Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

September 12/08 4:46 am - Schladming World Cup 4X Final: full results and overall standings


Posted by Editoress on 09/12/08
 

Schladming World Cup Final 4X Austria

Women

Big Final
1 Romana Labounkova (Cze)
2 Anneke Beerten (Ned) MS-Intense Factory-Racing
3 Jana Horakova (Cze) Suzuki-RB
4 Angelika Hohenwarter (Aut)

Small Final
5 Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team
6 Lucia Oetjen (Sui)
7 Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center
8 Helene Valerie Fruhwirth (Aut)

1/4 Finals
9 Mio Suemasa (Jpn) MS-Intense Factory-Racing
10 Diana Marggraff (Ecu)
11 Anita Molcik (Aut) 4 Elements Yeti
12 Tereza Votavova (Cze)
13 Neza Knez (Slo)
14 Eva Castro Fernandez (Esp)
15 Steffi Marth (Ger)
16 Rachel Seydoux (Sui)

Qualifications
17 Laura Brethauer (Ger)
18 Katarina Tothova (Cze)
19 Elke Rabeder (Aut)
20 Neven Steinmetz (USA)

Men

Big Final
1 Romain Saladini (Fra) Team Sunn
2 Dan Atherton (GBr) Animal Commencal
3 Joost Wichman (Ned) Cannondale Factory Racing
4 Jakub Hnidak (Cze)

Small Final
5 Roger Rinderknecht (Sui)
6 Kamil Tatarkovic (Cze) Suzuki-RB
7 Aurélien Giordanengo (Fra)
8 Jurg Meijer (Ned)

1/4 Finals
9 Cédric Gracia (Fra) Commencal - Furious - Oakley
10 Rafael Alvarez De Lara Lucas (Esp)
11 Georg Sieder (Aut) Solid AClass Factory Team
12 Johannes Fischbach (Ger) Team Ghost International
13 Guido Tschugg (Ger) Fusion
14 Matej Vitko (Svk)
15 David Graf (Sui)
16 Lukasz Baran (Pol)

1/8 Finals
17 Scott Beaumont (GBr) Rocky Mountain Uk
18 Quentin Derbier (Fra)
19 Rastislav Pirman (Svk) 4 Elements Yeti
20 Lewis Lacey (GBr)
21 Filip Polc (Svk) Kenda Tomac
22 Marek Pesko (Svk)
23 Felix Beckeman (Swe)
24 Will Longden (GBr) Team Bike Radar
25 Pascal Seydoux (Sui)
26 Markus Pekoll (Aut) Solid AClass Factory Team
27 Sascha Meyenborg (Ger)
28 Lukas Mechura (Cze) Chain Reaction Cycle
29 Florian Gottschlich (Ger)
30 Joey Van Veghel (Ned)
31 Adrian Weiss (Sui) Tomac Factory Racing
32 Markus Sedlak (Aut)

1/16 Finals
33 John Swanguen (USA) MS-Intense Factory-Racing
34 Tomas Slavik (Cze)
35 Peter Prajczer (Hun)
36 Adrian Kiener (Sui)
37 Tilen Frank (Slo) Team Scott Lactat
38 Georg Engel (Aut)
38 David Axelsson (Swe)
40 Bernard Kerr (GBr)
41 Tom Dowie (GBr)
42 Nico Vink (Bel) Dolphin-Trek Mountainbike
43 Matej Stapic (Slo) Team Enduro Mulisha
44 Krisztian Meszaros (Hun)
45 Werner Muther (Sui)
46 Stephen Taylor (GBr)
47 Robert Kulesza (Pol)
48 Duncan Ferris (GBr)
49 Hannes Slavik (Aut)
50 Tomas Haluza (Cze)
51 Stepan Tumpach (Cze)
52 Adam Stasek (Cze)
53 Thomas Bubla (Aut)
54 Martin Frei (Sui)
55 Pascal Furrer (Sui)
56 Grzegorz Borodajko (Pol)
57 Luka Novak (Slo) Team Enduro Mulisha
58 Lukas Jaeger (Sui)
59 James Norton (GBr)
60 Stefan Maderthaner (Aut)
60 Walter Zeidler (Aut)
60 Zdenek Nasinec (Cze)
63 Mathieu Troquier (Fra) Solid AClass Factory Team
64 Boris Tetzlaff (Aut) Solid AClass Factory Team
Qualifications
65 Fabian Kuttel (Sui)
66 Peter Roschner (Aut) 4 Elements Yeti
67 Ales Rogozan (Cze)
68 Nico Seidel (Ger)
69 Piotr Paradowski (Pol)
70 Mirco Weiss (Sui) Tomac Factory Racing
71 Nicolas Gspan (Sui)
72 Frans Sjoblom (Swe)
73 Jakub Koutny (Cze)
73 Bostjan Pisanec (Slo)
75 Ole Hahn (Ger)
75 Stepan Novotny (Cze)
77 Michael Garcia (Ned)
77 Patrick Campbell-Jenner (GBr)
79 Jordan Gould (GBr)
80 Martin Buck (Sui)
81 Sorin Mircea Parau (Rou)
82 Jan Poric (Slo)
83 Nikolay Pukhir (Rus)
84 Sergey Maltsev (Rus)
DNF Ziga Knez (Slo) Team Scott Lactat
DNS Matthew Simmonds (GBr) Chain Reaction Cycle
DNS Oskar Harnstrom (Swe)

Final Overall Standings

Women
1 Anneke Beerten (Ned) MS-Intense Factory-Racing1230 pts
2 Anita Molcik (Aut) 4 Elements Yeti/Hotec/RSP540
3 Mio Suemasa (Jpn) MS-Intense Factory-Racing480
4 Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team460
5 Melissa Buhl (USA)420
6 Caroline Buchanan (Aus)370
7 Jana Horakova (Cze) Suzuki-RB350
8 Romana Labounkova (Cze)310
9 Angelika Hohenwarter (Aut)160
10 Rachel Seydoux (Sui)150
11 Julia Boer (Hun)100
12 Lucia Oetjen (Sui)100
13 Diana Marggraff (Ecu)90
14 Eva Castro Fernandez (Esp)60
15 Helene Valerie Fruhwirth (Aut)50
16 Katarina Tothova (Cze)40
17 Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center20
18 Neven Steinmetz (Usa)20
19 Sarsha Huntington (Aus)20
Men
1 Rafael Alvarez de lara Lucas (Esp) Specialized895 pts
2 Guido Tschugg (Ger) Fusion830
3 Dan Atherton (GBr) Animal Commencal755
4 Cédric Gracia (Fra) Commencal - Furious - Oakley Team610
5 Romain Saladini (Fra) Team Sunn590
6 Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team500
7 Joost Wichman (Ned) Cannondale Factory Racing465
8 Johannes Fischbach (Ger) Team Ghost International445
9 Kamil Tatarkovic (Cze) Suzuki-RB395
10 Filip Polc (Svk) Kenda Tomac210
11 Tomas Slavik (Cze)205
12 Brian Lopes (USA)200
13 Sam Willoughby (Aus)200
14 Jurg Meijer (Ned)185
15 Luke Madill (Aus)150
16 Rastislav Pirman (Svk) 4 Elements Yeti/Hotec/RSP120
17 Jakub Hnidak (Cze)120
18 Thomas Hubert (Aus)120
19 Michal Prokop (Cze)120
20 Mickael Deldycke (Fra)120
21 Roger Rinderknecht (Sui)100
22 Leigh Darrell (Aus)100
23 John Swanguen (USA) MS-Intense Factory-Racing80
24 Sascha Meyenborg (Ger)75
25 Scott Beaumont (Gbr) Rocky Mountain UK75
26 Ross Milan (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team70
27 Aurélien Giordanengo (Fra)60
28 Will Longden (GBr) Team Bike Radar55
29 Quentin Derbier (Fra)50
30 Fabien Cousinie (Fra)35
31 Tomas Haluza (Cze)35
32 Dave Wardell (GBr)30
33 Thomas Tokarczyk (USA)30
34 Georg Sieder (Aut) Solid AClass Factory Team30
35 Terrence Scarr (Aus)30
36 Sidney Gerber (Sui)25
37 Tim Dunn (Aus)25
38 Joey Van Veghel (Ned)20
39 Dominik Gspan (Sui)20
40 Matej Vitko (Svk)15
41 William Evans (GBr)15
42 Ludovic Gadois (Fra)15
43 Hans Lambert (Can) Norco World Team15
44 Lewis Lacey (GBr)10
45 Erik Nelson (USA)10
46 Michael Garcia (Ned)10
47 David Graf (Sui)10
48 Thomas Twentyman (Aus)10
49 Miroslav Jirka (Cze)10
50 Cody Eichhorn (Aus)5
51 Lukas Mechura (Cze) Chain Reaction Cycles/Intense5
52 Adrian Weiss (Sui) Tomac Factory Racing5
53 Lukasz Baran (Pol)5
54 Frans Sjoblom (Swe)5
55 Livio Zampieri (Ita)5


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login