Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

August 27/08 9:46 am - Quebec Provincial RR and ITT Championships


Posted by Editoress on 08/27/08
 

Quebec Provincial Championships August 23-24, Les Cèdres QC

Individual Time Trial
Junior Women - 21km
1 Adriane Provoat (Espoirs de Laval)34:09.09
2 Shanie Bergeron (Specialized-Brault&M)at 0:12.58
3 Jessica Garneau (Rocky Mountain/Pro-C)0:46.32
4 Joanie Laflamme (Espoirs Saputo)1:27.59
5 Evelyne Gagnon (indépendant RP)2:00.68
6 Virginie Gauthier (Espoirs Saputo)2:29.42
7 Justine Levasseur (Dynamiks de Contreco)2:32.20
8 Véronique Drapeau Zgoralski (Vélo Club Longueuil)2:35.80
9 Edith Levasseur (Dynamiks de Contreco)3:26.95
10 Erika Potvin (Apogee-Kuota Elicycl)3:36.10
11 Gabriele Duchesne (EVA-DEVINCI (Club))3:56.80
12 Genevieve Bourgeois (EVA-DEVINCI (Club))29:12.11
DNS Laurie-Anne Dupont-Renaud (Espoirs Saputo)
DNS Andreanne Pichette (Opus OGC)
Junior Men - 21km
1 Hugo Houle (Garneau-Crocs-Suzano)29:14.67
2 Remi Pelletier-Roy (Dynamiks de Contreco)at 0:28.14
3 Simon Lambert Lemay (Hottubes Cycling)0:32.65
4 Antoine Duchesne (EVA-DEVINCI (Club))0:42.5
5 Pierrick Naud (EVA-DEVINCI (Club))0:57.37
6 Ludovic Fleury (Garneau-Crocs-Suzano)1:16.59
7 Yannick Bedard (Apogee- Kuota/Elicyc)1:39.42
8 David Boily (Apogee- Kuota/Elicyc)1:44.11
9 Philippe Lacasse (Vélo Club Longueuil)1:49.73
10 Marc-Olivier Jussaume (EVA-DEVINCI (Club))1:50.10
11 Jacob Bouchard (EVA-DEVINCI (Club))1:59.22
12 Pierre-Etienne Boivin (EVA-DEVINCI (Club))2:13.72
13 Philippe Nadon (D'Amos)2:21.26
14 Philippe-Antoi Alexandre (CC 2R/Équipe Record)2:27.26
15 Michael Dalterio (Espoirs de Laval)2:37.68
16 Maximilien Benjamin (Apogee- Kuota/Elicycle)2:40.88
17 Jean Michel Naud (D'Amos)2:49.64
18 Raphael Masse Viau (Le Maillot Bleu)2:54.62
19 Frederic Ouellet-Lacroix (Vélo Club Longueuil)3:08.47
20 Laurent Dallaire (Vélo Club Longueuil)3:45.86
21 Hugo Barrette (Espoirs Saputo)3:46.96
22 Philippe Brizard (Dynamiks de Contreco)4:06.28
23 Christopher Bernard (Apogee- Kuota/Elicycle)4:28.92
24 Christophe Riopel-Benoit (Espoirs Saputo)4:48.51
25 Julien Daly (indépendant RP)5:40.97
DNS Marc-Olivier Helms (Espoirs Saputo)
DNS William Garneau (Garneau-Crocs-Suzano)
DNS Charles-Alexan Cloutier (Espoirs Saputo)
DNS Mikaël Bilodeau (Espoirs Saputo)
Senior Women - 21km
1 Veronique Labonte (Équipe Cascades)31:14.50
2 Johanne Cyr (Équipe Cascades)at 0:08.73
3 Karol-Ann Canuel (Specialized-Brault&M)0:35.4
4 Sophie Matte (EMD Serono Stevens)1:07.72
5 Veronique Bilodeau (Rocky Mountain/Lessa)1:53.97
6 Elisa Gagnon (Team Advil-Chapstick)2:28.52
7 Genevieve Gauthier (indépendant RP)2:31.39
8 Lucie Poulin (Le Yéti)2:34.82
9 Jessica Burns (Équipe Cascades)3:22.57
10 Melanie Provencher (Les Rouleurs de l'Ou)3:44.37
11 Raphaelle Chretien (EVA-DEVINCI (Club))3:58.29
12 Julie Madore (Le Yéti)4:14.56
13 Audrey Sarrazin (indépendant RP)4:25.59
14 Emilie Ainsley-Perron (Équipe Cascades)4:58.53
15 Marie-Christin Guilbert (Le Yéti)5:00.52
16 Valerie Crete (Specialized-Brault&M)5:13.39
17 Kim Lambert-Gosselin (La Cabosse d'Or)5:17.92
18 Catherine Rainville-Avon (Vélo Club Longueuil)6:54.81
19 Janie Fortin (Specialized-Brault&M)7:35.26
DNS Julie Marceau (Specialized-Brault&M)
DNS Catherine Couture (Équipe Cascades)
DSQ Ariane Patenaude (Specialized-Brault&M)
Senior 1/2 Men- 21km
1 David Veilleux (Kelly Benefit/Medifast)27:03.82
2 Mathieu Toulouse (EVA-Devinci)at 0:27.53
3 Benoit Simard (Bluberi Martin Swiss)0:42.93
4 Michael Joannisse (Garneau-Crocs-Suzano)1:29.69
5 Andre Tremblay (Apogee- Kuota/Elicyc)1:31.50
6 Chris Rozdilski (Fiordifrutta)1:32.10
7 Thomas Devisscher (Apogee- Kuota/Elicyc)1:59.11
8 Guillaume Boivin (EVA-Devinci)2:02.50
9 Jean-Francois Racine (Garneau-Crocs-Suzano)2:02.92
10 Keven Lacombe (Kelly Benefit Strategies)2:03.56
11 Geoffroy Dussault (Sports Bazar Inc)2:07.96
12 Jean-Michel Lachance (Volkswagen)2:14.16
13 Hugues Lapointe (Bluberi-Martin Swiss)2:16.67
14 Charly Vives (Calyon Pro Cycling T)2:16.90
15 Arnaud Papillon (Volkswagen)2:26.13
16 William Goodfellow (Volkswagen)2:32.39
17 Vincent Veilleux-Lessard (VéloSelect)3:06.08
18 Louis-Charles Lacroix (Ste-Foy-Qc Métro)3:32.18
19 David Maltais (EVA-DEVINCI (Club))3:40.37
20 Luc Dionne (CIBC Wood-Gundy)3:43.92
21 Dominic Cantin (2peer.com)3:45.58
22 Charles B. Thibault (EVA-Devinci)3:49.99
23 Benoît Lussier (CIBC Wood-Gundy)3:51.33
24 Joel Sidhu (Team Ultralink)4:47.40
25 Simon Gagnon-Brassard (EVA-DEVINCI (Club))4:49.22
DNF Antoine Matteau (Garneau-Crocs-Suzano)
DNF Maxime Vives (Calyon Pro Cycling T)
DSQ Giovanni Traina (Marinoni-Cadence)
DNS Mathieu Roy (Calyon Pro Cycling T)
DNS Raphael Gagné (Rocky Mountain
Road Race
Elite Men - 160km
1 Simon Gagnon- Brassard (EVA-DEVINCI (Club))3:49:56
2 Andre Tremblay (Apogee- Kuota/Elicycle)at 0:04
3 Charly Vives (Calyon Pro Cycling Team)0:59
4 Francois Chabot (Volkswagen)
5 Michael Joannisse (Garneau-Crocs-Suzano)
6 Christian Deshaies (Volkswagen)
7 Ugo Lapierre (2peer.com)
8 Dominique Perras (EVA-Devinci)all s.t.
9 Charles B. Thibault (EVA-Devinci)1:03
10 Erik Lyman (indépendant RP)s.t.
11 Jean- Francois Racine (Garneau-Crocs-Suzano)1:08
12 Joel Dion- Poitras (Team RACE Pro)s.t.
13 Benjamin Martel (Cycles Performance- Cinelume)1:21
14 Raphael Gagné (Rocky Mountain)10:00
15 Jean- Michel Lachance (Volkswagen)s.t.
16 Vincent Quirion (Garneau-Crocs-Suzano)10:03
17 Francis Morin (Bluberi-Martin Swiss)
18 Vincent Veilleux- Lessard (VéloSelect)
19 Goji Shimouma(JAPAN)
20 Mathieu Roy (Calyon Pro Cycling Team)
21 Benoît Lussier (CIBC Wood-Gundy)all s.t.
22 Hugues Lapointe (Bluberi-Martin Swiss)10:12
23 Francois Parisien (Team R.A.C.E. Pro)14:31
24 Louis- Charles Lacroix (Ste-Foy-Qc Métro)
25 Giovanni Traina (Marinoni-Cadence)
26 Thomas Devisscher (Apogee- Kuota/Elicycle)
27 Dominic Cantin (2peer.com)
28 Thierry Laliberte (Sportif Bromont)
29 Antoine Matteau (Garneau-Crocs-Suzano)
30 Geoffroy Dussault (Sports Bazar Inc)
31 Alexi Richer (CIBC Wood-Gundy)
32 Arnaud Papillon (Volkswagen)all s.t.
33 Guillaume Boivin (EVA-Devinci)14:39
34 Maxime Vives (Calyon Pro Cycling Team)14:42
35 Alexander Fulton (EVA-DEVINCI)14:48
36 William Goodfellow (Volskwagen)14:55
37 David Maltais (EVA-DEVINCI (Club))s.t.
38 Mathieu Toulouse (EVA-Devinci)both s.t.
Marc Allard (Volkswagen)
Michael DeKelver (Ottawa Bicycle Club)
Carl Desroches (Martin Swiss Cycles)
Luc Dionne (CIBC Wood-Gundy)
Maxime Joly- Smith (2peer.com)
Stephen Keeping (Bluberi-Martin Swiss)
Philippe Leduc (CIBC Wood-Gundy)
Nicolas Lefrancois (CIBC Wood-Gundy)
Joel Pelletier (Marinoni-Cadence)
Joel Sidhu (Team Ultralink)
Jean- Francois Laroche (Sleeman Clear/Énergie- Kuota)
Matt DeLuco (Euro-Sports.ca)
Michael David Bennett (IND)
Pierre- Olivier Boily (Sleeman Clear/Énergie- Kuota)
Elite Women - 80km
1 Veronique Labonte (Équipe Cascades)2:18:46
2 Joanie Caron (Équipe Cascades)at 0:01
3 Catherine Couture (Équipe Cascades)
4 Emilie Ainsley- Perron (Équipe Cascades)
5 Valerie Crete (Specialized-Brault&Martineau-GS)
6 Raphaelle Chretien (EVA-DEVINCI (Club))
7 Sophie Matte (EMD Serono Stevens)
8 Janie Fortin (Specialized-Brault&Martineau-GS)
9 Allison Lampi (Team Ultralink)
10 Lucie Poulin (Le Yéti)
11 Julie Madore (Le Yéti)
12 Audrey Sarrazin (indépendant RP)
13 Jessica Burns (Équipe Cascades)
14 Marie- Christine Guilbert (Le Yéti)
15 Julie Munro (Équipe Cascades)
16 Ariane Patenaude (Specialized-Brault&Martineau-GS)
17 Véronique Bilodeau (Rocky-Mountain)
18 Karol- Ann Canuel (Specialized-Brault&Martineau-GS)
19 Melanie Provencher (Les Rouleurs de l'Outaouais)
20 Johanne Cyr (Équipe Cascades)
21 Kim Lambert- Gosselin (La Cabosse d'Or)all s.t.
22 Genevieve Gauthier (indépendant RP)0:06
23 Sue Schlatter (EMD Seronno)0:09
24 Elisa Gagnon (Team Advil-Chapstick)0:12
25 Julie Marceau (Specialized-Brault&Martineau-GS)s.t.
26 Tricia K Spooner (EMD Serono Stevens)5:30
27 Catherine Rainville- Avon (Vélo Club Longueuil)6:13
28 Isabelle Riedl (Équipe Brunet)s.t.
Raphaelle Chretien (EVA-DEVINCI (Club))
Catherine Rainville- Avon (Vélo Club Longueuil)
Catherine Bovet (Cycles Performance- Cinelume)
Junior Men - 100km
1 Simon Lambert Lemay (Hottubes Cycling)2:30:02
2 David Boily (Apogee- Kuota/Elicycle)
3 Hugo Houle (Garneau-Crocs-Suzano)
4 Antoine Duchesne (EVA-DEVINCI (Club))
5 Pierrick Naud (EVA-DEVINCI (Club))
6 Ludovic Fleury (Garneau-Crocs-Suzano)
7 Pierre- Etienne Boivin (EVA-DEVINCI (Club))
8 Yannick Bedard (Apogee- Kuota/Elicycle)
9 Philippe- Antoine Alexandre (CC 2R/Équipe Record)
10 Philippe Lacasse (Vélo Club Longueuil)
11 Maximilien Benjamin (Apogee- Kuota/Elicycle)
12 Laurent Dallaire (Vélo Club Longueuil)
13 Jean- Michel Naud (D'Amos)
14 Remi Pelletier- Roy (Dynamiks de Contrecoeur)
15 masson hanrahan (indépendant RP)
16 Jacob Bouchard (EVA-DEVINCI (Club))
17 Jerome Boucher (Garneau-Crocs-Suzano)all s.t.
18 Marc- Olivier Jussaume (EVA-DEVINCI (Club))0:09
19 Philippe Nadon (D'Amos)0:56
20 Raphael Masse Viau (Le Maillot Bleu)5:53
21 Michael Dalterio (Espoirs de Laval)s.t.
Hugo Barrette (Espoirs Saputo)
Philippe Brizard (Dynamiks de Contrecoeur)
Guillaume Charest (indépendant RP)
Charles- Alexandre Cloutier (Espoirs Saputo)
Julien Daly (indépendant RP)
William Garneau (Garneau-Crocs-Suzano)
Marc- Olivier Helms (Espoirs Saputo)
Antoni Loignon (Garneau-Crocs-Suzano)
Frederic Ouellet- Lacroix (Vélo Club Longueuil)
Christophe Riopel- Benoit (Espoirs Saputo)
Mikaël Bilodeau (Espoirs Saputo)
Nicolas Kilsdonk-Gervais (INT)
Christopher Bernard (Apogee- Kuota/Elicycle)
Francis Desbiens (CC2R Équipe Record)
Junior Women - 60km
1 Shanie Bergeron (Specialized-Brault&Martineau-GS)1:46:34
2 Frédérique Lord (Garneau-Crocs-Suzano)
3 Joanie Laflamme (Espoirs Saputo)
4 Élisabeth Albert (CC2R Équipe Record)
5 Jessica Garneau (Rocky Mountain/Pro-Cycle)
6 Élodie Gillard (CC2R Équipe Record)
7 Gabriele Duchesne (EVA-DEVINCI (Club))
8 Ariane Provost (Espoirs de Laval)
9 Érika Potvin (Apogee-Kuota-Élicycle)
10 Justine Levasseur (Dynamiks de Contrecoeur)
11 Andréanne Pichette (OPUS OGC)
12 Véronique Drapeau-Zgoralski (Vélo Club Longueuil)
13 Edith Levasseur (Dynamiks de Contrecoeur)
14 Genevieve Bourgeois (EVA-DEVINCI (Club))all .t.
15 Evelyne Gagnon (indépendant RP)0:15
16 Virginie Gauthier (Espoirs Saputo)2:06
Laurie- Anne Dupont- Renaud (Espoirs Saputo)

Full Results ITT (PDF)
Road Races (PDF)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login