Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

May 25/09 13:30 pm - Perogy XC: results and photos


Posted by Editoress on 05/25/09
 

Perogy XC Mountain Bike Race

Sunday, May 24, 2009 in Edmonton, Alberta

Photos by Mark Kay

Elite Men
1 Tim Heemskerk (United Cycle Racing) 1:50:45
2 Shawn Bunnin (Bicisport!) at 3:34
3 Andre Sutton (Hardcore Cycling Club) 6:37
4 Cameron Mcknight (ERTC - Revolution) 9:48
5 Mike Blennerhassett (Hardcore Cycling Club) 10:55
6 Justin Middleton (Juventus/ River valley cycle) 11:03
7 Peter Lawrence (H&R Block - KONA) 11:06
8 Bailey Mcknight (synergy racing) 17:32
9 Eckehart Marenholtz (Pedalhead Racing) 18:55
10 Bruce Penner (redbike) 20:02
DNS Erik Bakke (deadgoat racing)
 
Elite Women
1 Pepper Harlton (Juventus) 1:51:57
2 Loni Klettl ( 265 ) at 5:19
3 Shantel Koenig (Redbike) 9:16
4 Kelly Hall (Juventus) 10:11
5 Nadine Mueller (Independent) 14:28
6 Krystyn Ong (juventus) 16:25
7 Susan Clarke (BCW Cycling) 16:26
8 Heather Kay (ertc) 16:27
9 Lauren Lankester (Bicisport) 44:19
 
Sport Youth Men
1 Alexander Steneker (Ind) 43:07
 
Novice Youth Men
1 Lucas Yoneliunas (Ind) 27:29
2 Isaac Penner (redbike) at 0:47
3 Graham Todd (Juventus) 51
4 Trevor Kisell (Ind) 10:01
5 Cody McDonald (Ind) 13:48
 
Sport Youth Women Offset: 00:01:00
1 emily de freitas (Bicisport) 42:34
2 Sara Witzke (Juventus) at 3:15
3 Erin Middleton (Juventus) 6:23
DNF Zoe Dahl (CMC/bow cycle)
 
Expert Men
1 Jonathan Benskin (Hardcore) 1:41:35
2 Matthew Krahn (Red Bike) at 0:44
3 David Roberts (Hardcore) 1:18
4 Felix Wilberg (Cyclemeisters/Bow Cycle) 2:48
5 Gabor Csonka (Deadgoat - WiseRacer.com) 3:15
6 Keith Bayly (Speed Theory) 3:52
7 Peter Knight (Hardcore Cycling Club) 3:54
8 Mark Rumsey (Hardcore Racing) 5:55
9 Steven Kovalenko (Juventus) 10:00
10 Guri Randhawa (PEDALHEAD ROAD WORKS) 14:42
11 Neil Clarke (BCW Cycling) 15:34
12 Tim Riess (Pedalhead Bicycle Works) 16:22
13 Rob Haine (cyclemeisters / Bow Cycle) 17:35
DNF Neil Johns (Hardcore)
DNS Peter Yez (MUD SWEAT AND GEARS)
DNF Mike Cabigon (Pedalhead)
 
Sport Men
1 Ryan Correy (Bow Cycle / Cyclemeisters) 1:27:58
2 Kyle Anderson (ERTC/Revolution Cycle) at 0:03
3 Antonio Bilotta (PRW) 1:14
4 Darcy Kuss (Pedalhead Racing Club) 1:59
5 Scott Book (ERTC/Revolution Cycle) 2:01
6 Brad Chisholm (Pedalhead Racing) 2:21
7 Roger Clemens (United Cycle) 4:48
8 Marc Bailey (United Cycle Race Team) 5:08
9 Shannon Hein (United Cycle) 6:12
10 Evan Wishloff (Pedalhead Bicycle Works) 6:53
11 Sean Qi (Rundle Mountain Cycling Club) 6:59
12 Adrien Regimbald (United Cycle Racing) 7:15
13 Connor Witzke (Juventus) 7:29
14 David Todd (Juventus) 7:50
15 Chris Check (Pedalhead Racing Club) 8:14
16 Kevin Haugjord (Ind) 8:52
17 Justin Pruss (Ridleys Cycle) 8:56
18 Lorne Allaby (Cyclemeisters/Team Bow Cycle) 9:07
19 Clayton Stafford (United Cycle) 9:29
20 Michael Lankester (BowCycle) 9:48
21 Kim Liss (Juventus) 11:18
22 Chris Wicks (United Cycles Racing) 11:20
23 Joe Yurkovich (Hardcore) 14:19
24 Andy Holmwood (Top Gear) 15:07
25 Emils Muehlenbachs (Pedalhead) 22:45
DNF Andrew Spahr (RMCC & Couloir)
DNF Trevor Pombert (United Cycle)
DNF Robert Starkey (Ridley's Cycle)
 
Novice Men
1 Neil Reid (ERTC) 1:05:02
2 Brian Loewen (Mud, Sweat and Gears) at 2:57
3 Cory Dickinson (United Cycle Racing) 3:49
4 Duncan Cameron (Hardcore Bikes) 5:40
5 Dave Fast (CABC) 6:47
6 Andrew Holmes (Independent) 6:50
7 Steve Smith (Cyclemeister/BowCycle) 7:21
8 Jan Terhart (Pedalhead) 8:18
9 Paul Burgess (Mud Sweat and Gears) 8:54
10 Chris Hubick (Ind) 9:00
11 Lorie Holte (CMC Bowcycle) 9:55
12 Jeannot Desaulniers (Hinton Mountain Bike Club) 10:30
13 Brendan Romano (Mud, Sweat & Gears) 12:25
14 James Jensen (Mud, Sweat and Gears) 12:37
15 Dana Ouellette (Pedalhead) 12:58
16 Sheldon Smart (Ind) 13:07
17 Brian Wallace (Mud Sweat and Gears) 13:42
18 Joseph Danay (Independent) 15:04
19 Sam Mothana (Red Bike Racing) 17:23
20 Landon Costar (Ind) 18:12
21 Michael Madill (Rundle Mountain Cycling Club) 18:20
22 Steve Dunkley (United Cycle) 19:27
23 Ashley Scott (Pedalhead Racing) 20:13
24 Stewart Hutchings (United Cycle) 21:09
25 Doug Bristow (Independent (Have not received # yet)) 21:37
26 Joe Royle (independent) 21:54
27 Lindsay Dodd (Juventus) 23:03
28 James Heelan (Pedalhead) 28:21
29 Gord Brenner (River Valley Cycle) 31:56
30 Philip Mark (Hinton Mountain Bike Club) 38:38
31 Allan Spahr (Rundle Mountain Cycling Club) 50:36
DNS Eric Levesque (independent)
DNS Dale Hildebrand (CMC/Bow Cycle)
DNS Tim Defreitas (RMCC)
 
Sport Women
1 Amy Barnett (Bow Cycle) 1:14:35
2 Alyssa Barker (United Cycle) at 5:22
3 Tori Fahey (Deadgoat!) 6:26
 
Novice Women
1 Leanne Yohemas (Bow Cycle - Cyclemeisters)
2 Sue Lambert (Pedalhead) 52:18
3 Elizabeth Boschma (Pedal head) at 3:59
4 Karen Fedoruk (Hardcore) 4:15
5 Liza Miranda (ERTC) 6:45
6 Randi Lynn Rinaldi (Pedalhead) 8:30
7 Karen Brown (United Cycle) 14:39
8 Stephanie Thompson (Ind) 23:16
9 Laura Mislan (Cyclemeisters) 35:28
DNF Jill Buxton (Ind)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login