Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

July 27/08 6:03 am - MSA World Cup: Men's and Women's XC full results


Posted by Editoress on 07/27/08
 

MSA World Cup

Coverage brought to you with the assistance of Velirium

Men - 35 km
1 Julien Absalon (Fra) Orbea2:07:44
2 Geoff Kabush (Can) Team Maxxisat 2:33
3 Burry Stander* (Rsa) GT Bicycles4:52
4 Adam Craig (USA) Giant Mountain Bike Team5:16
5 Lukas Flückiger (Sui) Athleticum-MTB-Team5:37
6 Jaroslav Kulhavy (Cze)6:19
7 Martin Gujan (Sui) Athleticum-MTB-Team7:02
8 Seamus McGrath (Can) Fuji7:33
9 Liam Killeen (GBr) Specialized Factory Racing8:30
10 Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher9:31
11 José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team9:39
12 Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team 10:09
13 Hannes Metzler (Aut) Giant Mountain Bike Team 10:45
14 Derek Zandstra (Can) 3rox Racing 11:09
15 Bas Peters (Ned) 12:22
16 Michael Broderick (USA) Kenda Seven 12:24
17 Jeremiah Bishop (USA) Trek-Vw 12:30
18 Mathieu Toulouse (Can) Team Maxxis 13:02
19 Cédric Ravanel (Fra) Team Lapierre International 14:06
20 Raphael Gagne* (Can) Rocky Mountain 14:32
21 Christoph Soukup (Aut) Fuji 14:48
22 Peter Glassford (Can) Trek Store Toronto 15:25
23 Barry Wicks (USA) Kona 15:49
24 Samuel Schultz (USA) Subaru-Gary Fisher 17:26
25 Max Plaxton (Can) Rocky Mountain 18:05
26 Kris Sneddon (Can) Kona 18:13
27 Jan Skarnitzl* (Cze) 18:38
28 Matthew Hadley (Can) 18:50
29 Todd Wells (USA) GT Bicycles 26:15
30 Jiri Friedl (Cze) Merida Biking Team 32:06
31 Anders Hovdenes* (Nor) Team Etto Hoydahl-1Lap
32 Karl Markt (Aut)-1Lap
33 Connor Mcconvey* (Irl)-1Lap
34 Stefan Widmer (Can)-1Lap
35 Julien Fillion (Can)-1Lap
36 Ola Kjören* (Nor)-1Lap
37 Andrew Watson (Can) -1Lap
38 Josef Kamler* (Cze) Ceska Sporitelna MTB-1Lap
39 Kashi Leuchs (NZl) Cannondale-Vredestein-1Lap
40 Spencer Paxson (USA)-1Lap
41 Matous Ulman (Cze)-1Lap
42 Adam Snyder (USA)-1Lap
43 Pierre Lebreton (Fra) Bh-Sr. Suntour-1Lap
44 Francis Morin* (Can)-1Lap
45 Calle Friberg (Swe)-1Lap
46 Eric Batty (Can)-1Lap
47 Cristobal Silva Ibaceta (Chi)-1Lap
48 Maxime Marotte* (Fra) Bh-Sr. Suntour-1Lap
49 Ryan Atkins* (Can)-1Lap
50 Kenji Takeya (Jpn)-1Lap
51 Kyle Douglas* (Can)-1Lap
52 Frank Schotman (Ned)-2Laps
53 Ross Schnell (USA) Trek-Vw-2Laps
54 Jonathan Boulanger* (Can)-2Laps
55 Martin Fanger* (Sui)-2Laps
56 Nicola Rohrbach* (Sui) Central Ghost Pro Team-2Laps
57 Daniel Sessford (Can)-2Laps
58 Tad Elliot* (USA)-2Laps
59 Craig Richey (Can)-2Laps
60 Freddy Betremieux* (Fra) Bh-Sr. Suntour-2Laps
61 Martin Loo* (Est) Merida Biking Team-2Laps
62 Leni Trudel* (Can)-2Laps
63 Martin Lazarski (Can)-3Laps
64 Ethan Gilmour* (USA)-3Laps
65 John Gray* (NZl)-3Laps
66 Troy Wells (USA)-3Laps
67 Mitchell Peterson* (USA)-3Laps
68 Pablo Roberto Voigt Rodriguez* (Mex)-3Laps
69 Timothy Madgwick (NZl)-3Laps
DNF Carl Decker (USA) Giant Mountain Bike Team
DNS Christoph Sauser (Sui) Specialized Factory Racing
*=U23
Women - 29.3km
1 Marie-Helene Premont (Can) Rocky Mountain2:06:30
2 Catherine Pendrel (Can) Luna Womens MTB Teamat 2:53
3 Lene Byberg (Nor) Specialized Factory Racing4:28
4 Georgia Gould (USA) Luna Womens MTB Team5:06
5 Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team5:24
6 Mary Mc Conneloug (USA)6:27
7 Katerina Nash (Cze) Luna Womens MTB Team7:33
8 Elisabeth Osl (Aut) Team Ghost International8:41
9 Sabrina Enaux (Fra) Team Lapierre International11:33
10 Amanda Sin (Can)12:14
11 Lea Davison (USA) Trek-VW12:43
12 Katrin Leumann (Sui)13:29
13 Wendy Simms (Can) Kona13:52
14 Willow Koerber (USA) Subaru-Gary Fisher15:24
15 Tereza Hurikova* (Cze) Ceska Sporitelna MTB16:42
16 Laura Metzler* (Fra) Bh-Sr. Suntour17:43
17 Emily Batty* (Can) Trek Store Toronto17:59
18 Laura Turpijn (Ned)18:18
19 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex)19:45
20 Jean Ann Mckirdy (Can) Rocky Mountain20:14
21 Jaqueline Mourao (Bra)22:32
22 Julie Krasniak* (Fra) Team Lapierre International23:05
23 Sandra Walter (Can) XO Felt23:33
24 Karine Travaillaud (Can)25:13
25 Cécile Rode Ravanel (Fra) Team Lapierre International25:58
26 Marie-Claude Surprenant* (Can)26:26
27 Caroline Villeneuve (Can)-1Lap
28 Helene Marcouyre (Fra) Bh-Sr. Suntour-1Lap
29 Mical Dyck (Can) Trek-1Lap
30 Mikaela Kofman* (Can)-1Lap
31 Heather Irmiger (USA) Subaru-Gary Fisher-1Lap
32 Carla Salgado Gonzalez (Mex)-1Lap
33 Joanna Harrington (Aus)-1Lap
34 Rie Katayama (Jpn)-1Lap
35 Marie Allaire (Can)-1Lap
36 Véronique Fournier (Can)-1Lap
37 Jamie Dinkins* (USA)-1Lap
38 Kathleen Villeneuve (Can)-1Lap
39 Marie Kunst (Den)-2Laps
40 Caitlyn Tuel (USA)-2Laps
41 Lisa Morgan (NZl)-2Laps
42 Catherine Vipond (Can) Norco-2Laps
43 Julie Sanders (Can)-2Laps
44 Kyia Anderson (USA)-2Laps
45 Kaitlin Michener* (Can)-3Laps
DNF Kelli Emmett (USA Giant Mountain Bike Team

*=U23

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login