Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

June 10/09 19:12 pm - Tour de PEI: Stage 4


Posted by Editoress on 06/10/09
 

Italian Giorgia Bronzini (Specialized-Mazda- Groupe Samson) captured her third stage win today in Georgetown following Stage 4 of the Tour de PEI. In hot pursuit of Bronzini during the final sprint to the line were Australian, Rochelle Gilmore (Lotto-Belisol Ladiesteam) and Dutch rider Martine Bras (Selle Italia-Ghezzi) finishing in second and third place respectively. All three riders completed the race in 3 hours 13 minutes 54 seconds.

Riders left the Prince Edward Island National Park in Dalvay and headed east via Montague to Georgetown on a 120 kilometre ride through some of the most scenic areas of Eastern PEI. Canadians Véronique Fortin (Team Quebec) and Natasha Elliott (Specialized-Mazda-Groupe Samson) broke away from the pack just before entering the Town of Montague and maintained the lead for 15 kilometres. The two athletes were caught by the peloton following many attacks and pursuits by the group.

In the general classification, ACOA Top Canadian, Tara Whitten (Atlantic Cycling Centre) reclaimed the Tourism PEI yellow jersey from Australian Bridie O’Donnell, who currently sits in second position at 4 seconds. Whitten’s teammate, Moriah Jo MacGregor, maintains third position at 43 seconds. Rochelle Gilmore continues to wear the Scotiabank Sprint jersey and Carla Swart (MTN Energade) currently donnes the Ford Climber’s jersey.

Stage 4: Dalvay to Montague to Georgetown, 119.86 km
1 Giorgia Bronzini (Ita) Specialized Mazda Samson Mixed 3:13:54
2 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
3 Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi
4 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-GSD Gestion
5 Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products UCK
6 Carla Swart (RSA) Team MTN Energade
7 Shontell Gauthier (USA) Colavita Sutter Homes
8 Jenny Trew (Can) Canadian National Cycling Team
9 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team Women Road
10 Agne Bagdonaviciute (Ltu) Selle Italia Ghezzi
11 Nathalie Lamborelle (Lux) Team Uniqa-ELK
12 Joanie Caron (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
13 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
14 Yesica Mendoza (Col) Team Mixed-Mexico
15 Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team Women Road
16 Lucie Poulin (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
17 Stefanie Degle (Ger) Team Uniqa-ELK
18 Geneviève Gagnon (Can) Équipe du Québec
19 Mayra Rocha (Mex ) Team Mixed-Mexico
20 Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK
21 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi
22 Tara Whitten (Can) Atlantic Cycling Center
23 Tone Hatteland (Nor) Team Hitec Products UCK
24 Isabelle Söderberg (Swe) Team Hitec Products UCK
25 Elke Gebhardt (Ger) German National Team Women Road
26 Laura Dittman (Ger) German National Team Women Road
27 Alessandra Borchi (Ita) Specialized Mazda Samson Mixed
28 Julia Bradley (Can) Team Ultralink
29 Davina Summers (Aus) Australian National Team
30 Nichole Wangsgard (USA) Colavita Sutter Homes
31 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam
32 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi
33 Marissa van der Merwe (RSA) Team MTN Energade
34 Emma Petersen (NZl) Team Ultralink
35 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam
36 Giada Borgato (Ita) Selle Italia Ghezzi
37 Anna Milkowski (USA) Team MTN Energade
38 Beatrice Thomas (Fra) ESGL93-GSD Gestion
39 Sandra Valencia-Becerra (Col) Colavita Sutter Homes
40 Véronique Bilodeau (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
41 Leah Kirchman (Can) Atlantic Cycling Center
42 Melodie Lesueur (Fra) ESGL93-GSD Gestion
43 Valérie Crête (Can) Équipe du Québec
44 Line Foss (Nor) Team Hitec Products UCK
45 Lex Albrecht (Can) Équipe du Québec
46 Bridie O'Donnell (Aus) Australian National Team
47 Véronique Fortin (Can) Équipe du Québec
48 Virginie Gauthier (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
49 Ariane Patenaude (Can) Specialized Mazda Samson Mixed
50 Lorenza Morfin (Mex) Team Mixed-Mexico
51 Heather Logan (Can) Colavita Sutter Homes
52 Fransiska Merten (Ger) German National Team Women Road
53 Cara Gillis (Can) Atlantic Cycling Center
54 Amber Halliday (Aus) Australian National Team
55 Laura Bozolo (Ita) Selle Italia Ghezzi
56 Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa-ELK
57 Catherine Couture (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
58 Andrea Bunnin (Can) Canadian National Cycling Team
59 Miriam Dominguez (Mex) Team Mixed-Mexico
60 Émilie Roy (Can) Équipe du Québec
61 Denise Ramsden (Can) Canadian National Cycling Team
62 Moriah Jo Macgregor (Can) Atlantic Cycling Center
63 Jessica Jurado (Mex) Team Mixed-Mexico
64 Karol-Ann Canuel (Can) Specialized Mazda Samson Mixed
65 Martina Ruzickova (Cze) Team Uniqa-ELK
66 Véronique Labonté (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
67 Jessie Maclean (Aus) Australian National Team
68 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team
69 Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team
70 Anne Guzman (Can) Colavita Sutter Homes
71 Natasha Elliott (Can) Specialized Mazda Samson Mixed
72 Chrissie Viljoen (RSA) Team MTN Energade
73 Sarah Stewart (Can) Canadian National Cycling Team
74 Megan Rathwell (Can) Canadian National Cycling Team
75 Kyla Rollinson (Can) Specialized Mazda Samson Mixed all s.t.
76 Leah Guloien (Can) Canadian National Cycling Team 6:03
DNF Cherise Taylor (RSA) Team MTN Energade
DNF Margriet Kloppenburg (Den) Team Hitec Products UCK
 
GC
1 Tara Whitten (Can) Atlantic Cycling Center 9:28:35
2 Bridie O'Donnell (Aus) Australian National Team at 0:04
3 Moriah Jo MacGregor (Can) Atlantic Cycling Center 0:43
4 Jessie Maclean (Aus) Australian National Team 0:47
5 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:54
6 Carla Swart (RSA) Team MTN Energade 0:55
7 Amber Halliday (Aus) Australian National Team 0:59
8 Denise Ramsden (Can) Canadian National Cycling Team 1:07
9 Véronique Labonté (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 1:08
10 Marissa van der Merwe (RSA) Team MTN Energade 1:12
11 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:21
12 Karol-Ann Canuel (Can) Specialized Mazda Samson Mixed 1:32
13 Cara Gillis (Can) Atlantic Cycling Center 1:34
14 Martina Ruzickova (Cze) Team Uniqa-ELK s.t.
15 Natasha Elliott (Can) Specialized Mazda Samson Mixed 1:41
16 Anna Milkowski (USA) Team MTN Energade 1:47
17 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-GSD Gestion 1:49
18 Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi 1:53
19 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team Women Road 1:54
20 Fransiska Merten (Ger) German National Team Women Road 1:59
21 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 2:01
22 Lucie Poulin (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 2:03
23 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 2:07
24 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team 2:08
25 Chrissie Viljoen (RSA) Team MTN Energade 2:10
26 Tone Hatteland (Nor) Team Hitec Products UCK s.t.
27 Elke Gebhardt (Ger) German National Team Women Road 2:13
28 Melodie Lesueur (Fra) ESGL93-GSD Gestion
29 Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products UCK both s.t.
30 Heather Logan (Can) Colavita Sutter Homes 2:18
31 Line Foss (Nor) Team Hitec Products UCK 2:20
32 Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team 2:21
33 Laura Dittman (Ger) German National Team Women Road s.t.
34 Stefanie Degle (Ger) Team Uniqa-ELK 2:23
35 Laura Bozolo (Ita) Selle Italia Ghezzi s.t.
36 Sarah Stewart (Can) Canadian National Cycling Team 2:25
37 Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa-ELK 2:27
38 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 2:40
39 Giada Borgato (Ita) Selle Italia Ghezzi 2:42
40 Alessandra Borchi (Ita) Specialized Mazda Samson Mixed 2:46
41 Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK 2:53
42 Agne Bagdonaviciute (Ltu) Selle Italia Ghezzi 2:55
43 Beatrice Thomas (Fra) ESGL93-GSD Gestion 2:56
44 Nichole Wangsgard (USA) Colavita Sutter Homes 2:59
45 Leah Kirchman (Can) Atlantic Cycling Center 3:15
46 Nathalie Lamborelle (Lux) Team Uniqa-ELK 3:16
47 Lorenza Morfin (Mex) Team Mixed-Mexico 3:17
48 Joanie Caron (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 3:20
49 Isabelle Söderberg (Swe) Team Hitec Products UCK s.t.
50 Jenny Trew (Can) Canadian National Cycling Team 3:22
51 Giorgia Bronzini (Ita) Specialized Mazda Samson Mixed 3:28
52 Emma Petersen (NZl) Team Ultralink s.t.
53 Jessica Jurado (Mex) Team Mixed-Mexico 3:29
54 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 3:32
55 Mayra Rocha (Mex ) Team Mixed-Mexico 4:46
56 Véronique Bilodeau (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 5:34
57 Davina Summers (Aus) Australian National Team 6:52
58 Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team Women Road 7:28
59 Shontell Gauthier (USA) Colavita Sutter Homes 8:26
60 Julia Bradley (Can) Team Ultralink 10:37
61 Megan Rathwell (Can) Canadian National Cycling Team 12:10
62 Anne Guzman (Can) Colavita Sutter Homes 12:32
63 Leah Guloien (Can) Canadian National Cycling Team 14:25
64 Véronique Fortin (Can) Équipe du Québec 20:21
65 Sandra Valencia-Becerra (Col) Colavita Sutter Homes 20:55
66 Lex Albrecht (Can) Équipe du Québec 24:12
67 Miriam Dominguez (Mex) Team Mixed-Mexico 27:00
68 Émilie Roy (Can) Équipe du Québec 30:35
69 Valérie Crête (Can) Équipe du Québec 32:54
70 Geneviève Gagnon (Can) Équipe du Québec 36:03
71 Virginie Gauthier (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 37:22
72 Andrea Bunnin (Can) Canadian National Cycling Team 39:22
73 Yesica Mendoza (Col) Team Mixed-Mexico 56:41
74 Kyla Rollinson (Can) Specialized Mazda Samson Mixed 59:00
75 Catherine Couture (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 1:10:15
76 Ariane Patenaude (Can) Specialized Mazda Samson Mixed 1:11:44
 
Sprints
1 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 36pts
2 Giorgia Bronzini (Ita) Specialized Mazda Samson Mix 30
3 Tara Whitten (Can) Atlantic Cycling Center 18
4 Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products UCK 13
5 Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi 11
6 Bridie O'Donnell (Aus) Australian National Team 10
7 Nathalie Lamborelle (Lux) Team Uniqa-ELK 9
8 Deni se Zuckermandel (Ger) German National Team Women 6
9 Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK 6
10 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 5
11 Moriah J MacGregor (Can) Atlantic Cycling Center 5
12 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team Women 5
13 Martina Ruzickova (Cze) Team Uniqa-ELK 3
14 Jessie Maclean (Aus) Australian National Team 3
15 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-GSD Gestion 3
16 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 2
17 Beatrice Thomas (Fra) ESGL93-GSD Gestion 1
18 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 1
 
QOM
1 Carla Swart (RSA) Team MTN Energade 41pts
2 Mariss Van Der Merwe (RSA) Team MTN Energade 35
3 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 30
4 Martina Ruzickova (Cze) Team Uniqa-ELK 23
5 Véronique Fortin (Can) Équipe du Québec 10
6 Natasha Elliott (Can) Specialized Mazda Samson Mixed 7
7 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-GSD Gestion 7
8 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team Women Roa 7
9 Heather Logan (Can) Colavita Sutter Homes 5
10 Beatrice Thomas (Fra) ESGL93-GSD Gestion 5
11 Carolyn Cartmill (Can) Team Ultralink 4
12 Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team 3
13 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 3
14 Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa-ELK 1
15 Denise Ramsden (Can) Canadian National Cycling Team 1
 
Team GC
1 Australian National Team 28:27:37
2 Atlantic Cycling Center at 0:30
3 Team MTN Energade 2:02
4 Équipe Cascades-ABC Cycles 2:37
5 Selle Italia Ghezzi 3:40
6 Lotto-Belisol Ladiesteam 3:43
7 German National Team Women Road 3:51
8 Specialized Mazda Samson Mixed 4:06
9 Team Uniqa-ELK 4:34
10 Canadian National Cycling Team 4:53
11 Team Hitec Products UCK 4:59
12 ESGL93-GSD Gestion 5:05
13 Team Mixed-Mexico 8:42
14 Colavita Sutter Homes 10:03
15 Équipe du Québec 31:32

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login