Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

February 22/08 9:28 am - Geelong Tour: Stage 3 & Final GC


Posted by Editoress on 02/22/08
 

Geelong Women's Tour Australia

Report courtesy Gennie Sheer, Communications Director, Cycling Australia

Austrian Christiane Soeder (Cervelo - Lifeforce) has been crowned the 2008 Geelong Tour Champion after a strong performance in the opening time trial set her up with an unbeatable lead.

Soeder held a 25 second lead over Germany's Ina Teutenberg (Team High Road) going into today's 91.2 kilometre Barwon Heads stage contested over six laps of a 15.2km course in blustery conditions. Soeder suffered a mid race puncture but her team mates rallied to tow her back up to the bunch.

Teutenberg claimed the stage win (2:32:16) and ten second bonus with Soeder crossing five seconds later in 23rd place but it was enough for the Austrian to take the win. Her final race time of 4:41:14 gave her a winning margin of 10 seconds over her German rival with Sweden's Susanne Ljungskog (Menikini Selle Italia) third overall at 25 seconds.

"I am really happy," said 33 year old Soeder. "It was for me a big victory, the first time I could win a tour, but it was a victory for the whole team.

"It is not nice if you have a puncture, but my team did a great job today," she added.

In a reversal of yesterday's Stage Two placings, Teutenberg crossed the line ahead of her team mate Australian Oenone Wood, with Regina Schleicher (Equipe Nurnberger) third.

The final stage saw a series of early attacks but Cervelo LifeForce regained control on the final lap bringing the race back together at which point the Team High Road train went into action to set up their sprinters.

"It all worked out perfectly as we (Team High Road) had the right amount of people there in the end," said Teutenberg. "But I was kind of running out of gears and worried about getting past Oenone."

Team High Road's Linda Villumsen retained the lead in the Best Young Rider classification with her 11th placing overall while Wood was crowned the Sprint Queen of the Tour claiming 18 points from Teutenberg on 14 points.

Team High Road's sprint strength in the Geelong Tour marks Wood and Teutenberg as favourites for the opening round of the 2008 UCI Women's Road Cycling World Cup Series being staged at Waterfront Geelong this Sunday from 10.30am.

"I think we have ridden really well in the past two stages and it has given me a lot of confidence that all the girls are in really good shape," said Wood, the 2008 Australian road race Champion.

"Sunday's a new race and everyone gets fitter after every race, but we pretty much have someone for every situation so we should have a very good race," Teutenberg added.

Stage 3: Lara Road Race, 115km
1. Ina Teutenberg (Ger) Team High Road2:32:16
2. Oenone Wood (Aus) Team High Road
3. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
4. Peta Mullens (Aus) Australian National Team
5. Alex Wrubleski (Can) Webcor Builders Cycling Team
6. Lauren Franges (USA) US National Team
7. Amanda Spratt (Aus) Australian National Team
8. Carly Hibberd (Aus) MB Cycles Womens Cycling Team
9. Rochelle Gilmore (Aus) Menikini Selle Italia
10. Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team
11. Lorian Graham (Aus) Vrienden Van Het Platteland
12. Miho Oki (Jpn) Menikini Selle Italia
13. Judith Arndt (Ger) Team High Road
14. Belinda Goss (Aus) VIS
15. Susanne Ljungskog (Swe) Menikini Selle Italiaall s.t.
16. Katheryn Mattis (USA) Webcor Builders Cycling Team0:05
17. Ruth Corset (Aus) QAS
18. Yong Li Liu (Chn) Giant Pro Cycling
19. Catherine Cheatley (NZl) BikeNZ
20. Emma Rickards (Aus) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Team
21. Helen Kelly (Aus) VIS
22. Tina Mayolo Pic (USA) Vrienden Van Het Platteland
23. Christiane Soeder (Aut) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Team
24. Serena Sheridan (NZl) BikeNZ
25. Kristin Armstrong Savola (USA) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Team
26. Sharon Laws (GBr) Landlink ACTAS Cycling Team
27. Sarah Düster (Ger) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Team
28. Toni Bradshaw (NZl) BikeNZ
29. Leonie Burford (Aus) NSWIS - CBD - Degani
30. Linda Villumsen Serup (Den) Team High Road
31. Natalie Bates (Aus) Menikini Selle Italia
32. Carmen Mcnellis (USA) US National Team
33. Edita Pucinskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung
34. Jaccolien Wallaard (Ned) Vrienden Van Het Platteland
35. Alexis Rhodes (Aus) Team High Road
36. Lang Meng (Chn) Giant Pro Cycling
37. Carissa Wilkes (NZl) BikeNZ
38. Carla Ryan (Aus) Australian National Team
39. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
40. Carlee Taylor (Aus) QAS
41. Chantal Beltman (Ned) Team High Road
42. Sara Carrigan (Aus) Lotto-Belisol Ladies Teamall s.t.
43. Marina Riomoli (Ita) Menikini Selle Italia0:13
44. Fei Wang (Chn) Giant Pro Cyclings.t.
45. Priska Doppmann (Sui) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Team0:19
46. Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling
47. Alison Powers (USA) US National Team
48. Erinne Willock (Can) Webcor Builders Cycling Teamall s.t.
49. Kim Schoonbaert (Bel) Lotto-Belisol Ladies Team0:22
50. Olivia Gollan (Aus) Menikini Selle Italia0:28
51. Katharine Carroll (USA) US National Team0:32
52. Christina Ruiter (USA) US National Team0:35
53. Jemma O'Brien (Aus) NSWIS - CBD - Degani0:39
54. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:41
55. Bridie O'Donnell (Aus) Australian National Team0:46
56. Thresa Cliff-Ryan (Aus) Landlink ACTAS Cycling Team0:48
57. Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:52
58. Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherungs.t.
59. Xiao Mei Huang (Chn) Giant Pro Cycling0:56
60. Hayley Wright (Aus) MB Cycles Womens Cycling Team0:59
61. Amy Dombroski (USA) Webcor Builders Cycling Team1:10
62. Sheree McKenzie (Aus) MB Cycles Womens Cycling Team
63. Brei Gudsell (NZl) BikeNZ
64. Karin Thurig (Sui) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Teamall s.t.
65. Tahlia Paskin (Aus) QAS1:17
66. Patricia Palmer (Aus) MB Cycles Womens Cycling Team
67. Kathryn Watt (Aus) Lotto-Belisol Ladies Team
68. Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladies Team
69. Lauren Kitchen (Aus) NSWIS - CBD - Deganiall s.t.
70. Christine Thorburn (USA) Webcor Builders Cycling Team1:23
71. Felicia Greer-Gomez (Can) Vrienden Van Het Platteland
72. Kerryn Charman (Aus) VISboth s.t.
73. Rachel Neylan (Aus) QAS1:29
74. Liz Young (Aus) MB Cycles Womens Cycling Team1:34
75. Li Chen (Chn) Giant Pro Cycling
76. Louise Kerr (Aus) QAS
77. Sorcha Flett (Aus) Lotto-Belisol Ladies Team
78. Marina Duvnjak (NZl) BikeNZall s.t.
79. Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladies Team1:48
80. Nicole Whitburn (Aus) VIS1:55
DNF Ashlee Ankudinoff (Aus) NSWIS - CBD - Degani
DNF Lisa Friend (Aus) NSWIS - CBD - Degani
DNF Kirsty Broun (Aus) QAS
DNF Katherine O'shea (Aus) VIS
DNF Monique Hanley (Aus) VIS
DNS Vicki Whitelaw (Aus) Landlink ACTAS Cycling Team
DNS Jenny Macpherson (Aus) Landlink ACTAS Cycling Team
DNS Josephine Tomic (Aus) Landlink ACTAS Cycling Team
Final GC
1. Christiane Soeder (Aut) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Team4:41:14
2. Ina Teutenberg (Ger) Team High Roadat 0:10
3. Susanne Ljungskog (Swe) Menikini Selle Italia0:25
4. Oenone Wood (Aus) Team High Road0:45
5. Leonie Burford (Aus) NSWIS - CBD - Degani0:49
6. Kristin Armstrong Savola (USA) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Team0:51
7. Katheryn Mattis (USA) Webcor Builders Cycling Team0:52
8. Alex Wrubleski (Can) Webcor Builders Cycling Team0:54
9. Judith Arndt (Ger) Team High Road0:55
10. Alexis Rhodes (Aus) Team High Road0:57
11. Linda Villumsen Serup (Den) Team High Road1:06
12. Chantal Beltman (Ned) Team High Road1:14
13. Amanda Spratt (Aus) Australian National Team1:16
14. Sarah Düster (Ger) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Team1:18
15. Lauren Franges (USA) US National Team
16. Lorian Graham (Aus) Vrienden Van Het Platteland
17. Edita Pucinskaite (Ltu) Equipe Nürnberger Versicherung1:19
18. Peta Mullens (Aus) Australian National Team1:20
19. Sara Carrigan (Aus) Lotto-Belisol Ladies Team1:22
20. Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team1:23
21. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung1:24
22. Miho Oki (Jpn) Menikini Selle Italia1:25
23. Sharon Laws (GBr) Landlink ACTAS Cycling Team1:26
24. Alison Powers (USA) US National Team1:29
25. Serena Sheridan (NZl) BikeNZ
26. Natalie Bates (Aus) Menikini Selle Italia1:31
27. Carla Ryan (Aus) Australian National Team1:32
28. Carlee Taylor (Aus) QAS1:41
29. Ruth Corset (Aus) QAS1:42
30. Priska Doppmann (Sui) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Team1:51
31. Emma Rickards (Aus) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Team1:53
32. Belinda Goss (Aus) VIS1:56
33. Katharine Carroll (USA) US National Team1:57
34. Fei Wang (Chn) Giant Pro Cycling1:58
35. Lang Meng (Chn) Giant Pro Cycling1:59
36. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
37. Erinne Willock (Can) Webcor Builders Cycling Team
38. Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung2:01
39. Toni Bradshaw (NZl) BikeNZ
40. Catherine Cheatley (NZl) BikeNZ2:03
41. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
42. Christina Ruiter (USA) US National Team
43. Carissa Wilkes (NZl) BikeNZ2:07
44. Helen Kelly (Aus) VIS2:08
45. Carmen Mcnellis (USA) US National Team2:13
46. Tina Mayolo Pic (USA) Vrienden Van Het Platteland2:14
47. Yong Li Liu (Chn) Giant Pro Cycling2:15
48. Christine Thorburn (USA) Webcor Builders Cycling Team2:28
49. Karin Thurig (Sui) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Team2:33
50. Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung2:42
51. Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling2:48
52. Jaccolien Wallaard (Ned) Vrienden Van Het Platteland2:51
53. Felicia Greer-Gomez (Can) Vrienden Van Het Platteland2:54
54. Kathryn Watt (Aus) Lotto-Belisol Ladies Team2:58
55. Bridie O'Donnell (Aus) Australian National Team3:04
56. Marina Riomoli (Ita) Menikini Selle Italia3:05
57. Jemma O'Brien (Aus) NSWIS - CBD - Degani3:15
58. Marina Duvnjak (NZl) BikeNZ3:17
59. Kim Schoonbaert (Bel) Lotto-Belisol Ladies Team
60. Thresa Cliff-Ryan (Aus) Landlink ACTAS Cycling Team3:18
61. Brei Gudsell (NZl) BikeNZ3:23
62. Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladies Team3:41
63. Tahlia Paskin (Aus) QAS3:43
64. Lauren Kitchen (Aus) NSWIS - CBD - Degani
65. Hayley Wright (Aus) MB Cycles Womens Cycling Team3:45
66. Liz Young (Aus) MB Cycles Womens Cycling Team3:52
67. Xiao Mei Huang (Chn) Giant Pro Cycling4:04
68. Li Chen (Chn) Giant Pro Cycling4:12
69. Carly Hibberd (Aus) MB Cycles Womens Cycling Team4:14
70. Louise Kerr (Aus) QAS4:19
71. Olivia Gollan (Aus) Menikini Selle Italia4:24
72. Sheree McKenzie (Aus) MB Cycles Womens Cycling Team4:26
73. Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladies Team4:38
74. Amy Dombroski (USA) Webcor Builders Cycling Team4:50
75. Kerryn Charman (Aus) VIS5:01
76. Patricia Palmer (Aus) MB Cycles Womens Cycling Team5:07
77. Sorcha Flett (Aus) Lotto-Belisol Ladies Team5:27
78. Nicole Whitburn (Aus) VIS5:37
79. Rochelle Gilmore (Aus) Menikini Selle Italia9:00
80. Rachel Neylan (Aus) QAS9:50
Young rider
1. Linda Villumsen Serup (Den) Team High Road4:42:20
2. Amanda Spratt (Aus) Australian National Teamat 0:10
3. Peta Mullens (Aus) Australian National Team0:14
4. Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team0:17
5. Serena Sheridan (NZl) BikeNZ0:23
6. Carla Ryan (Aus) Australian National Team0:26
7. Carlee Taylor (Aus) QAS0:35
8. Fei Wang (Chn) Giant Pro Cycling0:52
9. Carissa Wilkes (NZl) BikeNZ1:01
10. Marina Riomoli (Ita) Menikini Selle Italia1:59
11. Kim Schoonbaert (Bel) Lotto-Belisol Ladies Team2:11
12. Tahlia Paskin (Aus) QAS2:37
13. Lauren Kitchen (Aus) NSWIS - CBD - Deganis.t.
14. Hayley Wright (Aus) MB Cycles Womens Cycling Team2:39
15. Li Chen (Chn) Giant Pro Cycling3:06
16. Carly Hibberd (Aus) MB Cycles Womens Cycling Team3:08
17. Louise Kerr (Aus) QAS3:13
18. Amy Dombroski (USA) Webcor Builders Cycling Team3:44
Points
1. Oenone Wood (Aus) Team High Road18. pts
2. Ina Teutenberg (Ger) Team High Road14
3. Li Chen (Chn) Giant Pro Cycling10
4. Kristin Armstrong Savola (USA) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Team9
5. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung8
6. Serena Sheridan (NZl) BikeNZ6
6. Alexis Rhodes (Aus) Team High Road6
6. Katharine Carroll (USA) US National Team6
6. Hayley Wright (Aus) MB Cycles Womens Cycling Team6
10. Belinda Goss (Aus) VIS4
10. Katheryn Mattis (USA) Webcor Builders Cycling Team4
10. Emma Rickards (Aus) Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Team4
13. Alex Wrubleski (Can) Webcor Builders Cycling Team3
Team GC
1. Cervelo-Lifeforce Pro Cycling Team14:05:49
2. Team High Roadat 0:03
3. Webcor Builders Cycling Team1:07
4. Menikini Selle Italia1:08
5. Australian National Team1:39
6. Equipe Nürnberger Versicherungs.t.
7. US National Team2:02
8. Vrienden Van Het Platteland3:02
9. BikeNZ3:14
10. Giant Pro Cycling3:59
11. QAS4:14
12. Lotto-Belisol Ladies Team4:58
13. VIS5:27
14. NSWIS - CBD - Degani5:34
15. MB Cycles Womens Cycling Team7:56


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login