Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

July 29/08 11:28 am - Tour de l'Abitibi: Stages 3 & 4


Posted by Editoress on 07/29/08
 

Stage3 (July 28th): Thetford Mine TT14.5km
1 Charlie Avis (USA) US National Team21:09
2 David Boily (Can) Team Québecat 0:08
3 Ian Boswell (USA) Baraboo Sharks00:13
4 Andrew Barker (USA) US National Team00:18
5 Arnaud Jouffroy (Fra) France00:19
6 Taylor Kuphaldt (USA) US National Team00:21
7 Devon Novakowski (Can) Team Ontario00:35
8 Larry Warbasse (USA) US National Team00:40
9 Nikita Umerbekov (Kaz) Kazakhstan National Team00:42
10 Matt Connelly (Aus) Australian National Team00:43
11 Ludovic Fleury (Can) Team Québec00:52
12 Nick Aitken (Aus) Australian National Team00:54
13 Oleksan Shapoval (Ukr) Ukraine National Junior Team00:55
14 Danny Finneran (USA) Major Motion01:03
15 Ben Michael Grenda (Aus) Australian National Teams.t.
16 Oliver Harding-Sheath (NZl) Bike NZ New Zealand01:06
17 Iggy Silva (USA) US National Team01:08
18 Simon Lambert-Lemay (Can) Team Québec01:12
19 Austin Allison (USA) Baraboo Sharks
20 Joseph Welsh (USA) USA Pro Chain / Team Turnerboth s.t.
21 Ivan Sivash (Kaz) Kazakhstan National Team01:15
22 Andrew Meyer (USA) Florida Velo Development Team
23 Pierrick Naud (Can) EVA Devinciboth s.t.
24 Peter Braunsteins (Aus) Australian National Team01:17
25 Evan Huffman (USA) Arizona Select01:18
26 Rémi Pelletier-Roy (Can) EVA Devinci01:20
27 Max Durtschi (USA) Arizona Select01:23
28 Ryan Aitcheson (Can) Team Ontario01:25
29 Weston Luzadder (USA) ISCorp Junior Cycling01:26
30 Arnaud Demare (Fra) Frances.t.
31 Justin Middleton (Can) Team Alberta01:27
32 Scotty Tickemyer (USA) Major Motion01:29
33 Dustin Andrews (Can) Team Alberta01:30
34 Philippe Lacasse (Can) Espoirs Saputos.t.
35 Sergiy Klimakov (Ukr) Ukraine National Junior Team01:31
36 Antoine Duchesne (Can) Team Québec01:33
37 Simon Honour (NZl) Bike NZ New Zealand01:36
38 Connor O'Leary (USA) Arizona Selects.t.
39 Mason Hanrahan (Can) Team Ontario01:38
40 Connor Sallee (USA) North East Regional USA01:38
41 Alexis Ansard (Fra) France01:42
42 Ryan Zupko (USA) Arizona Selects.t.
43 Mac Brennan (USA) Borah Development01:45
44 Sam Lindsay (NZl) Bike NZ New Zealands.t.
45 Taylor Gunman (NZl) Bike NZ New Zealand01:46
46 Anthony Olson (USA) Borah Development01:52
47 Daniil Fominykh (Kaz) Kazakhstan National Team01:53
48 Tomohi Hayakawa (Jpn) Japan Junior National Team01:58
49 Yannick Bedard (Can) Apogee Kuota Élicycles.t.
50 Alfredo Cruz (USA) Major Motion02:01
51 Marcos Rodriguez (USA) Florida Velo Development Team
52 Andrew Lattimore (Can) Team Ontarioboth s.t.
53 Jamie Crass (Aus) Australian National Team02:03
54 Latham Croft (NZl) Bike NZ New Zealand02:06
55 Thomas Smith (USA) USA South Easterns.t.
56 Marc-Olivier Jussaume (Can) EVA Devinci02:10
57 Kevin Gottlieb (USA) North East Regional USA02:11
58 Austin Arguello (USA) Arizona Select02:13
59 Danny Heeley (USA) Major Motion02:14
60 Ricky Gargiulo (USA) Borah Development02:15
61 Hiroshi Tsubaki (Jpn) Japan Junior National Teams.t.
62 Jung Curtis (Can) Cycling British Columbia02:20
63 Michael Stone (USA) USA South Eastern02:25
64 Joshua Soboti (USA) North East Regional USA
65 Hamish Presbury (NZl) Bike NZ New Zealandboth s.t.
66 Rusla Abdulmanov (Kaz) Kazakhstan National Team02:28
67 Kevin Massicotte (Can) Team Ontario02:30
68 Zachary Stein (USA) ISCorp Junior Cycling02:31
69 Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan Junior National Team02:32
70 Adrian Balsara (USA) Tyson Racing02:33
71 Colin Reinholt (Can) Team Ontario02:34
72 Tucker Gerald (USA) Tyson Racings.t.
73 Charles-Alexandre Cloutier (Can) Espoirs Saputo02:35
74 Morgan Ryan (USA) Major Motions.t.
75 Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan National Team02:36
76 Jason Manning (Can) Cycling British Columbia
77 Artem Orlov (Ukr) Ukraine National Junior Teamboth s.t.
78 Colton Barrett (USA) Borah Development02:37
79 Brad Clifford (Can) Team Alberta02:39
80 Karl Steppan (Can) Louis Garneau-Meglab02:40
81 Andrew Hammond (USA) Mid-South Regional USAs.t.
82 Andre L'Espérance (Can) Apogee Kuota Élicycle02:41
83 Evgen Voroshyn (Ukr) Ukraine National Junior Team02:42
84 Erik Meier (USA) Baraboo Sharkss.t.
85 Jacob Schwingboth (Can) JACOBCycling British Columbia02:45
86 Pierre-Étien Boivin (Can) EVA Devinci02:46
87 Boris Zimine (Fra) France02:48
88 Andres Cano (USA) Florida Velo Development Team02:50
89 Mitch Gantz (USA) Baraboo Sharks02:51
90 Boris Martin (Can) Cycling British Columbia
91 Katsuma Fujioka (Jpn) Japan Junior National Team
92 Alex Hetherington (USA) Tyson Racingall s.t.
93 Anato Sosnytskyy (Ukr) Ukraine National Junior Team02:52
94 Jean-Richard Cormier (Can) Apogee Kuota Élicycle02:53
95 Kuanys Kylybayev (Kaz) Kazakhstan National Team02:54
96 Sam Stone (USA) Borah Development
97 Laurent Dallaire (Can) Espoirs Saputoboth s.t.
98 Nathaniel Wilson (USA) North East Regional USA02:56
99 Kevin Young (USA) Borah Development02:57
100 Antoni Loignon (Can) Louis Garneau-Meglabs.t.
101 Ian Moir (USA) US National Team02:59
102 Derek Hughes (Can) Apogee Kuota Élicycle03:02
103 Oleg Solomko (Ukr) Ukraine National Junior Team03:03
104 Will Mc Ginnis (USA) USA South Eastern03:05
105 Florian Taillefer (Fra) France03:06
106 Kyle Foley (USA) North East Regional USA03:08
107 John Loucks (USA) USA Pro Chain / Team Turner03:14
108 Brandon Lach (USA) USA Pro Chain / Team Turner03:16
109 Cory St-Clair (USA) USA Pro Chain / Team Turner03:18
110 Josh MacNaughton (USA) Mid-South Regional USA03:20
111 Tomoya Awano (Jpn) Japan Junior National Teams.t.
112 Mathew Dahl (Can) Team Alberta03:23
113 Jerome Boucher (Can) Team Québecs.t.
114 Pierric Fiset-Picard (Can) Louis Garneau-Meglab03:24
115 Matthew Green (USA) USA Pro Chain / Team Turner03:25
116 Levi Baker (USA) Tyson Racing03:27
117 Scott Rosenfield (USA) ISCorp Junior Cyclings.t.
118 Daniel Clymore-Greene (USA) DAUSA South Eastern03:29
119 Edward Gurney (USA) ISCorp Junior Cycling03:32
120 Joshua Courtney (USA) Major Motion03:34
121 Hugo Barette (Can) Espoirs Saputo03:40
122 Philippe Brizard (Can) EVA Devinci03:54
123 Daniel McIntyre (Aus) Australian National Team03:56
124 Florent Brochard (Fra) France03:58
125 Jimmy Page (USA) Florida Velo Development Team03:59
126 Ty Magner (USA) Florida Velo Development Team04:01
127 Frédéric Ouellet-Lacroix (Can) EVA Devinci04:07
128 Arashi Hatadan (Jpn) Japan Junior National Team04:10
129 Alex McCormick (Can) Team Alberta04:12
130 Ethan Stone (USA) ISCorp Junior Cycling04:16
131 Zach Geyer (USA) Baraboo Sharks04:21
132 Blake Collier (USA) Tyson Racings.t.
133 Michael Bilodeau (Can) Espoirs Saputo04:24
134 Chris Di Re (USA) Mid-South Regional USA04:31
135 Maximilien Benjamin (Can) Apogee Kuota Élicycle04:32
136 Ryan Bibko (USA) Mid-South Regional USA04:35
137 Marco Beauchesne (Can) Louis Garneau-Meglab04:38
138 Nicholas Savadelis (USA) USA South Eastern04:41
139 Philippe Alexandre (Can) Team Québec04:44
140 Henry Willis (USA) Florida Velo Development Team05:42
141 Eric Dobberfuhl (USA) ISCorp Junior Cycling05:47
142 Austin McLenithan (USA) North East Regional USA08:22
DNS Kyle Kneabone (Can) Apogee Kuota Élicycle
Stage 4 (July 28th): Critérium Rouyn-Noranda, 77km
1 Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan National Team1:48:26
2 Evan Huffman (USA) Arizona Selectat s.t.
3 Rusla Abdulmanov (Kaz) Kazakhstan National Team00:05
4 Taylor Kuphaldt (USA) US National Team
5 Arnaud Demare (Fra) France
6 Simon Lambert-Lemay (Can) Team Québec
7 Joshua Courtney (USA) Major Motion
8 David Boily (Can) Team Québec
9 Iggy Silva (USA) US National Team
10 Ty Magner (USA) Florida Velo Development Team
11 Arnaud Jouffroy (Fra) France
12 Charles-Alexandre Cloutier (Can) Espoirs Saputo
13 Jamie Crass (Aus) Australian National Team
14 Kuanys Kylybayev (Kaz) Kazakhstan National Team
15 Florian Taillefer (Fra) France
16 Ian Moir (USA) US National Team
17 Andrew Barker (USA) US National Team
18 Andre L'Espérance (Can) Apogee Kuota Élicycle
19 Nick Aitken (Aus) Australian National Team
20 Katsuma Fujioka (Jpn) Japan Junior National Team
21 Jean-Richard Cormier (Can) Apogee Kuota Élicycle
22 Taylor Gunman (NZl) Bike NZ New Zealand
23 Jerome Boucher (Can) Team Québec
24 Anthony Olson (USA) Borah Development
25 Pierrick Naud (Can) EVA Devinci
26 Nikita Umerbekov (Kaz) Kazakhstan National Team
27 Tomohi Hayakawa (Jpn) Japan Junior National Team
28 Ludovic Fleury (Can) Team Québec
29 Ryan Zupko (USA) Arizona Select
30 Philippe Alexandre (Can) Team Québec
31 Daniil Fominykh (Kaz) Kazakhstan National Team
32 Philippe Lacasse (Can) Espoirs Saputo
33 Boris Zimine (Fra) France
34 Evgen Voroshyn (Ukr) Ukraine National Junior Team
35 Alex McCormick (Can) Team Alberta
36 Kevin Gottlieb (USA) North East Regional USA
37 Dustin Andrews (Can) Team Alberta
38 Justin Middleton (Can) Team Alberta
39 Charlie Avis (USA) US National Team
40 Austin Arguello (USA) Arizona Select
41 Mitch Gantz (USA) Baraboo Sharks
42 Ivan Sivash (Kaz) Kazakhstan National Team
43 Weston Luzadder (USA) ISCorp Junior Cycling
44 Brandon Lach (USA) USA Pro Chain / Team Turner
45 Latham Croft (NZl) Bike NZ New Zealand
46 Artem Orlov (Ukr) Ukraine National Junior Team
47 Oleg Solomko (Ukr) Ukraine National Junior Team
48 Mac Brennan (USA) Borah Development
49 Oliver Harding-Sheath (NZl) Bike NZ New Zealand
50 Sam Lindsay (NZl) Bike NZ New Zealand
51 Andres Cano (USA) Florida Velo Development Team
52 Connor Sallee (USA) North East Regional USA
53 Marcos Rodriguez (USA) Florida Velo Development Team
54 Laurent Dallaire (Can) Espoirs Saputo
55 Arashi Hatadan (Jpn) Japan Junior National Team
56 Ricky Gargiulo (USA) Borah Development
57 Daniel Clymore-Greene (USA) DAUSA South Eastern
58 Ian Boswell (USA) Baraboo Sharks
59 Yannick Bedard (Can) Apogee Kuota Élicycle
60 Colin Reinholt (Can) Team Ontario
61 Kevin Massicotte (Can) Team Ontario
62 Zach Geyer (USA) Baraboo Sharks
63 Andrew Aj Meyer (USA) Florida Velo Development Team
64 Peter Braunsteins (Aus) Australian National Team
65 Mason Hanrahan (Can) Team Ontario
66 Tomoya Awano (Jpn) Japan Junior National Team
67 John Loucks (USA) USA Pro Chain / Team Turner
68 Oleksan Shapoval (Ukr) Ukraine National Junior Team
69 Joseph Welsh (USA) USA Pro Chain / Team Turner
70 Jacob Schwingboth (Can) Cycling British Columbia
71 Ryan Aitcheson (Can) Team Ontario
72 Tucker Gerald (USA) Tyson Racing
73 Maximilien Benjamin (Can) Apogee Kuota Élicycle
74 Alexis Ansard (Fra) France
75 Michael Stone (USA) USA South Eastern
76 Ryan Bibko (USA) Mid-South Regional USA
77 Jung Curtis (Can) Cycling British Columbia
78 Sergiy Klimakov (Ukr) Ukraine National Junior Team
79 Hamish Presbury (NZl) Bike NZ New Zealand
80 Marc-Olivier Jussaume (Can) EVA Devinci
81 Anato Sosnytskyy (Ukr) Ukraine National Junior Team
82 Rémi Pelletier-Roy (Can) EVA Devinci
83 Max Durtschi (USA) Arizona Select
84 Alfredo Cruz (USA) Major Motion
85 Philippe Brizard (Can) EVA Devinci
86 Joshua Soboti (USA) North East Regional USA
87 Andrew Lattimore (Can) Team Ontario
88 Daniel McIntyre (Aus) Australian National Team
89 Zachary Stein (USA) ISCorp Junior Cycling
90 Hiroshi Tsubaki (Jpn) Japan Junior National Team
91 Connor O'Leary (USA) Arizona Select
92 Karl Steppan (Can) Louis Garneau-Meglab
93 Derek Hughes (Can) Apogee Kuota Élicycle
94 Michael Bilodeau (Can) Espoirs Saputo
95 Larry Warbasse (USA) US National Team
96 Danny Finneran (USA) Major Motion
97 Devon Novakowski (Can) Team Ontario
98 Antoine Duchesne (Can) Team Québec
99 Ben Michael Grenda (Aus) Australian National Team
100 Alex Hetherington (USA) Tyson Racing
101 Pierre-Étien Boivin (Can) EVA Devinci
102 Erik Meier (USA) Baraboo Sharksall s.t.
103 Matt Connelly (Aus) Australian National Team00:25
104 Henry Willis (USA) Florida Velo Development Team00:26
105 Jason Manning (Can) Cycling British Columbia00:30
106 Adrian Balsara (USA) Tyson Racings.t.
107 Thomas Smith (USA) USA South Eastern00:33
108 Florent Brochard (Fra) France01:18
109 Scotty Tickemyer (USA) Major Motion02:24
110 Kevin Young (USA) Borah Development
111 Colton Barrett (USA) Borah Development
112 Chris Di Re (USA) Mid-South Regional USA
113 Frédéric Ouellet-Lacroix (Can) EVA Devinci
114 Pierric Fiset-Picard (Can) Louis Garneau-Meglab
115 Danny Heeley (USA) Major Motionall s.t.
116 Morgan Ryan (USA) Major Motion04:44
117 Antoni Loignon (Can) Louis Garneau-Meglabs.t.
118 Josh MacNaughton (USA) Mid-South Regional USA06:44
119 Levi Baker (USA) Tyson Racing
120 Will Mc Ginnis (USA) USA South Eastern
121 Brad Clifford (Can) Team Alberta
122 Mathew Dahl (Can) Team Alberta
123 Andrew Hammond (USA) Mid-South Regional USAall s.t.
124 Nathaniel Wilson (USA) North East Regional USA08:44
125 Jimmy Page (USA) Florida Velo Development Team
126 Kyle Foley (USA) North East Regional USA
127 Ethan Stone (USA) ISCorp Junior Cycling
128 Sam Stone (USA) Borah Development
129 Eric Dobberfuhl (USA) ISCorp Junior Cycling
130 Hugo Barette (Can) Espoirs Saputo
131 Nicholas Savadelis (USA) USA South Easternall s.t.
132 Edward Gurney (USA) ISCorp Junior Cycling10:44
133 Scott Rosenfield (USA) ISCorp Junior Cyclings.t.
134 Boris Martin (Can) Cycling British Columbia14:44
135 Blake Collier (USA) Tyson Racing16:44
DNF Cory St-Clair (USA) USA Pro Chain / Team Turner
DNF Matthew Green (USA) USA Pro Chain / Team Turner
DNF Austin McLenithan (USA) North East Regional USA
DNF Marco Beauchesne (Can) Louis Garneau-Meglab
DNS Simon Honour (NZl) Bike NZ New Zealand
DNS Austin Allison (USA) Baraboo Sharks
DNS Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan Junior National Team


GC Not available

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login