Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

June 10/09 17:41 pm - Tour de Beauce: Stage 2 photos, report and results


Posted by Editoress on 06/10/09
 

Another day, another breakaway at the Tour de Beauce.  However, unlike stage one, where the break gained minutes on the peloton, today's second stage saw the leaders literally roll across the line with the pack on their heels.

 

Photos

 

Darren Lapthorne (Rapha Condor) took the stage victory after attacking his breakaway companions in the final kilometres, with Canadian Phil Cortes (Garneau-Club Chaussure) just nipping Peter Stetina (Felt-Holowesko Garmin) for second, and Charles Dionne (Fly V Australia) leading in the field.

There were no changes in the GC, with Danilo Wyss (BMC) still holding the Yellow Jersey by seven seconds over Darren Lill (Team Type 1) and nine over Ryan Roth (Planet Energy).

With all the major teams except Garmin represented in the front group yesterday, it was no surprise when that team became very aggressive in the opening kilometres of the 161 kilometre stage that started and ended in Thetford Mines, northwest of St-Georges.  It had rained overnight, and the roads were rough even by Beauce standards, so the leading teams were comfortable in letting the right move go.

The right move turned out to be Lapthorne and Stetina at 30 kilometres, joined at 37 kilometres by Cortes, who bridged up solo from a disinterested peloton.

"It was the right time to go," said Cortes.  "Everyone was sitting up and looking around, so I was able to go right across."

Lapthorne and Stetina even slowed up a bit waiting for Cortes; knowing their chances improved significantly with a third rider to share the workload.  Once Cortes was there, the three began to make some time on the BMC-led peloton - up to two minutes by the 40 kilometre mark and nearly four minutes after 50 kilometres.

By 70 kilometres, the gap was up to 5:15, and Lapthorne was the race leader on the road.  BMC was still towing the peloton along, with no help.

"We were prepared to let it go," revealed BMC Director Mike Sayers.  "I told the other teams that we would ride tempo, but weren't necessarily going to defend the jersey."

However, course and weather conditions may have helped the chasers.  A long one lane bridge at the 82 kilometre mark with a wooden plank surface was deemed too dangerous to race on by officials [it was almost unrideable even at slow speeds].  So all the riders were stopped, gingerly made their way across the bridge, and then restarted with the break given its 5:05 lead.

The momentum for the break had clearly dissipated, plus the peloton got a real feel for how much of a lead the break had while they sat around waiting to start.

By the 100 kilometre mark the gap was down to 4:30, and 20 kilometres later the Colombians sent a rider up to the front and it went below four minutes.  At 25 kilometres, Planet Energy joined the chase, sending up four guys, and it quickly dropped to 2:35, then less than two minutes with 13 kilometres remaining.

Coming back into Thetford Mines for two laps of a 3.4 kilometre circuit, the lead was down to 40 seconds and, at the start of the final lap, below 30 seconds, with the full Planet Energy team at the front to set up either Keven Lacombe or Martin Gilbert.

Lapthorne attacked the other two in the final circuit to open up a three second gap which he held to the line, while Cortes led in Stetina for the other podium spots.

"I was looking at Stetina and he was looking at me, and that's when Lapthorne went, with about 2.5 kilometres to go.  He got about 150 metres on us right away, and I think we were closing, but ran out of time.  I didn't realize they were so close behind us; I sat up after the finish and almost got run over.  Still, I've got to be happy; second at Beauce in our home race, this definitely is among my top-three results."

Race Notes

- Peter Stetina didn't show up for the podium, apparently disappointed over not winning.  Commented Mike Sayers:  "He's a strong rider, and I like his racing style, but that's racing; you don't disrespect the race like this, not showing up."

- Tomorrow is the Queen stage of the race - Mont Megantic.  The 155 kilometre stage has three categorized climbs, but it is the final one that counts - the six kilometre ride up to the Observatory at the top.  The entire climb averages over 10%, with an early kicker at the bottom of over 18%.  We can expect to see some significant changes in the GC tomorrow.  Racing begins at 10:00 am, and we will begin our live coverage then.

 

Stage 2: Thetford Mines to Thetford Mines, 161 km
1 Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor 4:01:22
2 Phillip Cortes (Can) Garneau-Club Chaussure at 0:03
3 Peter Stetina (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23
4 Charles Dionne (Can) Fly V Australia
5 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
6 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
7 Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia
8 Martin Gilbert (Can) Planet Energy
9 William Munoz (Col) Colombian National Team
10 Darren Lill (RSA) Team Type 1
11 Raymond Kreder (Ned) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23
12 Mathew Cronshaw (GBr) Rapha Condor
13 Antonio Cruz (USA) BMC Racing Team
14 Steve Bovay (Sui) BMC Racing Team
15 Chad Beyer (USA) BMC Racing Team
16 Simon Lambert-Lemay (Can) Équipe Québec
17 Martin Kohler (Sui) BMC Racing Team
18 James Stewart (GBr) KUK-Kinesis
19 Timothy Henry (USA) Dlp Racing
20 James Moss (GBr) KUK-Kinesis
21 Janis Rezins (Lat) Latvian National Team
22 Alex Howes (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23
23 Benjamin Day (Aus) Fly V Australia
24 Benjamin King (USA) Trek Livestrong
25 Tom Southam (GBr) Rapha Condor
26 Jarlinson Pantano (Col) Colombian National Team
27 Camilo Suarez (Col) Colombian National Team
28 Otavio Bougarelli (Bra) Garneau-Club Chaussure
29 Derrick St-John (Can) Garneau-Club Chaussure
30 Ugo Lapierre (Can) Équipe Québec
31 William Rodriguez (Col) Colombian National Team
32 Christopher Jones (USA) Team Type 1
33 Ryan Roth (Can) Planet Energy
34 Bjorn Selanler (USA) Trek Livestrong
35 Simon Richardson (GBr) Rapha Condor
36 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies
37 Steve Lampier (GBr) KUK-Kinesis
38 Dan Craven (GBr) Rapha Condor
39 Raphaël Gagné (Can) Équipe Québec
40 San Bewley (NZl) Trek Livestrong
41 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1
42 Darwin Atapuma (Col) Colombian National Team
43 Moises Aldape Chavez (Mex) Team Type 1
44 Keven Lacombe (Can) Planet Energy
45 Aroussen Laflamme (Can) Garneau-Club Chaussure
46 Sergio Luis Henao (Col) Colombian National Team
47 William Goodfellow (Can) Équipe Québec
48 Scott Davis (Aus) Fly V Australia
49 Charlie Bryer (Can) Canadian National Team
50 Jonathan Garcia (USA) BMC Racing Team
51 Guy East (USA) Trek Livestrong
52 Clay Murfet (Aus) Kelly Benefit Strategies
53 David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies
54 Andris Smirnovs (Lat) Latvian National Team
55 Phillip Zajicek (USA) Fly V Australia
56 Robert Wardell (GBr) KUK-Kinesis
57 Caleb Fairly (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23
58 Jesse Sergent (NZl) Trek Livestrong
59 Ian MacGregor (USA) Team Type 1
60 Ryan Belliveau (Can) Canadian National Team
61 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong
62 Jacob Erker (Can) Kelly Benefit Strategies
63 Peter Salon (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23
64 Jackson Stewart (USA) BMC Racing Team
65 Hayden Brooks (Aus) Fly V Australia
66 Casey Munro (Aus) KUK-Kinesis
67 Bruno Langlois (Can) Planet Energy
68 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies
69 Jamie Riggs (Can) Canadian National Team
70 André Tremblay (Can) Équipe Québec
71 Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor
72 Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies
73 Bryson Bowers (Can) Canadian National Team
74 Alesandro Bazzanna (Ita) Fly V Australia
75 Matthew Bell (Can) Canadian National Team
76 Ryan Baumann (USA) Trek Livestrong
77 Matt Wilson (Aus) Team Type 1
78 Guillaume Boivin (Can) Équipe Québec
79 Jean-François Racine (Can) Garneau-Club Chaussure
80 Jean-Sébastien Perron (Can) Équipe Québec
81 Walker Savidge (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 all s.t.
82 Steven Gordon (USA) Dlp Racing 2:44
83 Eric Boily (Can) Planet Energy 3:03
84 Mark Batty (Can) Planet Energy
85 François Parisien (Can) Planet Energy
86 Cameron Evans (Can) Canadian National Team all s.t.
87 Jeffery Schiller (Can) Garneau-Club Chaussure 4:32
88 Kristian House (GBr) Rapha Condor 5:16
89 Daniel Summerhill (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 6:01
90 Gatis Smukulis (Lat) Latvian National Team s.t.
DNF Scott Tietzel (USA) Dlp Racing
DNF Phillip Martz (USA) Dlp Racing
DNS Indulis Bekmanis (Lat) Latvian National Team
 
GC
1 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 7:58:15
2 Darren Lill (RSA) Team Type 1 at 0:07
3 Ryan Roth (Can) Planet Energy 0:09
4 Benjamin Day (Aus) Fly V Australia 0:13
5 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies s.t.
6 Tom Southam (GBr) Rapha Condor 0:16
7 Chad Beyer (USA) BMC Racing Team 0:59
8 Guy East (USA) Trek Livestrong 1:01
9 Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia 1:20
10 Derrick St-John (Can) Garneau-Club Chaussure 1:33
11 Christopher Jones (USA) Team Type 1 s.t.
12 Darwin Atapuma (Col) Colombian National Team 1:34
13 Sergio Luis Henao (Col) Colombian National Team s.t.
14 Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor 4:29
15 Peter Stetina (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 4:35
16 Charles Dionne (Can) Fly V Australia 4:45
17 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
18 Antonio Cruz (USA) BMC Racing Team
19 Steve Bovay (Sui) BMC Racing Team
20 Jarlinson Pantano (Col) Colombian National Team
21 Alex Howes (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23
22 Martin Kohler (Sui) BMC Racing Team
23 Otavio Bougarelli (Bra) Garneau-Club Chaussure
24 Benjamin King (USA) Trek Livestrong
25 Martin Gilbert (Can) Planet Energy
26 Timothy Henry (USA) Dlp Racing
27 William Rodriguez (Col) Colombian National Team
28 Simon Richardson (GBr) Rapha Condor
29 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies
30 Jonathan Garcia (USA) BMC Racing Team
31 Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1
32 Bjorn Selanler (USA) Trek Livestrong
33 Andris Smirnovs (Lat) Latvian National Team
34 Scott Davis (Aus) Fly V Australia
35 Moises Aldape Chavez (Mex) Team Type 1
36 Dan Craven (GBr) Rapha Condor
37 Keven Lacombe (Can) Planet Energy
38 Jackson Stewart (USA) BMC Racing Team
39 Casey Munro (Aus) KUK-Kinesis
40 Jacob Erker (Can) Kelly Benefit Strategies
41 Phillip Zajicek (USA) Fly V Australia
42 David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies
43 Bruno Langlois (Can) Planet Energy
44 Caleb Fairly (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23
45 Ian MacGregor (USA) Team Type 1
46 Matthew Bell (Can) Canadian National Team
47 Alesandro Bazzanna (Ita) Fly V Australia
48 Jamie Riggs (Can) Canadian National Team
49 Cameron Evans (Can) Canadian National Team
50 Matt Wilson (Aus) Team Type 1 all s.t.
51 Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor 6:48
52 Peter Salon (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 7:36
53 Jean-Sébastien Perron (Can) Équipe Québec s.t.
54 François Parisien (Can) Planet Energy 7:45
55 William Munoz (Col) Colombian National Team 8:18
56 Kristian House (GBr) Rapha Condor 9:58
57 Gatis Smukulis (Lat) Latvian National Team 10:43
58 James Moss (GBr) KUK-Kinesis 13:52
59 James Stewart (GBr) KUK-Kinesis
60 Janis Rezins (Lat) Latvian National Team
61 Ryan Belliveau (Can) Canadian National Team
62 Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies all s.t.
63 Phillip Cortes (Can) Garneau-Club Chaussure 17:41
64 Mathew Cronshaw (GBr) Rapha Condor 17:50
65 Ugo Lapierre (Can) Équipe Québec
66 Raphaël Gagné (Can) Équipe Québec
67 Aroussen Laflamme (Can) Garneau-Club Chaussure
68 Steve Lampier (GBr) KUK-Kinesis
69 William Goodfellow (Can) Équipe Québec
70 Charlie Bryer (Can) Canadian National Team
71 San Bewley (NZl) Trek Livestrong
72 Clay Murfet (Aus) Kelly Benefit Strategies
73 Hayden Brooks (Aus) Fly V Australia
74 André Tremblay (Can) Équipe Québec
75 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong
76 Jesse Sergent (NZl) Trek Livestrong
77 Bryson Bowers (Can) Canadian National Team
78 Jean-François Racine (Can) Garneau-Club Chaussure
79 Guillaume Boivin (Can) Équipe Québec all s.t.
80 Daniel Summerhill (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 19:50
81 Mark Batty (Can) Planet Energy 20:50
82 Eric Boily (Can) Planet Energy s.t.
83 Simon Lambert-Lemay (Can) Équipe Québec 26:31
84 Raymond Kreder (Ned) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 30:36
85 Camilo Suarez (Col) Colombian National Team
86 Robert Wardell (GBr) KUK-Kinesis
87 Walker Savidge (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 all s.t.
88 Steven Gordon (USA) Dlp Racing 33:17
89 Jeffery Schiller (Can) Garneau-Club Chaussure 35:05
90 Ryan Baumann (USA) Trek Livestrong 38:21
 
Points
1 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 29
2 Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia 21
3 Darren Lill (RSA) Team Type 1 20
4 Peter Stetina (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 19
5 Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor 18
6 Phillip Cortes (Can) Garneau-Club Chaussure 17
7 Ryan Roth (Can) Planet Energy 13
8 Benjamin Day (Aus) Fly V Australia 12
9 Chad Beyer (USA) BMC Racing Team 12
10 Charles Dionne (Can) Fly V Australia 12
11 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 11
12 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies 11
13 Tom Southam (GBr) Rapha Condor 10
14 Guy East (USA) Trek Livestrong 8
15 Martin Gilbert (Can) Planet Energy 8
16 William Munoz (Col) Colombian National Team 7
17 Sergio Luis Henao (Col) Colombian National Team 6
18 Derrick St-John (Can) Garneau-Club Chaussure 6
19 Raymond Kreder (Ned) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 5
20 Darwin Atapuma (Col) Colombian National Team 4
21 Christopher Jones (USA) Team Type 1 4
22 Mathew Cronshaw (GBr) Rapha Condor 4
23 Antonio Cruz (USA) BMC Racing Team 3
24 Jarlinson Pantano (Col) Colombian National Team 2
25 Steve Bovay (Sui) BMC Racing Team 2
 
KOM
1 Chad Beyer (USA) BMC Racing Team 31
2 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 16
3 Raymond Kreder (Ned) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 14
4 Benjamin Day (Aus) Fly V Australia 12
5 Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor 10
6 Phillip Cortes (Can) Garneau-Club Chaussure 10
7 Peter Stetina (USA) Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 10
8 Christopher Jones (USA) Team Type 1 8
9 Guy East (USA) Trek Livestrong 8
10 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 5
11 Darwin Atapuma (Col) Colombian National Team 5
12 Tom Southam (GBr) Rapha Condor 4
13 Derrick St-John (Can) Garneau-Club Chaussure 4
14 Steve Bovay (Sui) BMC Racing Team 3
15 Darren Lill (RSA) Team Type 1 2
16 Martin Kohler (Sui) BMC Racing Team 2
17 Phillip Zajicek (USA) Fly V Australia 2
18 Bernard Sulzberger (Aus) Fly V Australia 1
19 Ryan Roth (Can) Planet Energy 1
20 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies 1
21 Jackson Stewart (USA) BMC Racing Team 1
 
Team GC
1 BMC Racing Team 24:00:44
2 Fly V Australia at 0:24
3 Team Type 1 0:33
4 Colombian National Team 1:54
5 Rapha Condor 3:44
6 Planet Energy s.t.
7 Kelly Benefit Strategies 3:44
8 Trek Livestrong 4:32
9 Felt-Holowesko Partners-Garmin U23 8:16
10 Canadian National Team s.t.
11 Garneau-Club Chaussure 18:10
12 KUK-Kinesis 26:30
13 Latvian National Team 32:28
14 Équipe Québec 37:17

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login