Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 1 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

July 7/09 21:56 pm - Tour of Austria: Stage 3


Posted by Editoress on 07/7/09
 

Results from the 3rd stage in Austria. Svein Tuft finished 16th on the stage and is now 20th in GC

Stage 3: Kitzbühel to Prägraten am Großvenediger, 183.7km
1 Pieter Weening (Ned) Rabobank 5:04:56
2 Leonardo Bertagnolli (Ita)PVC Diquigiovanni at 0:04
3 Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step 0:16
4 Michael Albasini (Sui) Team Columbia - HTC 0:17
5 Francesco Reda (Ita) Quick Step 0:18
6 Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 0:19
7 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream 0:24
8 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
9 Bram Tankink (Ned) Rabobank
10 Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto all s.t.
11 Stefan Denifl (Aut) ELK Haus 0:28
12 Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD 0:33
13 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 2:27
14 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream
15 Matthias Brändle (Aut) ELK Haus
16 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream all s.t.
17 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 2:31
18 Alessandro Proni (Ita) ISD 4:04
19 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
20 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto both s.t.
21 Dries Devenyns (Bel) Quick Step 6:29
22 Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec 8:01
23 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 11:02
24 Alessandro Bertolini (Ita)PVC Diquigiovanni 11:12
25 Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 16:11
26 Oscar Garcia-Casarrubios (Esp) Contentpolis-Ampo
27 Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
28 Matthias Russ (Ger) Team Milram
29 Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus
30 Sergio Dominguez Munoz (Esp) Contentpolis-Ampo
31 Elias Schmaeh (Sui) Vorarlberg - Corratec
32 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
33 Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini D.
34 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Fuji-Servetto
35 Jan Barta (Cze) KTM - Junkers
36 Maxim Belkov (Rus) ISD
37 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
38 Hubert Schwab (Sui) Quick Step
39 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
40 Reto Hollenstein (Sui) Vorarlberg - Corratec all s.t.
41 Emanuel Vona (Ita) ISD 17:13
42 Luca Mirenda G. (Ita) ISD 20:29
43 David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein s.t.
44 Kai Reus (Ned) Rabobank 20:30
45 Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream s.t.
46 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 20:32
47 Marco Velo (Ita) Quick Step
48 Luca Barla (Ita) Team Milram
49 Martin Velits (Svk) Team Milram
50 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step
51 Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
52 Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC
53 Thomas Fothen (Ger) Team Milram
54 Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
55 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD
56 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam
57 Christopher Sutton (Aus) Garmin - Slipstream
58 Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC
59 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC
60 Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
61 Ian Stannard (GBr) ISD
62 Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto
63 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec
64 Dominik Roels (Ger) Team Milram
65 Rick Flens (Ned) Rabobank
66 Stefan Rucker (Aut) ELK Haus
67 Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
68 Bram De Groot (Ned) Rabobank
69 Markus Eibegger (Aut) ELK Haus
70 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec
71 Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec
72 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto
73 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC
74 Xavier Florencio Cabre (Esp) Cervelo TestTeam
75 Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Fuji-Servetto
76 Jan Valach (Svk) ELK Haus
77 Leonardo Moser (Ita)PVC Diquigiovanni
78 Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha
79 Rafael Serrano Fernandez (Esp) Contentpolis-Ampo
80 Luis Angel Mate Mardones (Esp)PVC Diquigiovanni all s.t.
81 Oscar Pujol Munoz (Esp) Cervelo TestTeam 27:12
82 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha 30:42
83 Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec
84 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC
85 Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec
86 Christian Kux (Ger) Team Milram
87 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
88 Michael Knopf (Aut) KTM - Junkers
89 Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
90 Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
91 Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers
92 Hannes Gründlinger (Aut) KTM - Junkers
93 Javier Megias Leal (Esp) Fuji-Servetto
94 Stefan Pöll (Aut) KTM - Junkers
95 Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
96 Ruben Reig Conejero (Esp) Contentpolis-Ampo
97 Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
98 Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
99 Pedro Jose Vera Alcaraz (Esp) Contentpolis-Ampo
100 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
101 Manuel Belletti (Ita)PVC Diquigiovanni
102 Luca Solari (Ita)PVC Diquigiovanni
103 Markus Eichler (Ger) Team Milram
104 Claudio Jose Casas Gallego (Esp) Contentpolis-Ampo
105 William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream
106 Edward King (USA) Cervelo TestTeam
107 Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers
108 Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto
109 Cristiano Benenati (Ita) ISD
110 Francesco Ginanni (Ita)PVC Diquigiovanni
111 Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
112 Alexander Serov (Rus) Team Katusha
113 Ben Swift (GBr) Team Katusha
114 Ivan Rovny (Rus) Team Katusha
115 Joaquin Novoa Menedez (Esp) Cervelo TestTeam
116 Artur Gajek (Ger) Team Milram all s.t.
117 Steffen Radochla (Ger) ELK Haus 30:55
118 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam s.t.
119 Eloy Teruel Rovira (Esp) Contentpolis-Ampo 30:57
120 Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam s.t.
121 Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 31:01
122 Graeme Brown (Aus) Rabobank s.t.
123 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 32:32
124 Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers 44:50
125 Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers 44:53
DNF Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto
DNF Kilian Patour (Fra) Garmin - Slipstream
DNF Daniel Fleeman (GBr) Cervelo TestTeam
DNF Javier Echarri Marin (Esp) Contentpolis-Ampo
 
GC
1 Michael Albasini (Sui) Team Columbia - HTC 12:38:27
2 Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. at 0:11
3 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 0:59
4 Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD 1:00
5 Francesco Reda (Ita) Quick Step 1:20
6 Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step 1:33
7 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2:02
8 Stefan Denifl (Aut) ELK Haus 2:11
9 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream 3:43
10 Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto 3:45
11 Leonardo Bertagnolli (Ita)PVC Diquigiovanni 3:50
12 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 4:00
13 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 5:04
14 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream 5:15
15 Bram Tankink (Ned) Rabobank 5:57
16 Matthias Brändle (Aut) ELK Haus 6:29
17 Alessandro Proni (Ita) ISD 8:26
18 Dries Devenyns (Bel) Quick Step 9:18
19 Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec 10:21
20 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream 11:27
21 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 11:35
22 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 13:16
23 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 14:37
24 Hubert Schwab (Sui) Quick Step 17:28
25 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Fuji-Servetto 17:50
26 Matthias Russ (Ger) Team Milram 18:14
27 Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 19:52
28 Reto Hollenstein (Sui) Vorarlberg - Corratec 20:04
29 Elias Schmaeh (Sui) Vorarlberg - Corratec s.t.
30 Jan Barta (Cze) KTM - Junkers 20:35
31 Maxim Belkov (Rus) ISD 21:20
32 Oscar Garcia-Casarrubios (Esp) Contentpolis-Ampo 21:47
33 Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus 22:38
34 Emanuel Vona (Ita) ISD 22:49
35 Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 23:19
36 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 23:36
37 Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream 23:42
38 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC 23:51
39 Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 24:05
40 Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini D. 24:37
41 Luis Angel Mate Mardones (Esp)PVC Diquigiovanni 24:45
42 Alessandro Bertolini (Ita)PVC Diquigiovanni 24:53
43 Sergio Dominguez Munoz (Esp) Contentpolis-Ampo 25:08
44 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 25:17
45 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD 25:35
46 Martin Velits (Svk) Team Milram 25:36
47 Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha 25:57
48 Dominik Roels (Ger) Team Milram 26:05
49 David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 26:24
50 Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Fuji-Servetto 26:59
51 Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC 27:36
52 Kai Reus (Ned) Rabobank 27:43
53 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 27:57
54 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC 28:13
55 Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 28:30
56 Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC 28:47
57 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec 28:48
58 Marco Velo (Ita) Quick Step 28:58
59 Stefan Rucker (Aut) ELK Haus 29:18
60 Markus Eibegger (Aut) ELK Haus s.t.
61 Jan Valach (Svk) ELK Haus 29:32
62 Christopher Sutton (Aus) Garmin - Slipstream 29:40
63 Bram De Groot (Ned) Rabobank s.t.
64 Luca Mirenda G. (Ita) ISD 30:37
65 Luca Barla (Ita) Team Milram 30:58
66 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec s.t.
67 Thomas Fothen (Ger) Team Milram 31:07
68 Oscar Pujol Munoz (Esp) Cervelo TestTeam 31:20
69 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 31:39
70 Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec 32:02
71 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam 32:04
72 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto 32:17
73 Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 32:22
74 Ian Stannard (GBr) ISD s.t.
75 Rick Flens (Ned) Rabobank 33:29
76 Leonardo Moser (Ita)PVC Diquigiovanni 34:18
77 Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto 34:39
78 Rafael Serrano Fernandez (Esp) Contentpolis-Ampo 34:44
79 Xavier Florencio Cabre (Esp) Cervelo TestTeam 35:51
80 Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 36:31
81 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 36:32
82 Ruben Reig Conejero (Esp) Contentpolis-Ampo 37:06
83 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step 37:55
84 Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers 38:27
85 Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 38:34
86 Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam 39:03
87 Ben Swift (GBr) Team Katusha 39:50
88 Edward King (USA) Cervelo TestTeam
89 Ivan Rovny (Rus) Team Katusha both s.t.
90 Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers 40:19
91 Joaquin Novoa Menedez (Esp) Cervelo TestTeam 40:24
92 Stefan Pöll (Aut) KTM - Junkers 40:26
93 Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec 40:27
94 Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 41:08
95 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC 41:17
96 Alexander Serov (Rus) Team Katusha s.t.
97 Michael Knopf (Aut) KTM - Junkers 41:28
98 Hannes Gründlinger (Aut) KTM - Junkers 41:51
99 Claudio Jose Casas Gallego (Esp) Contentpolis-Ampo 42:08
100 Markus Eichler (Ger) Team Milram 42:12
101 Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 42:32
102 Christian Kux (Ger) Team Milram 43:06
103 Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec 43:11
104 Steffen Radochla (Ger) ELK Haus 43:31
105 Eloy Teruel Rovira (Esp) Contentpolis-Ampo 43:54
106 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha 44:10
107 Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 44:48
108 Cristiano Benenati (Ita) ISD 45:40
109 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 46:00
110 William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream 46:01
111 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam 46:14
112 Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto 46:37
113 Artur Gajek (Ger) Team Milram 46:41
114 Francesco Ginanni (Ita)PVC Diquigiovanni 46:53
115 Pedro Jose Vera Alcaraz (Esp) Contentpolis-Ampo 48:43
116 Luca Solari (Ita)PVC Diquigiovanni 49:09
117 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto 49:57
118 Graeme Brown (Aus) Rabobank 50:10
119 Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 50:55
120 Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. s.t.
121 Manuel Belletti (Ita)PVC Diquigiovanni 50:59
122 Javier Megias Leal (Esp) Fuji-Servetto 51:20
123 Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 51:39
124 Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers 59:43
125 Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers 1:00:17

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login