Canadian Cyclist ARG XC8 -Restart May 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

June 21/09 7:49 am - Maribor DH World Cup: results from Qualifying


Posted by Editoress on 06/21/09
 

Results from the qualifying round this morning

 

Women Time Diff
1 Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center 3:55.50 0
2 Sabrina Jonnier (Fra) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 3:55.97 0.47
3 Mio Suemasa (Jpn) 4:05.31 9.81
4 Céline Gros (Fra) Morzine-Avoriaz 74 4:09.26 13.76
5 Emilie Siegenthaler (Sui) Scott 11 4:24.31 28.81
6 Myriam Nicole (Fra) 4:27.03 31.53
7 Melissa Buhl (USA) 4:29.17 33.67
8 Jessica Stone (GBr) 2Stage Factory 4:29.92 34.42
9 Petra Bernhard (Aut) Ancillotti Doganaccia Racing Team 4:30.32 34.82
10 Joanna Petterson (RSA) 4:33.23 37.73
11 Claire Buchar (Can) Chain Reaction Cycles/Intense 4:33.55 38.05
12 Floriane Pugin (Fra) Iron Horse-Kenda-Playbiker 4:33.69 38.19
13 Fanny Lombard (Fra) 4:45.30 49.80
14 Caroline Sax (Fra) 4:48.38 52.88
15 Emma Atkinson (GBr) 4:52.20 56.70
16 Birgit Braumann (Aut) 4:52.67 57.17
17 Sophie Borderes (Fra) 4:54.91 59.41
18 Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team 4:56.63 1:01.13
19 Anita Molcik (Aut) Yeti Fox Shox Factory Race Team 4:57.21 1:01.71
20 Miriam Ruchti (Sui) TVR 4:57.69 1:02.19
21 Rebeka Barlic (Slo) 5:00.14 1:04.64
22 Leoni-Caro. Dickerhoff (Ger) 5:06.74 1:11.24
23 Harriet Rucknagel (Ger) 5:11.13 1:15.63
24 Tracy Moseley (GBr) Trek World Racing 5:35.98 1:40.48
25 Helene Valerie Fruhwirth (Aut) 5:38.15 1:42.65
26 Alia Marcellini (Ita) 5:53.93 1:58.43
27 Helena Boskova (Svk) 6:17.88 2:22.38
28 Bex Reilly (GBr) 6:34.92 2:39.42
DNF Katy Curd (GBr)
DNS Neven Steinmetz (USA)
DNS Diana Marggraff (Ecu)
 top 20 qualify for final
 
Men Time Diff
1 Gee Atherton (GBr) Animal Commencal 3:09.20 0
2 Justin Leov (NZl) Trek World Racing 3:12.89 3.69
3 Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate 3:13.72 4.52
4 Andrew Neethling (RSA) Trek World Racing 3:14.87 5.67
5 Samuel Hill (Aus) Monster Energy / Specialized / Mad Catz 3:16.17 6.97
6 Steve Smith (Can) MS Evil Racing 3:18.07 8.87
7 Brendan Fairclough (GBr) Monster Energy / Specialized / Mad Catz 3:18.22 9.02
8 Josh Bryceland (GBr) Santa Cruz Syndicate 3:19.16 9.96
9 Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate 3:19.65 10.45
10 Nick Beer (Sui) Scott 11 3:19.95 10.75
11 Bernard Kerr (GBr) 3:20.22 11.02
12 Rhys Willemse (Aus) 3:20.65 11.45
13 Fabien Barel (Fra) Subaru Mountain Bike Pro Team 3:20.97 11.77
14 Luke Strobel (USA) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 3:21.14 11.94
15 Fabien Pedemanaud (Fra) Scott 11 3:21.20 12.00
16 Michael Hannah (Aus) GT Bicycles 3:21.62 12.42
17 Mitchell Delfs (Aus) Kenda Morewood 3:23.13 13.93
18 Ben Reid (Irl) Just Reid Race Team 3:23.42 14.22
19 Joe Barnes (GBr) 3:23.66 14.46
20 Matthew Simmonds (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense 3:23.80 14.60
21 Damien Spagnolo (Fra) Subaru Mountain Bike Pro Team 3:23.95 14.75
22 Erik Irmisch (Ger) 3:24.26 15.06
23 Matti Lehikoinen (Fin) MS Evil Racing 3:24.81 15.61
24 Mickael Pascal (Fra) MSC Bikes 3:24.98 15.78
25 Lorenzo Suding (Ita) Dytech DH 3:25.12 15.92
26 Cameron Cole (NZl) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 3:25.79 16.59
27 Joshua Button (Aus) 3:26.70 17.50
28 Bernat Guardia Pascual (Esp) Massi 3:26.77 17.57
29 Nejc Rutar (Slo) MBK Orbea 3:26.81 17.61
30 Joseph Smith (GBr) Kona 3:27.23 18.03
31 Robin Wallner (Swe) 3:27.45 18.25
32 Harry Heath (GBr) 3:27.60 18.40
33 Nico Vink (Bel) 3:27.68 18.48
34 Samuel Blenkinsop (NZl) Yeti Fox Shox Factory Race Team 3:27.73 18.53
35 Dominik Gspan (Sui) 3:27.82 18.62
36 Ziga Pandur (Slo) 3:28.04 18.84
37 Herman Olund (Swe) 3:28.87 19.67
38 David Eme (Fra) 3:28.92 19.72
39 Ben Cathro (GBr) 3:28.94 19.74
40 Filip Polc (Svk) MS Evil Racing 3:29.17 19.97
41 Mathieu Gallean (Fra) Team Sunn 3:29.94 20.74
41 Pierre Charles Georges (Fra) Solid AClass Factory Team 3:29.94 20.74
43 Fabien Cousinie (Fra) 3:30.08 20.88
44 Shaun O'connor (Aus) Iron Horse-Kenda-Playbiker 3:30.10 20.90
45 Chris Kovarik (Aus) Chain Reaction Cycles/Intense 3:30.19 20.99
46 Joris Bigoni (Fra) 3:30.57 21.37
47 Benny Strasser (Ger) 3:30.59 21.39
48 Rémy Charrier (Fra) Team Sunn 3:30.65 21.45
49 Aari Barrett (NZl) Scott 11 3:30.68 21.48
50 Maxime Remy (Fra) Suspension Center 3:30.81 21.61
51 Antonio Ferreiro Pajuelo (Esp) XMS-Devinci World Cup Team 3:30.82 21.62
52 Nathan Rankin (NZl) Iron Horse-Kenda-Playbiker 3:30.87 21.67
53 Mathias Haas (Aut) 3:30.99 21.79
54 Danny Hart (GBr) Lapierre Powered By Saab Salomon 3:31.05 21.85
55 Rémi Thirion (Fra) Team Sunn 3:31.06 21.86
56 Ralph Jones (GBr) 3:31.18 21.98
57 Jared Rando (Aus) Giant Mountain Bike Team 3:31.39 22.19
58 Espen Johnsen (Nor) 3:31.40 22.20
59 Thomas Braithwaite (GBr) 3:31.64 22.44
59 Ruaridh Cunningham (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense 3:31.64 22.44
59 Kieran Bennett (NZl) X-Fusion-Intense 3:31.64 22.44
62 Martin Mikulenka (Cze) 3:31.70 22.50
63 Roman Roschi (Sui) 3:31.76 22.56
64 Daniel Wolfe (Irl) 3:31.87 22.67
65 Toni Berg (Fin) 3:32.09 22.89
66 David Vazquez Lopez (Esp) Lapierre Powered By Saab Salomon 3:32.11 22.91
67 Carlo Gambirasio (Ita) Surfing Shop 3:32.28 23.08
68 Dan Stanbridge (GBr) 3:32.73 23.53
69 Matthew Scoles (NZl) 3:32.77 23.57
70 Cesar Rojo (Esp) 3:33.10 23.90
71 Will Rischbieth (Aus) 3:33.25 24.05
72 Vlastimil Hyncica (Cze) 3:33.57 24.37
73 Rick Balbierer (Ger) 3:33.69 24.49
74 Markus Pekoll (Aut) Solid AClass Factory Team 3:34.62 25.42
75 Romain Paulhan (Fra) 3:34.76 25.56
76 Marcel Beer (Sui) 3:34.82 25.62
77 Marco Milivinti (Ita) Dytech DH 3:35.37 26.17
78 Sam Dale (GBr) 3:35.47 26.27
79 Will Longden (GBr) 3:35.49 26.29
80 Mario Sieder (Aut) Solid AClass Factory Team 3:35.50 26.30
81 Esteban Deronzier (Fra) Morzine-Avoriaz 74 3:35.60 26.40
82 Lars Peyer (Sui) Suspension Center 3:35.72 26.52
83 Bradley Benedict (USA) Duncan Riffle Racing 3:35.84 26.64
83 Aurélien Giordanengo (Fra) 3:35.84 26.64
85 Aki Färm (Fin) 3:36.20 27.00
86 Ivan Oulego Moreno (Esp) Massi 3:36.33 27.13
87 Andrew Mitchell (Can) 3:36.61 27.41
88 Jorge Aguin Castro (Esp) 3:36.76 27.56
88 Harry Molloy (GBr) 3:36.76 27.56
90 Neil Donoghue (GBr) 3:36.80 27.60
91 Emanuel Pombo (Por) 3:36.87 27.67
92 Brook Macdonald (NZl) Ancillotti Doganaccia Racing Team 3:37.05 27.85
93 Hayden Lee (NZl) 3:37.11 27.91
94 Emyr Davies (GBr) 3:37.16 27.96
95 Thomas Vanderham (Can) 3:37.39 28.19
96 Thibaut Ruffin (Fra) 3:37.44 28.24
97 Wyn Masters (NZl) Ancillotti Doganaccia Racing Team 3:38.04 28.84
98 Billy Caroli (Sui) 3:38.10 28.90
99 Scott Mears (GBr) 3:38.29 29.09
100 Gerard Wolfe (Irl) 3:38.35 29.15
101 Alastair Wilson (GBr) 3:38.47 29.27
102 Javier Guijarro Villacieros (Esp) XMS-Devinci World Cup Team 3:39.10 29.90
103 James Stock (GBr) 3:39.53 30.33
104 Logan Binggeli (USA) 3:39.55 30.35
105 Noah Grossman (Ger) 3:39.57 30.37
106 Alex Bond (GBr) 3:39.67 30.47
107 Daniel Critchlow (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense 3:39.94 30.74
108 Samuel Zbinden (Sui) 3:40.34 31.14
109 Visa Linnala (Fin) 3:40.36 31.16
110 Pavel Cep (Cze) 3:40.43 31.23
111 Jörg Neuhart (Aut) 3:40.46 31.26
112 Jerome Crocombette (Fra) 3:40.83 31.63
113 Marcus Klausmann (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team 3:41.26 32.06
114 Martin Hanak (Cze) 3:41.29 32.09
115 Alexander Mikowitsch (Aut) 3:41.72 32.52
116 Lukas Ucen (Svk) 3:41.74 32.54
117 Patrik Kotrla (Cze) 3:42.14 32.94
118 Jonty Neethling (RSA) 3:42.57 33.37
119 Matus Paulovic (Svk) 3:42.90 33.70
120 Hayden Lester (Aus) 3:42.99 33.79
121 Arran Gannicott (GBr) 3:43.27 34.07
122 Lucas Meyer (Sui) Ancillotti Doganaccia Racing Team 3:44.11 34.91
123 Matej Charvat (Cze) 3:44.50 35.30
124 Davide Michelis (Ita) Surfing Shop 3:45.02 35.82
125 Chris Hutchens (GBr) 3:45.05 35.85
126 Duncan Riffle (USA) Duncan Riffle Racing 3:45.24 36.04
127 Kristof Lenssens (Bel) 3:45.66 36.46
128 Philipp Inselsbacher (Aut) 3:46.30 37.10
129 Marco Fernandez Garcia (Esp) Motril-Sierra Nevada 3:46.42 37.22
129 Matej Laktis (Svk) 3:46.42 37.22
131 Olivier Nicole (Fra) 3:46.54 37.34
132 Kevin Aiello (USA) GT Bicycles 3:46.73 37.53
133 Kristjan Vrecek (Slo) 3:46.83 37.63
134 Loïc Delteil (Fra) 3:46.85 37.65
135 Curtis Keene (USA) 3:46.88 37.68
136 Quentin Jacquet (Fra) 3:47.90 38.70
137 Tamryn Murrell (Aus) 3:48.11 38.91
138 Gernot Ruppert (Ger) 3:48.39 39.19
139 David Pala (Cze) 3:48.80 39.60
140 Roland Seereiner (Aut) 3:49.07 39.87
141 Florian Arthus (Fra) 3:49.32 40.12
142 Cody Warren (USA) Specialized Team America 3:49.35 40.15
143 Martin Frei (Sui) 3:49.61 40.41
144 Eugen Maxim Dickerhoff (Ger) 3:50.16 40.96
145 Amado Stachenfeld (USA) 3:50.46 41.26
146 Sasa Merljak (Slo) 3:51.08 41.88
147 Tim Hammar (Swe) 3:51.12 41.92
148 Rossen Kovachev (Bul) 3:51.66 42.46
149 Martin Slovak (Cze) 3:52.15 42.95
150 Aaron Gwin (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team 3:52.26 43.06
151 Chris Kilmurray (Irl) 3:53.06 43.86
152 Peter Novacik (Svk) 3:53.47 44.27
153 Florian Wilhelm (Aut) 3:54.26 45.06
154 Cameron Johnson (NZl) 3:54.40 45.20
155 Bostjan Volf (Slo) 3:54.72 45.52
156 Francesco Petrucci (Ita) Ancillotti Doganaccia Racing Team 3:56.55 47.35
157 Tomas Weiss (Cze) 3:57.04 47.84
158 Mathieu Troquier (Fra) Solid AClass Factory Team 3:57.41 48.21
159 Andraz Jersin (Slo) 3:59.86 50.66
160 Martin Palko (Svk) 4:00.21 51.01
161 Jordi Bago (Esp) 4:00.63 51.43
162 Sam Trevor (Aus) 4:01.11 51.91
163 Marcis Scerbinins (Lat) 4:01.41 52.21
164 Adam Toth (Hun) 4:02.59 53.39
165 David Hosang (Sui) 4:02.88 53.68
166 Benjamin Oluoch (Ger) 4:02.91 53.71
167 Gareth Brewin (GBr) 4:03.16 53.96
168 Miika Lehtinen (Fin) 4:03.18 53.98
169 Mario Hohnjec (Cro) 4:04.14 54.94
170 Berislav Topol (Cro) 4:05.88 56.68
171 Kyle Strait (USA) 4:05.99 56.79
172 Rok Podbevsek (Slo) 4:07.03 57.83
173 Vedran Kaldi (Cro) 4:07.26 58.06
174 Andreas Sieber (Ger) 4:08.11 58.91
175 Michal Jankiv (Svk) 4:09.18 59.98
176 Richard Smolinsky (Cze) 4:10.32 1:01.12
177 Jan Cestnik (Slo) 4:10.58 1:01.38
178 Gergely Veres (Hun) 4:11.80 1:02.60
179 David Schmied (Ger) 4:12.91 1:03.71
180 Jan Javornik (Svk) 4:15.24 1:06.04
181 Matej Vitko (Svk) 4:15.31 1:06.11
182 Alex Powell (GBr) 4:16.19 1:06.99
183 Fabrice Tirefort (Sui) 4:19.12 1:09.92
184 Edijs Pauls (Lat) 4:19.40 1:10.20
185 Sébastien Muller (Sui) 4:21.90 1:12.70
186 Nikolai Stoianov (Bul) 4:25.07 1:15.87
187 Pietro Caire (Ita) 4:25.25 1:16.05
188 Claudio Loureiro (Por) 4:26.58 1:17.38
189 Scott Laughland (Irl) 4:29.88 1:20.68
190 Tadej Humar (Slo) 4:30.21 1:21.01
191 Alexandar Oresnik (Cro) 4:33.55 1:24.35
192 Andréa Gamenara (Ita) 4:35.18 1:25.98
193 Attila Kovacs (Hun) 4:43.27 1:34.07
194 Tobias Sieber (Ger) 4:46.70 1:37.50
195 Janez Turk (Slo) 4:55.03 1:45.83
196 Niklas Wallner (Swe) 5:07.50 1:58.30
197 Leon Prelogovic (Cro) 5:09.84 2:00.64
198 Niko Länsiö (Fin) 5:22.07 2:12.87
199 Denis Paradiz (Slo) 5:23.99 2:14.79
200 Erik Kimmel (Cze) 5:24.70 2:15.50
201 Marc Beaumont (GBr) 5:37.70 2:28.50
202 Francisco Pardal (Por) 5:54.29 2:45.09
203 Michal Wiesenganger (Svk) 9:51.12 6:41.92
DNF Dennis Dertell (Swe)
DNF Boris Tetzlaff (Aut)
DNF Maciej Jodko (Pol)
DNF Zan Jurca (Slo)
DNF Santtu Nyman (Fin)
DNF Markus Olkkonen (Fin)
DNF Fredrik Hansson (Swe)
DNF Nikola Klacinski (Cro) Mammoth Racing Team
DNS Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team
DNS Bryn Atkinson (Aus)
DNS Tom Deacon (GBr) 2Stage Factory
DNS Cyrille Kurtz (Fra) Team Sunn
DNS Simon Charvat (Cze)
DNS Patrick Meyer (Sui) Ancillotti Doganaccia Racing Team
DNS Balazs Veres (Hun)
DNS Elias Somvi (Ita)
DNS Sergey Maltsev (Rus)
DNS Georgi Nikolov (Bul)
DNS Krisztian Halasz (Hun)
DNS Dimo Jeliazkov (Bul)
DNS Marco Fidalgo (Por)
DNS Renato Ventura (Por)
 top 80 qualify for final

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login