Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 1 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC2 - April 16
 

Daily News


 

July 4/09 15:40 pm - Giro Donne: Stage 1


Posted by Editoress on 07/4/09
 

Edita Pucinskaite (Gauss RDZ Ormu Colnago) won today's stage by outsprinting Italian favourite Fabiana Luperini (Selle Italia Ghezzi) , former World Champ Judith Arndt (Team Columbia Highroad Woman) and  Mara Abbott (Team Columbia Highroad Woman). Pucinskaite takes the lead in the overall.

 

Puckinskaite wins

Photo by Nicola Ianuale

 

Stage 1: S. Piero A Sieve to Pratolino Di Vaglia, 99.9 km
1 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu Colnago 2:46:21
2 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi
3 Judith Arndt (Ger) Team Columbia Highroad Woman
4 Mara Abbott (USA) Team Columbia Highroad Woman all s.t.
5 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:03
6 Nicole Brandli (Sui) Bigla Cycling Team 3
7 Amber Neben (USA) Equipe Nurnberger Versicherung both s.t.
8 Diana Ziliute (Ltu) Safi Pasta Zara Titanedi 0:05
9 Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team s.t.
10 Tatiana Guderzo (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox 0:09
11 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino s.t.
12 Kristin Armstrong (USA) Cervelo Test Team 0:17
13 Claudia Hausler (Ger) Cervelo Test Team 0:21
14 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint s.t.
15 Luise Keller (Ger) Team Columbia Highroad Woman 0:26
16 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team
17 Monia Baccaille (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox
18 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia Highroad Woman
19 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino all s.t.
20 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu Colnago 0:30
21 Alona Andruk (Ukr) Safi Pasta Zara Titanedi
22 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint both s.t.
23 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto Belisol Ladies Team 0:37
24 Elena Berlato (Ita) Safi Pasta Zara Titanedi
25 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line both s.t.
26 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia Highroad Woman 0:40
27 Flavia Oliveira (Bra) S. C. Michela Fanini Record Rox s.t.
28 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team 0:41
29 Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forono d'Asolo 0:45
30 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi s.t.
31 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 0:54
32 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team
33 Katherine Carrol (USA) US National Team
34 Marta Vilajosana Andreu (Esp) Team Cmax Dila' all s.t.
35 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia Durango Champion System 1:01
36 Catherine Hare-Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 1:03
37 Giulia Lazzerini (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox
38 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
39 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu Colnago all s.t.
40 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 1:07
41 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forono d'Asolo
42 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia Highroad Woman
43 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team all s.t.
44 Alessandra D'ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:11
45 Laura Lorenza Morfinmacouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 1:15
46 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 1:17
47 Shara Gillon (Aus) Australian National Team 1:20
48 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Belisol Ladies Team 1:23
49 Rosane Kirch (Bra) S. C. Michela Fanini Record Rox 1:24
50 Emma Mackie (Aus) Lotto Belisol Ladies Team
51 Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team
52 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia Durango Champion System
53 Amber Halliday (Aus) Australian National Team
54 Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team all s.t.
55 Katheryn Curi-Mattis (USA) US National Team 1:36
56 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nurnberger Versicherung s.t.
57 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team 1:38
58 Myfanwy Galloway (Aus) Australian National Team
59 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team both s.t.
60 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 1:41
61 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 1:45
62 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:46
63 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 1:49
64 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forono d'Asolo 1:52
65 Mazaga Eneritz Iturriagaetxebarria (Esp) Safi Pasta Zara Titanedi 1:54
66 Giorgia Bronzini (Ita) Safi Pasta Zara Titanedi 1:56
67 Samantha Galassi (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox s.t.
68 Uenia Ferdinandes Da Souza (Bra) USC Chirio Forono d'Asolo 1:59
69 Lauren Tamayo (USA) US National Team 2:04
70 Meredith Miller (USA) US National Team
71 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi
72 Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team all s.t.
73 Clemilda Ferdinandes Silva (Bra) USC Chirio Forono d'Asolo 2:08
74 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi s.t.
75 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 2:16
76 Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint 2:18
77 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi Pasta Zara Titanedi 2:20
78 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi Pasta Zara Titanedi
79 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Bizkaia Durango Champion System both s.t.
80 Vera Koedooder (Ned) Lotto Belisol Ladies Team 2:24
81 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung 2:26
82 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung s.t.
83 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 2:32
84 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago
85 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago
86 Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line all s.t.
87 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 2:36
88 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 3:04
89 Alessandra Borchi (Ita) Safi Pasta Zara Titanedi 3:25
90 Brooke Miller (USA) US National Team
91 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia Highroad Woman both s.t.
92 Shelley Olds (USA) US National Team 3:44
93 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line s.t.
94 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 3:57
95 Megan Guarnier (USA) US National Team s.t.
96 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung 4:01
97 Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team 4:47
98 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team 5:30
99 Sarah Duster (Ger) Cervelo Test Team 6:09
100 Ana Belen Garcia Antequera (Esp) Bizkaia Durango Champion System 10:17
101 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forono d'Asolo 10:19
102 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino s.t.
103 Carly Hibberd (Aus) S. C. Michela Fanini Record Rox 10:29
104 Aliaksandra Lohvinava (Blr) Team System Data 10:39
105 Dorleta Zorrilla Braceras (Esp) Bizkaia Durango Champion System 10:41
106 Belinda Goss (Aus) Australian National Team 10:43
107 Elizabeth Hatch (USA) Team System Data s.t.
108 Chloe Hoskings (Aus) Australian National Team 10:59
109 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 11:13
110 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forono d'Asolo s.t.
111 Katherine Bates (Aus) Team Columbia Highroad Woman 11:26
112 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 11:26
113 Gema Pascual Torrecilla (Esp) Bizkaia Durango Champion System s.t.
114 Marina Vinnikova (Blr) Team System Data 11:32
115 Odette Bertolin (Ita) Team System Data s.t.
116 Alena Dylko (Blr) Team System Data 12:33
117 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forono d'Asolo 13:14
118 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 15:14
119 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila'
120 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila'
121 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila'
122 Silvia Tirado Marquez (Esp) Team Cmax Dila' all s.t.
123 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 15:17
124 Linn Torp (Nor) Lotto Belisol Ladies Team 15:20
125 Sara Grifi (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox 15:43
126 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 15:48
127 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 15:57
128 Bettina Kuhn (Sui) Bigla Cycling Team s.t.
129 Diana Zamorano (Esp) Bizkaia Durango Champion System 22:05
130 Zaira De Luca (Ita) Team System Data 22:18
131 Silvia Trovellesi (Ita) Team System Data 22:18
DNS Nadejda Vlasova (Rus) Fenixs Edilsavino
 
GC
1 Edita Pucinskaite (Ltu ) Gauss RDZ Ormu Colnago 2:49:28
2 Judith Arndt (Ger) Team Columbia Highroad Woman at 0:01
3 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:09
4 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi s.t.
5 Amber Neben (USA) Equipe Nurnberger Versicherung 0:11
6 Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team 0:12
7 Diana Ziliute (Ltu) Safi Pasta Zara Titanedi 0:13
8 Nicole Brandli (Sui) Bigla Cycling Team 0:14
9 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 0:18
10 Kristin Armstrong (USA) Cervelo Test Team 0:19
11 Tatiana Guderzo (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox 0:21
12 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 0:26
13 Claudia Hausler (Ger) Cervelo Test Team 0:31
14 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia Highroad Woman s.t.
15 Mara Abbott (USA) Team Columbia Highroad Woman 0:33
16 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:38
17 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu Colnago s.t.
18 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 0:40
19 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino s.t.
20 Monia Baccaille (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox 0:41
21 Luise Keller (Ger) Team Columbia Highroad Woman 0:43
22 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia Highroad Woman s.t.
23 Alona Andruk (Ukr) Safi Pasta Zara Titanedi 0:45
24 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto Belisol Ladies Team 0:50
25 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line s.t.
26 Elena Berlato (Ita) Safi Pasta Zara Titanedi 0:52
27 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team 0:55
28 Katherine Carrol (USA) US National Team 0:58
29 Flavia Oliveira (Bra) S. C. Michela Fanini Record Rox 1:00
30 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 1:03
31 Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forono d'Asolo 1:04
32 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung 1:07
33 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 1:09
34 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 1:12
35 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 1:12
36 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu Colnago 1:16
37 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia Highroad Woman 1:19
38 Alessandra D'ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:20
39 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 1:22
40 Marta Vilajosana Andreu (Esp) Team Cmax Dila' 1:23
41 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia Durango Champion System 1:26
42 Giulia Lazzerini (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox 1:29
43 Catherine Hare-Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 1:29
44 Tiffany Cromwell (Aus) Australian National Team 1:34
45 Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team 1:35
46 Shara Gillon (Aus) Australian National Team 1:35
47 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forono d'Asolo 1:38
48 Emma Mackie (Aus) Lotto Belisol Ladies Team 1:41
49 Amber Halliday (Aus) Australian National Team 1:41
50 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Belisol Ladies Team 1:43
51 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 1:44
52 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 1:46
53 Rosane Kirch (Bra) S. C. Michela Fanini Record Rox 1:46
54 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia Durango Champion System 1:46
55 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nurnberger Versicherung 1:47
56 Katheryn Curi-Mattis (USA) US National Team 1:52
57 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team 1:53
58 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 1:54
59 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 1:58
60 Myfanwy Galloway (Aus) Australian National Team 2:00
61 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 2:00
62 Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team 2:03
63 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 2:03
64 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 2:12
65 Lauren Tamayo (USA) US National Team 2:13
66 Giorgia Bronzini (Ita) Safi Pasta Zara Titanedi 2:17
67 Meredith Miller (USA) US National Team 2:18
68 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forono d'Asolo 2:19
69 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 2:20
70 Mazaga Eneritz Iturriagaetxebarria (Esp) Safi Pasta Zara Titanedi 2:20
71 Uenia Ferdinandes Da Souza (Bra) USC Chirio Forono d'Asolo 2:25
72 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 2:30
73 Samantha Galassi (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox 2:31
74 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi Pasta Zara Titanedi 2:31
75 Clemilda Ferdinandes Silva (Bra) USC Chirio Forono d'Asolo 2:32
76 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 2:32
77 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung 2:37
78 Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint 2:38
79 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung 2:39
80 Vera Koedooder (Ned) Lotto Belisol Ladies Team 2:40
81 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi Pasta Zara Titanedi 2:40
82 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Bizkaia Durango Champion System 2:46
83 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 2:47
84 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 2:48
85 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 2:52
86 Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 2:57
87 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 3:00
88 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia Highroad Woman 3:28
89 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 3:30
90 Brooke Miller (USA) US National Team 3:39
91 Alessandra Borchi (Ita) Safi Pasta Zara Titanedi 3:43
92 Shelley Olds (USA) US National Team 3:59
93 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 4:01
94 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 4:15
95 Megan Guarnier (USA) US National Team 4:20
96 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung 4:24
97 Patricia Schwager (Sui) Cervelo Test Team 5:03
98 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team 5:47
99 Sarah Duster (Ger) Cervelo Test Team 6:18
100 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forono d'Asolo 10:34
101 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 10:43
102 Ana Belen Garcia Antequera (Esp) Bizkaia Durango Champion System 10:47
103 Elizabeth Hatch (USA) Team System Data 10:54
104 Carly Hibberd (Aus) S. C. Michela Fanini Record Rox 10:56
105 Belinda Goss (Aus) Australian National Team 11:00
106 Dorleta Zorrilla Braceras (Esp) Bizkaia Durango Champion System 11:03
107 Aliaksandra Lohvinava (Blr) Team System Data 11:07
108 Chloe Hoskings (Aus) Australian National Team 11:17
109 Katherine Bates (Aus) Team Columbia Highroad Woman 11:35
110 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forono d'Asolo 11:39
111 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 11:45
112 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu Colnago 11:46
113 Gema Pascual Torrecilla (Esp) Bizkaia Durango Champion System 11:49
114 Marina Vinnikova (Blr) Team System Data 11:58
115 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 12:00
116 Alena Dylko (Blr) Team System Data 12:52
117 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forono d'Asolo 13:32
118 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 15:24
119 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 15:29
120 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 15:35
121 Linn Torp (Nor) Lotto Belisol Ladies Team 15:37
122 Silvia Tirado Marquez (Esp) Team Cmax Dila' 15:48
123 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 15:54
124 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 15:56
125 Sara Grifi (Ita) S. C. Michela Fanini Record Rox 16:08
126 Bettina Kuhn (Sui) Bigla Cycling Team 16:09
127 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 16:16
128 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 16:27
129 Zaira De Luca (Ita) Team System Data 22:48
130 Diana Zamorano (Esp) Bizkaia Durango Champion System 22:55
131 Silvia Trovellesi (Ita Team System Data 22:56

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login