Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

June 30/08 12:22 pm - 2008 Road National Championships: Day 3 full results


Posted by Editoress on 06/30/08
 

2008 Road Nationals St Georges de Beauce, QC

Day 3

Junior Women
1. Denise Ramsden (ON) Team Ontario2:32:02
2. Laurie-Anne Dupont Renaud (QC) Équipe du Québecat 3:20
3. Leah Kirchmann (MB) Team Manitoba3:22
4. Adriane Provost (QC) Équipe du Québecs.t.
5. Jessica Kisell (AB) Team Alberta 3:24
6. Krista Ruby (ON) Team Ontario4:37
7. Joanie Laflamme (QC) Équipe du Québecs.t.
8. Véroniq Drapeau Zgoralski (QC) Vélo Club Longueuil6:17
9. Julia Garnet (SK) Team Saskatchewan6:21
10. Florence Laplante-Lamarche (ON) Ottawa Bicycle Club9:04
11. Laura Bietola (ON) 3ROX Racings.t.
12. Gabrielle Duchesne (QC) Équipe du Québec9:07
13. Virginie Gauthier (QC) Équipe du Québec9:09
14. Jessica Garneau (QC) Rocky Mountain/Lessards.t.
15. Celeste Jones (ON) Team Ontario10:34
16. Anna Schappert (QC) Manitoba Provincial Team15:48
17. Katie Spittlehouse (ON) Team Ontario24:15
18. Édith Levasseur (QC) Dynamiks de Contrecoeur24:35
19. Justine Levasseur (QC) Dynamiks de Contrecoeur37:00
20. Stephanie Bester (ON) Team Ontario57:50
DNF. Geneviève Bourgeois (QC) Eva-Devinci (Club)
DNF. Évelyne Gagnon (QC) Eva-Devinci (Club)
DNF. Karlee Gendron (MB) Team Manitoba/ Woodcock Cycle
DNF. Ellen Sparling (AB) bicisport Calgary
DNF. Shanie Bergeron (QC) Specialized
Junior Men
1. Hugo Houle (QC) Équipe du Québec2:53:05
2. Simon Lambert-Lemay (QC) Équipe du Québec
3. David Boily (QC) Équipe du Québec
4. Yannick Bédard (QC) Apogee-Kuota/Elicycle
5. Cody Campbell (BC) Cycling BC
6. Dustin Andrews (AB) Team Alberta
7. Philippe Nadon (QC) D'Amos
8. Pierick Naud (QC) Eva-Devinci (Club)
9. Karl Steppan (QC) D'Amos
10. Andrew L'Esperance (NS) Atlantic Cycling Centre
11. Ryan Aitcheson (ON) Team Ontario
12. Jean-Michel Naud (QC) D'Amos
13. Brody Pasciullo (ON) The Cyclepath Thunder Bay
14. William Garneau (QC) Équipe du Québec
15. Boris Martin (BC) Cycling BC
16. Antoine Duchesne (QC) Équipe du Québec
17. Philippe Brizzard (QC) Dynamiks de Contrecoeur
18. Andrew Lattimore (ON) Team Ontario
19. Rémi Pelletier-Roy (QC) Dynamiks de Contrecoeur
20. Colin Reinholt (ON) Team Ontario
21. Jérôme Boucher (QC) Garneau-Crocs-Suzano
22. Derek Hughes (PEI) Atlantic Cycling Centre
23. Stuart Wight (NB) Atlantic Cycling Centre
24. Kevin Thorpe (BC) Team BC
25. Marc-Olivier Jussaume (QC) Eva-Devinci (Club)
26. Evan Flater (QC) Cycling BC
27. Antoni Loignon (QC) Garneau-Crocs-Suzano
28. Mason Hanrahan (QC) Euro-Sports.ca
29. Jean-Richard Cormier (NB) Atlantic Cycling Centre
30. Kevin Massicotte (ON) Team Ontarioall s.t.
31. Devon Novakowski (ON) Team Ontario0:09
32. Jean Samuel Deshaies (QC) D'Amos0:11
33. David Larson (AB) Juventus s.t.
34. Jacob Schwingboth (BC) Team BC0:15
35. Maximilien Benjamin (QC) Apogee-Kuota/Elicycle0:52
36. Marc-André Bonneau (QC) Eva-Devinci (Club)2:10
37. Brad Clifford (SK) Team Saskatchewan6:06
38. Sam Loud (ON) Rolling Thunder
39. Ludovic Fleury (QC) Équipe du Québecboth s.t.
40. Corey Hess (BC) Team BC6:08
41. Marc-Antoine Lagacé (QC) Apogee-Kuota/Elicycle6:14
42. Trevor Damen (QC) Team Ontario7:22
43. Logan Cornel (ON) Team Ontario11:04
44. Kyle Kneabone (PE) Atlantic Cycling Centre 12:22
45. Ian Turner (ON) National Cycling Center Hamilton12:25
46. Derek Harnden (ON) Peterborough Cycling Club12:34
47. Marshall Verbrugge (MB) Woodcock Cycle/Team Manitoba20:09
48. Adrian Huemmer (MB) Mazurcoaching.coms.t.
49. Jason Manning (BC) Cycling BC20:48
50. Frédéric Ouellet-Lacroix (QC) Vélo Club Longueuil20:51
51. Curtis Jung (BC) Team BCs.t.
52. Laurent Dallaire (QC) Vélo Club Longueuil23:29
53. Matteo Dal-Cin (ON) Team Ontario23:35
54. Pierrick Picard Fiset (QC) D'Amos23:38
55. Julien Daly (QC) Indépendant25:54
56. Pierre-Étienne Boivin (QC) Eva-Devinci (Club)30:03
57. Willem Mackenzie (PE) Atlantic Cycling Centre 39:17
DNF. Philippe-Antoine Alexandre (QC) 2R/Équipe Record
DNF. Philippe Lacasse (QC) Vélo Club Longueuil
DNF. Gabriel Letellier-Tremblay (QC) Sherbrooke (club cycliste)
DNF. Frédérick Tessier-Brassard (QC) Ste-Foy-QC Métro
DNF. Mikael Bilodeau (QC) Espoirs Saputo
DNF. Marc-Olivier Helms (QC) Espoirs Saputo
DNF. Hugo Barette (QC) Espoirs Saputo
DNF. Christophe Riopel-Benoît (QC) Espoirs Saputo
DNS. Charles-Alexandre Cloutier (QC) Espoirs Saputo

The results from the other events will be posted later

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login