Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

June 20/09 18:19 pm - Canmore Canada Cup full results and PHOTOS


Posted by Editoress on 06/20/09
 

Unofficial results from today's race in Canmore AB

 

Photos by Patrick Graham

 

 

Elite Women (25.5 km)
1 Emily Batty (Trek Store Toronto) 1:33:21.6
2 Karine Travaillaud (Equipe du Quebec) 1:34:49.3
3 Mical Dyck (Trek Store Toronto) 1:35:56.4
4 Mikaela Kofman (3 Rox Racing) 1:36:36.6
5 Amanda Sin (3 Rox Racing) 1:38:05.8
6 Joanna Harrington (Fineline Racing Whistler)) 1:39:36.8
7 Bianca Adolf (Local Ride Women's Team) 1:40:15.5
8 Catherine Vipond (Norco Factory Team) 1:41:06.7
9 Rébecca Beaumont (Equipe du Quebec) 1:41:16.8
10 Danelle Kabush (Luna Women's MTB) 1:41:34.2
11 Pepper Harlton (Ind) 1:43:25.5
12 Kate Aardal (Hardcore) 1:44:49.7
13 Stéphanie Lacoursière (Cyclone dAlma) 1:45:22.5
14 Bridget Linder (Hardcore) 1:45:24.2
15 Loni Klettl (Freeskool) 1:46:29.5
16 Nicola Leary 1:49:48.5
17 Margie Smith (wilson mountain sports) 1:50:51.3
18 Krystyn Ong (Juventus) 1:51:11.3
19 Trish Grajczyk (Deadgoat ) 1:53:36.7
20 Sarah Moore 1:54:20.3
21 Andrea Bunnin 1:56:08.5
22 Shantel Koenig (redbike) 1:59:24.7
 
Elite Men (34 km)
1 Geoff Kabush (Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles) 1:41:55.8
2 Derek Zandstra (3 Rox Racing) 1:41:56.1
3 Andrew Watson (Norco Factory Team) 1:42:58.6
4 Tim Heemskerk (United Cycle) 1:46:25.5
5 Matthew Hadley (Xprezo) 1:46:26.5
6 Adam Morka (Trek Store Toronto) 1:46:30.7
7 Peter Glassford (Trek Store Toronto) 1:47:14.0
8 Craig Richey (Blue Competition) 1:48:25.2
9 Stefan Widmer (Rocky Mtn Factory) 1:48:55.3
10 Andrew Thomas (Team SASK / ERTC) 1:49:00.6
11 Leni Trudel (Equipe du Quebec/Specialized) 1:49:04.7
12 Eric Batty (Trek Store Toronto) 1:49:05.0
13 Daniel Sessford (Blue Competition) 1:51:27.2
14 Roddi Lega (Pedalhead)) 1:51:42.4
15 Brian Bain (CMC/BowCycle) 1:51:59.1
16 Shawn Bunnin (Bicisport) 1:53:15.7
17 Manuel Fehlmann (Pedalhead/Balance Point Racing) 1:53:57.1
18 Ryan Atkins (EMD Serono) 1:54:26.8
19 Thomas 'The Tank' Skinner (Oak Bay Bikes/Specialized) 1:54:42.2
20 Nicholas Weighall (RadRacing NW/Herriott sports performance) 1:56:41.2
21 Zachary Hughes (Norco - Evolution Team) 1:57:57.3
22 Francis Morin (Equipe du Quebec/Specialized) 1:58:23.6
23 Mark Leishman 1:58:26.6
24 Andre Sutton (Hardcore Cycling Club)) 1:59:10.1
25 Craig Stappler (Deadgoat Racing) 2:00:09.2
26 Devin Erfle (Deadgoat Racing) 2:02:14.5
27 Steve Martins (Hardcore Cycling Club) 2:03:13.8
 
Junior Women (17km)
1 Laura Bietola (3 Rox Racing) 1:09:50.3
2 Samantha Grover (Juventus) 1:10:37.8
3 Cayley Brooks (Team Hardwood/Trek) 1:12:25.8
4 Natasha Oldcorn (Jetpower/Team Ontario) 1:12:53.3
5 Kristina Laforge (Team Quebec/Cyclone) 1:14:43.5
6 Lauren Rosser 1:16:14.9
7 Marjorie Lavoie 1:16:17.7
8 Anna Schappert 1:17:19.0
9 Caeli Barron (Team Alberta/Synergy) 1:22:19.6
10 Gina Kisell (Synergy) 1:58:53.5
 
Junior Expert Men (25.5km)
1 Evan Guthrie (Team BC/Rocky Mtn) 1:22:30.6
2 Tyler Allison (Team BC/Norco) 1:22:32.3
3 Mitch Bailey (Jetpower) 1:25:43.8
4 Nicolas Tremblay (Equipe du Quebec) 1:26:49.7
5 Antoine Caron (Equipe du Quebec) 1:27:02.9
6 Steven Noble (Jetpower) 1:27:26.0
7 Patrick Chartrand (Equipe du Quebec) 1:27:40.4
8 Eric Emsky (Rad Racing NW/ Hagens Berman LLC) 1:28:16.4
9 Kris Dahl (CMC/Bow Cycle) 1:35:43.1
10 Jayden Aldrich (Team Sask) 1:55:30.2

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login