Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 10/09 22:21 pm - Tour of Austria: Stage 6


Posted by Editoress on 07/10/09
 

Columbia-HTC’s Andre Greipel powered to his second victory of the Tour of Austria on Friday and his twelfth win in the German sprinter’s spectacularly successful 2009 season.

In the bunch sprint that decided stage six of the race from St. Polten to Horn, the German was once again the fastest.

“Andre was maybe tenth or fifteenth rider back when he started making his final acceleration about 200 metres from the line,” commented Columbia-HTC sports director Tristan Hoffman. “But despite being his such a long way behind it all worked out ok. Andre’s is so strong right now that even when he’s at a bit of a disadvantage like today, he can still end up overtaking the rest of the guys.

“The stage had ended on a tricky finishing circuit, with lots of corners and a strong wind making it very complicated to control the race. Part of the stage had been cancelled, too, when the bunch went off course,”added Hoffman. “But we pulled back a late break with a couple of other teams with about six kilometres to go, and then Andre was able to come through for the win.

“It’s his second stage victory of the race and twelfth of the season. That’s an amazing total, but at the moment he’s going so well and is so sure of himself I think he’s almost as unbeatable as a sprinter can be.”

Greipel’s second win in the Tour of Austria has also enabled the German to reclaim the lead in the points jersey competition.

Columbia-HTC’s Michael Albasini still heads the overall classification after nearly a week of racing, with tomorrow’s 26 kilometre time trial the most important obstacle between the Swiss rider and the final victory.

Hoffman calculates that “Michael’s advantage of 11 seconds in the overall is small, but it could be enough. It’s not a complicated time trial, completely flat and with only a few technical sections. We’ll see.”

Team Columbia-HTC press release


Stage 6: St. Pölten to Horn, 189km
1 Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC 3:33:11
2 Graeme Brown (Aus) Rabobank
3 Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec
4 Alessandro Bertolini (Ita) PVC Diquigiovanni
5 Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
6 Ben Swift (GBr) Team Katusha
7 Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
8 Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
9 Xavier Florencio Cabre (Esp) Cervelo TestTeam
10 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC
11 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam
12 Thomas Fothen (Ger) Team Milram
13 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
14 Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam
15 Ian Stannard (GBr) ISD -Neri
16 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
17 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
18 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam
19 Marco Velo (Ita) Quick Step
20 Steffen Radochla (Ger) ELK Haus
21 Alexander Serov (Rus) Team Katusha
22 Pieter Weening (Ned) Rabobank
23 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto
24 Bram Tankink (Ned) Rabobank
25 Francesco Reda (Ita) Quick Step
26 Martin Velits (Svk) Team Milram
27 Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto
28 Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
29 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
30 Michael Albasini (Sui) Team Columbia - HTC
31 Stefan Denifl (Aut) ELK Haus
32 Dario Cataldo (Ita) Quick Step
33 Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step
34 Luca Solari (Ita) PVC Diquigiovanni
35 Edward King (USA) Cervelo TestTeam
36 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step
37 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
38 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank all s.t.
39 Oscar Pujol Munoz (Esp) Cervelo TestTeam 0:09
40 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC
41 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha both s.t.
42 Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD -Neri 0:12
43 Luis Angel Mate Mardones (Esp) PVC Diquigiovanni
44 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream
45 Matthias Brändle (Aut) ELK Haus
46 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream
47 Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
48 Jan Barta (Cze) KTM - Junkers
49 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha all s.t.
50 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream 0:15
51 Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto
52 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto
53 Emanuel Vona (Ita) ISD -Neri
54 Reto Hollenstein (Sui) Vorarlberg - Corratec
55 Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers
56 Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
57 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
58 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
59 Francesco Ginanni (Ita) PVC Diquigiovanni
60 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
61 Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
62 Elias Schmaeh (Sui) Vorarlberg - Corratec
63 Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
64 Markus Eibegger (Aut) ELK Haus all s.t.
65 Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec 0:31
66 Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers
67 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec
68 Kai Reus (Ned) Rabobank
69 Matthias Russ (Ger) Team Milram
70 Christian Kux (Ger) Team Milram all s.t.
71 Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec 0:35
72 Alessandro Proni (Ita) ISD -Neri 0:57
73 Artur Gajek (Ger) Team Milram 1:02
74 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 1:05
75 Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha
76 Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC both s.t.
77 Oscar Garcia-Casarrubios (Esp) Contentpolis-Ampo 1:26
78 Stefan Rucker (Aut) ELK Haus 1:32
79 Markus Eichler (Ger) Team Milram
80 Maxim Belkov (Rus) ISD -Neri
81 Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto all s.t.
82 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Fuji-Servetto 1:39
83 Ruben Reig Conejero (Esp) Contentpolis-Ampo s.t.
84 Jan Valach (Svk) ELK Haus 1:42
85 Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers 1:43
86 Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 2:17
87 Luca Mirenda G. (Ita) ISD -Neri
88 Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus
89 Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream
90 David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
91 Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec
92 Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
93 Cristiano Benenati (Ita) ISD -Neri
94 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD -Neri
95 Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Fuji-Servetto
96 Javier Megias Leal (Esp) Fuji-Servetto
97 Joaquin Novoa Menedez (Esp) Cervelo TestTeam
98 Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
99 Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini D.
100 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec all s.t.
101 Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 2:22
102 Leonardo Moser (Ita) PVC Diquigiovanni 2:23
103 Pedro Jose Vera Alcaraz (Esp) Contentpolis-Ampo
104 Leonardo Bertagnolli (Ita) PVC Diquigiovanni
105 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha
106 Bram De Groot (Ned) Rabobank all s.t.
107 Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 2:25
108 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC 2:46
109 Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers 11:04:00
110 Eloy Teruel Rovira (Esp) Contentpolis-Ampo 11:25:00
111 Rafael Serrano Fernandez (Esp) Contentpolis-Ampo
 
GC
1 Michael Albasini (Sui) Team Columbia - HTC 25:08:21
2 Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. at 0:11
3 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 0:59
4 Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD -Neri 1:12
5 Francesco Reda (Ita) Quick Step 1:20
6 Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step 1:31
7 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2:02
8 Stefan Denifl (Aut) ELK Haus 2:11
9 Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto 3:45
10 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream 3:55
11 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 4:10
12 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream 5:30
13 Bram Tankink (Ned) Rabobank 5:57
14 Matthias Brändle (Aut) ELK Haus 6:41
15 Dries Devenyns (Bel) Quick Step 7:16
16 Jan Barta (Cze) KTM - Junkers 8:21
17 Alessandro Proni (Ita) ISD -Neri 9:23
18 Reto Hollenstein (Sui) Vorarlberg - Corratec 10:25
19 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream 11:37
20 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 11:47
21 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 13:16
22 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 14:52
23 Leonardo Bertagnolli (Ita) PVC Diquigiovanni 15:30
24 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 19:32
25 Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec 20:09
26 Elias Schmaeh (Sui) Vorarlberg - Corratec 20:29
27 Maxim Belkov (Rus) ISD -Neri 21:12
28 Matthias Russ (Ger) Team Milram 22:19
29 Luis Angel Mate Mardones (Esp) PVC Diquigiovanni 24:21
30 Oscar Garcia-Casarrubios (Esp) Contentpolis-Ampo 25:11
31 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 25:17
32 Martin Velits (Svk) Team Milram 25:36
33 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC 26:37
34 Emanuel Vona (Ita) ISD -Neri 26:38
35 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 26:55
36 Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha 27:02
37 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 27:57
38 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC 28:13
39 Kai Reus (Ned) Rabobank 28:14
40 Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus 28:29
41 Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC 28:36
42 Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 28:45
43 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Fuji-Servetto 28:46
44 Marco Velo (Ita) Quick Step 28:58
45 Markus Eibegger (Aut) ELK Haus 29:33
46 Bram De Groot (Ned) Rabobank 30:43
47 Stefan Rucker (Aut) ELK Haus 30:47
48 Thomas Fothen (Ger) Team Milram 31:07
49 Jan Valach (Svk) ELK Haus 31:12
50 Alessandro Bertolini (Ita) PVC Diquigiovanni 31:39
51 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam 32:04
52 Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC 32:15
53 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto 32:17
54 Ian Stannard (GBr) ISD -Neri 32:22
55 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 32:43
56 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 32:53
57 Luca Mirenda G. (Ita) ISD -Neri 33:59
58 Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream 34:35
59 Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 34:53
60 Oscar Pujol Munoz (Esp) Cervelo TestTeam 35:19
61 Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 35:27
62 Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec 35:32
63 Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 35:44
64 Xavier Florencio Cabre (Esp) Cervelo TestTeam 35:51
65 Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 36:22
66 Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 36:31
67 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD -Neri 37:09
68 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step 37:55
69 Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Fuji-Servetto 38:33
70 Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers 38:42
71 Ruben Reig Conejero (Esp) Contentpolis-Ampo 38:45
72 Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam 39:18
73 Ben Swift (GBr) Team Katusha 39:50
74 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec 40:46
75 Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini D. 41:07
76 Alexander Serov (Rus) Team Katusha 41:17
77 David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 42:54
78 Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 43:21
79 Edward King (USA) Cervelo TestTeam 43:34
80 Markus Eichler (Ger) Team Milram 43:42
81 Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto 44:11
82 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC 44:57
83 Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 45:03
84 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec 45:18
85 Leonardo Moser (Ita) PVC Diquigiovanni 45:58
86 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam 46:18
87 Christian Kux (Ger) Team Milram 47:11
88 Cristiano Benenati (Ita) ISD -Neri 47:57
89 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 48:07
90 Rafael Serrano Fernandez (Esp) Contentpolis-Ampo s.t.
91 Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto 48:09
92 Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec 49:02
93 Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 49:23
94 Graeme Brown (Aus) Rabobank 50:04
95 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha 50:07
96 Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec 50:19
97 Joaquin Novoa Menedez (Esp) Cervelo TestTeam 50:32
98 Artur Gajek (Ger) Team Milram 51:17
99 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto 52:10
100 Steffen Radochla (Ger) ELK Haus 52:48
101 Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers 53:01
102 Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 53:36
103 Javier Megias Leal (Esp) Fuji-Servetto 53:37
104 Eloy Teruel Rovira (Esp) Contentpolis-Ampo 55:17
105 Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 55:25
106 Luca Solari (Ita) PVC Diquigiovanni 58:26
107 Francesco Ginanni (Ita) PVC Diquigiovanni 59:28
108 Pedro Jose Vera Alcaraz (Esp) Contentpolis-Ampo 1:02:31
109 Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers 1:04:22
110 Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 1:08:57
111 Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers 1:21:46

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login