Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

January 23/09 10:00 am - Tour Down Under Stage 4


Posted by Editoress on 01/23/09
 

Tour Down Under: Stage 4
Report courtesy organizers

Queensland's Allan Davis (Quickstep) has claimed his second stage win to increase his overall lead in the 2009 Tour Down Under. Davis held off sprint rival and fellow Australian Graeme Brown (Rabobank) across the line into Angaston with Spaniard Jose Rojas (Caisse d'Epargne) third.

"This is an amazing result for me and the Quickstep team," said Davis who seemed to find something special with the ochre leader's jersey on his shoulders. "I think I did, [find something special] at one kilometre to go I was pretty buggered and Rabobank were well lined up for Graeme Brown.

"I just jumped on his wheel and he did an awesome sprint," explained Davis. "It opened up like it did yesterday and I got a good run into the line."

The win gives Davis a ten second time bonus, which split yesterday's deadlock and puts him four seconds ahead of Brown and 15 seconds clear of Stuart O'Grady heading into Saturday's penultimate and, by all predictions, decisive stage of the Tour through McLaren Vale and the Fleurieu Peninsula and including two loops up Old Willunga Hill.

"That is the great thing about this race, everyone gets an opportunity if they want it they have to just go and take it; it's in their own hands," said Davis who finished second overall last year. "A few of us have got the opportunity to win this race tomorrow and I am just happy to have been in the jersey over these three days and two wins is unbelievable for the team.

"We are happy no matter what."

Today began with more than seven thousand recreational cyclists heading off at 6:00 am from the stage start line at Burnside Village Shopping Centre in the Mutual Community Challenge Tour, part of the Skoda Breakaway Series, following the route through the Adelaide Hills and onto the Barossa Valley town of Angaston - the same route the professional peloton travelled later the same day.

The Tour Down Under arrived at the start line several hours later to roll out of Burnside Village for a 12 kilometre neutralised section before the flag dropped on Gorge Rd for the start of the 143 km fourth stage which drew an estimated 93,000 spectators.

After the mayhem of yesterday's stage, where riders were buffeted by gale force winds, today began in calmer conditions and, as expected, with an early break. Vladimir Efimkin (AG2R La Mondiale), Andoni Lafuente (Euskaltel - Euskadi) and Travis Meyer (UniSA) rode off the front after ten kilometres of racing through the Adelaide Hills and established a lead that would endure for most of the day. Meyer, who had instigated the attack, had mechanical problems and swapped to a spare bike to give the team mechanic time to make repairs before he again stopped to swap back onto his own bike, but in both cases rejoined his breakaway companions.

The peloton seemed content to let the trio go as none were within striking distance of the overall win and by the first SA Lotteries intermediate sprint of the day at Mt Pleasant (46.7 km) the trio were around seven minutes ahead.

Lafuente won the sprint ahead of Ekimkin and Meyer.

"I really wanted the win today and until the hill I really was feeling quite good and it felt quite easy," said Meyer, 19, who is the younger brother of Cameron, 21, who rides with the Garmin-Slipstream ProTour team. "It suits my style of riding just to chop off all day in a small group but the hill took it out of us a bit and it started to get really windy and the roads were dead.

"I was very impressed by the way he rode (yesterday)," said Meyer commenting on the solo attack by his brother Cameron in yesterday's stage. "It doesn't surprise me; I have seen my brother do that plenty of times and I have been in hiding in the peloton pretty much all week so I wanted to get out there and give it a shot.

"I initiated the break, it didn't quite work out, but I got my name out there so I am happy." he said.

The time gap began to drop, and when the leaders contested the second SA Lotteries sprint at Williamstown (74 km) the margin was down to five minutes. The results across the sprint line were a repeat of the previous one, as Lafuente crossed first ahead of Efimkin and Meyer.

As the race headed towards the only Skoda King of the Mountain climb of the day up Menglers Hill, which was lined with fans, Meyer and Efemkin stayed clear, dropping LaFuente. Meantime, the peloton was splitting on the climb as several riders tried to escape up the eight percent gradient including Australian Matthew Lloyd (Silence Lotto) and Frenchman David Moncoutie (Francaise des Jeux).

Across the summit Efimkin claimed the maximum points ahead of Meyer with LaFuente next over the top. Garmin-Slipstream's Ryder Hesjedal (CAN) pipped the challengers for third place and Lloyd's team mate Tom Stubbe (Silence Lotto) claimed the rest of the points.

Down the other side of the climb Rabobank got organised on the front and set up the train to keep the race together in a bid to give Graeme Brown a shot at the win, and the chance to take over the lead. But Quickstep protected Davis and as the peloton surged into Angaston amid a sea of yellow Mutual Community Challenge Tour jerseys, Davis put himself in a great position. Brown led out and looked like he might steal the win but Davis found the extra he needed to get past his rival on the line.

Brown was disappointed not to have won the stage, particularly given the work his team had done.

"It was a bit of a shame, more so for the good work the team did," said Brown. "They rode so well, you don't get to see some of the things they do, but they rode in the wind for me all day.

"They would go back and get bidons and stuff like that. Throughout the course of the whole race they were great, but at the finish it was sensational.

"I am a little bit disappointed for the team that I could not win for them," said Brown. "I am definitely looking forward to tomorrow. Even if I can't quite get over the top [with the leaders], they will be there to get me back on, so I am pretty confident of the team and I have 100% confidence in the team's ability."

Davis now leads the Tour Down Under overall and holds the lead in the SA Lotteries Sprint Classification. LaFuente has reclaimed his lead in the Skoda King of the Mountains Classification, Efimkin was named Hindmarsh Most Aggressive Rider of the stage, Jose Rojas retained his lead in the Cycle Instead Best Young Rider (U25) category and Franciase des Jeux leads the Quit Smoking Teams Classifications.

Stage 4: Burnside Village to Angaston, 143 km
1 Allan Davis (Aus) Quick Step3:29:35
2 Graeme Brown (Aus) Rabobank
3 Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Caisse d'Epargne
4 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank
5 Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - High Road
6 Tom Leezer (Ned) Rabobank
7 Davide Vigan˜ (Ita) Fuji-Servetto
8 Jussi Veikkanen (Fin) Francaise des Jeux
9 Robbie McEwen (Aus) Team Katusha
10 Sebastien Hinault (Fra) Ag2r la Mondiale
11 Mickael Cherel (Fra) Francaise des Jeux
12 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
13 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre - N.G.C.
14 Yoann Offredo (Fra) Francaise des Jeux
15 Wesley Sulzberger (Aus) Francaise des Jeux
16 Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream
17 Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Caisse d'Epargne
18 Matthew Wilson (Aus) UniSA
19 George Hincapie (USA) Team Columbia - High Road
20 Martin Elmiger (Sui) Ag2r la Mondiale
21 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
22 Javier Meg’as Leal (Esp) Fuji-Servetto
23 Jeremy Roy (Fra) Francaise des Jeux
24 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - High Road
25 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
26 Nicolas Roche (Irl) Ag2r la Mondiale
27 I–aki Isasi Flores (Esp) Euskaltel - Euskadi
28 Imanol Erviti Ollo (Esp) Caisse d'Epargne
29 Mickael Buffaz (Fra) Cofidis
30 Gregory Henderson (NZl) Team Columbia - High Road
31 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
32 Aleksandr Kuchynski (Blr) Liquigas
33 Markel Irizar Aranburu (Esp) Euskaltel - Euskadi
34 Oscar Pereiro Sio (Esp) Caisse d'Epargne
35 Simon Clarke (Aus) UniSA
36 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream
37 Pablo Lastras Garcia (Esp) Caisse d'Epargne
38 Jesus Hernandez (Esp) Astana
39 Francesco Reda (Ita) Quick Step
40 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne
41 Vincent Jer™me (Fra) Bbox Bouygues Telecom
42 Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream
43 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
44 Julien El Fares (Fra) Cofidis
45 William Walker (Aus) Fuji-Servetto
46 Christian Knees (Ger) Team Milram
47 Lance Armstrong (USA) Astana
48 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
49 Matthew Lloyd (Aus) Silence - Lotto
50 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
51 Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
52 Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom
53 Mario Aerts (Bel) Silence - Lottoall s.t.
54 Luca Barla (Ita) Team Milram0:12
55 Alexandr Pliuschin (Mda) Ag2r la Mondiales.t.
56 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:20
57 Frederik Willems (Bel) Liquigass.t.
58 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:26
59 Glenn d'Hollander (Bel) Silence - Lottos.t.
60 Jack Bobridge (Aus) UniSA0:33
61 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank
62 Rene Mandri (Est) Ag2r la Mondiale
63 David Moncoutie (Fra) Cofidisall s.t.
64 Nicki S¿rensen (Den) Team Saxo Bank0:37
65 Vladimir Efimkin (Rus) Ag2r la Mondiale0:47
66 Gianni Da Ros (Ita) Liquigas
67 Rony Martias (Fra) Bbox Bouygues Telecom
68 Davide Malacarne (Ita) Quick Step
69 Martin Muller (Ger) Team Milram
70 Alexander Efimkin (Rus) Ag2r la Mondiale
71 Claudio Corioni (Ita) Liquigas
72 Kurt Hovelijnck (Bel) Quick Step
73 Jacopo Guanieri (Ita) Liquigas
74 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas
75 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom
76 Josu Agirre Aseginolaza (Esp) Euskaltel - Euskadi
77 Steve Morabito (Sui) Astana
78 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana
79 Assan Bazayev (Kaz) Astana
80 Alexandre Usov (Blr) Cofidis
81 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
82 Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream
83 Jonas Ljungblad (Swe) Silence - Lottoall s.t.
84 Stef Clement (Ned) Rabobank1:11
85 Rick Flens (Ned) Rabobank
86 Ronny Scholz (Ger) Team Milram
87 Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servettoall s.t.
88 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - N.G.C.1:20
89 Travis Meyer (Aus) UniSA1:22
90 Jose Luis Rubiera Vigil (Esp) Astana
91 Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
92 Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream
93 Andrea Grendene (Ita) Lampre - N.G.C.
94 Matteo Bono (Ita) Lampre - N.G.C.
95 Timmy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
96 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
97 Hubert Schwab (Sui) Quick Step
98 Kenny De Haes (Bel) Team Katusha
99 Laurent Lefevre (Fra) Bbox Bouygues Telecom
100 Adam Hansen (Aus) Team Columbia - High Roadall s.t.
101 Rein Taaramae (Est) Cofidis
102 Dries Devenyns (Bel) Quick Step2:12
103 Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha2:20
104 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
105 Joan Horrach Rippoll (Esp) Team Katushaboth s.t.
106 Tom Stubbe (Bel) Silence - Lotto2:24
107 Florent Brard (Fra) Cofidis5:41
108 Jos Van Emden (Ned) Rabobank
109 David Loosli (Sui) Lampre - N.G.C.
110 Volodymyr Zagorodniy (Ukr) Lampre - N.G.C.all s.t.
111 Aaron Kemps (Aus) UniSA8:43
112 Willem Stroetinga (Ned) Team Milram
113 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto
114 Scott Davis (Aus) UniSA
115 Sergio De Lis (Esp) Euskaltel - Euskadi
116 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) Euskaltel - Euskadi
117 Pablo Urtasun (Esp) Euskaltel - Euskadi
118 Andoni Lafuente (Esp) Euskaltel - Euskadi
119 Markus Eichler (Ger) Team Milram
120 Gert Steegmans (Bel) Team Katusha
121 Guillaume Blot (Fra) Cofidis
122 Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - High Road
123 Emanuele Bindi (Ita) Lampre - N.G.C.
124 Ivan Dominquez (Cub) Fuji-Servettoall s.t.
GC
1 Allan Davis (Aus) Quick Step14:16:36
2 Graeme Brown (Aus) Rabobankat0:04
3 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank0:15
4 Martin Elmiger (Sui) Ag2r la Mondiale0:24
5 Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Caisse d'Epargne0:26
6 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - High Road0:28
7 Matthew Wilson (Aus) UniSA0:29
8 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre - N.G.C.0:30
9 Jussi Veikkanen (Fin) Francaise des Jeux
10 Mickael Cherel (Fra) Francaise des Jeux
11 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream
12 George Hincapie (USA) Team Columbia - High Road
13 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
14 Wesley Sulzberger (Aus) Francaise des Jeuxall s.t.
15 Nicolas Roche (Irl) Ag2r la Mondiale0:34
16 Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Caisse d'Epargne
17 Christian Knees (Ger) Team Milram
18 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
19 Vincent Jer™me (Fra) Bbox Bouygues Telecom
20 Matthew Lloyd (Aus) Silence - Lottoall s.t.
21 Markel Irizar Aranburu (Esp) Euskaltel - Euskadi0:37
22 William Walker (Aus) Fuji-Servetto0:38
23 Sebastien Hinault (Fra) Ag2r la Mondiale0:39
24 Jeremy Roy (Fra) Francaise des Jeux
25 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
26 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
27 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
28 Pablo Lastras Garcia (Esp) Caisse d'Epargne
29 Imanol Erviti Ollo (Esp) Caisse d'Epargne
30 Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
31 Javier Meg’as Leal (Esp) Fuji-Servetto
32 Aleksandr Kuchynski (Blr) Liquigas
33 Simon Clarke (Aus) UniSA
34 Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream
35 Oscar Pereiro Sio (Esp) Caisse d'Epargne
36 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
37 Jesus Hernandez (Esp) Astana
38 Lance Armstrong (USA) Astanaall s.t.
39 Francesco Reda (Ita) Quick Step1:15
40 Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom1:19
41 Glenn d'Hollander (Bel) Silence - Lotto1:25
42 Alexander Efimkin (Rus) Ag2r la Mondiale1:26
43 Steve Morabito (Sui) Astanas.t.
44 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom1:31
45 David Moncoutie (Fra) Cofidis2:19
46 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step2:29
47 Adam Hansen (Aus) Team Columbia - High Road3:30
48 Frederik Willems (Bel) Liquigas5:25
49 Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank7:35
50 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne7:56
51 Tom Leezer (Ned) Rabobank8:06
52 Rick Flens (Ned) Rabobank12:37
53 Dries Devenyns (Bel) Quick Step12:46
54 Tom Stubbe (Bel) Silence - Lotto13:01
55 Matteo Bono (Ita) Lampre - N.G.C.13:19
56 Gregory Henderson (NZl) Team Columbia - High Road16:37
57 David Loosli (Sui) Lampre - N.G.C.17:38
58 Jos Van Emden (Ned) Rabobank17:53
59 Mickael Buffaz (Fra) Cofidis22:19
60 I–aki Isasi Flores (Esp) Euskaltel - Euskadi22:23
61 Yoann Offredo (Fra) Francaise des Jeux22:28
62 Davide Vigan˜ (Ita) Fuji-Servetto
63 Julien El Fares (Fra) Cofidis
64 Mario Aerts (Bel) Silence - Lottoall s.t.
65 Luca Barla (Ita) Team Milram22:40
66 Alexandr Pliuschin (Mda) Ag2r la Mondiales.t.
67 Robbie McEwen (Aus) Team Katusha22:41
68 Rene Mandri (Est) Ag2r la Mondiale23:01
69 Vladimir Efimkin (Rus) Ag2r la Mondiale23:11
70 Alexandre Usov (Blr) Cofidis23:15
71 Rony Martias (Fra) Bbox Bouygues Telecom
72 Martin Muller (Ger) Team Milram
73 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas
74 Josu Agirre Aseginolaza (Esp) Euskaltel - Euskadiall s.t.
75 Nicki S¿rensen (Den) Team Saxo Bank23:37
76 Jack Bobridge (Aus) UniSAs.t.
77 Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto23:39
78 Hubert Schwab (Sui) Quick Step23:50
79 Jose Luis Rubiera Vigil (Esp) Astana
80 Laurent Lefevre (Fra) Bbox Bouygues Telecomboth s.t.
81 Davide Malacarne (Ita) Quick Step23:57
82 Stef Clement (Ned) Rabobank24:05
83 Travis Meyer (Aus) UniSA24:11
84 Ronny Scholz (Ger) Team Milram24:13
85 Kurt Hovelijnck (Bel) Quick Step24:16
86 Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream24:22
87 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha24:48
88 Joan Horrach Rippoll (Esp) Team Katusha25:42
89 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank26:17
90 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom26:34
91 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - N.G.C.27:21
92 Timmy Duggan (USA) Garmin-Slipstream27:23
93 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
94 Rein Taaramae (Est) Cofidisboth s.t.
95 Claudio Corioni (Ita) Liquigas27:58
96 Gianni Da Ros (Ita) Liquigas28:01
97 Maxim Iglinsky (Kaz) Astanas.t.
98 Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha28:21
99 Assan Bazayev (Kaz) Astana29:12
100 Jacopo Guanieri (Ita) Liquigas30:02
101 Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - High Road30:23
102 Andrea Grendene (Ita) Lampre - N.G.C.30:38
103 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto31:05
104 Emanuele Bindi (Ita) Lampre - N.G.C.31:11
105 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) Euskaltel - Euskadis.t.
106 Volodymyr Zagorodniy (Ukr) Lampre - N.G.C.31:42
107 Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream34:43
108 Jonas Ljungblad (Swe) Silence - Lottos.t.
109 Scott Davis (Aus) UniSA34:44
110 Aaron Kemps (Aus) UniSA36:53
111 Gert Steegmans (Bel) Team Katusha37:08
112 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas40:19
113 Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstreams.t.
114 Kenny De Haes (Bel) Team Katusha41:41
115 Willem Stroetinga (Ned) Team Milram42:39
116 Markus Eichler (Ger) Team Milrams.t.
117 Guillaume Blot (Fra) Cofidis45:31
118 Florent Brard (Fra) Cofidis46:00
119 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom48:06
120 Andoni Lafuente (Esp) Euskaltel - Euskadi48:52
121 Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - High Road49:02
122 Sergio De Lis (Esp) Euskaltel - Euskadi
123 Pablo Urtasun (Esp) Euskaltel - Euskadiboth s.t.
124 Ivan Dominquez (Cub) Fuji-Servetto1:09:54
Mountains GC
1 Andoni Lafuente (Esp) Euskaltel - Euskadi46 pts
2 Markel Irizar Aranburu (Esp) Euskaltel - Euskadi38
3 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto24
4 Vladimir Efimkin (Rus) Ag2r la Mondiale16
5 Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream16
6 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) Euskaltel - Euskadi14
7 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram12
8 Glenn d'Hollander (Bel) Silence - Lotto12
9 Travis Meyer (Aus) UniSA12
10 Guillaume Blot (Fra) Cofidis12
11 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank8
12 William Walker (Aus) Fuji-Servetto8
13 Simon Clarke (Aus) UniSA8
14 David Moncoutie (Fra) Cofidis8
15 Aaron Kemps (Aus) UniSA8
16 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream6
17 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne6
18 Jack Bobridge (Aus) UniSA6
19 George Hincapie (USA) Team Columbia - High Road4
20 Jeremy Roy (Fra) Francaise des Jeux4
21 Tom Stubbe (Bel) Silence - Lotto4
22 Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - High Road4
Sprint GC
1 Allan Davis (Aus) Quick Step22 pts
2 Graeme Brown (Aus) Rabobank20
3 Andoni Lafuente (Esp) Euskaltel - Euskadi20
4 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank18
5 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto12
6 Aaron Kemps (Aus) UniSA12
7 Matthew Wilson (Aus) UniSA10
8 Vladimir Efimkin (Rus) Ag2r la Mondiale8
9 Guillaume Blot (Fra) Cofidis8
10 Martin Elmiger (Sui) Ag2r la Mondiale4
11 Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Caisse d'Epargne4
12 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - High Road4
13 Markel Irizar Aranburu (Esp) Euskaltel - Euskadi4
14 Travis Meyer (Aus) UniSA4
15 William Walker (Aus) Fuji-Servetto2
Young Rider GC
1 Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Caisse d'Epargne14:17:02
2 Mickael Cherel (Fra) Francaise des Jeux0:04
3 Wesley Sulzberger (Aus) Francaise des Jeuxs.t.
4 William Walker (Aus) Fuji-Servetto0:12
5 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank0:13
6 Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
7 Simon Clarke (Aus) UniSAboth s.t.
8 Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank7:09
9 Tom Leezer (Ned) Rabobank7:40
10 Jos Van Emden (Ned) Rabobank17:27
11 Yoann Offredo (Fra) Francaise des Jeux22:02
12 Julien El Fares (Fra) Cofidiss.t.
13 Luca Barla (Ita) Team Milram22:14
14 Alexandr Pliuschin (Mda) Ag2r la Mondiales.t.
15 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas22:49
16 Jack Bobridge (Aus) UniSA23:11
17 Davide Malacarne (Ita) Quick Step23:31
18 Travis Meyer (Aus) UniSA23:45
19 Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream23:56
20 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - N.G.C.26:55
21 Rein Taaramae (Est) Cofidis26:57
22 Gianni Da Ros (Ita) Liquigas27:35
23 Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha27:55
24 Jacopo Guanieri (Ita) Liquigas29:36
25 Andrea Grendene (Ita) Lampre - N.G.C.30:12
26 Willem Stroetinga (Ned) Team Milram42:13
27 Guillaume Blot (Fra) Cofidis45:05
28 Andoni Lafuente (Esp) Euskaltel - Euskadi48:26
29 Sergio De Lis (Esp) Euskaltel - Euskadi48:36
Team GC
1 Francaise des Jeux42:51:18
2 Team Columbia - High Road
3 Caisse d'Epargne0:08
4 Ag2r la Mondiale0:11
5 Team Saxo Bank0:16
6 Garmin - Slipstream0:18
7 Bbox Bouygues Telecom0:42
8 Astana1:14
9 Quick Step1:53
10 Rabobank7:13
11 Silence - Lotto10:23
12 Lampre - N.G.C.15:33
13 Fuji - Servetto22:16
14 Team Milram22:23
15 UniSA22:35
16 Liquigas27:02
17 Cofidis44:29
18 Euskaltel - Euskadi44:47
19 Team Katusha1:09:45


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login