Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

May 29/09 23:08 pm - Toronto Criterium results


Posted by Editoress on 05/29/09
 

The Toronto Criterium at the St. Lawrence Market

Junior Men - 48 km (Average Speed 43.3 km/h)
1 Brandon Spencer (Peterborough Cycling Club - RMJ ) 1:06:32
2 Avery King (Peterborough Cycling Club - RMJ ) at 0:10
NP Ian Campbell (Chain Reaction - RMJ)
NP Jordan Kremblewski (Dark Horse Flyers - RMJ)
NP Christopher Bradbury (Dark Horse Flyers - RMJ)
 
Elite 3/4 Men - 48 km (Average Speed 43.3 km/h)
1 Anton Varabei (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RME.3 ) 1:06:32
2 Jamie Smith (Ciclo Werks Bmc - RME.3 )
3 Derek Harnden (Peterborough Cycling Club - RMU23.3 )
4 Mark Palma (Sweet Pete's - RME.3 )
5 Jimi Ritchie (Mazurcoaching.com - RME.3 )
6 Michael Aston (Independent - RME.3 )
7 David St. James (London Centennial Wheelers - RME.3 )
8 Edgars Apse (Dark Horse Flyers - RME.3 ) all s.t.
9 Mark Cascella (Lapdogs Cycling Club - RME.3 ) 0:10
10 Scott Sexsmith (Peterborough Cycling Club - RME.3 )
11 Paul Mccloskey (Peterborough Cycling Club - RME.3 )
12 Matthew Jeffries (Project Freeride - RME.3 )
13 Doug Hinan (Peterborough Cycling Club - RME.3 )
14 Chadwick Ruby (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMU23.3 ) all s.t.
PUL Frank Stillo (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.3)
PUL Jason Grosse (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
PUL Ian Donohue (Mbrc.Org - Gears - RME.3)
PUL Timothy Burton (Mbrc.Org - Gears - RMU23.3)
DNF Keith Gauld (Independent - RME.3)
DNF Brandon Tulloch (Ciclo Werks Bmc - RME.3)
DNF Simon Szymczak (D'Ornellas Racing Team - RMU23.3)
DNF Charlie Philbrook (Ciclo Werks Bmc - RME.3)
DNF Chat Ortved (Independent - RME.3)
DNF Philip Cates (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
DNF Scott Milligan (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
DNS Victor Wong (D'Ornellas Racing Team - RME.3)
DNS Camilo Mondaca (Independent - RME.3)
NP Chris Bryce (Dark Horse Flyers - RME.3)
NP Ray Lee (D'Ornellas Racing Team - RME.3)
NP Matt Thomas (Ciclo Werks Bmc - RME.3)
NP David Delgado (D'Ornellas Racing Team - RMU23.3)
 
All Women - 48 km (Average Speed 43.3 km/h)
1 Christiane Knobbe (Team Mcor - RWE.1 ) 1:06:32
PUL Merrill Collins (La Bicicletta / J. Lindeberg - RWE.1)
PUL Paula Powell (Mazurcoaching.com - RWE.1)
PUL Sigrid Ziegler (Racer Sportif/Mattamy Homes - RWE.2)
DNF Julia Farell (Team Ultralink - RWE.1)
 
Master 2/3 Men - 48 km (Average Speed 43.3 km/h)
1 Bryan Spiegel (Independent - RMMB.2 ) 1:06:32
2 Ken Ng (Independent - RMMA.2 )
3 Carlo Capaldi (Team TVC/Village Cycle London - RMMA.2 )
4 Krzysztof Kurzawinski (Kurzawinski Coach - RMMB.3 )
5 Steven Baker (Mazurcoaching.com - RMMA.3 )
6 Marc Booth (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.2 )
7 Brian Kelly (Bikesports Cycling Club - RMMB.2 )
8 Steve Mckee (Independent - RMMB.3 )
9 Roy Zucchetto (Independent - RMMB.2 )
10 John Provart (Chain Reaction - RMMA.2 ) all s.t.
11 Jesse Demb (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMA.2 ) 00:10
12 Quentin Broad (Dark Horse Flyers - RMMB.3 )
13 Gary Cluett (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMC.3 )
14 Gordon Lemon (Dark Horse Flyers - RMMA.3 )
15 Mike Viel (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMMC.2 )
16 Chris Chambers (Team Race - RMMB.2 )
17 Derek Koops (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMA.2 )
18 Scott Ferguson (Ride With Rendall - RMMB.3 )
19 Bruce Camacho (D'Ornellas Racing Team - RMMD.2 ) all s.t.
20 Ernesto Alvarez (Midweek Cycling Club - RMMA.2 ) 00:21
21 Ian J. Scott (Wheels Of Bloor - RMMB.2 ) 00:26
22 Krys Krolok (ZM Cycling Club - RMM.3 ) 00:29
PUL Marc Mazer (Midweek Cycling Club - RMMB.2)
PUL Rodney Godard (Ciclo Sport Racing - RMMD.2)
PUL Doug Mcinnis (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMC.3)
PUL Mirko Gojic (Midweek Cycling Club - RMMA.2)
PUL Campbell Macmillan (Cyclepath Oakville - RMMA.3)
PUL Tom Mackay (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RMMC.3)
PUL Chris Bartholomew (Peterborough Cycling Club - RMMB.2)
PUL Mauro Rizzardo (Z- Team - RMMA.2)
PUL Jeff Ker (Independent - RMMB.2)
PUL Mark Fergusson (Team TVC/Village Cycle London - RMMB.2)
DNF Chris Vlemmix (Team TVC/Village Cycle London - RMMA.2)
DNF Jason May (Speedriver.com - RMMA.2)
DNF Leszek Wawrow (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.3)
DNS Geoffrey Morgan (Midweek Cycling Club - RMMA.2)
NP Demetre Kalkounis (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RMMA.2)
NP Mark Besednik (Lapdogs Cycling Club - RMMA.3)
NP David Conroy (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMMB.3)
NP Doug Corner (Bike Race Ottawa - RMMC.2)
NP Chris Kirk (Independent - RMMB.2)
 
All 6PM Race - 48 km (Average Speed 43.3 km/h)
1 Anton Varabei (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RME.3 ) 1:06:32
2 Jamie Smith (Ciclo Werks Bmc - RME.3 )
3 Bryan Spiegel (Independent - RMMB.2 )
4 Derek Harnden (Peterborough Cycling Club - RMU23.3 )
5 Ken Ng (Independent - RMMA.2 )
6 Carlo Capaldi (Team TVC/Village Cycle London - RMMA.2 )
7 Krzysztof Kurzawinski (Kurzawinski Coach - RMMB.3 )
8 Mark Palma (Sweet Pete's - RME.3 )
9 Brandon Spencer (Peterborough Cycling Club - RMJ )
10 Steven Baker (Mazurcoaching.com - RMMA.3 )
11 Jimi Ritchie (Mazurcoaching.com - RME.3 )
12 Michael Aston (Independent - RME.3 )
13 Marc Booth (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.2 )
14 Brian Kelly (Bikesports Cycling Club - RMMB.2 )
15 Steve Mckee (Independent - RMMB.3 )
16 Roy Zucchetto (Independent - RMMB.2 )
17 John Provart (Chain Reaction - RMMA.2 )
18 David St. James (London Centennial Wheelers - RME.3 )
19 Edgars Apse (Dark Horse Flyers - RME.3 )
20 Christiane Knobbe (Team Mcor - RWE.1 ) all s.t.
21 Jesse Demb (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMA.2 ) 00:10
22 Quentin Broad (Dark Horse Flyers - RMMB.3 )
23 Gary Cluett (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMC.3 )
24 Gordon Lemon (Dark Horse Flyers - RMMA.3 )
25 Mark Cascella (Lapdogs Cycling Club - RME.3 )
26 Avery King (Peterborough Cycling Club - RMJ )
27 Scott Sexsmith (Peterborough Cycling Club - RME.3 )
28 Paul Mccloskey (Peterborough Cycling Club - RME.3 )
29 Mike Viel (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMMC.2 )
30 Matthew Jeffries (Project Freeride - RME.3 )
31 Chris Chambers (Team Race - RMMB.2 )
32 Derek Koops (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMA.2 )
33 Scott Ferguson (Ride With Rendall - RMMB.3 )
34 Bruce Camacho (D'Ornellas Racing Team - RMMD.2 )
35 Doug Hinan (Peterborough Cycling Club - RME.3 )
36 Chadwick Ruby (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMU23.3 ) all s.t.
37 Ernesto Alvarez (Midweek Cycling Club - RMMA.2 ) 00:21
38 Ian J. Scott (Wheels Of Bloor - RMMB.2 ) 00:26
39 Krys Krolok (ZM Cycling Club - RMM.3 ) 00:29
PUL Rodney Godard (Ciclo Sport Racing - RMMD.2)
PUL Marc Mazer (Midweek Cycling Club - RMMB.2)
PUL Mirko Gojic (Midweek Cycling Club - RMMA.2)
PUL Frank Stillo (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.3)
PUL Merrill Collins (La Bicicletta / J. Lindeberg - RWE.1)
PUL Campbell Macmillan (Cyclepath Oakville - RMMA.3)
PUL Tom Mackay (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RMMC.3)
PUL Jeff Ker (Independent - RMMB.2)
PUL Jason Grosse (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
PUL Mauro Rizzardo (Z- Team - RMMA.2)
PUL Sigrid Ziegler (Racer Sportif/Mattamy Homes - RWE.2)
PUL Doug Mcinnis (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMC.3)
PUL Timothy Burton (Mbrc.Org - Gears - RMU23.3)
PUL Ian Donohue (Mbrc.Org - Gears - RME.3)
PUL Paula Powell (Mazurcoaching.com - RWE.1)
PUL Mark Fergusson (Team TVC/Village Cycle London - RMMB.2)
PUL Chris Bartholomew (Peterborough Cycling Club - RMMB.2)
DNF Simon Szymczak (D'Ornellas Racing Team - RMU23.3)
DNF Brandon Tulloch (Ciclo Werks Bmc - RME.3)
DNF Charlie Philbrook (Ciclo Werks Bmc - RME.3)
DNF Leszek Wawrow (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.3)
DNF Julia Farell (Team Ultralink - RWE.1)
DNF Chris Vlemmix (Team TVC/Village Cycle London - RMMA.2)
DNF Chat Ortved (Independent - RME.3)
DNF Jason May (Speedriver.com - RMMA.2)
DNF Keith Gauld (Independent - RME.3)
DNF Philip Cates (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
DNF Scott Milligan (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
DNS Victor Wong (D'Ornellas Racing Team - RME.3)
DNS Geoffrey Morgan (Midweek Cycling Club - RMMA.2)
DNS Camilo Mondaca (Independent - RME.3)
NP Demetre Kalkounis (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RMMA.2)
NP Ian Campbell (Chain Reaction - RMJ)
NP Christopher Bradbury (Dark Horse Flyers - RMJ)
NP Chris Kirk (Independent - RMMB.2)
NP Mark Besednik (Lapdogs Cycling Club - RMMA.3)
NP David Conroy (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMMB.3)
NP Matt Thomas (Ciclo Werks Bmc - RME.3)
NP Doug Corner (Bike Race Ottawa - RMMC.2)
NP Ray Lee (D'Ornellas Racing Team - RME.3)
NP David Delgado (D'Ornellas Racing Team - RMU23.3)
NP Chris Bryce (Dark Horse Flyers - RME.3)
NP Jordan Kremblewski (Dark Horse Flyers - RMJ)
 
Pro 1/2 / Master 1 Men - 64 km (Average Speed 39.7 km/h)
1 Andrew Randell (Planet Energy - RME.1 ) 1:36:48
2 Ryan Roth (Planet Energy - RME.1 ) at 1:17
3 Ryan Nye (Preferred Care Elite Cycling - RME.2 )
4 Rodney McEwan (Team Mcor - RME.1 )
5 Jeffery Schiller (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RME.1 )
6 Ed Veal (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1 )
7 Nathaniel Ward (Speary/Ncc/Venda - RME.1 )
8 Matthias Schmidt (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMA.1 )
9 Evan Mundy (Team Mcor - RMU23.2 )
10 Devon Novakowski (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RMU23.2 )
11 Cameron Jette (Trek Store Race Team - RMU23.1 )
12 Erik Box (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RME.2 )
13 Jan Zak (Mazurcoaching.com - RMU23.2 )
14 Nathan Chown (Handlebars Cc - RME.1 )
15 Mark Batty (Planet Energy - RME.1 )
16 Michael Mitchnick (Trek Store Race Team - RMU23.1 )
17 Vince De Jong (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMU23.2 )
18 Paul Greene (Chain Reaction - RMMB.1 )
19 John Stewart (The Hub Race Team - RME.2 )
20 Andrew Hunt (Planet Energy - RMU23.1 )
21 Derrek Ivey (Team Mcor - RME.1 )
22 Jason Valenti (Racer Sportif/Mattamy Homes - RME.1 )
23 Graham Shrive (Racer Sportif/Mattamy Homes - RME.2 ) all s.t.
24 Ed Makarchuk (Sound Solutions - RMMA.1 ) 2:18
DNF Bob Tomsic (Norco Evolution - RMMA.1)
DNF Bruce Krip (Healing Cycle Bike Club - RMMB.1)
DNF William Kowalczyk (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.1)
DNF Mike Mckee (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.1)
DNF John Mcinulty (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.1)
DNF Lorne Anderson (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMMA.1)
DNF John Wiman (Project Freeride - RMMB.1)
DNF Matthew Berridge (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMMB.1)
DNF James Layfield (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMMB.1)
DNF Rick Froner (Lapdogs Cycling Club - RMMB.1)
DNF Andrew Hannaford (Project Freeride - RMMB.1)
DNF Justin Rogers (Norco Evolution - RMMA.1)
DNF Justen Winster (Norco Evolution - RMMA.1)
DNF Adam Fitzsimmons (Norco Evolution - RMMA.1)
DNF Andrew Stewart (Project Freeride - RMMB.1)
DNF Mike Steed (Norco Evolution - RMMA.1)
DNF Jason Fitzsimmons (Trek Store Race Team - RMMA.1)
DNF Bobby Mrvelj (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
DNF Tony Abramavicius (Wheels Of Bloor - RMMC.1)
DNF Kevin Davis (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
DNF Gregory T. Cushing (Z- Team - RMMB.1)
DNF Mark Polsinelli (Z- Team - RMMC.1)
DNF Brent Aquino (Z- Team - RMMB.1)
DNF Keir Plaice (Planet Energy - RMU23.1)
DNF Bruno Grossi (Z- Team - RMMB.1)
DNF Paolo Dilecce (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
DNF Mike Peshko (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
DNF Scott Bentley (Sound Solutions - RMMA.1)
DNF Carlos Debarros (Sound Solutions - RMMA.1)
DNF Chris Wood (Sound Solutions - RMMB.1)
DNF James Bongard (Sound Solutions - RMMA.1)
DNF Jeff Weber (Sound Solutions - RMMA.1)
DNF Peter Mogg (The Hub Race Team - RMMA.1)
DNF Tommaso Villano (Trek Store Race Team - RMMA.1)
DNF Stephen Heck (Trek Store Race Team - RMMB.1)
DNF Buck Miller (Team R.A.C.E. Pro - RME.1)
DNF Blair Purvis (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RME.2)
DNF Enrico Traini (Jet Fuel Coffee - RME.2)
DNF Chris Freeland (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1)
DNF Darko Ficko (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1)
DNF Thorben Wieditz (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1)
DNF Samuel Bail (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.2)
DNF Heath Cockburn (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1)
DNF Justin Steeds (Mazurcoaching.com - RME.1)
DNF Tovi Heilbronn (Midweek Cycling Club - RME.2)
DNF Todd Scheske (Mvp Healthcare Cycling - RME.1)
DNF Dave Byer (Jet Fuel Coffee - RME.1)
DNF Stacy Wall (Independent - RME.2)
DNF Jerome Bertrand (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RME.2)
DNF Toni Fischer (Dark Horse Flyers - RME.2)
DNF Bryan Rusche (Dark Horse Flyers - RME.1)
DNF Andrew Bradbury (Dark Horse Flyers - RMU23.1)
DNF Logan Cornel (Euro-Sports.Ca/ Foodery Cyclin - RMU23.2)
DNF Andrew Lattimore (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RMU23.2)
DNF Eric Robertson (Garneau-Club Chaussures-Ogilvy - RME.1)
DNF David Grose (Bikesports Racing - RMU23.2)
DNF Justin Hines (Handlebars Cc - RME.2)
DNF Jake Castor (Preferred C.C. - RME.2)
DNF Colin Reinholt (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMU23.2)
DNF Peter Kofman (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMMC.1)
DNF Steven Smith (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMMA.1)
DNF Michael Renneboog (D'Ornellas Racing Team - RMMC.1)
DNF Douglas Holt (D'Ornellas Racing Team - RMMB.1)
DNF Malcolm Eade (D'Ornellas Racing Team - RMMB.1)
DNF Garnett Abbey (D'Ornellas Racing Team - RMMB.1)
DNF Francois Faust (Healing Cycle Bike Club - RMMC.1)
DNF Stirling Mcarthur (Healing Cycle Bike Club - RMMA.1)
DNF Fred Perez (Ciclo Werks BMC - RMMA.1)
DNF Eric Przepierski (Wellness Exentsion/Presque Isl - RME.1)
DNF Stephen Meyer (Trek Store Race Team - RMU23.2)
DNF Ian Gartley (Racer Sportif/Mattamy Homes - RME.2)
DNF Bryan King (Soigneur Race Services Race Team - RME.2)
DNF Michael Dennis (Speedriver.com - RME.2)
DNF Kyle Fry (Team Mcor - RMU23.2)
DNF Marco Li (Team Mcor - RME.2)
DNF Isaac Smith (Team Mcor - RME.1)
DNF Charles Dumas (Team TVC/Village Cycle London - RME.2)
DNF Greg Cavanagh (Healing Cycle Bike Club - RMMB.1)
DNS Robert Chiocca (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.1)
DNS Stephen Eastwood (Healing Cycle Bike Club - RMMA.1

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login