Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

July 9/09 14:42 pm - Tour of Austria: Stage 5


Posted by Editoress on 07/9/09
 

Results from the 5th stage won by Dries Devenyns (Quick Step). Svein Tuft finished 7th on the stage. . Michael Albasini (Team Columbia - HTC) holds the overall lead with Svein Tuft in 19th.

Stage 5: Wolfsberg to Judendorf Straßengel, 138.9km
1 Dries Devenyns (Bel) Quick Step 3:23:15
2 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam at 0:16
3 Maxim Belkov (Rus) ISD -Neri 0:22
4 Jan Barta (Cze) KTM - Junkers 0:25
5 Bram De Groot (Ned) Rabobank 0:29
6 Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam 1:43
7 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream
8 Jan Valach (Svk) ELK Haus
9 Eloy Teruel Rovira (Esp) Contentpolis-Ampo all s.t.
10 Ben Swift (GBr) Team Katusha 1:45
11 Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
12 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
13 Thomas Fothen (Ger) Team Milram
14 Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto
15 Stefan Rucker (Aut) ELK Haus
16 Alexander Serov (Rus) Team Katusha
17 Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC
18 Francesco Reda (Ita) Quick Step
19 Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto
20 Michael Albasini (Sui) Team Columbia - HTC
21 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step
22 Pieter Weening (Ned) Rabobank
23 Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
24 Elias Schmaeh (Sui) Vorarlberg - Corratec
25 Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers
26 Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
27 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC
28 Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
29 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
30 Marco Velo (Ita) Quick Step
31 Stefan Denifl (Aut) ELK Haus
32 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream
33 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
34 Bram Tankink (Ned) Rabobank
35 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
36 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
37 Dario Cataldo (Ita) Quick Step
38 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
39 Graeme Brown (Aus) Rabobank
40 Markus Eichler (Ger) Team Milram
41 Matthias Brändle (Aut) ELK Haus
42 Cristiano Benenati (Ita) ISD -Neri
43 Ruben Reig Conejero (Esp) Contentpolis-Ampo
44 Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
45 Ian Stannard (GBr) ISD -Neri
46 Martin Velits (Svk) Team Milram
47 Javier Megias Leal (Esp) Fuji-Servetto
48 Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD -Neri
49 Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step
50 Reto Hollenstein (Sui) Vorarlberg - Corratec
51 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC
52 Kai Reus (Ned) Rabobank
53 Alessandro Proni (Ita) ISD -Neri
54 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
55 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto
56 Hubert Schwab (Sui) Quick Step
57 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
58 Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
59 Markus Eibegger (Aut) ELK Haus
60 Xavier Florencio Cabre (Esp) Cervelo TestTeam
61 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam
62 Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha
63 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream all s.t.
64 Luca Mirenda G. (Ita) ISD -Neri 2:50
65 Rafael Serrano Fernandez (Esp) Contentpolis-Ampo 3:43
66 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
67 Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
68 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
69 Oscar Garcia-Casarrubios (Esp) Contentpolis-Ampo all s.t.
70 Hannes Gründlinger (Aut) KTM - Junkers 5:19
71 Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus
72 Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers
73 Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
74 Edward King (USA) Cervelo TestTeam
75 Emanuel Vona (Ita) ISD -Neri
76 Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec
77 Matthias Russ (Ger) Team Milram
78 Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec
79 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC
80 Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC
81 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha
82 Christian Kux (Ger) Team Milram
83 Artur Gajek (Ger) Team Milram
84 Oscar Pujol Munoz (Esp) Cervelo TestTeam all s.t.
85 Alessandro Bertolini (Ita) PVC Diquigiovanni 5:26
86 Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers 9:39
87 Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers s.t.
88 Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream 10:21
89 Francesco Ginanni (Ita) PVC Diquigiovanni 11:02
90 Leonardo Bertagnolli (Ita) PVC Diquigiovanni
91 Luca Solari (Ita) PVC Diquigiovanni
92 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD -Neri
93 Luis Angel Mate Mardones (Esp) PVC Diquigiovanni
94 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec
95 Leonardo Moser (Ita) PVC Diquigiovanni
96 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
97 William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream
98 Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec
99 Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec
100 Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
101 Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Fuji-Servetto
102 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Fuji-Servetto
103 Steffen Radochla (Ger) ELK Haus
104 Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
105 Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto
106 Pedro Jose Vera Alcaraz (Esp) Contentpolis-Ampo all s.t.
107 Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 15:58
108 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
109 Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
110 Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
111 Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini D.
112 David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
113 Rick Flens (Ned) Rabobank
114 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec all s.t.
115 Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 16:11
116 Joaquin Novoa Menedez (Esp) Cervelo TestTeam 20:29
 
GC
1 Michael Albasini (Sui) Team Columbia - HTC 21:35:10
2 Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. at 0:11
3 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 0:59
4 Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD -Neri 1:00
5 Francesco Reda (Ita) Quick Step 1:20
6 Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step 1:31
7 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2:02
8 Stefan Denifl (Aut) ELK Haus 2:11
9 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream 3:43
10 Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto 3:45
11 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 4:10
12 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream 5:15
13 Bram Tankink (Ned) Rabobank 5:57
14 Matthias Brändle (Aut) ELK Haus 6:29
15 Dries Devenyns (Bel) Quick Step 7:16
16 Jan Barta (Cze) KTM - Junkers 8:09
17 Alessandro Proni (Ita) ISD -Neri 8:26
18 Reto Hollenstein (Sui) Vorarlberg - Corratec 0:10:10
19 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream 11:25
20 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 11:35
21 Leonardo Bertagnolli (Ita) PVC Diquigiovanni 13:07
22 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 13:16
23 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 14:37
24 Hubert Schwab (Sui) Quick Step 17:28
25 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 19:17
26 Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec 19:38
27 Maxim Belkov (Rus) ISD -Neri 19:46
28 Elias Schmaeh (Sui) Vorarlberg - Corratec 20:04
29 Matthias Russ (Ger) Team Milram 21:48
30 Oscar Garcia-Casarrubios (Esp) Contentpolis-Ampo 23:45
31 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC 23:51
32 Luis Angel Mate Mardones (Esp) PVC Diquigiovanni 24:09
33 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 25:17
34 Martin Velits (Svk) Team Milram 25:36
35 Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha 25:57
36 Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus 26:12
37 Emanuel Vona (Ita) ISD -Neri 26:23
38 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 26:40
39 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Fuji-Servetto 27:07
40 Kai Reus (Ned) Rabobank 27:43
41 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 27:57
42 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC 28:13
43 Bram De Groot (Ned) Rabobank 28:20
44 Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 28:30
45 Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC 28:46
46 Marco Velo (Ita) Quick Step 28:58
47 Stefan Rucker (Aut) ELK Haus 29:18
48 Markus Eibegger (Aut) ELK Haus s.t.
49 Jan Valach (Svk) ELK Haus 29:30
50 Thomas Fothen (Ger) Team Milram 31:07
51 Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC 31:10
52 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 31:39
53 Alessandro Bertolini (Ita) PVC Diquigiovanni s.t.
54 Luca Mirenda G. (Ita) ISD -Neri 31:42
55 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam 32:04
56 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto 32:17
57 Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream 32:18
58 Ian Stannard (GBr) ISD -Neri 32:22
59 Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 32:36
60 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 32:53
61 Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 33:22
62 Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 34:05
63 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD -Neri 34:52
64 Oscar Pujol Munoz (Esp) Cervelo TestTeam 35:10
65 Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 35:27
66 Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec 35:36
67 Xavier Florencio Cabre (Esp) Cervelo TestTeam 35:51
68 Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Fuji-Servetto 36:16
69 Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 36:31
70 Rafael Serrano Fernandez (Esp) Contentpolis-Ampo 36:42
71 Ruben Reig Conejero (Esp) Contentpolis-Ampo 37:06
72 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step 37:55
73 Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers 38:27
74 Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini D. 38:50
75 Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam 39:18
76 Ben Swift (GBr) Team Katusha 39:50
77 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec 40:15
78 David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 40:37
79 Alexander Serov (Rus) Team Katusha 41:17
80 Markus Eichler (Ger) Team Milram 42:12
81 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec 43:01
82 Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 43:06
83 Edward King (USA) Cervelo TestTeam 43:34
84 Leonardo Moser (Ita) PVC Diquigiovanni 43:35
85 Eloy Teruel Rovira (Esp) Contentpolis-Ampo 43:52
86 Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto 43:56
87 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC 44:48
88 Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto s.t.
89 Cristiano Benenati (Ita) ISD -Neri 45:40
90 Hannes Gründlinger (Aut) KTM - Junkers 45:45
91 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam 46:18
92 Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto 46:37
93 Christian Kux (Ger) Team Milram 46:40
94 Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec 46:45
95 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha 47:44
96 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 47:58
97 Joaquin Novoa Menedez (Esp) Cervelo TestTeam 48:15
98 Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 49:11
99 Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec 49:44
100 Graeme Brown (Aus) Rabobank 50:10
101 Artur Gajek (Ger) Team Milram 50:15
102 Rick Flens (Ned) Rabobank 50:47
103 Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers 51:18
104 Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 51:19
105 Javier Megias Leal (Esp) Fuji-Servetto 51:20
106 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto 51:55
107 Steffen Radochla (Ger) ELK Haus 52:48
108 Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 53:00
109 William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream 55:18
110 Luca Solari (Ita) PVC Diquigiovanni 58:26
111 Francesco Ginanni (Ita) PVC Diquigiovanni 59:13
112 Pedro Jose Vera Alcaraz (Esp) Contentpolis-Ampo 59:38
113 Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers 1:03:51
114 Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 1:08:57
115 Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers 1:10:42
116 Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 1:12:01

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login