Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

June 27/08 8:13 am - 2008 Road Nationals - CCA Preview


Posted by Editoress on 06/27/08
 

2008 Road Nationals Open with Time Trials for Para, Junior & Masters Cyclists
Report courtesy CCA

Para-cyclists battle for final Games spots at Tim Hortons Road Nationals

Canada's top Para-cyclists were in the spotlight Friday to open the Tim Hortons Road Nationals which will determine the final berths on the Canadian team for the Paralympic Games this September in Beijing.

One of Canada's top medal hopes in Para-cycling, Daniel Chalifour of Mont-Laurier, Que., and his guide Alexandre Cloutier of Quebec City, who are already assured a berth on the Olympic team, successfully defended their title in the men's tandem individual time trial. Brian Cowie and Devon Smibert, both of Vancouver, were second and Stephane Cote of Quebec City and Pierre-Olivier Boily of Sherbrooke, Que., third.

Last year, Chalifour and Cloutier were seventh at the world championships and won triple gold at the Pan Am Championships.

"We are obviously pleased with the victory," said Chalifour, who says their best event at the Games should be the pursuit on the track. "Last year we won by a wider margin but it is a different situation this year. The Canadian championships are an important step towards our major goal. We haven't maximized our form yet but we will in September."

Other victors in the Para-cycling time trial races were Rico Morneau of Ste-Martine, Que., in hand-cycling, Jean Quévillon of Ste-Adèle, Que., in the cerebral palsy division, Mark Breton of Charlesbourg, Que., in the LC division and Beijing-bound Geneviève Ouellet of Amos, Que., and her guide Mathilde Hupin-Debeurne of Bromont, Que., in the women's tandem.

Canada earned eight men's spots and two for the women for the Paralympic Games in Para-cycling. Three spots remain to be determined on the men's side.

Time trials were also held in able-bodied junior competition. In the women's race, Junior-aged rider Adrianne Provost of Quebec won the gold medal with Denise Ramsden of Kingston, Ont., second and Leah Kirchmann of St. Boniface, Man.

In the men's junior race, Cody Campbell of Surrey, B.C., was the victor with Hugo Houle of St. Augustin-de-Desmaur, Que., second and Simon Lambert-Lemay of Longueuil, Que., third.

The road nationals are divided into two parts. The Para-cyclists and juniors compete this weekend. Next week - July 4-6 - in St-Georges-de-Beauce the under-23 and elite riders are in action. Races are also being held for various age groups and the entire competition will attract more than 700 cyclists.

Junior Men (20km) Time Gap
1. Cody Campbell (BC) Cycling BC 28:03.97 0
2. Hugo Houle (QC) Équipe du Québec 28:09.37 5.4
3. Simon Lambert Lemay (QC) Équipe du Québec 28:31.52 27.55
4. David Boily (QC) Équipe du Québec 28:40.83 36.86
5. Adrian Huemmer (MB) Mazurcoaching.com 28:48.50 44.53
6. Devon Novakowski (ON) Team Ontario 28:59.21 55.24
7. Antoine Duchesne (QC) Équipe du Québec 29:16.54 1:12.57
8. David Larson (AB) Juventus 29:24.06 1:20.09
9. Mason Hanrahan (QC) Euro-Sports.ca 29:28.81 1:24.84
10. Ryan Aitcheson (ON) Team Ontario 29:33.82 1:29.85
11. Stuart Wight (NB) Atlantic Cycling Cen 29:44.99 1:41.02
12. Pierick Naud (QC) Eva-Devinci (Club) 29:47.43 1:43.46
13. Andrew Lattimorea (ON) Team Ontario 29:52.41 1:48.44
14. Dustin Andrews (AB) Team Alberta 29:54.52 1:50.55
15. William Garneau (QC) Équipe du Québec 29:56.83 1:52.86
16. Ludovic Fleury (QC) Équipe du Québec 30:01.52 1:57.55
17. Boris Martin (BC) Cycling BC 30:10.08 2:06.11
18. Kevin Thorpe (BC) Team BC 30:14.78 2:10.81
19. Jean Samuel Deshaies (QC) D'Amos 30:14.90 2:10.93
20. Philippe Nadon (QC) D'Amos 30:18.52 2:14.55
21. Marc-André Bonneau (QC) Eva-Devinci (Club) 30:29.47 2:25.50
22. Rémi Pelletier-Roy (QC) Dynamiks de Contreco 30:38.47 2:34.50
23. Marc-Olivier Jussaume (QC) Eva-Devinci (Club) 30:38.65 2:34.68
24. Evan Flater (QC) Cycling BC 30:39.52 2:35.55
25. Brad Clifford (SK) Team Saskatchewan 30:47.91 2:43.94
26. Mikael Bilodeau (QC) Espoirs Saputo 30:50.21 2:46.24
27. Yannick Bédard (QC) Apogee-Kuota/Elicycl 31:12.26 3:08.29
28. Maximilien Benjamin (QC) Apogee-Kuota/Elicycl 31:12.66 3:08.69
29. Brody Pasciullo (ON) The Cyclepath Thunde 31:15.74 3:11.77
30. Kevin Massicotte (ON) Team Ontario 31:20.54 3:16.57
31. Pierre-Étienne Boivin (QC) Eva-Devinci (Club) 31:22.90 3:18.93
32. Philippe Lacasse (QC) Vélo Club Longueuil 31:25.82 3:21.85
33. Jean-Michel Naud (QC) D'Amos 31:26.94 3:22.97
34. Sam Loud (ON) Rollin Thunder 31:31.47 3:27.50
35. Colin Reinholt (ON) Team Ontario 31:35.30 3:31.33
36. Corey Hess (BC) Team BC 31:35.81 3:31.84
37. Logan Cornel (ON) Team Ontario 31:40.38 3:36.41
38. Trevor Damen (QC) Team Ontario 31:50.26 3:46.29
39. Jean-Richard Cormier (NB) Atlantic Cycling Cen 31:51.90 3:47.93
40. Matteo Dal-Cin (ON) Team Ontario 31:55.54 3:51.57
41. Curtis Jung (BC) dEVo 31:55.97 3:52.00
42. Jacob Schwingboth (BC) escape-velocity/devo 32:01.62 3:57.65
43. Philippe Brizzard (QC) Dynamiks de Contreco 32:02.11 3:58.14
44. Derek Hughes (PE) Atlantic Cycling Cen 32:10.39 4:06.42
45. Laurent Dallaire (QC) Vélo Club Longueuil 32:10.49 4:06.52
46. Karl Steppan (QC) D'Amos 32:12.08 4:08.11
47. Antoni Loignon (QC) Garneau-Crocs-Suzano 32:16.94 4:12.97
48. JérÙme Boucher (QC) Garneau-Crocs-Suzano 32:26.17 4:22.20
49. Hugo Barette (QC) Espoirs Saputo 32:30.58 4:26.61
50. Andrew L'esperance (NS) Atlantic Cycling Centre 32:37.28 4:33.31
51. Marshall Verbrugge (MB) Woodcock Cycle/Team Manitoba 32:37.91 4:33.94
52. Pierrick Picard Fiset (QC) D'Amos 32:38.90 4:34.93
53. Frédéric Ouellet-Lacroix (QC) Vélo Club Longueuil 32:40.35 4:36.38
54. Julien Daly (QC) Indépendant 32:40.67 4:36.70
55. Jason Manning (BC) Cycling BC 32:48.24 4:44.27
56. Kyle Kneabone (PEI) Atlantic Cycling Centre 33:54.21 5:50.24
57. Marc-Olivier Helms (QC) Espoirs Saputo 33:54.42 5:50.45
58. Willem Mackenzie (PEI) Atlantic Cycling Centre 34:27.57 6:23.60
DNF. Charles-Alexandre Cloutier (QC) Espoirs Saputo
 
Junior Women (15km) Time Gap
1. Adriane Provost (QC) Équipe du Québec 25:09.67 0
2. Denise Ramsden (ON) Team Ontario 25:11.68 2.01
3. Leah Kirchmann (MB) Team Manitoba 25:16.64 6.97
4. Jessica Kisell (AB) Team Alberta 25:18.15 8.48
5. Julia Garnet (SK) Team Saskatchewan 25:33.22 23.55
6. Jessica Garneau (QC) Rocky Mountain/Lessard 25:49.52 39.85
7. Virginie Gauthier (QC) Équipe du Québec 26:17.80 1:08.13
8. Krista Ruby (ON) Team Ontario 26:29.24 1:19.57
9. Joanie Laflamme (QC) Équipe du Québec 26:39.62 1:29.95
10. Évelyne Gagnon (QC) Eva-Devinci (Club) 26:59.82 1:50.15
11. Katie Spittlehouse (ON) Team Ontario 27:05.57 1:55.90
12. Véronique Drapeau Zgoralski (QC) Vélo Club Longueuil 27:08.02 1:58.35
13. Ellen Sparling (AB) bicisport Calgary 27:12.39 2:02.72
14. Gabrielle Duchesne (QC) Équipe du Québec 27:24.57 2:14.90
15. Stephanie Bester (ON) Team Ontario 27:30.56 2:20.89
16. Florence Laplante Lamarche (ON) Ottawa Bicycle Club 27:36.70 2:27.03
17. Anna Schappert (QC) Manitoba Provincial 28:04.71 2:55.04
18. Geneviève Bourgeois (QC) Eva-Devinci (Club) 28:04.79 2:55.12
19. Karlee Gendron (MB) Team Manitoba/ Woodcock 28:13.86 3:04.19
DNF. Celeste Jones (ON) Team Ontario


Master 30-39 Men (20km) Time Gap
1. Warren Macdonald (ON) EMD Serono/Stevens 27:49.58
2. Gideon Krishtalka (AB) Team H&R Block 28:15.88 26.3
3. David Gazsi (QC) Team Ultralink 28:32.83 43.25
4. Daniel Wood (AB) ERTC 28:52.32 1:02.74
5. Michel Brazeau (QC) Opus-PowerWatts 28:54.52 1:04.94
6. Philippe Wauthier (QC) Ryno Performance 29:11.46 1:21.88
7. David Albert (QC) Opus-PowerWatts 29:17.82 1:28.24
8. Pavle Stanojevic (ON) Jamis/BikeZone Racin 29:31.35 1:41.77
9. Carl Dessureault (QC) Opus-PowerWatts 29:43.47 1:53.89
10. Shawn Staff (ON) Wheels of Bloor CT 30:00.07 2:10.49
11. Antoine Richer (QC) Cycles Performance-C 30:14.80 2:25.22
12. Jonathan Wood (AB) La Bicicletta/J.Lind 30:17.35 2:27.77
13. David Munden (ON) EMD Serono Stevens 30:37.96 2:48.38
14. Michel Courval (QC) Opus-PowerWatts 30:39.49 2:49.91
15. Philippe Arseneault (QC) Marinoni-Cadence 31:14.30 3:24.72
 
Master 40-49 Men (20km) Time Gap
1. Stéphane Le Beau (QC) Opus-PowerWatts 28:46.13 0
2. Ilija Petrovski (ON) Wheels of Bloor 28:58.16 12.03
3. Eric Provost (QC) Opus-PowerWatts 29:26.97 40.84
4. Ron Amos (ON) RidewithRendall 29:46.53 1:00.40
5. stephane Marcoux (QC) En Coeur 29:54.97 1:08.84
6. Peter Toth (AB) Juventus 30:02.58 1:16.45
7. Kevin Rokosh (AB) Edmonton Road & Trac 30:05.69 1:19.56
8. Michel Cyr (QC) Les Rouleurs de l'Ou 30:15.10 1:28.97
9. Francois Faust (ON) Team RACE 30:28.85 1:42.72
10. Richard Pelletier (QC) Opus-PowerWatts 30:37.84 1:51.71
11. Tim Best (ON) Ind 31:09.73 2:23.60
12. Michel Pelletier (BC) Velo Vets 31:14.27 2:28.14
13. Alain Delorme (QC) Indépendant 32:15.98 3:29.85
14. Stephane Demers (QC) Indépendant 32:49.07 4:02.94
15. Charles Cormier (NB) Ind 33:13.44 4:27.31
DNF. Carl Grenier (QC) Sleeman Clear/Énergi
DSQ. Sylvain Thibeault (QC) Acidose Lactique
DSQ. Christian Boutin (QC) EDGE/CARB BOOM
 
Master 50-59 Men (215km) Time Gap
1. Dave Viney (ON) Orlando Road Club 21:59.89 0
2. Sylvan Adams (QC) Calyon/Martin Swiss 22:23.87 23.98
3. Robert Anderson (CA) TeamSpecialized Racing 22:34.55 34.66
4. Charlie Squires (ON) London Honda-Westhaven 22:40.30 40.41
5. Tony Abramavicius (ON) Wheels of Bloor CT 22:48.21 48.32
6. Joe Narciso (ON) London Honda-westhaven 23:16.01 1:16.12
7. Marc Lapointe (QC) Bluberi-Martin Swiss 23:21.87 1:21.98
8. Will Vandenberg (ON) CoachChris.ca 23:32.95 1:33.06
9. Pierre C. Lacoste (QC) VCOM 23:57.30 1:57.41
10. Tommy Mak (AB) Eurotech Cycle 24:14.46 2:14.57
11. David C. Watson (AB) Velocity Cycing Club 24:23.47 2:23.58
12. Roger Lessard (QC) Beauce 24:23.58 2:23.69
13. Jacques Ranger (QC) Taximode.com 25:11.82 3:11.93
14. André Rodrigue (QC) Indépendant 26:15.11 4:15.22
15. John Daniels (MB) Fast Old Guys Manitoba 27:46.39 5:46.50
DNS. Claude Dallaire (QC) Sherbrooke (club cycliste)
 
Master 60 (15km) Time Gap
1. Lev Krivitsky (AB) Tessascape Racing 25:00.30 0
2. Gary Romkey (QC) Ride with Randell 25:20.14 19.84
3. Gaëtan Boulanger (QC) Mazurcoaching.com 25:47.36 47.06
4. Denis Côté (QC) Indépendant 26:00.46 1:00.16
5. Jean-Pascal Lion (QC) Espoirs de Laval 28:40.02 3:39.72
DNS. Bernard Carré (QC) Indépendant
DNS. Michael Mccann (YK) VeloNorth Cycling Club
DSQ. Claudel Desroches (QC) Indépendant
 
Master Women 30-39 (15km) Time Gap
1. Annick-Isabelle Marcoux (QC) Opus-PowerWatts 24:42.64 0
2. Anita Mackinnon (ON) Les Rouleurs de l'Ou 25:20.08 37.44
3. Leigh Bianco (ON) La Bicicletta/J. Lin 26:01.65 1:19.01
4. Kaarin Tae (NS) Bicycles Plus Cycling 26:05.42 1:22.78
5. Lucinda Wallace (ON) Mazurcoaching.com 27:17.70 2:35.06
 
Master Women 40 Time Gap
1. Lisa Dorian (BC) Chicks Cycling 25:54.43 0
2. Carolyn Soules (AB) Calgary Crankmasters 26:22.40 27.97
3. Danielle Plante (QC) Marinoni-Cadence 26:59.73 1:05.30
4. Janet Siilman (ON) Thunder Bay Cycling 27:09.44 1:15.01
 
CP1 Men (8.5km) Time Gap
1. Stephane Chaput (QC) Indépendant 37:34.99
 
CP3 Men (15 Km)
1. Jean Quevillon (QC) Équipe du Québec 26:35.60
2. Brayden Mcdougall (AB) Alberta 26:49.00 13.4
 
CP4 Men (15 Km)
1. Sébastien Bouchard (QC) Équipe du Québec 25:46.43
 
HCA Men (8.5 Km)
1. Robert Labbé (QC) Équipe du Québec 25:16.93
 
HCB Men (8.5 Km) Time Gap
1. Rico Morneau (QC) Équipe du Québec 17:53.07 0
2. Mark Beggs (QC) Équipe du Québec 18:32.84 39.77
3. Sébastien Fortier (QC) Indépendant 22:17.67 4:24.60
4. Marc David (QC) Équipe du Québec 23:07.27 5:14.20
 
LC2 Men (15 Km)
1. Éric Bourgault (QC) Équipe du Québec 25:09.05
 
LC3 Men (15 Km)
1. Matthieu Parent (QC) Équipe du Québec 29:37.31
 
Tandem Women (20Km)
1. Geneviève Ouellet (QC) Équipe du Québec 36:05.95
 
Tandem Men (20Km) Time Gap
1. Daniel Chalifour (QC) Équipe du Québec 28:01.47
2. Brian Cowie (BC) BC Blind Sports 28:31.17 29.7
3. Stéphane Côté (QC) Équipe du Québec 28:42.22 40.75

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login