Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

February 15/09 21:55 pm - Vuelta Ciclista a Cuba: Stage 6 full results


Posted by Editoress on 02/15/09
 

Vuelta Ciclista a Cuba Cuba

Stage 6: Camaguey to Ciego De Avilas, 113 km
1 Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila2:20:02
2 Yans Carlos Arias (Cub) I.S.C.F.
3 Arnold Alcolea (Cub) Team Cuba
4 Yasmany Estupi–an (Cub) Matanzas
5 Rainier Vazquerz (Cub) Matanzas
6 Yosniel Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio
7 Geert Dijkshoorn (Ned) Saxonia Team
8 Ryan Roth (Can) Planet Energy
9 Martin Gilbert (Can) Planet Energy
10 Miguel Sanchez (Cub) Pinar Del Rio
11 Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus
12 Adriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio
13 Franklin R. Chacon (Ven) Team Venezuela
14 Yasmani Martinez (Cub) Team Cubaall s.t.
15 Jesus Zarate (Mex) Tecos-Trek0:03
16 Lizardo Benitez (Cub) Team Cuba
17 Eduardo Morejon (Cub) C.T. Guantanamo
18 Noslen Funes (Cub) C.T. Cienfuegos
19 Franois Parisien (Can) Planet Energy
20 Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus
21 Jose A. Alarcon (Ven) Team Venezuela
22 Felix Nodarse (Cub) Habana
23 Ignacio Sarabia (Mex) Tecos-Trek
24 Andonis Cardoso (Cub) I.S.C.F.
25 Norlan Ramos (Cub) Habana
26 Francisco Matamoros (Mex) Tecos-Trek
27 Andres Gutierrez (Cub) Santiago De Cubaall s.t.
28 Yosvani Barea (Cub) Holguin3:09
29 Andrew Randell (Can) Planet Energy0:03
30 Ismel Bauzo (Cub) Ciudad Habana
31 Manuel E. Medina (Ven) Team Venezuela
32 Leander Schreurs (Ned) Saxonia Team
33 Lisuandi Alonso (Cub) C.T. Cienfuegos
34 Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana
35 Bernardo Colex (Mex) Tecos-Trek
36 Jorge Arebalos (Cub) CamagŸey
37 Yoandri Touset (Cub) CamagŸey
38 Marlon Gonzalez (Cub) Ciego De Avila
39 Eliodis Gri–an (Cub) C.T. Guantanamo
40 Ruben Campanioni (Cub) Ciego De Avila
41 Maikel Pujol (Cub) Holguin
42 Yuniel Alonso (Cub) Habana
43 Vicente Sanabria (Cub) Matanzas
44 Yadier Carbonell (Cub) Habana
45 Yenier Lopez (Cub) Team Cuba
46 Luis E. Alfaro (Cub) C.T. Cienfuegos
47 Jose Rodriguez (Cub) Ciego De Avila
48 Yoandri Freire (Cub) Sancti Spiritus
49 Ricardo Varela (Cub) Matanzas
50 Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus
51 Rosendo Guilarte (Cub) Guantanamo
52 Adalberto Rosales (Cub) C.T. Guantanamo
53 Dayron Mendez (Cub) C.T. Cienfuegos
54 Reiniel Gomez (Cub) CamagŸey
55 Jose A. Contreras (Ven) Team Venezuela
56 Osviel Vento (Cub) Habana
57 Miguel Rodriguez (Cub) CamagŸey
58 Carlos Fabar (Cub) C.T. Guantanamo
59 Abran Guerra (Cub) Guantanamo
60 Gregorio Ladino (Col) Tecos-Trek
61 Eduardo Treto (Cub) C.T. Cienfuegos
62 Carlos Area (Cub) Ciudad Habana
63 Reinier Veloz (Cub) Sancti Spiritus
64 Harman Yenni (Cub) Santiago De Cuba
65 Yoandris Freire (Cub) Santiago De Cuba
66 Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo
67 Arquimedes Lam (Mex) Tecos-Trek
68 Lemany Lleon (Cub) Habana
69 Agustin Martinez (Cub) Villa Clara
70 Marlon Proenza (Cub) Holguin
71 Yariel De Leon (Cub) C.T. Guantanamo
72 Angel Tapanes (Cub) Guantanamo
73 Lenier Padilla (Cub) Pinar Del Rio
74 William Franco (Cub) Guantanamo
75 Carlos Roldan (Cub) Ciudad Habana
76 Rodame Quiala (Cub) Santiago De Cuba
77 Reiniel Hernandez (Cub) Ciego De Avila
78 Osdel Cabellero (Cub) Holguin
79 Dillinger Gonzalez (Cub) Villa Clara
80 Yunarqui Perez (Cub) CamagŸey
81 Rafael J. Arrate (Cub) C.T. Guantanamoall s.t.
82 Bruno Langlois (Can) Planet Energy0:30
83 Fernando Kayner (Pan) Villa Clara0:03
84 Fredys Buergos (Cub) I.S.C.F.
85 Keven Lacombe (Can) Planet Energy
86 Jose C. Peralta (Cub) Pinar Del Rioall s.t.
87 Maikel Gomez (Cub) Villa Clara2:56
88 Markos Lerche (Ger) Saxonia Teams.t.
89 Vladimir Fonseca (Cub) Villa Clara2:58
90 Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus
91 Adelkis Martinez (Cub) Holguin
92 Juan Basulto (Cub) CamagŸey
93 Luis M. Perez (Cub) Guantanamo
94 Yolan Marrero (Cub) Matanzas
95 Frank Montalvo (Cub) Ciudad Habana
96 Yordani Crespo (Cub) I.S.C.F.
97 Maikel Trujillo (Cub) Ciego De Avila
98 Maydel Rodriguez (Cub) Santiago De Cuba
99 Timo Scholz (Ger) Saxonia Team
100 Yasmai Alvarado (Cub) C.T. Cienfuegos
101 Pedro Sibila (Cub) I.S.C.F.
102 Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba
103 Peter Woestenberg (Ned) Saxonia Teamall s.t.
104 Alvaro Torres (Ven) Team Venezuela3:04
105 Heverh Rivas (Ven) Team Venezuela3:06
106 Reldys Perez (Cub) Team Cuba3:09
107 Pedro Portuondo (Cub) I.S.C.F.12:18
108 Raul Granjel (Cub) Team Cuba12:58
GC
1 Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila19:25:06
2 Arnold Alcolea (Cub) Team Cubaat 0:06
3 Yasmani Martinez (Cub) Team Cuba0:12
4 Andonis Cardoso (Cub) I.S.C.F.0:17
5 Yosniel Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio0:17
6 Ryan Roth (Can) Planet Energy0:18
7 Adriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio0:19
8 Lizardo Benitez (Cub) Team Cuba0:19
9 Jesus Zarate (Mex) Tecos-Trek0:19
10 Franklin R. Chacon (Ven) Team Venezuela0:19
11 Ignacio Sarabia (Mex) Tecos-Trek0:22
12 Manuel E. Medina (Ven) Team Venezuela0:22
13 Jose A. Alarcon (Ven) Team Venezuela0:22
14 Norlan Ramos (Cub) Habana0:22
15 Franois Parisien (Can) Planet Energy0:22
16 Arquimedes Lam (Mex) Tecos-Trek0:22
17 Yenier Lopez (Cub) Team Cuba0:22
18 Bernardo Colex (Mex) Tecos-Trek0:27
19 Andrew Randell (Can) Planet Energy0:30
20 Francisco Matamoros (Mex) Tecos-Trek0:44
21 Yuniel Alonso (Cub) Habana1:19
22 Vicente Sanabria (Cub) Matanzas2:54
23 Osviel Vento (Cub) Habana3:00
24 Noslen Funes (Cub) C.T. Cienfuegos3:46
25 Yordani Crespo (Cub) I.S.C.F.3:46
26 Geert Dijkshoorn (Ned) Saxonia Team3:53
27 Fredys Buergos (Cub) I.S.C.F.3:56
28 Ruben Campanioni (Cub) Ciego De Avila3:56
29 Eduardo Morejon (Cub) C.T. Guantanamo3:59
30 Eliodis Gri–an (Cub) C.T. Guantanamo3:59
31 Gregorio Ladino (Col) Tecos-Trek3:59
32 Miguel Sanchez (Cub) Pinar Del Rio4:05
33 Eduardo Treto (Cub) C.T. Cienfuegos4:13
34 Yans Carlos Arias (Cub) I.S.C.F.4:49
35 Keven Lacombe (Can) Planet Energy4:54
36 Felix Nodarse (Cub) Habana5:59
37 Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus6:01
38 Lisuandi Alonso (Cub) C.T. Cienfuegos6:01
39 Luis E. Alfaro (Cub) C.T. Cienfuegos6:01
40 Reldys Perez (Cub) Team Cuba6:27
41 Yariel De Leon (Cub) C.T. Guantanamo6:48
42 Ismel Bauzo (Cub) Ciudad Habana6:51
43 Jose A. Contreras (Ven) Team Venezuela6:52
44 Reinier Veloz (Cub) Sancti Spiritus6:53
45 Yoandri Freire (Cub) Sancti Spiritus6:53
46 Alvaro Torres (Ven) Team Venezuela6:59
47 Miguel Rodriguez (Cub) CamagŸey7:21
48 Osdel Cabellero (Cub) Holguin7:37
49 Martin Gilbert (Can) Planet Energy8:37
50 Rainier Vazquerz (Cub) Matanzas12:37
51 Yoandri Touset (Cub) CamagŸey12:40
52 Raul Granjel (Cub) Team Cuba13:34
53 Lenier Padilla (Cub) Pinar Del Rio13:39
54 Pedro Sibila (Cub) I.S.C.F.14:13
55 Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus14:26
56 Jose Rodriguez (Cub) Ciego De Avila14:31
57 Maikel Pujol (Cub) Holguin14:33
58 Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana14:33
59 Dayron Mendez (Cub) C.T. Cienfuegos14:33
60 Yadier Carbonell (Cub) Habana14:47
61 Lemany Lleon (Cub) Habana14:47
62 Harman Yenni (Cub) Santiago De Cuba14:50
63 Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo14:50
64 Leander Schreurs (Ned) Saxonia Team15:11
65 Pedro Portuondo (Cub) I.S.C.F.15:14
66 Abran Guerra (Cub) Guantanamo15:31
67 Agustin Martinez (Cub) Villa Clara16:00
68 Yoandris Freire (Cub) Santiago De Cuba16:32
69 Ricardo Varela (Cub) Matanzas17:16
70 Timo Scholz (Ger) Saxonia Team17:28
71 Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus17:28
72 Carlos Area (Cub) Ciudad Habana17:28
73 Bruno Langlois (Can) Planet Energy18:13
74 Yasmany Estupi–an (Cub) Matanzas19:39
75 Yosvani Barea (Cub) Holguin19:39
76 Marlon Proenza (Cub) Holguin19:42
77 Jose C. Peralta (Cub) Pinar Del Rio20:06
78 Heverh Rivas (Ven) Team Venezuela20:25
79 Adalberto Rosales (Cub) C.T. Guantanamo20:32
80 Marlon Gonzalez (Cub) Ciego De Avila20:36
81 Yasmai Alvarado (Cub) C.T. Cienfuegos22:07
82 Yolan Marrero (Cub) Matanzas22:51
83 Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba23:24
84 Juan Basulto (Cub) CamagŸey23:58
85 Dillinger Gonzalez (Cub) Villa Clara25:03
86 Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus25:52
87 William Franco (Cub) Guantanamo26:15
88 Frank Montalvo (Cub) Ciudad Habana26:48
89 Jorge Arebalos (Cub) CamagŸey27:38
90 Markos Lerche (Ger) Saxonia Team31:52
91 Maikel Gomez (Cub) Villa Clara33:38
92 Rafael J. Arrate (Cub) C.T. Guantanamo33:53
93 Maydel Rodriguez (Cub) Santiago De Cuba34:24
94 Carlos Roldan (Cub) Ciudad Habana36:16
95 Fernando Kayner (Pan) Villa Clara39:02
96 Luis M. Perez (Cub) Guantanamo41:22
97 Adelkis Martinez (Cub) Holguin41:25
98 Maikel Trujillo (Cub) Ciego De Avila41:50
99 Rosendo Guilarte (Cub) Guantanamo44:06
100 Carlos Fabar (Cub) C.T. Guantanamo51:19
101 Reiniel Hernandez (Cub) Ciego De Avila51:39
102 Reiniel Gomez (Cub) CamagŸey
103 Andres Gutierrez (Cub) Santiago De Cuba
104 Vladimir Fonseca (Cub) Villa Clara
105 Rodame Quiala (Cub) Santiago De Cuba
106 Yunarqui Perez (Cub) CamagŸey
107 Angel Tapanes (Cub) Guantanamo
108 Peter Woestenberg (Ned) Saxonia Team
Team GC
1 I.S.C.F.58:15:12
2 Team Cuba58:15:45
3 Planet Energy58:16:15
4 Tecos-Trek58:16:21
5 Team Venezuela58:16:21
6 Pinar Del Rio58:20:01
7 Habana58:20:04
8 C.T. Cienfuegos58:29:31
9 C.T. Guantanamo58:29:38
10 Ciego De Avila58:32:10
11 Sancti Spiritus58:35:02
12 Holguin58:39:19
13 Matanzas58:45:24
14 Ciudad Habana58:51:17
15 Saxonia Team58:51:38
16 CamagŸey58:55:34
17 Santiago De Cuba59:01:41
18 Villa Clara59:03:01
19 Guantanamo59:05:21


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login