Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

March 2/09 23:50 pm - Vuelta Mexico Telmex: Stage 2


Posted by Editoress on 03/2/09
 

Pinfold gets over three KoMs, then climbs podium after 2nd in Vuelta Mexico Stage 2
Press release

Canadian Andrew Pinfold of the OUCH Pro Cycling Team Presented by Maxxis survived the first climbing stage of the Vuelta Mexico to finish with a hard-earned 2nd place in Stage 2.

The 205 km stage featured three rated climbs, including the final climb that ascended nearly 1000 meters, topping out eight kilometers from the finish in Puebla.

'Pinner rode a great stage,' said team director Mike Tamayo. 'He's known more for his sprinting but he showed today that he has pretty good climbing legs, and the strength to get a great result at the end of a hard day.'

Taking the pressure off

Apparently unsatisfied with his abbreviated time in the break during Stage 1, Bradley White of OUCH Presented by Maxxis once again made the main break of the day. And this time, he got his money's worth, spending about 140 km of the stage out front in a six-rider break that included last year's Vuelta Mexico winner, Glen Chadwick (Rock Racing).

With White in the break, the team got a free ride in the peloton for the first two-thirds of the stage. The break was finally absorbed heading into the final climb of the day through the efforts of the Mexican National Team of race leader and Stage 1 winner Juan Pablo Magallanes.

Once on the final climb, the peloton – which had remained mostly intact over the first two climbs – started to break up, Tamayo said.

By the time the race neared the top of the climb, a front group numbering around 50 riders had formed. OUCH Presented by Maxxis GC leader Floyd Landis was safely positioned in the front group, with teammates Pinfold, Pat McCarty, Roman Kilun and Karl Menzies keeping him protected.

'Once we got over the top of the climb,' Tamayo said, 'we went to the front and took control of the bunch.'

The team executed a well-orchestrated lead out that helped deliver Pinfold to 2nd place behind Jackson Rodriguez of the Italian Continental Professional team Serramenti PVC.

Kilun, McCarty and Landis all finished safely in the front group, while Menzies dropped off a bit at the end to finish 0:11 down on the front bunch. White, Cam Evans and John Murphy arrived at the finish in the second group on the road, 0:49 back. Race leader Magallanes finished in the front group to retain his overall lead.

Stage 2: De Huajuapan de Leon to Puebla, 204.6km
1 Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 5:22:53
2 Andrew Pinfold (Can) Ouch p/b Maxxis
3 Joaquin Sobrino (Esp) Burgos Monumental
4 Shawn Milne (USA) Team Type 1
5 David Tanner (Aus) Rockracing
6 David Vitoria (Sui) Rockracing
7 Fausto Fognini (Ita) Amica Chips Knauf
8 Byron Guama (Ecu) Burgos Monumental
9 Rodolfo Fernandez (Mex) Orven
10 Valery Kobzarenko (Ukr) Team Type 1
11 Juan Pabl Magallanes (Mex) Mexican National Team
12 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team
13 Marco Antonio Rios (Mex) Orven
14 Enrique Gutierrez (Esp) Rockracing
15 Thomas Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
16 Jorge Pancoatl (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala
17 Carlos Jose Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
18 Ignacio Sarabia (Mex) Mexican National Team
19 Hector Hugo Rangel (Mex) Canel's Turbo
20 Yasmani Martinez (Cub) Cuban National Team
21 Kirk Carlsen (USA) US National Team
22 Jose de Jesus Gomez (Mex) Canel's Turbo
23 Florencio Ramos (Mex) Tecos De La Uga
24 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Uga
25 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
26 Bernardo Colex (Mex) Mexican National Team
27 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo
28 Uriel Clara (Mex) Canel's Turbo
29 Peter Stetina (USA) US National Team
30 Eddy Ratti (Ita) Amica Chips Knauf
31 Francisco Matamoros (Mex) Tecos De La Uga
32 Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
33 Tyler Hamilton (USA) Rockracing
34 Francois Parisien (Can) Planet Energy
35 Floyd Landis (USA) Ouch p/b Maxxis
36 Jesus Zarate (Mex) Tecos De La Uga
37 Gregorio Ladino (Col) Tecos De La Uga
38 David Martin (Esp) Rockracing
39 Glen Alan Chadwick (NZl) Rockracing
40 Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo
41 Alfredo Gabino (Mex) Region 3: Estado de Mexico
42 Antonio Aldape (Mex) Mexican National Team
43 Roman Kilun (USA) Ouch p/b Maxxis
44 Alvaro Antoni Argiro (Arg) Arenas Tlaxcala
45 Jonathan Pat Mccarty (USA) Ouch p/b Maxxis
46 Yeinier Lopez (Cub) Cuban National Team all s.t.
47 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Tlaxcala 0:08
48 Karl Menzies (Aus) Ouch p/b Maxxis 0:11
49 Matthew Wilson (Aus) Team Type 1 0:15
50 Joel Alamillo (Mex) Arenas Tlaxcala s.t.
51 Julio Alberto Perez (Mex) Canel's Turbo 0:49
52 Uri Martins (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate
53 Jose de Jesus Bravo (Mex) Region 3: Estado de Mexico
54 Vicenzo Garofolo (Ita) Amica Chips Knauf
55 Ryan Bauman (USA) Trek Livestrong
56 Flavio De Luna (Mex) Region 2 Occident
57 Ivan Romero (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate
58 Juan Ramon Juarez (Mex) Tequila Afamado
59 Marco Anto Escarcega (Mex) Arenas Tlaxcala
60 Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
61 Cesar Vaquera (Mex) Orven
62 Ricardo Tapia (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate
63 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1
64 Edgardo Lugo (Mex) Region 3: Estado de Mexico
65 Rafael Valls (Esp) Burgos Monumental
66 Enrique Mata (Esp) Burgos Monumental
67 Avelino Antuna (Esp) Burgos Monumental
68 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team
69 Arquimedes Lam (Mex) Tecos De La Uga
70 Luis Alejand Zamudio (Mex) Tequila Afamado
71 John A Murphy (USA) Ouch p/b Maxxis
72 Colby Pearce (USA) US National Team
73 Ian Macgregor (USA) Team Type 1
74 Domingo Gonzalez (Mex) Orven
75 Taylor Shelden (USA) US National Team
76 Armando Aguilar (Mex) Orven
77 Bradley White (USA) Ouch p/b Maxxis
78 Eder Arenas (Mex) Mexican National Team
79 Ryan Roth (Can) Planet Energy
80 Cameron Evans (Can) Ouch p/b Maxxis
81 Alberto Huitzil (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala
82 Andrew Randell (Can) Planet Energy all s.t.
83 Christopher Baldwin (USA) Rockracing 2:39
84 Taylor Phinney (USA) Trek Livestrong 4:25
85 Luis Fernando Macias (Mex) Mexican National Team
86 Gerardo Soto (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala
87 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala
88 Luis Pulido (Mex) Mexican National Team
89 Felipe Montiel (Mex) Region 2 Occident
90 Jose Abraham Centeno (Mex) Tequila Afamado all s.t.
91 Darren Lill (RSA) Team Type 1 4:38
92 Christopher Jones (USA) Team Type 1 4:41
93 Arturo Pena (Mex) Region 2 Occident 5:10
94 Sergio Hernandez (USA) Rockracing 5:20
95 Bjorn Selander (USA) Trek Livestrong
96 Yordeng Crespo (Cub) Cuban National Team both s.t.
97 Ismael Ponce (Mex) Region 2 Occident 6:48
98 Miguel Martinez (Mex) Arenas Tlaxcala s.t.
99 Fredy Buergos (Cub) Cuban National Team 7:20
100 Joaquin Mejia (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala 8:23
101 Mario Chapul (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala s.t.
102 Rafael Escarcega (Mex) Region 3: Estado de Mexico 8:41
103 Francesco Rivera (Ita) Amica Chips Knauf s.t.
104 Luis Alberto Munoz (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala 8:48
105 Alejandro Morales (Mex) Region 3: Estado de Mexico
106 Alfredo Cruz (Mex) Region 2 Occident
107 Manuel Hernandez (Mex) Orven
108 Gavriel Epstein (Can) Tequila Afamado
109 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team
110 Bruno Langlois (Can) Planet Energy
111 Ivan Melero (Esp) Burgos Monumental
112 Julian Kyer (USA) Trek Livestrong all s.t.
113 Jorge Lopez (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate 9:58
114 Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo s.t.
115 Cole House (USA) US National Team 10:48
116 Benjamin King (USA) Trek Livestrong
117 Jose de Jes Gonzalez (Mex) Region 3: Estado de Mexico
118 Radames Trevino (Mex) Orven
119 Jose Carlos Valdez (Mex) Burgos Monumental
120 Omar Cervantes (Mex) Tecos De La Uga
121 Rodolfo Avila (Mex) Region 3: Estado de Mexico all s.t.
122 Carlos Cruz (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate 14:08
123 Ivan Carbajal (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate 17:03
124 Guadalupe Almonte (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala s.t.
125 Maxime Vives (Can) Planet Energy 17:24
126 Keir Plaice (Can) Planet Energy
127 Kevin Lacombe (Can) Planet Energy
128 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team all s.t.
129 Daniel Holloway (USA) US National Team 19:38
130 Elio Frausto (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate
131 Christopher Barton (USA) US National Team
132 Guy East (USA) Trek Livestrong
133 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong all s.t.
134 Mauricio Frazer (Arg) Arenas Tlaxcala 23:08
 
GC
1 Juan Pablo Magallanes (Mex) Mexican National Team 7:46:28
2 Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti Pvc at 0:58
3 Joaquin Sobrino (Esp) Burgos Monument
4 David Vitoria (Sui) Rockracing
5 Shawn Milne (USA) Team Type 1
6 Fausto Fognini (Ita) Amica Chips Knauf
7 Rodolfo Fernandez (Mex) Orven
8 Enrique Gutierrez (Esp) Rockracing
9 Thomas Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
10 Andrew Pinfold (Can) Ouch p/b Maxxis
11 Carlos Jose Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
12 Ignacio Sarabia (Mex) Mexican National Team
13 Hector Hugo Rangel (Mex) Canel's Turbo
14 Kirk Carlsen (USA) US National Team
15 Valery Kobzarenko (Ukr) Team Type 1
16 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team
17 Yasmani Martinez (Cub) Cuban National Team
18 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Uga
19 Bernardo Colex (Mex) Mexican National Team
20 Marco Antonio Rios (Mex) Orven
21 Jorge Pancoatl (Mex) Region 1 Puebla
22 Florencio Ramos (Mex) Tecos De La Uga
23 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
24 Peter Stetina (USA) US National Team
25 Francisco Matamoros (Mex) Tecos De La Uga
26 Jesus Zarate (Mex) Tecos De La Uga
27 Francois Parisien (Can) Planet Energy
28 Byron Guama (Ecu) Burgos Monument
29 Gregorio Ladino (Col) Tecos De La Uga
30 Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
31 Jonathan Patric Mccarty (USA) Ouch p/b Maxxis
32 Glen Alan Chadwick (NZl) Rockracing
33 Eddy Ratti (Ita) Amica Chips Knauf
34 Alvaro Antonio Argiro (Arg) Arenas Tlaxcala
35 Floyd Landis (USA) Ouch p/b Maxxis
36 David Martin (Esp) Rockracing
37 Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo
38 Jose de Jesus Gomez (Mex) Canel's Turbo
39 Yeinier Lopez (Cub) Cuban National Team
40 Tyler Hamilton (USA) Rockracing
41 Alfredo Gabino (Mex) Region 3 Estado
42 Antonio Aldape (Mex) Mexican National Team all s.t.
43 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Tlaxcala 1:06
44 Karl Menzies (Aus) Ouch p/b Maxxis 1:09
45 Matthew Wilson (Aus) Team Type 1 1:13
46 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo 1:39
47 Denis Bertolini (Ita) Serramenti Pvc 1:47
48 Cesar Vaquera (Mex) Orven
49 Edgardo Lugo (Mex) Region 3 Estado
50 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1
51 Rafael Valls (Esp) Burgos Monument
52 Domingo Gonzalez (Mex) Orven
53 Marco Antonio Escarcega (Mex) Arenas Tlaxcala
54 Taylor Shelden (USA) US National Team
55 Andrew Randell (Can) Planet Energy
56 Vicenzo Garofolo (Ita) Amica Chips Knauf
57 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team
58 Luis Alejandro Zamudio (Mex) Tequila Afamado
59 Eder Arenas (Mex) Mexican National Team
60 Ian Macgregor (USA) Team Type 1
61 Cameron Evans (Can) Ouch p/b Maxxis
62 Julio Alberto Perez (Mex) Canel's Turbo
63 Arquimedes Lam (Mex) Tecos De La Uga all s.t.
64 John A Murphy (USA) Ouch p/b Maxxis
65 Avelino Antuna (Esp) Burgos Monument
66 Ryan Roth (Can) Planet Energy
67 Armando Aguilar (Mex) Orven all s.t.
68 Joel Alamillo (Mex) Arenas Tlaxcala 1:51
69 Roman Kilun (USA) Ouch p/b Maxxis 2:11
70 Ivan Romero (Mex) Region 4 Oaxaca 2:14
71 Jose de Jesus Bravo (Mex) Region 3 Estado 2:17
72 Flavio De Luna (Mex) Region 2 Occide
73 Ryan Bauman (USA) Trek Livestrong
74 Ricardo Tapia (Mex) Region 4 Oaxaca
75 Colby Pearce (USA) US National Team
76 Bradley White (USA) Ouch p/b Maxxis all s.t.
77 Enrique Mata (Esp) Burgos Monument 2:43
78 Alberto Huitzil (Mex) Region 1 Puebla s.t.
79 Uri Martins (Mex) Region 4 Oaxaca 3:05
80 Uriel Clara (Mex) Canel's Turbo 3:26
81 Christopher Baldwin (USA) Rockracing 3:37
82 David Tanner (Aus) Rockracing 4:00
83 Luis Fernando Macias (Mex) Mexican National Team 5:23
84 Luis Pulido (Mex) Mexican National Team
85 Gerardo Soto (Mex) Region 1 Puebla
86 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala
87 Taylor Phinney (USA) Trek Livestrong all s.t.
88 Darren Lill (RSA) Team Type 1 5:36
89 Christopher Jones (USA) Team Type 1 5:39
90 Felipe Montiel (Mex) Region 2 Occide 5:53
91 Arturo Pena (Mex) Region 2 Occide 6:08
92 Jose Abraham Centeno (Mex) Tequila Afamado 6:10
93 Juan Ramon Juarez (Mex) Tequila Afamado 6:14
94 Bjorn Selander (USA) Trek Livestrong 6:18
95 Yordeng Crespo (Cub) Cuban National Team s.t.
96 Sergio Hernandez (USA) Rockracing 6:48
97 Ismael Ponce (Mex) Region 2 Occide 7:46
98 Fredy Buergos (Cub) Cuban National Team 8:18
99 Miguel Martinez (Mex) Arenas Tlaxcala 8:27
100 Francesco Rivera (Ita) Amica Chips - K 8:41
101 Rafael Escarcega (Mex) Region 3 Estado 9:39
102 Manuel Hernandez (Mex) Orven 9:46
103 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team
104 Alfredo Cruz (Mex) Region 2 Occide
105 Bruno Langlois (Can) Planet Energy all s.t.
106 Gavriel Epstein (Can) Tequila Afamado 10:21
107 Jorge Lopez (Mex) Region 4 Oaxaca 10:56
108 Luis Alberto Munoz (Mex) Region 1 Puebla 10:59
109 Ivan Melero (Esp) Burgos Monument s.t.
110 Jose Carlos Valdez (Mex) Burgos Monument 11:46
111 Omar Cervantes (Mex) Tecos De La Uga
112 Rodolfo Avila (Mex) Region 3 Estado both s.t.
113 Benjamin King (USA) Trek Livestrong 12:16
114 Alejandro Morales (Mex) Region 3 Estado 12:32
115 Jose de Jesus Gonzalez (Mex) Region 3 Estado 12:59
116 Radames Trevino (Mex) Orven 13:06
117 Carlos Cruz (Mex) Region 4 Oaxaca 15:06
118 Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo 15:23
119 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team 18:22
120 Guadalupe Almonte (Mex) Region 1 Puebla 19:14
121 Kevin Lacombe (Can) Planet Energy 19:56
122 Daniel Holloway (USA) US National Team 20:36
123 Christopher Barton (USA) US National Team 20:36
124 Elio Frausto (Mex) Region 4 Oaxaca 21:14
125 Guy East (USA) Trek Livestrong 21:17
126 Joaquin Mejia (Mex) Region 1 Puebla 21:48
127 Mario Chapul (Mex) Region 1 Puebla s.t.
128 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong 21:56
129 Julian Kyer (USA) Trek Livestrong 22:13
130 Cole House (USA) US National Team 24:13
131 Ivan Carbajal (Mex) Region 4 Oaxaca 30:28
132 Keir Plaice (Can) Planet Energy 30:49
133 Maxime Vives (Can) Planet Energy s.t.
134 Mauricio Frazer (Arg) Arenas Tlaxcala 36:33

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login