Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

June 25/09 23:12 pm - Road Nationals: ITT Start List


Posted by Editoress on 06/25/09
 

Start list for tomorrow's ITT

46 Elite men, 28 Elite women, 39 U23 men and 15 U23 women

For the Elite women, defending champion Anne Samplonius is a late entrant.

U23 Women Start Time
272 Rachel O'Reilly (Team Ontario) 10:01:00
273 Ariane Patenaude (Indépendant) 10:02:00
275 Denise Ramsden (Team Ontario) 10:03:00
274 Catherine Rainville (None) 10:04:00
269 Danika Medinski (Team Alberta) 10:05:00
270 Kaitlin Michener (Team Ontario) 10:06:00
271 Joelle Numainville (Équipe du Québec) 10:07:00
262 Rachel Canning (Cycling BC) 10:08:00
268 Leah Kirchmann (Manitoba) 10:09:00
265 Gillian Carleton (Total Restoration Cycling) 10:10:00
276 Chloé Saint-Arnaud-Watt (Team Ultralink) 10:12:00
266 Sarah Coney (Ride with Rendall) 10:14:00
261 Véronique Bilodeau (Cascades abc-cycle) 10:16:00
264 Karol-Ann Canuel (Équipe du Québec) 10:18:00
260 Julie Beveridge (Team TIBCO) 10:20:00
 
Elite Women
205 Natasha Elliot (Specialized-Mazda-Samson) 10:23:00
220 Sarah Stewart (Total Restoration Cycling Team) 10:24:00
201 Carrie Cartmill (Team Ultralink) 10:25:00
225 Cynthia Wlison (Ride With Rendall) 10:26:00
209 Krystal Jeffs (Team Ultralink) 10:27:00
211 Heather Logan (Team Ontario/Team Colavita, Sutter) 10:28:00
216 Kyla Rollinson (Specialized-Mazda-Samson) 10:29:00
222 Jenny Trew (Cycling BC) 10:30:00
207 Cara Gillis (Touchstone Climbing) 10:31:00
208 Anne Guzman (Mazurcoaching.com) 10:32:00
215 Lucie Poulin (Cascades/ABC Cycles) 10:33:00
204 Sylvie D'aoust (Cyclefit Chicks) 10:34:00
210 Véronique Labonté (Cascades-ABC Cycles) 10:35:00
213 Sophie Matte (Stevens Racing p/b The Cyclery) 10:36:00
214 Marilyn Mcdonald (Indépendant) 10:37:00
218 Audrey Sarrazin (Le yéti) 10:38:00
223 Tara Whitten (Velocity Cycling Club) 10:39:00
219 Tricia K. Spooner (Stevens Racing p/b The Cyclery) 10:40:00
217 Stephanie Roorda (cycling BC) 10:41:00
200 Laura Brown (Cycling BC) 10:42:00
206 Véronique Fortin (Rocky Mountain Bicycles/ProCycle) 10:43:00
226 Katie Worobeck (Cyclefit Chicks) 10:44:00
212 Moriah MacGregor (Cycling BC) 10:46:00
203 Johanne Cyr (Rocky Mountain Bicycles/ProCycle) 10:48:00
221 Alison Testroete (Total Restoration) 10:50:00
224 Erinne Willock (Webcor Builders Cycling Team) 10:52:00
202 Merrill Collins (La Bicicletta/J Lindeberg) 10:54:00
227 Anne Samplonious (Lip smacker) 10:56:00
 
U23 Men
341 Vincent Quirion (Garneau-Club Chaussures-Ogilvy Re) 13:01:00
311 Jackson Buehler (Cycling BC) 13:02:00
329 Rémi Pelletier-Roy (Dynamiks de Contrecoeur) 13:03:00
337 André Tremblay (Équipe du Québec) 13:04:00
336 Justin Theriault (Radical Edge) 13:05:00
322 Andrew Hunt (PLANET ENERGY) 13:06:00
312 Cody Campbell (Trek-Livestrong U23) 13:07:00
315 Jason Doverspike (Team Manitoba) 13:08:00
328 Devon Novakowski (TEAM ONTARIO) 13:09:00
327 Michael Mitchnick (Trek Store Race Team) 13:10:00
313 Casey Roth (Ride with Rendall) 13:11:00
333 Colin Reinholt (Racer Sportif/Mattamy Homes) 13:12:00
335 Spencer Smitheman (Team Alberta) 13:13:00
331 Matt Potma (H&R Block-Kona) 13:14:00
309 Andrew Bradbury (Darkhorse Flyers Espresso Bar powe) 13:15:00
340 Jannes Wessels (Team Saskachewan) 13:16:00
332 Jesse Reams (Garneau Evolution/Team Yukon) 13:17:00
306 David Boily (Équipe du Québec) 13:18:00
334 Jamie Riggs (Team Ontario) 13:19:00
317 Kyle Fry (Team MCOR) 13:20:00
320 Owen Harrison (Cycling B.C.) 13:21:00
319 William Goodfellow (Volkswagen-Specialized) 13:22:00
318 Simon Gagnon-Brassard (DEVINCI) 13:23:00
321 Hugo Houle (Garneau-Club Chaussures-Ogilvy Re) 13:24:00
304 Yannick Bédard (Gaspésien) 13:25:00
300 Marcel Aarden (H&R Block-Kona) 13:26:00
324 Jean-Michel Lachance (Pro Bike Pool Kuota) 13:27:00
301 Ryan Anderson (Kelly Benefit Strategies) 13:28:00
314 Thomas Devisscher (Pro Bike Pool Kuota) 13:29:00
316 Ludovic Fleury (Garneau-Club Chaussures-Ogilvy Re) 13:30:00
325 Antoine Matteau (Garneau-Club Chaussures-Ogilvy Re) 13:31:00
323 Michael Joanisse (Nativo Concept) 13:32:00
305 Mathew Bell (TEAM ONTARIO) 13:34:00
330 Keir Plaice (PLANET ENERGY) 13:36:00
307 Guillaume Boivin (Volkswagen-Specialized) 13:38:00
310 Charlie Bryer (Volharding) 13:40:00
326 Garrett Mcleod (H&R Block-Kona) 13:42:00
308 Bryson Bowers (Ontario) 13:44:00
339 David Veilleux (Kelly Benefit Strategies) 13:46:00
 
Elite Men
22 Cyrus Kangarloo (H&R Block-Kona) 13:50:00
33 Jean-Sébastien Perron (Volkswagen-Specialized) 13:51:00
42 Mike Sidic (CyclingBC) 13:52:00
34 Jean-Francois Racine (Ind) 13:53:00
44 John Stewart (The Hub Race Team) 13:54:00
14 Jacob Erker (Kelly Benefit Strategies) 13:55:00
29 Christian Meier (Garmin/Slipstream) 13:56:00
23 Gideon Krishtalka (Team H&R Block - Kona) 13:57:00
27 Warren MacDonald (EMD Serono-Specicialized) 13:58:00
3 Mark Batty (PLANET ENERGY) 13:59:00
31 Michael Nash (Ride with Rendall) 14:00:00
19 Josh Gillingham (Cyclepath Thunder) 14:01:00
48 Charly Vives (PLANET ENERGY) 14:02:00
21 Christopher Hillier (Colavita New England) 14:03:00
20 Nic Hamilton (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Ho) 14:04:00
10 Phil Cortes (AMORE E VITA-VELOVIE PRESEN) 14:05:00
30 Kianoush Missaghi (Dynamiks de Contrecoeur) 14:06:00
8 Luc Dionne (Novabrik) 14:07:00
39 Jeffery Schiller (Garneau - Club Chaussures) 14:08:00
1 Jonathan Arseneault (Novabrik) 14:09:00
41 Jeff Sherstobitoff (Cycling BC) 14:10:00
50 Nathan Underwood (Ride with Rendall/BCW) 14:11:00
9 Trevor Connor (Chris Cookies/Swan Cycles) 14:12:00
24 Aroussen Laflamme (Ind) 14:13:00
11 Matt Deluco (Euro-sports.ca/Veloselect) 14:14:00
28 Chris McNeil (H&R Block-Kona) 14:15:00
43 Jamie Sparling (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 14:16:00
18 Nicholas Geoffrion (Dynamiks de Contrecoeur) 14:17:00
17 Chris Freeland (La Bicicletta / J. Lindeberg) 14:18:00
45 Jim Tsilemos (Ride With Rendall) 14:19:00
49 Dave Vukets (Team Ontario) 14:20:00
47 Ed Veal (LaBicicletta/JLindberg) 14:21:00
25 Ugo Lapierre (Novabrik) 14:22:00
26 Benoit Lussier (Bluberi-Martin Swiss-Specialized) 14:23:00
4 Ryan Belliveau (Pro Bike Pool Kuota) 14:24:00
6 Erik Box (Garneau-Club Chaussures-Ogilvy Re) 14:25:00
36 Christopher Reid (Ride with Rendall) 14:26:00
5 Maximilien Benjamin (Ind) 14:27:00
16 Darko Ficko (La Bicicletta/J Lindeberg) 14:28:00
13 Adam Douthwright (Radical Edge) 14:29:00
12 Charles Dionne (Fly V Australia) 14:31:00
7 Rob Britton (Trek Redtruck p/b Mosaic Homes) 14:33:00
38 Will Routley (Jelly Belly Pro Cycling Team) 14:35:00
2 Zach Bell (Kelly Benefit Strategies) 14:37:00
37 Ryan Roth (PLANET ENERGY) 14:39:00
46 Svein Tuft (Garmin-Slipstream ) 14:41:00

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login