Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

June 14/08 5:00 am - Tour de Beauce: Stage 5 full results


Posted by Editoress on 06/14/08
 

Tour de Beauce

Stage 5: St-Georges circuit, 144km
1. Andreas Schillinger (Ger) Team Sparkasse3:48:08
2. Eric Baumann (Ger) Team Sparkasseat 0:51
3. Paul Brousse (Fra) A-Style Stomn1:06
4. Ian MacGregor (USA) Team Type 11:08
5. Cameron Jennings (Aus) Pezula Racing1:12
6. Robert Partridge (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk1:18
7. Jean-Sébastien Perron (Can) EVA Devinci1:29
8. Chris Jones (USA) Team Type 11:41
9. Carlos Oyarzun Guinez (Chi) Tecos Trek UAG1:54
10. Moises Aldape (Mex) Team Type 11:55
11. Bernardo Colex Tepoz (Mex) Tecos Trek UAG1:56
12. Svein Tuft (Can) Symmetrics1:58
13. Gregorio Ladino Vega (Col) Tecos Trek UAG1:59
14. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1s.t.
15. Matt Shriver (USA) Jittery Joe's2:00
16. Christopher Newton (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk2:01
17. Michael Stevenson (Swe) Amore E Vita-Mcdonald's2:02
18. Darren Lapthorne (Aus) Team Sparkasse2:04
19. Cam Evans (Can) Symmetricss.t.
20. Glen Chadwick (NZl) Team Type 12:07
21. Soren Nissen (Den) Amore E Vita-Mcdonald'ss.t.
22. Jacob Erker (Can) Symmetrics2:09
23. François Parisien (Can) Team R.A.C.E Pro2:19
24. Derrick St-John (Can) Garneau-Crocs2:20
25. Rob Britton (Can) Trek-Red Truck Racing2:22
26. Johann Rabie (RSA) South African U23 National Team2:23
27. Jacobus Venter (RSA) South African U23 National Team2:25
28. Aristide Ratti (Ita) A-Style Stomn2:29
29. Patrique Gama Azevedos (Bra) Garneau-Crocss.t.
30. Dan Timmerman (USA) Team R.A.C.E Pro2:31
31. Ryan Bonser (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk2:32
32. Travis Allen (RSA) Konica-Minolta
33. Dennis Van Niekerk (RSA) Konica-Minolta
34. Graziano Gasparre (Ita) Amore E Vita-Mcdonald'sall s.t.
35. Bruno Langlois (Can) Team Volkswagen2:56
36. Miguel Martinez (Fra) Amore E Vita-Mcdonald'ss.t.
37. Francisco Javier Matamoros (Mex) Tecos Trek UAG2:57
38. Luis Macias Hernandez (Mex) Tecos Trek UAGs.t.
39. Ramos Kleber (Bra) Garneau-Crocs3:06
40. Kristian House (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uks.t.
41. Graham Briggs (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk3:15
42. George-Édouard Duquette (Can) EVA Devinci3:24
43. Arles Antonio Castro Laverde (Col) Colombian National Team
44. Jairo Perez Suarez (Col) Colombian National Teamboth s.t.
45. Neil Shirley (USA) Jittery Joe's3:25
46. Ryan Sullivan (Aus) Jittery Joe'ss.t.
47. Charles Dionne (Can) Team Québec3:26
48. Matt Wilson (Aus) Team Type 13:30
49. Philipp Mamos (Ger) Team Sparkasse3:47
50. Christian Meier (Can) Symmetrics3:58
51. Ryan Roth (Can) Team R.A.C.E Pro4:45
52. Benjamin Martel (Can) 2Peer.com5:41
53. Siphiwe Sowella (RSA) South African U23 National Team
54. Christoff Van Heerden (RSA) Konica-Minolta
55. Herman Fouche (RSA) Konica-Minolta
56. Mathieu Toulouse (Can) EVA Devinci
57. Evan Elken (USA) Jittery Joe'sall s.t.
58. Dominique Perras (Can) EVA Devinci5:42
59. Yuriy Metlushenko (Ukr) Amore E Vita-Mcdonald's
60. Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Colombian National Team
61. Jamie Sparling (Can) Trek-Red Truck Racingall s.t.
62. Lars Wackernagel (Ger) Team Sparkasse9:25
63. Sylvain Georges (Fra) A-Style Stomn9:28
64. Omar Cervantes Diaz (Mex) Tecos Trek UAG10:40
65. Pascal Bussières (Can) 2Peer.coms.t.
66. Tilo Schuler (Ger) Team Sparkasse10:41
67. Mark Pozniak (Can) Team R.A.C.E Pros.t.
68. Alexandre Cloutier (Can) Team Québec10:42
69. Sebastian Frey (Ger) Team Sparkasse10:43
70. Ciaran Power (Irl) Pezula Racing10:44
71. Zach Bell (Can) Symmetrics
72. Andrew Randell (Can) Symmetricsboth s.t.
73. Florencio Ramos Torres (Mex) Tecos Trek UAG12:23
74. Phil Cortes (Can) Amore E Vita-Mcdonald's13:59
75. Fabio Calabria (Aus) Team Type 116:05
76. Derek Burke (Irl) Pezula Racing16:53
77. Hichem Chaabane (Alg) Konica-Minolta19:12
78. Jean-François Racine (Can) Garneau-Crocs19:13
79. Tyler Trace (Can) Trek-Red Truck Racing
80. Rhys Lloyd (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk
81. Bradley Potgieter (RSA) South African U23 National Team
82. Michael Joanisse (Can) Garneau-Crocs
83. Ben Kneller (USA) Jittery Joe's
84. Sébastien Fournet-Fayard (Fra) A-Style Stomnall s.t.
85. Matthew Bell (Can) Team Québec19:14
86. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics
87. David O'Loughlin (Irl) Pezula Racing
88. Kevin Noiles (Can) Trek-Red Truck Racingall s.t.
89. Dustin MacBurnie (Can) Team R.A.C.E Pro21:57
90. Dave Vukets (Can) Trek-Red Truck Racing24:24
91. Martyn Irvine (Irl) Pezula Racing33:07
92. Tomas Roba (Cze) Rocky Mountain Bikes
DNF. Kevin 'Buck' Miller (Can) Team R.A.C.E Pro
DNF. Morgan Fox (Irl) Pezula Racing
DNF. Mohamed Aoun Seghir (Alg) Konica-Minolta
DNF. Tim Hucker (Aus) Garneau-Crocs
DNF. Peter Ladd (Aus) Garneau-Crocs
DNF. Arnaud Papillon (Can) Team Volkswagen
DNF. Jean-Michel Lachance (Can) Team Québec
DNF. Matt Guse (Can) Team Québec
DNF. John Bairo Casallas (Col) 2Peer.com
DNF. Pierre Boilard (Can) 2Peer.com
DNF. Jonathan Kinnear (RSA) South African U23 National Team
DNF. Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) Colombian National Team
DNF. Juan Pablo Forero Carreno (Col) Colombian National Team
DNF. Norman Bryner (USA) Rocky Mountain Bikes
DNF. Courtney Guck (USA) Rocky Mountain Bikes
DNF. Randy Reichardt (USA) Rocky Mountain Bikes
DNS. Guillaume Boivin (Can) EVA Devinci
GC
1. Svein Tuft (Can) Symmetrics18:39:08
2. Bernardo Colex Tepoz (Mex) Tecos Trek UAGat 0:6
3. Moises Aldape (Mex) Team Type 10:46
4. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 10:49
5. Glen Chadwick (NZl) Team Type 11:13
6. Darren Lapthorne (Aus) Team Sparkasse1:40
7. Andreas Schillinger (Ger) Team Sparkasse2:14
8. François Parisien (Can) Team R.A.C.E Pro2:20
9. Soren Nissen (Den) Amore E Vita-Mcdonald's2:36
10. Gregorio Ladino Vega (Col) Tecos Trek UAG2:38
11. Cam Evans (Can) Symmetrics2:56
12. Paul Brousse (Fra) A-Style Stomn3:00
13. Christopher Newton (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk3:05
14. Patrique Gama Azevedos (Bra) Garneau-Crocs3:17
15. Michael Stevenson (Swe) Amore E Vita-Mcdonald's3:17
16. Rob Britton (Can) Trek-Red Truck Racing3:19
17. Jacob Erker (Can) Symmetrics3:57
18. Miguel Martinez (Fra) Amore E Vita-Mcdonald's4:03
19. Johann Rabie (RSA) South African U23 National Team4:06
20. Carlos Oyarzun Guinez (Chi) Tecos Trek UAG4:48
21. Kristian House (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk4:52
22. Cameron Jennings (Aus) Pezula Racing5:09
23. Chris Jones (USA) Team Type 15:13
24. Graziano Gasparre (Ita) Amore E Vita-Mcdonald's6:17
25. Christian Meier (Can) Symmetrics6:25
26. Jacobus Venter (RSA) South African U23 National Team6:37
27. Eric Baumann (Ger) Team Sparkasse6:40
28. Ryan Bonser (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk7:00
29. Aristide Ratti (Ita) A-Style Stomn7:17
30. Robert Partridge (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk8:15
31. Charles Dionne (Can) Team Québec8:18
32. Luis Macias Hernandez (Mex) Tecos Trek UAG8:57
33. Bruno Langlois (Can) Team Volkswagen9:14
34. Graham Briggs (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk9:33
35. Ryan Sullivan (Aus) Jittery Joe's9:56
36. Dominique Perras (Can) EVA Devinci10:00
37. Jean-Sébastien Perron (Can) EVA Devinci10:10
38. Jairo Perez Suarez (Col) Colombian National Team10:28
39. Benjamin Martel (Can) 2Peer.com10:32
40. Travis Allen (RSA) Konica-Minolta10:33
41. Francisco Javier Matamoros (Mex) Tecos Trek UAG10:50
42. Matt Wilson (Aus) Team Type 111:07
43. Dennis Van Niekerk (RSA) Konica-Minolta11:08
44. Neil Shirley (USA) Jittery Joe's11:14
45. Ian MacGregor (USA) Team Type 111:28
46. Matt Shriver (USA) Jittery Joe's11:40
47. Ramos Kleber (Bra) Garneau-Crocs11:58
48. Yuriy Metlushenko (Ukr) Amore E Vita-Mcdonald's12:39
49. Ryan Roth (Can) Team R.A.C.E Pro12:55
50. Sylvain Georges (Fra) A-Style Stomn13:45
51. Mathieu Toulouse (Can) EVA Devinci14:05
52. Siphiwe Sowella (RSA) South African U23 National Team15:42
53. Evan Elken (USA) Jittery Joe's16:25
54. Jamie Sparling (Can) Trek-Red Truck Racing16:47
55. Dan Timmerman (USA) Team R.A.C.E Pro17:41
56. Philipp Mamos (Ger) Team Sparkasse18:53
57. Alexandre Cloutier (Can) Team Québec20:02
58. Derrick St-John (Can) Garneau-Crocs20:22
59. Florencio Ramos Torres (Mex) Tecos Trek UAG20:40
60. Zach Bell (Can) Symmetrics21:38
61. Ciaran Power (Irl) Pezula Racing22:23
62. Mark Pozniak (Can) Team R.A.C.E Pro22:23
63. Pascal Bussières (Can) 2Peer.com22:32
64. Hichem Chaabane (Alg) Konica-Minolta23:21
65. Dustin MacBurnie (Can) Team R.A.C.E Pro23:46
66. Omar Cervantes Diaz (Mex) Tecos Trek UAG24:01
67. Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Colombian National Team24:09
68. Sebastian Frey (Ger) Team Sparkasse24:56
69. George-Édouard Duquette (Can) EVA Devinci25:04
70. Lars Wackernagel (Ger) Team Sparkasse26:23
71. Christoff Van Heerden (RSA) Konica-Minolta26:32
72. Herman Fouche (RSA) Konica-Minolta27:23
73. David O'Loughlin (Irl) Pezula Racing28:03
74. Michael Joanisse (Can) Garneau-Crocs29:04
75. Tilo Schuler (Ger) Team Sparkasse29:40
76. Fabio Calabria (Aus) Team Type 129:43
77. Phil Cortes (Can) Amore E Vita-Mcdonald's30:00
78. Ben Kneller (USA) Jittery Joe's30:19
79. Matthew Bell (Can) Team Québec31:11
80. Dave Vukets (Can) Trek-Red Truck Racing31:36
81. Bradley Potgieter (RSA) South African U23 National Team31:52
82. Andrew Randell (Can) Symmetrics32:42
83. Sébastien Fournet-Fayard (Fra) A-Style Stomn33:33
84. Kevin Noiles (Can) Trek-Red Truck Racing34:41
85. Rhys Lloyd (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk38:31
86. Arles Antonio Castro Laverde (Col) Colombian National Team41:51
87. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics46:03
88. Martyn Irvine (Irl) Pezula Racing48:50
89. Tyler Trace (Can) Trek-Red Truck Racing54:11
90. Tomas Roba (Cze) Rocky Mountain Bikes1:00:18
91. Jean-François Racine (Can) Garneau-Crocs1:06:40
92. Derek Burke (Irl) Pezula Racing1:38:44
Young Rider
1. Johann Rabie (RSA) South African U23 National Team18:43:14
2. Christian Meier (Can) Symmetricsat 2:19
3. Jacobus Venter (RSA) South African U23 National Team2:31
4. Ryan Bonser (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk2:54
5. Robert Partridge (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk4:09
6. Jean-Sébastien Perron (Can) EVA Devinci6:04
7. Ramos Kleber (Bra) Garneau-Crocs7:52
8. Siphiwe Sowella (RSA) South African U23 National Team11:36
9. Mark Pozniak (Can) Team R.A.C.E Pro18:17
10. Hichem Chaabane (Alg) Konica-Minolta19:15
11. Omar Cervantes Diaz (Mex) Tecos Trek UAG19:55
12. Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Colombian National Team20:03
13. George-Édouard Duquette (Can) EVA Devinci20:58
14. Christoff Van Heerden (RSA) Konica-Minolta22:26
15. Herman Fouche (RSA) Konica-Minolta23:17
16. Michael Joanisse (Can) Garneau-Crocs24:58
17. Fabio Calabria (Aus) Team Type 125:37
18. Matthew Bell (Can) Team Québec27:05
19. Dave Vukets (Can) Trek-Red Truck Racing27:30
20. Bradley Potgieter (RSA) South African U23 National Team27:46
21. Sébastien Fournet-Fayard (Fra) A-Style Stomn29:27
22. Rhys Lloyd (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk34:25
23. Martyn Irvine (Irl) Pezula Racing44:44
24. Derek Burke (Irl) Pezula Racing1:34:38
Sprint GC
1. Moises Aldape (Mex) Team Type 147
2. Bernardo Colex Tepoz (Mex) Tecos Trek UAG46
3. Eric Baumann (Ger) Team Sparkasse40
4. Andreas Schillinger (Ger) Team Sparkasse38
5. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 132
6. Glen Chadwick (NZl) Team Type 130
7. Svein Tuft (Can) Symmetrics29
8. Miguel Martinez (Fra) Amore E Vita-Mcdonald's27
9. Ramos Kleber (Bra) Garneau-Crocs24
10. Yuriy Metlushenko (Ukr) Amore E Vita-Mcdonald's23
11. Evan Elken (USA) Jittery Joe's20
12. Paul Brousse (Fra) A-Style Stomn20
13. Michael Stevenson (Swe) Amore E Vita-Mcdonald's19
14. Darren Lapthorne (Aus) Team Sparkasse19
15. Gregorio Ladino Vega (Col) Tecos Trek UAG18
16. François Parisien (Can) Team R.A.C.E Pro16
17. Soren Nissen (Den) Amore E Vita-Mcdonald's15
18. Graziano Gasparre (Ita) Amore E Vita-Mcdonald's15
19. Ciaran Power (Irl) Pezula Racing14
20. Sebastian Frey (Ger) Team Sparkasse14
21. Ian MacGregor (USA) Team Type 114
22. David O'Loughlin (Irl) Pezula Racing14
23. Sylvain Georges (Fra) A-Style Stomn14
24. Kristian House (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk13
25. Luis Macias Hernandez (Mex) Tecos Trek UAG13
26. Dan Timmerman (USA) Team R.A.C.E Pro12
27. Charles Dionne (Can) Team Québec12
28. Cameron Jennings (Aus) Pezula Racing11
29. Dominique Perras (Can) EVA Devinci11
30. Christoff Van Heerden (RSA) Konica-Minolta11
31. Robert Partridge (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk10
32. Chris Jones (USA) Team Type 110
33. Jean-Sébastien Perron (Can) EVA Devinci9
34. Christopher Newton (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk9
35. Sébastien Fournet-Fayard (Fra) A-Style Stomn9
36. Matt Wilson (Aus) Team Type 18
37. Ryan Roth (Can) Team R.A.C.E Pro8
38. Herman Fouche (RSA) Konica-Minolta8
39. Carlos Oyarzun Guinez (Chi) Tecos Trek UAG7
40. Juan Esteban Arango Carvajal (Col) Colombian National Team7
41. Zach Bell (Can) Symmetrics6
42. Hichem Chaabane (Alg) Konica-Minolta6
43. Rob Britton (Can) Trek-Red Truck Racing5
44. Patrique Gama Azevedos (Bra) Garneau-Crocs5
45. Dennis Van Niekerk (RSA) Konica-Minolta4
46. Philipp Mamos (Ger) Team Sparkasse4
47. Phil Cortes (Can) Amore E Vita-Mcdonald's4
48. Johann Rabie (RSA) South African U23 National Team3
49. Cam Evans (Can) Symmetrics2
50. Jacob Erker (Can) Symmetrics2
51. Aristide Ratti (Ita) A-Style Stomn2
52. Matt Shriver (USA) Jittery Joe's1
53. Derek Burke (Irl) Pezula Racing1
KoM
1. Glen Chadwick (NZl) Team Type 154
2. Bernardo Colex Tepoz (Mex) Tecos Trek UAG31
3. Phil Cortes (Can) Amore E Vita-Mcdonald's29
4. Sébastien Fournet-Fayard (Fra) A-Style Stomn23
5. Chris Jones (USA) Team Type 122
6. Miguel Martinez (Fra) Amore E Vita-Mcdonald's20
7. Andreas Schillinger (Ger) Team Sparkasse20
8. Paul Brousse (Fra) A-Style Stomn20
9. Gregorio Ladino Vega (Col) Tecos Trek UAG18
10. Patrique Gama Azevedos (Bra) Garneau-Crocs18
11. Moises Aldape (Mex) Team Type 116
12. Carlos Oyarzun Guinez (Chi) Tecos Trek UAG14
13. Martyn Irvine (Irl) Pezula Racing14
14. Ian MacGregor (USA) Team Type 112
15. Jean-Sébastien Perron (Can) EVA Devinci10
16. Svein Tuft (Can) Symmetrics9
17. Derek Burke (Irl) Pezula Racing9
18. Charles Dionne (Can) Team Québec8
19. Cameron Jennings (Aus) Pezula Racing8
20. Neil Shirley (USA) Jittery Joe's7
21. Soren Nissen (Den) Amore E Vita-Mcdonald's6
22. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 16
23. Hichem Chaabane (Alg) Konica-Minolta6
24. Luis Macias Hernandez (Mex) Tecos Trek UAG6
25. François Parisien (Can) Team R.A.C.E Pro6
26. Cam Evans (Can) Symmetrics6
27. Francisco Javier Matamoros (Mex) Tecos Trek UAG5
28. Matt Wilson (Aus) Team Type 15
29. Florencio Ramos Torres (Mex) Tecos Trek UAG5
30. Christian Meier (Can) Symmetrics5
31. Zach Bell (Can) Symmetrics4
32. Robert Partridge (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk4
33. Andrew Pinfold (Can) Symmetrics3
34. Ciaran Power (Irl) Pezula Racing2
35. Siphiwe Sowella (RSA) South African U23 National Team2
36. Christopher Newton (GBr) Rapha Condor Recycling.co.uk2
37. Darren Lapthorne (Aus) Team Sparkasse1
38. Jairo Perez Suarez (Col) Colombian National Team1
39. Ryan Roth (Can) Team R.A.C.E Pro1
40. Matt Shriver (USA) Jittery Joe's1
Team GC
1. Team Type 155:56:29
2. Symmetricsat 6:19
3. Tecos Trek UAG6:20
4. Amore E Vita-Mcdonald's8:58
5. Team Sparkasse9:12
6. Rapha Condor Recycling.Co.Uk13:08
7. Team R.A.C.E Pro16:39
8. A-Style Stomn23:02
9. South African U23 National Team25:15
10. Garneau-Crocs26:41
11. Jittery Joe's27:58
12. EVA Devinci29:49
13. Konica-Minolta34:32
14. Trek-Red Truck Racing49:12
15. Colombian National Team50:47
16. Pezula Racing52:54
17. Team Québec58:15


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login