Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC2 - April 16
 

Daily News


 

June 6/09 11:23 am - Fort William World Cup DH Qualifying full results


Posted by Editoress on 06/6/09
 

Results from DH qualifying

Women
1 Sabrina Jonnier (Fra) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 5:29.44 0
2 Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center 5:37.04 7.60
3 Tracy Moseley (GBr) Trek World Racing 5:37.41 7.97
4 Céline Gros (Fra) Morzine-Avoriaz 74 5:39.32 9.88
5 Floriane Pugin (Fra) Iron Horse-Kenda-Playbiker 5:40.27 10.83
6 Mio Suemasa (Jpn) 5:46.96 17.52
7 Myriam Nicole (Fra) 5:47.75 18.31
8 Emilie Siegenthaler (Sui) Scott 11 5:54.08 24.64
9 Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team 5:54.84 25.40
10 Claire Buchar (Can) Chain Reaction Cycles/Intense 5:56.24 26.80
11 Miriam Ruchti (Sui) Team Vario Racing 5:57.97 28.53
12 Katy Curd (GBr) 5:59.96 30.52
13 Anita Molcik (Aut) 6:01.64 32.20
14 Joanna Petterson (RSA) 6:06.42 36.98
15 Harriet Rucknagel (Ger) 6:07.02 37.58
16 Micayla Gatto (Can) 6:09.56 40.12
17 Jessica Stone (GBr) 2stage Factory 6:10.06 40.62
18 Sarah Newman (GBr) 6:14.86 45.42
19 Sophie Borderes (Fra) 6:15.03 45.59
20 Melissa Buhl (USA) 6:16.56 47.12
21 Aimee Dix (GBr) 6:18.18 48.74
22 Emma Atkinson (GBr) 6:26.09 56.65
23 Caroline Sax (Fra) 6:34.00 1:04.56
24 Helene Valerie Fruhwirth (Aut) 6:36.18 1:06.74
25 Jaymie Mart (Bar) 6:44.66 1:15.22
26 Fanny Lombard (Fra) 6:53.63 1:24.19
27 Monet Adams (GBr) 6:54.35 1:24.91
28 Helen Gaskell (GBr) 6:56.47 1:27.03
29 Emma Wareham (GBr) 7:00.03 1:30.59
30 Kerry Wrigglesworth (GBr) 7:01.80 1:32.36
31 Neven Steinmetz (USA) 7:06.80 1:37.36
32 Leoni-Caro Dickerhoff (Ger) 7:17.17 1:47.73
33 Harriet Latchem (GBr) 7:17.47 1:48.03
34 Marjorie Cholez (Fra) 10:24.48 4:55.04
DNF Bex Reilly (GBr)
Top 20 qualify for final
 
Men Time Diff
1 Gee Atherton (GBr) Animal Commencal 4:43.34
2 Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate 4:43.76 0.42
3 Michael Hannah (Aus) GT Bicycles 4:45.95 2.61
4 Samuel Blenkinsop (NZl) Yeti Fox Shox Factory Race Team 4:47.51 4.17
5 Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate 4:49.49 6.15
6 Samuel Hill (Aus) Monster Energy / Specialized / Mad Catz 4:50.21 6.87
7 Bryn Atkinson (Aus) 4:50.93 7.59
8 Matti Lehikoinen (Fin) MS Evil Racing 4:52.61 9.27
9 Ben Cathro (GBr) 4:53.16 9.82
10 Marc Beaumont (GBr) GT Bicycles 4:53.20 9.86
11 Josh Bryceland (GBr) Santa Cruz Syndicate 4:53.21 9.87
12 Bernat Guardia Pascual (Esp) Massi 4:54.23 10.89
13 Mickael Pascal (Fra) MSC Bikes 4:55.11 11.77
14 Joseph Smith (GBr) Kona 4:55.86 12.52
15 Robin Wallner (Swe) 4:55.96 12.62
16 Aaron Gwin (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team 4:55.97 12.63
17 Duncan Riffle (USA) Duncan Riffle Racing 4:56.19 12.85
18 Dan Stanbridge (GBr) 4:56.20 12.86
19 Fabien Cousinie (Fra) 4:56.44 13.10
20 Danny Hart (GBr) Lapierre Powered By Saab Salomon 4:56.61 13.27
21 Cameron Cole (NZl) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 4:56.68 13.34
22 Filip Polc (Svk) MS Evil Racing 4:56.78 13.44
23 Luke Strobel (USA) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 4:57.09 13.75
24 Chris Kovarik (Aus) Chain Reaction Cycles/Intense 4:57.63 14.29
25 Nick Beer (Sui) Scott 11 4:57.72 14.38
26 David Vazquez Lopez (Esp) Lapierre Powered By Saab Salomon 4:58.02 14.68
27 Thomas Braithwaite (GBr) 4:58.65 15.31
28 Joe Barnes (GBr) 4:59.09 15.75
29 Brendan Fairclough (GBr) Monster Energy / Specialized / Mad Catz 4:59.15 15.81
30 Ben Reid (Irl) Just Reid Race Team 4:59.56 16.22
31 Jared Rando (Aus) Giant Mountain Bike Team Gmt 4:59.82 16.48
32 Damien Spagnolo (Fra) Subaru Mountain Bike Pro Team 4:59.92 16.58
33 Joshua Button (Aus) 5:00.14 16.80
34 Fabien Pedemanaud (Fra) Scott 11 5:00.43 17.09
35 Lorenzo Suding (Ita) Dytech DH 5:00.70 17.36
36 Matthew Simmonds (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense 5:00.98 17.64
37 Markus Pekoll (Aut) Solid Aclass Factory Team 5:01.20 17.86
38 Kyle Strait (USA) Specialized Team America 5:01.31 17.97
39 Neil Donoghue (GBr) 5:01.59 18.25
40 Steve Smith (Can) MS Evil Racing 5:01.84 18.50
41 Matthew Scoles (NZl) 5:02.14 18.80
42 Aurélien Giordanengo (Fra) 5:02.68 19.34
43 Joris Bigoni (Fra) 5:02.72 19.38
44 Fabien Barel (Fra) Subaru Mountain Bike Pro Team 5:02.83 19.49
45 Harry Heath (GBr) 5:03.19 19.85
46 MORENO Oulego (Esp) Massi 5:03.20 19.86
47 Aari Barrett (NZl) Scott 11 5:03.61 20.27
48 Rhys Willemse (Aus) 5:03.83 20.49
49 Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team 5:03.88 20.54
50 Rémi Thirion (Fra) Team Sunn 5:03.93 20.59
51 Cesar Rojo (Esp) 5:04.20 20.86
52 Andrew Neethling (RSA) Trek World Racing 5:04.45 21.11
53 Will Rischbieth (Aus) 5:04.54 21.20
54 Bernard Kerr (GBr) 5:04.88 21.54
55 Nico Vink (Bel) 5:04.96 21.62
56 Marcus Klausmann (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team 5:05.14 21.80
57 Antoine Badouard (Fra) 5:05.21 21.87
58 Sam Dale (GBr) 5:05.33 21.99
59 Marco Milivinti (Ita) Dytech DH 5:05.40 22.06
60 Tom Deacon (GBr) 2Stage Factory 5:06.13 22.79
61 Shaun O'connor (Aus) Iron Horse-Kenda-Playbiker 5:06.18 22.84
62 Mitchell Delfs (Aus) Kenda Morewood 5:06.36 23.02
63 Cody Warren (USA) Specialized Team America 5:06.51 23.17
64 Mathieu Troquier (Fra) Solid Aclass Factory Team 5:07.20 23.86
65 Wyn Masters (NZl) Ancillotti Doganaccia Racing Team 5:07.21 23.87
66 Ralph Jones (GBr) 5:07.78 24.44
67 Arran Gannicott (GBr) 5:07.83 24.49
68 Marcel Beer (Sui) 5:07.97 24.63
69 Antonio Ferreiro Pajuelo (Esp) XMS-Devinci World Cup Team 5:08.14 24.80
70 Nicolas Ortiz (Fra) 5:08.38 25.04
71 Boris Tetzlaff (Aut) Solid Aclass Factory Team 5:08.42 25.08
72 Benny Strasser (Ger) 5:08.70 25.36
73 Dominik Gspan (Sui) 5:09.01 25.67
74 Brook Macdonald (NZl) Ancillotti Doganaccia Racing Team 5:09.59 26.25
75 Herman Olund (Swe) 5:09.74 26.40
76 Scott Laughland (Irl) 5:09.76 26.42
77 Elias Somvi (Ita) 5:09.98 26.64
78 Mathieu Gallean (Fra) Team Sunn 5:10.11 26.77
79 Nathan Rennie (Aus) Kenda Morewood 5:10.69 27.35
80 Robert Smith (GBr) 5:11.15 27.81
81 David Smith (GBr) 5:11.21 27.87
82 Gareth Brewin (GBr) 5:11.46 28.12
83 Maxime Remy (Fra) Suspension Center 5:11.68 28.34
84 Carlo Gambirasio (Ita) Surfing Shop 5:11.71 28.37
85 Scott Mears (GBr) 5:11.77 28.43
86 Tamryn Murrell (Aus) 5:12.88 29.54
87 Nathan Rankin (NZl) Iron Horse-Kenda-Playbiker 5:13.11 29.77
88 Will Longden (GBr) 5:13.32 29.98
89 Laurie Dinham (Aus) Suspension Center 5:13.61 30.27
90 Gerard Wolfe (Irl) 5:13.64 30.30
91 Daniel Wolfe (Irl) 5:13.66 30.32
92 Emyr Davies (GBr) 5:14.59 31.25
93 Esteban Deronzier (Fra) Morzine-Avoriaz 74 5:15.15 31.81
94 Kieran Bennett (NZl) X-Fusion-Intense 5:15.17 31.83
95 Harry Molloy (GBr) 5:15.28 31.94
96 Kristof Lenssens (Bel) 5:15.36 32.02
97 Fergus Lamb (GBr) 5:16.27 32.93
98 Tim Hammar (Swe) 5:16.69 33.35
99 Loïc Delteil (Fra) 5:17.30 33.96
100 James Stock (GBr) 5:17.32 33.98
101 Mattia Arduino (Ita) Argentina Bike Gravity Team 5:17.73 34.39
102 Jan Javornik (Svk) 5:18.17 34.83
103 Yannick Colomb (Fra) 5:18.28 34.94
104 Davide Michelis (Ita) Surfing Shop 5:18.82 35.48
105 Mario Sieder (Aut) Solid Aclass Factory Team 5:18.83 35.49
106 Jonathan Brain (GBr) 5:19.38 36.04
107 Pierre Charles Georges (Fra) Solid Aclass Factory Team 5:19.75 36.41
108 Alex Bond (GBr) 5:19.78 36.44
109 Ewan Doherty (Irl) 5:20.91 37.57
110 Adam Brayton (GBr) Just Reid Race Team 5:21.10 37.76
111 Andréa Gamenara (Ita) Argentina Bike Gravity Team 5:21.17 37.83
112 Kevin Aiello (USA) GT Bicycles 5:21.61 38.27
113 Daniel Critchlow (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense 5:21.66 38.32
114 Nicolas Gspan (Sui) 5:22.22 38.88
115 Matej Vitko (Svk) 5:23.36 40.02
116 Jonty Neethling (RSA) 5:24.06 40.72
117 Jamie Biluk (Can) 5:24.37 41.03
118 Karl O'Sullivan (Irl) 5:27.94 44.60
119 Liam Mason (GBr) 5:28.47 45.13
120 Fabrice Tirefort (Sui) 5:30.34 47.00
121 Roger Gonzalez Salvador (Esp) 5:30.36 47.02
122 Marco Fidalgo (Por) 5:30.47 47.13
123 Heikki Hall (USA) 5:32.22 48.88
124 Stephen Beattie (Irl) 5:33.20 49.86
125 Toni Berg (Fin) 5:34.78 51.44
126 Quentin Jacquet (Fra) 5:34.82 51.48
127 Jordi Bago (Esp) 5:36.88 53.54
128 Amado Stachenfeld (USA) 5:44.05 1:00.71
129 Dennis Dertell (Swe) 5:48.17 1:04.83
130 Alex Powell (GBr) 2Stage Factory 5:56.56 1:13.22
131 Fredrik Hansson (Swe) 6:05.43 1:22.09
132 Martin Frei (Sui) 6:08.83 1:25.49
133 Francesco Petrucci (Ita) Ancillotti Doganaccia Racing Team 6:14.41 1:31.07
134 Chris Hutchens (GBr) 6:36.09 1:52.75
135 Bradley Benedict (USA) Duncan Riffle Racing 6:53.18 2:09.84
136 Ruaridh Cunningham (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense 6:55.24 2:11.90
DNF Justin Leov (NZl) Trek World Racing
DNF Thibaut Ruffin (Fra)
DNF Renato Ventura (Por)
DNF Niklas Wallner (Swe)
DNS James Hughes (GBr)
DNS Felix Beckeman (Swe)


Top 80 + Justin Leov qualify for final

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login