Canadian Cyclist Specialized Tarmac 24-7 1 - Aug 12
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC2 - Aug 12
 

Daily News


 

April 22/09 9:39 am - Flèche Wallonne - Women's World Cup, Wrubleski 12th UPDATED w. photos


Posted by Editoress on 04/22/09
 

Belgium

The Netherland's Marianne Vos has won, for the 3rd time, the Women's World Cup Flèche Wallonne.  Vos attacked on the final climb of Huy to tie Nicole Cooke's record of three wins .  Vos won the last 2 editions of the race in 2008 and 2007

 

Photos  by CJ Farquharson  www.WomensCycling.net

Huy to Huy, 98km
1 Marianne Vos (Ned) DSB Bank - LTO 2:35:40
2 Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team at 0:06
3 Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team 0:10
4 Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung 0:15
5 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:20
6 Nicole Cooke (Wal) Vision 1 Racing 0:21
7 Mara Abbott (USA) Team Columbia Highroad Women 0:22
8 Christiane Soeder (Aut) Cervelo Test Team 0:28
9 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:31
10 Marta Vila Josana Andreu (Esp) Team Cmax Dila' 0:33
11 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team
12 Alex Wrubleski (Can) Team Columbia Highroad Women both s.t.
13 Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl 0:38
14 Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:39
15 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi s.t.
16 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs 0:45
17 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vision 1 Racing 0:48
18 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs
19 Janel Holcomb (USA) US National Team both s.t.
20 Alexandra Burchenkova (Rus) Russian National Team 0:59
21 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:02
22 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:05
23 Vicki Whitelaw (Aus) Vision 1 Racing 1:08
24 Julie Krasniak (Fra) French National Team 1:11
25 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1:13
26 Luise Keller (Ger) Team Columbia Highroad Women
27 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung both s.t.
28 Liesbeth De Vocht (Bel) DSB Bank - LTO 1:21
29 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia Highroad Women 1:30
30 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:37
31 Sarah Düster (Ger) Cervelo Test Team 1:57
32 Angela Hennig (Ger) DSB Bank - LTO 2:00
33 Paulina Brzezna (Pol) Red Sun Cycling Team s.t.
34 Edita Pucinskaite (Ltu) Team Cmax Dila' 2:02
35 Elena Berlato (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi 2:05
36 Daniela Pintarelli (Aut) Austrian National Team 2:09
37 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi -Pasta Zara Titanedi 2:11
38 Alona Andruk (Ukr) Safi -Pasta Zara Titanedi 2:12
39 Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team
40 Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
41 Ludivine Henrion (Bel) Red Sun Cycling Team all s.t.
42 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 2:15
43 Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl
44 Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl both s.t.
45 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 2:17
46 Karin Aune (Swe) Fenixs s.t.
47 Diana Ziliute (Ltu) Safi -Pasta Zara Titanedi 2:21
48 Josien Van Den Heerik (Ned) Leontien.nl 2:22
49 Marlijn Binnendijk (Ned) Leontien.nl 2:25
50 Noortje Tabak (Ned) DSB Bank - LTO 2:28
51 Bianca Knoepfle (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung s.t.
52 Catherine Delfosse (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam 2:30
53 Mirjam Melchers-Van Poppel (Ned) Team Flexpoint 2:31
54 Kristin Sanders (USA) US National Team
55 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team
56 Alice Donadoni (Ita) Team Cmax Dila' 2:34
57 Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi s.t.
58 Ekaterina Novozhilova (Rus) Russian National Team 2:36
59 Marieke Van Wanroij (Ned) DSB Bank - LTO s.t.
60 Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi 2:40
61 Suzanne Van Veen (Ned) Leontien.nl s.t.
62 Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 2:47
63 Irina Molicheva (Rus) Russian National Team 2:50
64 Tina Liebig (Ger) DSB Bank - LTO
65 Corine Hierckens (Bel) Fenixs
66 Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team all s.t.
67 Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint 3:14
68 Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno D'asolo 3:40
69 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 3:55
70 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 4:32
71 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 4:57
72 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 5:19
73 Yulia Blindyuk (Rus) Russian National Team 5:43
74 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope 6:50
75 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno D'asolo 6:53
76 Eugenie Mermillod (Fra) French National Team s.t.
77 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team 7:01
78 Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope 7:16
79 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi s.t.
80 Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Safi -Pasta Zara Titanedi 7:23
81 Marina Jaunatre (Fra) Vienne Futuroscope 7:39
OTL Katharine Carroll (USA) US National Team 16:16
OTL Kacey Mandefield (USA) US National Team 16:22
DNF Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team
DNF Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia Highroad Women
DNF Gabriella Day (GBr) Vision 1 Racing
DNF Aurore Verhoeven (Fra) Vision 1 Racing
DNF Helen Wyman (GBr) Vision 1 Racing
DNF Emma Pooley (Eng) Cervelo Test Team
DNF Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team
DNF Marieke Den Otter (Ned) Dutch National Team
DNF Esra Tromp (Ned) Dutch National Team
DNF Laura Turpijn (Ned) Dutch National Team
DNF Monique Zeldenrust (Ned) Dutch National Team
DNF Suzanne Kuiper (Ned) Dutch National Team
DNF Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint
DNF Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
DNF Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Kim Schoonbaert (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi
DNF Laura Dittmann (Ger) German National Team
DNF Virginia Hennig (Ger) German National Team
DNF Jana Schemmer (Ger) German National Team
DNF Ana Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team
DNF Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
DNF Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
DNF Mélanie Bravard (Fra) French National Team
DNF Margot Ortega (Fra) French National Team
DNF Amélie Rivat (Fra) French National Team
DNF Béatrice Thomas (Fra) French National Team
DNF Nicole Brändli (Sui) Bigla Cycling Team
DNF Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team
DNF Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team
DNF Eleonora Patuzzo (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi
DNF Jennifer Fischer (Fra) Vienne Futuroscope
DNF Nathalie Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
DNF Fiona Dutriaux (Fra) Vienne Futuroscope
DNF Uenia Fernandes Da Souza (Bra) USC Chirio Forno D'asolo
DNF Edita Janeliunaite (Ltu) USC Chirio Forno D'asolo
DNF Egle Zablotskyte (Ltu) USC Chirio Forno D'asolo
DNF Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno D'asolo
OTL Jessica Phillips (USA) US National Team
DNF Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team
DNF Elena Novikova (Rus) Russian National Team
DNF Suzie Godart (Lux) Fenixs
DNF Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs
DNF Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
DNF Katrien Van Looy (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
DNF Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
DNF Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila'
DNF Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila'
DNF Arien Torsius (RSA) Team Cmax Dila'
DNF Karin Ruso (Aut) Austrian National Team
DNS Monika Schachl (Aut) Austrian National Team
DNF Bernadette Schober (Aut) Austrian National Team
DNF Pelin Cizgin (Aut) Austrian National Team
DNF Catherine Langer (Aut) Austrian National Team

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login