielinski)0:45.822
16 Ukraine (Yuriy Tsyupyk/Andriy Vynokurov/Yevgen Bolibrukh)0:45.841
17 Venezuela (Hersony Canelon/Cesar Marcano/Angel Pulgar)0:45.388
18 Colombia (Rodrigo Vidal Barros Carpintero/Jonathan Marin Cermeno/Hernan Sanchez Castillo)0:46.442
19 Korea (Dong Hyun Choi/Jae Yeol Ryu/Jung Hwan Youm)0:46.446
20 Spain (Alvaro Alonso Rubio/Ruben Donet Gregori/Salvador Melia Mangrinan)0:46.561
21 Czech Republic (Tomas Babek/Adam Ptacnik/Denis Spicka)0:46.673
22 Hong Kong Pro Cycling (Yahui Gao/Qiming Wang/Jiren Wei)0:46.737
Final
Ride for Gold
1 The Netherland (Theo Bos/Teun Mulder/Tim Veldt)0:44.394
2 France (Gregory Bauge/Francois Pervis/Arnaud Tournant)0:44.414
Ride for Bronze
3 Great Britain (Chris Hoy/Craig Maclean/Jason Queally)0:44.837
4 Team Toshiba (Daniel Ellis Team Toshiba/Shane John Kelly Team Toshiba/Scott Sunderland)0:45.010
Women's Individual Pursuit
Qualifying
1 Katie Mactier (Australia)3:35.18
2 Rebecca Romero (Great Britain)3:37.08
3 Sarah Hammer (United States)3:37.68
4 Karin Thurig (Switzerland)3:38.04
5 Vilija Sereikaite (Lithuania) Safi - Pasta Zara Manhattan3:38.36
6 Verena Jooss (Germany)3:38.97
7 Wendy Houvenaghel (Great Britain) Scienceinsport.com3:39.34
8 Lesya Kalitovska (Ukraine)3:40.84
9 Alison Shanks (New Zealand)3:41.29
10 Tara Whitten (Canada)3:41.37
11 Lada Kozlikova (Czech Republic)3:42.46
12 Elizaveta Bochkarova (Ukraina) Arda Natura Pinarello Ukraina3:43.07
13 Katherine Bates (Australia) T-Mobile Track Team3:43.58
14 Cathy Moncassin Prime (France)3:44.13
15 Trine Schmidt (Denmark)3:44.35
16 Marlijn Binnendijk (Netherlands)3:45.11
17 Charlotte Becker (Germany) www.Rad-Net.de3:45.84
18 Dotsie Bausch (United States) Momentum Cycling3:45.85
19 Anastasiay Chulkova (Germany) www.Rad-Net.de3:46.22
20 Tatiana Guderzo (Italy)3:47.24
21 Leire Olaberria Dorronsoro (Spain) Cespa - Euskadi3:48.19
22 Yudelmis Dominguez Masague (Cuba)3:48.33
23 Min Yang (Japan) Giant Pro Cycling3:48.38
24 Jing Liang (China)3:48.55
25 Min Hye Lee (Korea)3:49.32
26 Jessie Maclean (United States) Verducci Breakaway Racing3:49.87
27 Danielys Garcia (Venezuela)3:51.51
28 Maria Luisa Calle Williams (Colombia)3:52.77
29 Svetlana Paulikaite (Lithuania)3:54.04
30 Satomi Wadami (Apan)3:55.40
31 Neva Day (Great Britain) South Bay Wheelmen3:56.74
32 Kele Murdin (United States) Proman Racing Team3:57.64
33 Paola Maria Salazar Rabbe (Guatemala)4:13.15
Final
1 Katie Mactier (Australia)3:37.62
2 Rebecca Romero (Great Britain)3:40.53
3 Sarah Hammer (United States)3:37.11
4 Karin Thurig (Switzerland)3:42.69
Women's Scratch Race
Qualifying
Heat One
1 Charlotte Becker (Germany) www.Rad-Net.de
At One Lap
2 Jarmila Machacova (Czech Republic)
3 Pascale Jeuland (France)
4 Adrie Visser (Netherlands)
5 Mandy Poitras (Canada)
6 Giorgia Bronzini (Italy) Safi - Pasta Zara Manhattan
7 Verena Jooss (Germany)
8 Karelia Judith Machado Jaimes (Venezuela)
9 Yumari Gonzalez Valdivieso (Cuba)
10 Catherine Cheatley (New Zealand)
11 Vera Carrara (Italy)
12 Trine Schmidt (Denmark)
13 Kele Murdin (United States) Proman Racing Team
14 Jessica Jurado (Mexico)
15 Jessie Maclean (United States) Verducci Breakaway Racing
16 Yun Mei Wu (Japan) Giant Pro Cycling
17 Olga Slyusareva (Germany) www.Rad-Net.de
18 Satomi Wadami (Apan)
19 Jing Liang (China)
20 Seon Ha Ha (Korea)
DNS Neva Day (Great Britain) South Bay Wheelmen
Heat Two
1 Inga Cilvinaite (Lithuania) Ausra Gruodis
At One Lap
2 Marlijn Binnendijk (Netherlands)
3 Belinda Goss (Australia)
4 Rebecca Quinn (Great Britain) South Bay Wheelmen
5 Annalisa Cucinotta (Italy)
6 Lada Kozlikova (Czech Republic)
7 Gina Grain (Canada)
8 Song Hee Han (Korea)
9 Marianne Vos (The Netherlands) Dsb Bank Track Team
10 Iona Wynter (Jamaica)
11 Paola Maria Salazar Rabbe (Guatemala)
12 Eugeniya Romanyuta (Germany) www.Rad-Net.de
13 Theresa Cliff-Ryan (United States) Verducci Breakaway Racing
14 Wan Yiu Wong (Hong Kong)
15 Christy King (United States)
16 Paola Munoz (Chile)
17 Danielys Garcia (Venezuela)
18 Leire Olaberria Dorronsoro (Spain) Cespa - Euskadi
19 Yoanka Gonzalez Perez (Cuba)
20 Svetlana Galuk (Ukraine)
21 Shelley Olds (United States) Proman Racing Team
22 Wei Li (Japan) Giant Pro Cycling
Final
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login